up
ara

Yeni Hayat

Yeni Hayat Konusu ve Özeti

Yeni Hayat
The Museum Of Innocence kitabının da yazarı Orhan Pamuk tarafından kaleme alınan Yeni Hayat kitabı Roman (Yerli), Edebiyat türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 1994 yılında 9789750826481 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yeni Hayat isimli kitap 247 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Yeni Hayat kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750826481
Sayfa: 247 sayfa Basım Tarihi: 1994
"Yeni Hayat özel bir vaka."
-The Guardian-

Orhan Pamuk'un tuhaf, şiirsel ve başdöndürücü bu romanı 1994 yılında yayımlandığında, tıpkı anlattığı sihirli kitap gibi esrarlı havasıyla kült roman olmuş, bir anda yüz binlerce okura ulaşmış, kırkı aşkın dile çevrilmişti.

"Yeni Hayat insana Walter Benjamin'in, 'Bütün büyük edebiyat eserleri bir biçimi ya sona erdirir ya da bir yenisini başlatır, yani özel vakalardır' sözünü hatırlatıyor. Yeni Hayat özel bir vaka."
-The Guardian-

"Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti." Orhan Pamuk'un coşkulu, lirik ve sihirli romanı Yeni Hayat bu sözlerle başlıyor. Okuduğu bir kitaptan sarsılarak etkilenen, sayfalardan neredeyse fışkıran ışığa bütün hayatını veren ve kitabın vaat ettiği yeni hayatın peşinden koşan genç bir kahramanın olağanüstü hikâyesi bu. Kitabın etkisiyle âşık oluyor, üniversite öğrenciliğinden uzaklaşıyor, İstanbul'dan ayrılıyor, bitip tükenmeyen otobüs yolculuklarına çıkıyor, taşra şehirlerine doğru savruluyor. Onunla birlikte ve aynı hızla sürüklenen okuyucu, kahramanın okuduğu kitabı değil, başından geçenleri izleyerek bize özgü bir hüznün ve şiddetin ta kalbinde buluyor kendini. Siyah-beyaz televizyonlu kahvelere, video seyredilen otobüslere, trafik kazalarına, siyasi kumpas ve cinayetlere, bayi örgütlerine, paranoyakça kuramlara, saat kadar dakik muhbirlere, kaybolan eski eşyaların şiirine ve taşranın öfkesine uzanan bu harikulade yolculuk, Orhan Pamuk'un çağdaş dünya romanının en özgün yaratıcılarından biri olduğunu bir kere daha kanıtlıyor. Bir yandan Hayat'ın, Eşsiz Anlar'ın, Ölüm'ün, Yazı'nın, Kaza'nın sırlarına, bir yandan da çocukluğun resimli romanlarına, bir belirip bir kaybolan arzu meleğine ve Dante'nin, Rilke'nin şiirlerine açılan benzersiz bir roman. Hayatla okumanın kesiştiği alanda seyreden ve her sayfada katman katman genişleyen sarsıcı bir yol hikâyesi.
Beyza

