up
ara
‹ Vahşetin Çağrısı

Vahşetin Çağrısı Kitap İncelemeleri

Cansu Doğan

Cansu Doğan

@cansudogan7146

Merak ettiğim kitaplardan biri olmasına rağmen okurken çok ilgimi çekmedi. Bir köpeğin duygu durum farklılıklarından, mücadele ruhunu ortaya çıkaran çevre faktöründen ve güçlü olmak için malesef ki kendinden ödün vermesinden ve farklılaşmasindan bahsediyor genel olarak.
ataç ikon Vahşetin Çağrısı
kitaba 6 verdi
3 beğen · 0 yorum
Edebi At

Edebi At

@edebiat

Harika!
Bir köpeğin hayatını başarılı bir şekilde anlatan harika bir kitap.
ataç ikon Vahşetin Çağrısı
kitaba 7 verdi
3 beğen · 2 yorum
Kahve Kitap Kurabiye (@kahvekitapkurabiye)
[silindi]
28.10.18 beğen cevap
melike s. (@melikesa)
Beyaz dişle aynı aynı yazar bide niyr öyle birşey yapmışki
28.10.18 beğen cevap
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Sayfa sayısının az ama içeriği yoğun bir kitapla herkese merhaba. Kitap içerisinde çok ince mesajlar mevcut ancak farkındalığınızla alakalı bu mesajları alıp almamanız. Yazarın kalemini ve yayın evinin kalitesini ise bilmeyen yoktur sanırım.

Kitabın konusuna dönecek olursak burjuva bir ailenin rahat köpeği olan Buck'ın hikayesi yer alıyor. Kızılderili topraklarında altının keşfedilmesiyle herkesin oraya akın etmesi ve bu yolculukta güçlü köpeklerin kullanılması üzerine konu edinilen kitap devamında iç güdü ve her canlının doğaya dönüşünde içerisinde ki vahşi yönlerinin de ortaya nasıl çıktığını gözler önüne seriyor. Ve bunu okuyucuya Buck üzerinden anlatıyor. Ve tabi ki kızılderili, güneyli insanlar ve altın hırsını da güzel bir şekilde anlatıyor.

Hayatta kalma mücadelesinde kendiniz neler yapardınız acaba ? Aslında hepimiz Buck gibi dönüşür müydük özümüze ? Bu dönüşüme şahitlik etmek isteyen herkese bu kitabı tavsiye ederim.

Herkese keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Vahşetin Çağrısı
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
savaş cıbır

savaş cıbır

@toprakgrubu

muazzam
Kitap jack london un ilk okuduğum kitaplarından jack london iyi bir psikolojik roman yazarı vahşetin çağırısı duygu yüklü ve etkili bir eser
ataç ikon Vahşetin Çağrısı
kitaba 9 verdi
1 beğen · 0 yorum
SweetHexe

SweetHexe

@glbn

Kendi istegi dışında modern hayattan vahşi yaşama gecen köpek Buck'un hikayesi anlatilmis kitapta. Gerek diğer köpeklerin saldırılari gerekse sahiplerinin kırbaç ve sopayla işkenceleri yüzünden hayatta kalmanın tek çaresinin bunlara karşılık vermek olduğunu sonradan anlıyor Buck. Güçlü olan hayatta kalır çünkü. Jack London'un başarılı tasvirleri sayesinde Buck'un duygularini, yaşadıklarını, çektiği zorlukları iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz. Vahşetin yani sıra aslında sadakati de gösteriyor bize Buck. Ama ben en çok da kitabın sonundan etkilendim: İnsan öldürmek, hayvan öldürmekten daha kolaydı.
ataç ikon Vahşetin Çağrısı
kitaba puan vermedi
14 beğen · 0 yorum
Gözde Özdemir

Gözde Özdemir

@gozdeozdemir

Jack London bu kitabında medeniyetin merkezinden vahşi hayatın temellerine olan bir yolculuğu; bir köpeğin, evinin sıcak ve güvenli ortamından uzaklaştırılarak, kızak köpeği olmaya zorlanması sürecinde başına gelen olayları bizlere anlatıyor. Köpeğin, başlangıçta kendine olan güvenini yitirmesi, daha sorasında ise içgüdüleri, zekası ve kazandığı tecrübeler sayesinde sergilediği güçlü duruşuyla sizi içine alan ve bir solukta okuyacağınız bir kitap.
ataç ikon Vahşetin Çağrısı
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
Maksim Valerus