Beyza

@birdsofpeace

Okurken bir hayli zorlandığım fakat bir o kadar da etkilendiğim kitaptır.
Yeni Hayat'ın mistik bir havası var ki beni çeken yönü de bu olsa gerek. Yeni hayatın kapıları bize bir melekle açılıyor. Bu melek onu en çok beklediğimiz sıralarda gelmezken hiç beklemediğimiz, hayatımıza tutunmak istediğimiz sırada çıkıyor karşımıza, hem de parlak ışıklarını yanımızdaki pencereden bize göndererek.
Kitabı okurken olay örgüsüne mi dikkat etsem yoksa Pamuk'un eşsiz sözlerine, salt tasvirlerine mi diye ikilemde kaldım. Bu yüzden olacak ki kitaptan bazı bölümlerde kopup anlaşılmazlık içine düştüm ve yazarımız işte şu cümlesiyle tam da o anlarımda konuştu ''benim zekamdan kuskuya dusen saldirgan ve alayci okura ben de saldirgan bir sekilde elinde tuttugu kitabin her kosesinde yeterince dikkat ve zeka gosterip gostermedigini sorayim mi? ''
Kitabın ana karakteri olan Osman (Adı Canan ile oldukça kafiyelidir) acaba okuduğu kitaba mı tutuldu yoksa ruhuna güzel bir sığınak bulduğu Canan'ın kitabı beğenmesine mi diye düşündüm fakat ben sayfaları parmaklarımla çevirdikçe acaba Osman, kendisini çok etkileyen,kitaptaki meleğin yerine koyduğu Canan'a mı yoksa kitabı okumasını sağlayan o uzun parmaklı zarif kıza mı tutuldu diye değiştirdim ikilemimi.
Osman'ın Taşkışla'dan ayrılıp yalnızlık ve çaresizlik içine düştüğü sıralarda birtakım işaretlerden medet umması dikkatimi çeken bir diğer nokta.(Belki de bu satırlarda Osmanımız'ı kendimle özdeşleştirmiştim) Şu satırlardan inceleyebiliriz. “bazı işaretlerden körlemesine medet ummaya başlamıştım. üst kata çıkan basamakların sayısı tek ise canan üst kattadır...vapurdan ilk atlayan ben olursam bugün gelecek.
vapurdan ilk ben atladım. kaldırım taşları arasındaki çizgilere hiç basmadım. hiç nefes almadan karaköy yer altı geçidinin bir girişinden girip ötekinden çıkmayı başardım.
nişantaşı’na gidip evlerinin pencerelerine bakıp dokuz bine kadar hiç şaşırmadan saydım. adının hem sevgili hem de Allah anlamına geldiğini bilmeyenlerle dostluğu kestim.....
bir hafta boyunca gece saat tam üçte penceremden gözüken aydınlık pencerelerin sayılarını kendime tanıdığım yüzde beşlik yanılgı payını hiç geçmeden tahmin etmeyi başardım. ''
Kitaba tasavvufi manada bakacak olursak ; Osman'ın Canan'ı arayışı, Osman'ın Canan'a olan sonsuz aşkı bende Canan isminin üstünde fazla durmama yol açtı. Canan sadece bir karakter ismi olmamalı,kitapta da dendiği üzere 'Canan' hem sevgili hem de Allah anlamına geliyor. Kahramanımızın yaptığı yolculuklar ise bir nevi arayış, Canan'ına kavuşma şeklinde de yorumlanabilir. Zaten kitapta kullanılan isimler Canan olsun, Mehmet olsun bu yorumlamayı destekler nitelikte.
İşte bu sanrısal,mistik kitap beni Osman ile birlikte otobüs yolculuklarına çıkardı, o sevimsiz Koka kolalar yerine beraber tattık Yeni Hayat karamelalarını ..Kitap biterken de yanımda hissettim o meleğin ışığını. Ah,Osman sen nasıl da bıraktın Canan'ını?
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 8 verdi
5 beğen · 0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Yıldız Ecevit' in, Orhan Pamuk' u okumak isimli kitabı okunmadan tam olarak anlaşılması mümkün olmayan eserdir.

Ben dünyada bu kadar ince düşünülerek yazılmış çok az kitap olabileceği düşüncesindeyim. Kitapta geçen her sayı, her renk, her isim bir göndermedir aslında, bir şeyleri simgeler. burada özetlemem mümkün değil elbette sonuçta kitap yazılmış bu eser üzerine .

Yeni Hayat romanı kanımca Orhan Pamuk' un zirve noktasıdır. Ama öyle bu kitabı okuyup arkadaşlarınıza tavsiye edebileceğinizi, günlerce etkisinden çıkamayacağınızı filan sanmayın. Orhan pamuk vb. yazarların; yani modern edebiyatın üst noktalarından biridir Yeni Hayat. Matematiksel bir yapıttır. Üzerinde uzun uzun çalışılmış bir eserdir. Hikaye pek de önemli değildir. Yeni Hayat' ta Orhan Pamuk' un derdi hikayenin içeriği değil, onun kuruluş biçimidir. Basit bir örnek vereyim; romanda 18 argo sözcük var, bunların 9 tanesi ana kişinin bunalıma girdiği 2 bölüme sıkıştırılmıştır.

Yıldız Ecevit' ten bir alıntı: '' Kullandığı dili çeşitli söz sanatlarıyla süsleyerek, bir dil ustası olduğunu kanıtlamaya kalkışmak, çağdaş romancıların başat amacı değildir.'' Yani ezanı müezzin yerine imama okutmak hiç önemli değildir Orhan Pamuk tarzı romancılıkta. Kaldı ki öyle bir şey de yapmamıştır Orhan Pamuk, bir hurafedir o cümle.

Orhan Pamuk; Hemingway, Steincbeck gibi yazarların kullandığı dili pek tutmadığını belirtmiştir. Bu iki yazar çok sade ve akıcı bir üsluba sahiptirler. Orhan Pamuk dil konusunda joyce, proust, woolf, faulkner ve nobokov gibi karmaşık bir dil kullanan yazarları ölçü olarak almıştır.

Yine de genel bir şeyi belirteyim bu kitapla ilgili Yıldız Ecevit' in kitabından alıntılayarak;

Tasavvufta bir inanç vardır. 4 aşamada insanın tanrıya ulaşacağını, hakikati bulacağını savunan bir görüş vardır:

1- Halktan Hakk' a
2- Hakk ile Hakk' ta
3- Hakk' tan halka
4- Hakk ile halkta

İşte yeni hayat romanı bu kurguya göre yazılmıştır.

--spoiler--
1-) Ana karakter önce halktan kopar ve ayrı bir dünyaya dalar, Canan' ın peşinden gider, Canan' ı arar.

2-) Canan' ı bulur onunla birlikte yaşamaya başlar

3-) Sonra tekrar kendi dünyasına, hayatına geri döner

4-) Son olarak gerçek huzuru bulur, yolculuk tamamlanmıştır.
--spoiler--
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

YENİ HAYAT
YENİ HAYAT

Orhan Pamuk,

Öneri üzerine okuyacağım kitaplardan biridir YENİ HAYAT.

Bu kitabı nasıl okumaya karar verdiğimin tarihi gelişimini izah maksadıyla aşağıya "belge" ekliyorum:

Saturnine (@saturnine)
Yeni Hayat'ı okudunuz mu Sayın @semih-oktay? 41 dk
Semih Oktay (@semih-oktay)
İstanbul - Hatıralar ve Şehir
Kara Kitap
Masumiyet Müzesi
Kırmızı Saçlı Kadın

Bu kitaplarını okudum Orhan Pamuk'un @saturnine.YENİ HAYAT başlıklı olanı okumadım.

Ne zamandır görüşemedik Saturnine! Nasılsın? :) 28 dk
Saturnine (@saturnine)
İyiyim Semih abi nasıl olayım uğraşıp duruyorum hep aynı. Siz nasılsınız? Ben bir sürü kitabını okudum Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi ve Kırmızı Saçlı Kadın en beğenmediğim iki kitabı. Onun dışında Kara Kitap ve Yeni Hayat favorilerim. Yeni Hayat'a da bir şans verip yorumlarınızı paylaşırsanız iyi olur, sevecek misiniz merak ettim. 7 dk
Semih Oktay (@semih-oktay)
Allah daha iyi etsin @saturnine.Ben çok şükür iyiyim;hafta sonunu iple çekiyorum,kısa bir tatile çıkacağım zira. :) 0 dk
Semih Oktay (@semih-oktay)
İstanbul - Hatıralar ve Şehir 6 puan
Kara Kitap 6 puan
Masumiyet Müzesi 7 puan
Kırmızı Saçlı Kadın 4 puan

Ben de bayılmıyor(d)um Orhan Pamuk\'a @saturnine. Fakat ona \"vatan haini\" diyenlere karşı savunuyor durumdaydım ona yanıyorum.Bu KIRMIZI SAÇLI KADIN romanını okuyorken,Zamanında Orhan Pamuk\'u keşke savunmasaydım,diye geçti onlarca sayfasında.Pişmanlığım budur.