Maksim Valerus

@maksimvalerus

Güney topraklarındaki medeni hayatın rahatlığından, hayatta kalması güç koşullar barındıran kuzey topraklarındaki Buck'ın maceralarını onun gözünden yaşayacaksınız. Ve tabi zorlu koşullardaki evrimsel geri dönüş sürecine de tanık olacaksınız.
ataç ikon Vahşetin Çağrısı
kitaba 9 verdi
0 beğen · 0 yorum
Çağrıya Kulak Vermek
Buck, rahat ve konfor içinde yaşamanın getirileri ile bu hayat tarzının fark edilmeyen götürüleri arasında sürdürüyordu yaşamını, bizim hayatımız da olduğu gibi. Buck' ın temsil ettiği durumlardan sadece birisiydi bu. Bu hayat tarzı, bir şeylerin arkasından koşmadan, mücadele etmeden elimize geçen şeyler ve bunların yanında kaybolan sınırlarımızın, unutulan doğamızın ve yaşayan organizmanın hayata karşı olan mücadele gücünün yitilmesinin bir yansımasıydı. Buck' ın içinde olduğu olaylar, bizim hayatımızda da varlığını kolayca belirgin edebilir durumlardı.


Buck, evinde dokunulamayacak yükseklikteydi ta ki hayatın acımasız yüzünü görene kadar. Bilinen yaşam mücadelesi aşağılardaydı, her bireyin etrafını çevreleyen sınırlar ve bu sınırların diğer bireylerinkiyle kesişmesiydi hayat. Buck, kaçırıldıktan sonra bunu öğrenmeye başlamıştı yavaş yavaş. Tek başına durduğu tepeden sanki bir anda aşağıya itilmiş ve yuvarlanmaya başlamıştı ve yuvarlanırken de çarpmıştı başka bireylerin sınırlarına. Zedelenmişti, yaralanmıştı, onuru kırılmış ve kaynağı rahat hayat tarzı olan gururu ise yerlere düşerken onu korumaya çalışmıştı ve bir o kadarda acı çekmişti. İşte şimdi hayatın içine girmeye başlamıştı, diğerlerinin sınırlarında nasıl gezmesini gerektiğini öğreniyordu. Başından geçenler hayatındaki uyuşukluğu elinin tersiyle bir kenara itmesine neden olmuştu. Damalarında özüne doğru oluk oluk akan kanı hissediyordu, uyuşuk hayat tarzından uzaklaştıkça ve yeni sınırlar tanımaya başlayınca. Bu sınırlar, Buck' ın dört tarafının yaşama arzusuyla çevrelenmesine neden oluyordu. Hatta, hırsızlık yapacağını hiç düşünmezken kendini bu durumun içinde bulması baş döndürücü gelmişti ona. Peki ne içindi? Cevap basitti: Hayatta kalmak için. Buck' ın içinde olduğu olaylar "el yumruğunu yemeyen kendininkini balyoz sanırmış" sözünü akıllara getiriyordu adeta.


Belki de bu tarz bir hayata adapte olmak daha kolay olabilirdi Buck için, mücadele gerektirmeyen bir hayat içinde yaşamak yerine, direk olarak yaşam mücadelesinin gerektirdiği bir hayatın içinde doğmak. Zordu çünkü insanın üzerine yapışan bırakmak istenmeyen alışkanlıklarını kırmak ya da bir anda bunlardan kopmaya maruz kalmak. Sanırım bu alışkanlıkların bir zararı da insanların günlük hayatta alışkın olduklara duruma karşı egolarının yükselmesini sağlamasıdır ve bu ego da alışkanlıkların beklendik veya beklenmedik olaylar karşısında bireylerde gururun parlamasına neden olmaktadır. Buck, bir süre bu duruma maruz kalmıştı ta ki hayatta kalma çabası ağır basana dek.


Alışkanlıklardı sınırlarımızın oluşmasına yardımcı olan ve bu sınırların oluşturulması zordu öncekilerin yıkılıp yerine yenisini koymak. Ama buydu Buck' ın yaşam mücadelesini oluşturan hayata tutunmak için, tek bir nefes daha koparabilmek için bu hayattan.