\"Yeni Hayat\'a da bir şans verip yorumlarınızı paylaşırsanız iyi olur, sevecek misiniz merak ettim.\" diyorsun ya elbette okurum.Yazarımızı yerden yere vursam da okurum fakat bir daha ne zaman Orhan Pamuk okumaya karar veririm hiç bilemiyorum.Şöyle yapayım : YENİ HAYAT başlıklı kitabını okuma listeme alayım ve kısa bir not ekleyeyim!..

Olur mu?
EK 1
YENİ HAYAT romanını henüz okumadım.Puan vermişim gibi görünüyor ama yanlış o! 17.07.17
EK 2
YENİ HAYAT romanı için beş puan veriyorum. 11.01.18
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 5 verdi
8 beğen · 52 yorum
Erguvan (@erguvan)
Orhan Pamuk'un birçok( 8-9 civari sanırım) kitabını okumuş biri olarak ve okuduklarima dayanarak söyleyebilirim ki, bana göre en iyi romanı 'Cevdet bey ve oğulları' dir. Yeni Hayat yazarın kendini 'zor cümleler kurayim da kimse anlamasın , anlamadigi icin de vayy ne büyük yazar bu yazar' desinler diye kendinin gözümdeki saygınlığını yitirdiği romanlarından biridir. Şu cümlesini unutamiyorum mesela ; 'Beyaz gibi bir renkte ama beyaz olmayan ve başka hiç bir renkte olmayan bir elbise vardı üzerinde"... Ulan adamı hasta etme ne renkti o elbise diye atarlandigim, ağzımı bozduran cümle :) Semih Abi, ben de olmasi olması lazım. Birilerine vermediysem eğer, okumak istiyorsan bakarım kitapligima
17.07.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
"Semih Abi, bende ( "de" takısı kapalı olacaktı!) olmasi olması (neden çift "olması"?) lazım. Birilerine vermediysem eğer, okumak istiyorsan bakarım kitapligima" Evet lütfen bak kitaplığına @erguvan.Ama ben YENİ HAYAT başlıklı olanı da merak ettim şimdi yahu!
17.07.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Cepten yazıyorum idare et Semih Abi:) Bakarım bir ara ama onu okuyacaksan en azindan Cevdet bey ve oğullarını da oku. Yeni Hayattan daha iyidir, bence yine tabi :)
17.07.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Okumak istiyorum;
17.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ev-vet!..Hem YENİ HAYAT başlıklı olanını ve hem de CEVDET BEY ve OĞULLARI adlısını okumak istiyorum. Merak ettim sayende @erguvan.Sağ ol... :)
17.07.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Hah hah ha! Ben eleştirdim ya inadina okursun şimdi:) Ikisini de araştırım senin için :)
17.07.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Beni kızdırma @erguvan! Niçin inat yapayım ki sana? Merak ettim o kadar! İkisini de araştırırım ne demek oluyor? Ben CEVDET BEY ve OĞULLARI başlıklı olanı da ekliyorum okuma listeme.
17.07.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
İkisini de araştırırım demek kitaplığımda araştırırım demek oluyor. Kitaplığımın halini görseydin yapacağım şeyin tam olarak "araştırmak" olduğunu anlardın :))
18.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
:) Sen gel bir de benim kitaplığımın hâlini gör! Galiba bu gidişle Prof.Kien'i geçeceğim! :D
18.07.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Sıradaki kitabın "KÖRLEŞME" olsun diyorsun yani? Bugünün mesajı bu mudur? :)
18.07.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Olsun;ev-vet.Sen KÖRLEŞME romanını okumamış mıydın? KÖRLÜK romanını okudun sahi,değil mi? Hazır mevzu açılmışken ben 120'inci sayfada Körlük romanına bitiş noktasını koydum;okuyamadım.Uyduruk mu uyduruk bir romandı.Hayal gücünü sıfırlamış da yazmış Saramago!
18.07.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Romanlar uyduruk şeyler zaten. Uydurup uydurup yazıyorlar :)
18.07.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Hayır! Romanlar "kurgu" ürünüdür.Bu güne kadar onlarca tam puanlık roman okudum.Bazılarında tek bir sözcük dahi "uyduruk" değildi.Yeryüzünde yazılmış en sıkı kurguyu arıyorum yıllardır.Bildiğin üzere 2001 yılında buldum aradığımı. ;)
18.07.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Hah! yine döndük dolaştık yine aynı konuya geldik.! Benim çok işim vardı, ben kaçar :))
18.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
YENİ HAYAT başlıklı olanını buldum az önce cengâver sahafımda @erguvan. CEVDET BEY ve OĞULLARI adlı olan yoktu ama...
20.07.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Günaydın Semih Abi, iyi yapmışsın demek isterdim ama içimden gelmiyor :) Cevdet Bey ve Oğulları ile ilgileneceğim , o iş bende :)
21.07.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Günün aydın olsun Erguvan (@erguvan).Ne yapayım yoktu CEVDET BEY ve OĞULLARI adlı kitap.Hem benim acelem yok.Yarın tatile çıkarken YENİ HAYAT yanımda olacak.Bir de Günay Gafur'un KAHİN adlı polisiyesini alacaktım 750 sayfa! Dün çok aradım ama bulamadım.Roman gibi romanmış...
21.07.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Tatilde Yeni Hayat okumak mı? !! :D
21.07.17 beğen 1 cevap
Erguvan (@erguvan)
Kahin DNR İdefix gibi internet sitelerinde var. Ben sipariş veririm istersen ama tatile yetişmez
21.07.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
29,90 liraya sözüm ona Forum İstanbul'daki D&R'de vardı.İki defa telefonla aradım ama cevap veren olmadı.İş çıkışı bir uğrayayım,dedim.Uğradım da.Tezgâhtarlardan biri yardımcı da oldu ama bilgisayar stoklarında görünen küp kapağı kalınlığındaki bu kitap raflarda yoktu.Tatil esnasında yanıma bu kalınlıkta bir kitabı almak beni düşündürüyordu zaten! :) Sipariş vermene gerek yok.Ben 20 liraya da gördüm Nadir'de mamafih hazır almışken yanına birkaç kitap daha eklerim diye düşündüm.Ve erteledim sipariş niyetimi...
21.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Erguvan (@erguvan) "Tatilde Yeni Hayat okumak mı?" diye sormuşsun!.. Haklısın belki de! Orhan Pamuk'u tatilden sonraya mı bıraksam? :( :S
21.07.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Benim tatil için tercihim fantastik, polisiye ya da aşk romanları olur. Seni bilemem :)
21.07.17 beğen 1 cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
Kahin ve kuklaci isimli iki kitabi okuyunuz efendim seveceksiniz
21.07.17 beğen 1 cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
@erguvan Kahin i okuyunca inelemenizi sabırsızlıkla bekliyorum
21.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
KAHİN derhâl buluna şu hâlde! ;)
21.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
E,Erguvan @erguvan ben de KAHİN adlı bu romanı polisiye olduğu için arıyorum ya! :D Fantastik okuyamam şu sıralar.Hele aşk romanı hiç okuyamam.
21.07.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
@dunyasnilzehes inceleme yazacak vaktim olmuyor pek ama okuduğumda (unutmazsam)kitap hakkında sizin için naçizane yorum yapabilirim :) Nasıl olsa Semih Abi alacak kitabı, o okusun ben de ondan ödünç alır okurum :)
21.07.17 beğen 2 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Tamamdır Erguvan @erguvan,benden sonra sırada sen varsın.KAHİN romanını yarın İstiklal'e çıkıp bulmak niyetine girdim.Az önce öğle yemeğimizi yerken Carrefour Market görünüyordu Forum İstanbul'daki.Şimşek çaktı ossaat.Aa,dedim,Carrefour'da kitap satışı vardı.Evet var,diye tasdik ettiler arkadaşlarım beni.Hayrola? diye sordular.KAHİN başlıklı bir kitap satın alacaktım,dedim.Erdem,hani benim şu PARA nüshalarından birini alan ev 2005 yılından bu yana okuyacak olan arkadaşım,Uğrarız,merak etme,dedi fakat Cihan Bey'in işi varmış;uğrayamadık Carreforu'a!
21.07.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
İlla tatile çıkmadan alacağım tatilde okuyacağım diyorsun yani? Peki madem öyle olsun :) Şimdiden iyi tatiller diliyorum. Bol dinlenmeli, bol okumalı, bol keyifli bir tatil olsun inşallah
21.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
"İlla alacağım" demedim.Fırsatları değerlendiriyorum Erguvan @erguvan. İyi tatil dileklerin için teşekkür ediyorum sana : Galiba çok "bol kepçe" geçecek bu tatilim! :D
21.07.17 beğen cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
Bir çok kitabi güvendiğim arkadaşlarıma odunc verdim ama Kahin o vermem kimseye Semih Abi de size vermez ???? bence @erguvan
22.07.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Kitabı bir daha okuma niyetim varsa,üstelik piyasada zor bulunan bir kitap ise vermeyebilirim.KAHİN romanı önce benden tam puan alsın da ondan sonra daha net olarak görüşümü bildiririm.
22.07.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Semih Abim beni sever ve bana her kitabını ödünç verir bence :)
22.07.17 beğen 1 cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
Bu Kahini bulma ve okuma macerasını keyifle takip edeceğim efendim
22.07.17 beğen 1 cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
semih_oktay kahin adli kitabi bulamadiniz mi hala
11.01.18 beğen 1 cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