Buck, özüne koşar adım döndüğü dünyasında sayısız kırbaç darbesine maruz kalması ve bir o kadar da çok olan vücudunun her yerini kaplayan diş izlerinin sebep olduğu yara izlerine rağmen hayatta kalmayı sürdürüyor.
Vahşi doğada ardı arkası kesilmeyen ölüm tehlikeleriyle yüzleşen Buck varlığının sınırlarında yüzüyor, onlarla başarılı bir şekilde dans ediyor.
Son olarak ölümle burun buruna geldiği anda merhametin eli olarak yanına uzanan John Thorton onu tekrardan mücadelesini verdiği hayata döndürüyor. Bu süreçten sonra sadakat ve bağlılık ile kendi vahşi doğasının çağrısı arasında git geller yaşıyor ta ki John Thorton hayatını kaybedene kadar. Sahibi ölene kadar sadakat ve bağlılık çatısı altında kendi doğasının esiri olmaktan kurtulsa da bu olaydan sonra her şey doğal sürecine tekrardan geri dönüyor ve vahşetin çağrısına kulak vererek gecelerin hüküm sürdüğü gecelerde benliğini buluyor.
ataç ikon Vahşetin Çağrısı
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Umut Çalışan

Umut Çalışan

@umutcalisan

Rus klasikleri kadar olmasa da, kesinlikle kar ve buzu iliklerinizde hissedeceğiz bir anlatımı var. Bolluk içinde yaşayan zengin köpeği Buck'ın, adım adım vahşileşmesini birebir yaşıyorsunuz. Kimi yerde öyle gerçekçi tasvirler var ki, avuçlarınızın Buck'ın tüyleri arasında gezdiğini hissedebiliyorsunuz. https://ucalisan.blogspot.com.tr/2016/10/vahsetin-cagrs-jack-london.html
ataç ikon Vahşetin Çağrısı
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Özge Uyumaz

Özge Uyumaz

@ozgeuyumaz

Roman köpeğin yaşadığı olayları köpeğin gözü ile çocuklar için yazılmış görüntüsünü verirse de romanın tarzında karanlık bir anlatım, vahşet dolu boğuşma sahneleri ve acımasızlıklarla dolu şiddet içeren birçok olaylar vardır.
ataç ikon Vahşetin Çağrısı
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Sade ve vahşi
Amerikalı yazar sevmem bu kesin. Ama bu yazar gönlümde taht kurdu sade ve düz anlatım güzeldi. karakter seçimi iyiydi. Ve bence kısır amerikan kültüründen bahsetmediği için çok keyif aldım. Aptalca beyzbol veya amerikan futbolundan bahsetmemiş. Yaşadığı durumu yeraltı edebiyatına çevirmemiş. Küfür etmemiş. Çok sade bir anlatımla bir köpeği anlatmış. Doğa ile mücadele olmaz demişti bir doğa bilimci. Doğa şartlarını sunar sen de bu şartlara ya uyarsın ya da ölürsün. İşte bu roman bunu anlatmış doğa ve vahşetin kökeni. Vahşi olan kim sorusu hep canımı sıkmıştır. Bu kitapta net cevabını aldım.
ataç ikon Vahşetin Çağrısı
kitaba 10 verdi
7 beğen · 0 yorum
Oz

Oz

@oznurs26

Buck adlı bir köpeğin hikayesini sarsıcı bir kurgu ile anlatmış London. Eğer bu bir köpek değil de başka bir hayvan olsaydı etkilenmezdim belki bile. Buck satılmak üzere yaşadığı evin hizmetlisi tarafından kaçırılır, bir kaç sahip değiştirir, kızak çekme işinde falan çalıştırılır, bazen bakımı itina ile yapılır bazen ise sahipleri yemeğini bile umursamazlar. Güneyden Kuzey yarım küreye karın ortasına düştüğünde onun buralara hiç alışık olmadığını şaşkınlığı ele verir ama kurt cinsinden olduğu için zamanla evcil halini bırakarak, kendini koşullara göre yetiştirerek en vahşi kurtlardan olur. Buck'un bu vahşetin içinde en çok sevdiği tek insan vardır, o da son sahibi Thomsthy.
Kitapta sadece acınası olan şey Buck'un başına gelenler değil, insanlığın haliydi belki.
ataç ikon Vahşetin Çağrısı
kitaba 9 verdi
3 beğen · 0 yorum
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

Son derece güzel bir kitaptı. İlk Jack London Romanım. Beyaz Diş'i Henüz Okumadım Ama Bu Romanını Okuyunca Başlara Doğru Aldım Sıralamasını. Gelelim İçeriğe... Bir Sen Bernard ile Çoban Köpeği Kırması Olan Evcil Köpeğin Gözünden Dünya Öyküsü. Bir Anda Satılarak Vahşi Yaşama Alıştırılan Akıllı ve Devasa Köpek. Vahşi Yaşama Alışırken Başından Geçen Zorluklar Süper İşlenmiş. Öncelikle Roman Hem Kısa Hemde Çok Akıcı. Son iki Bölümdeki Kahramanlıkları Tam Bir Şaheser. Hayvanların Nasıl Sevgiyle Yönetilip; Anlaşılabileceğini de Anlatmış. Tavsiye Edilecek Roman... Tam Film Gibi Diyecektim ki Zaten Filmi de Mevcutmuş. Hatta Birçok Kez Sinemaya ve Diziye Uyarlanmış...