1994 yılında basılan Yeni Hayat benim okudugum ilk Orhan Pamuk kitabi oldu.Yeni Hayat adli kitabın baslangici beni kendine kolayca çekse bile kitabın ilerleyen kısımlarında kopukluklar yaşadım .Sayfalar akıcı ilerliyor lakin neler oluyor yahu demeden duramadim.Yazarın sayfa 238 de yazdığı gibi 👉"Benim zekamdan kuşkuya düşen saldırgan ve alaycı okura ben de saldırgan bir sekilde elinde tuttugu kitabin her köşesinde yeterince dikkat ve zeka gösterip göstermediğini sorayım mı ? '' Bu cümleyi okuyunca acaba dedim ben mi anlamakta zorlanıyorum bazı kitaplari bilemedim.😕😕
Kitap, üniversite öğrencisi bir gencin bir kitap okumasi ve hayatının değişmesini,bulunamayan bir ülke ve ölümün ışığına uzanıp giden bir yolculuğun hikayesini anlatır.
Yeni Hayat adli kitapta beklediğim etkiyi bulamadım ama Orhan Pamuk okumalarima devam edeceğim.Bakalım beni etkileyen hangi kitaplari olacak.
Buraya kitaptan hosuma giden bir kac alıntı bırakmak istiyorum.
✏"Neden kelimelerle düşünür de insan,görüntüler yüzünden acı çeker. "
✏"Önemli olan insanın içindeki iyiliği koruyacak bir hayat yasayabilmesidir."
✏"Hiçbir yerdeydim ve he yerdeyim ve bu yüzden de,bana öyle geliyordu ki dünyanın varolmayan merkezindeydim."
✏"Iyi bir kitap bize bütün dünyayı hatırlatan birşeydir."dedi."Belki her kitap öyledir, öyle olmalıdır."Biraz sustu ."Kitabın kendi içinden olmayan ama varlığını ve sürekliliğini kitabın anlattıklarıyla hissettigin bir şeyin parçasıdır kitap."dedi.
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 5 verdi
9 beğen · 8 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"(...) kendimi geri alamadım." İlk duydum bu deyişi Nilgün @dunyasnilzehes!
15.12.18 beğen 1 cevap
Fidan Elfida (@fidanfidan)
alintilar güzel ama ..
15.12.18 beğen 2 cevap
Batuuu (@batuuu)
orhan pamuğa ilk başladığım demlerde bir kaç pamuk sevdalısı yazarın her kitabını öve öve bitirememisti. bu gazla 3 kitabını okumuştum ama hiçbirinde umduğumu bulamadmm tuhaf bir şekilde cok durağan bir dili olmasi beni soğuttu kitaplarindan
11.01.19 beğen 1 cevap
Ulaş Can Coşkun