"Acımak, merhamet etmek, zayıflıktı. Vahşi hayatta merhamet diye bir şey yoktu. Merhamet, korku sanılırdı ve bu yanlış anlama, ölüm getirirdi. Ya sen öldürürsün ya da seni öldürürler, ya sen yersin ya da seni yerler; yasa buydu ve zamanın derinliklerinden gelen bu buyruğa uydu Buck."

http://www.imdb.com/title/tt0074270/?ref_=fn_al_tt_7
ataç ikon Vahşetin Çağrısı
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Jack London bu kitabında normal yaşamından alınmış kuzeyde soguk bölgelerde çalıştırılmak üzere satın alınan ve sürekli çalıştırılmaya zorlanan köpek Buck tan bahsetmektedir. Buck yeni girdiği ortamda zorlu bir alışma süresi geçirir egitimi sırasında hatayında bir daha edinemeyecegi kadar tecrübe edinir.Bir kurt köpeğinin yaşam hikayesi ancak bu kadar güzel anlatılır diyorum.Yaşadıgı ızdırap insanların vahşi davranışlatı aldatmacalar ve köpeklerin kendi aralarında verdiği hayat kavgası ve gerçek bir sahip ancak bu kadar yakın bir dost olur bir köpekle.
İşte bütün bu yazdıklarımı Vahşetin Çagrısı adılı az sayfalı kitapda zekle okuyabilirsiniz.
ataç ikon Vahşetin Çağrısı
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Okumalısınız
"Acımak, merhamet etmek, zayıflıktı. Vahşi hayatta merhamet diye bir şey yoktu. Merhamet, korku sanılırdı ve bu yanlış anlama, ölüm getirirdi. Ya sen öldürürsün ya da seni öldürürler, ya sen yersin ya da seni yerler; yasa buydu ve zamanın derinliklerinden gelen bu buyruğa uydu Buck."

Bir köpeğin gözünden dünyayı izlemek ve hayata dair çokça mesajlar alabilirsiniz.
İşte bir kısmını alıntıladığım bu muhteşem kitabı kesinlikle okumanızı öneririm, aynı şekilde çocuklarınıza da okutabilirsiniz. Hayal güçlerinin gelişimi için çok faydalı olacaktır. Çünkü Jack London'ın anlatımı tek kelimeyle muhteşem ve bütün Kuzey Toprakları'nı sanki siz de geziyorsunuz Buck ile birlikte. Kitabın kısaca konusu şöyle: Güney Topraklarında ve medeni dünyada bir evde yaşayan kendi halinde bir köpek iken, bir oyun sonucu tuzağa düşürülüp Kuzey'in o soğuk topraklarına gönderilen Buck'ın içindeki vahşi doğasının ortaya çıkışına ve geçirdiği evrime tanık olacaksınız. Alaska'da gittiği yerler ve her seferinde değişen sahipleriyle başına gelen maceraların destansı anlatımında duygulanacaksınız.

Jack London bir köpeğin dünyasına girip onu o kadar güzel anlatmış ki eğer sizde bir hayvan sever veya köpek besliyorsanız mutlaka bu kitabı okumalısınız.
ataç ikon Vahşetin Çağrısı
kitaba 10 verdi
18 beğen · 4 yorum
Bibliyofil... (@cas)
son paragrafla bam telime dokundun; artık okumak farz oldu :P
08.09.15 beğen cevap
Promiyer (@pronuyer)
:) okumalısın bence bir an önce
08.09.15 beğen cevap
Mesut ÖZKAYA (@mesutozkaya)
Martin eden londonun okuduğum ilk kitabı London iyi bir yazar diğer kitaplarını metal ediyor. Okuyacagim
10.09.15 beğen cevap
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
daha söyleyecek bir şey bırakmamışsın.
01.02.16 beğen cevap
/ 3