Ulaş Can Coşkun

@ulascskn

kitabın ilk tümcesi 'bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti' sadece baş kahramanı değil kitap sonunda okuyucuyu da ters düz etmesiyle anlamlı bir söz oluyor. ve bence önemli bir şey, orhan pamuk'un diğer kitaplarından farklı olarak bu kitapta hikaye ve olay örgüsü okuyucuyu daha çabuk kavrıyor. ayrıca, kitabın dante alighieri'nin eseri "yeni hayat"ı anımsatması ve pamuk'un bu konuda eleştirilmesini doğru bulmuyorum. olaylar benzer bile olsa illa ki yorum farklılığı taşıyordur(orhan pamuk'un kendine has anlatımı olduğu gerçeğini de düşünmek gerek).

...spoiler/bilgi içerir...

vermek istemiyordum fakat aradan çok zaman geçmiş olmasına rağmen hafızamdan çıkmayan bu kitapla ilgili bir kaç şey var ki değinmemek elde değil. şöyle ki.. canan, osman ve mehmet arasındaki gizemli kovalamaca çok fantastik. ana karakterimizin canan için yollara düşmesi ve yolda kaza yaşamak istemesi -kaza da ölümü yaşayarak, can vererek canan'a kavuşabileceğini umması, canan'a olan tutkulu aşkını çok net bir şekilde gösteriyor. kaza anında pamuk'un müthiş tavsirleri de hafızaya işlenen cinsten.

kitapta unutulmazlar arasına girecek çok söz var fakat en beğendiğim bu'dur.."benim gibi hayatı kaymışlar da hüzün, zeki olmaya çalışan bir öfke olarak gösterir kendini. o zeki olma isteği de en sonunda her şeyi berbat eder."

...spoiler/bilgi içerir...
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum

Yeni Hayat - S41

Sıcaklığını hissettiğim, nabzının atışlarını duyduğum gövdemin bu dünyadan uzaklaşmasını istiyordum, ama bir yandan da apartmanın iç seslerini, dışarda, uzaklardaki bozacının seslenişini işitiyor, bu dünyada gece yarısı oturup bir kitap okumanın, bir anın içinde olmanın da katlanılabilir şeyler olduğunu seziyordum. Bir süre yalnızca bu sesleri - çok uzaklardaki arabaların kornalarını, köpeklerin havlayışlarını, belli belirsiz bir rüzgarı, sokaktan geçen iki kişinin konuşmalarını (artık yarın sabah, dedi biri) ve birden gecenin seslerine hakim olan o uzun yük trenlerinden birinin gürültüsünü dinledim. Çok sonra, bir an her şey mutlak bir sessizlik içinde eriyecekmiş gibi olunca birden gözümün önünde bir hayal belirdi ve kitabın ruhuma nasıl işlediğini anladım. Yüzümü kitaptan fışkıran ışığa doğru tutarken ruhum sanki açık bir defterin tertemiz sayfasıydı. Kitapta yazılanlar ruhuma bir bir böyle işliyor olmalıydı.
Pelin Çolak tarafından eklenmiştir.
hk

hk

@haticeee

Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti.
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
hk

hk

@haticeee

Kendime inandım. Kendime inandığım için benim irademe ve hayatımın şiirine başkaları da inandı.
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
EDK

EDK

@denizipp

Yalnızlık duygusunun verdiği çaresizlik bir anda beni kitaba daha sıkı sıkıya bağladı.
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Esra KILINÇ

Esra KILINÇ

@esrakilinc

Hiçbir yerdeydim ve her yerdeydim ve bu yüzden de bana öyle geliyor ki dünyanın var olmayan merkezindeyim...
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
fctuner

fctuner

@fcetintunrr

"Hiçbir şey her şeyi unutabilmenin verdiği huzurdan değerli olamaz."
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
1176
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
35
KİTAP
11 Yıldızlı Kitaplar
Bu kitaplara 10 yıldız bile az dediğimiz, 11 yıldızı hak ettiğini düşündüğümüz kitapları bu listede paylaşıyoruz....
16
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Orhan Pamuk Kitapları
2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü kazanan ve kitapları birçok dile çevrilen Türk yazar Orhan Pamuk'un en iyi kitapları list...