up
ara
‹ Yeni Hayat

Yeni Hayat Kitap İncelemeleri

nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

1994 yılında basılan Yeni Hayat benim okudugum ilk Orhan Pamuk kitabi oldu.Yeni Hayat adli kitabın baslangici beni kendine kolayca çekse bile kitabın ilerleyen kısımlarında kopukluklar yaşadım .Sayfalar akıcı ilerliyor lakin neler oluyor yahu demeden duramadim.Yazarın sayfa 238 de yazdığı gibi 👉"Benim zekamdan kuşkuya düşen saldırgan ve alaycı okura ben de saldırgan bir sekilde elinde tuttugu kitabin her köşesinde yeterince dikkat ve zeka gösterip göstermediğini sorayım mı ? '' Bu cümleyi okuyunca acaba dedim ben mi anlamakta zorlanıyorum bazı kitaplari bilemedim.😕😕
Kitap, üniversite öğrencisi bir gencin bir kitap okumasi ve hayatının değişmesini,bulunamayan bir ülke ve ölümün ışığına uzanıp giden bir yolculuğun hikayesini anlatır.
Yeni Hayat adli kitapta beklediğim etkiyi bulamadım ama Orhan Pamuk okumalarima devam edeceğim.Bakalım beni etkileyen hangi kitaplari olacak.
Buraya kitaptan hosuma giden bir kac alıntı bırakmak istiyorum.
✏"Neden kelimelerle düşünür de insan,görüntüler yüzünden acı çeker. "
✏"Önemli olan insanın içindeki iyiliği koruyacak bir hayat yasayabilmesidir."
✏"Hiçbir yerdeydim ve he yerdeyim ve bu yüzden de,bana öyle geliyordu ki dünyanın varolmayan merkezindeydim."
✏"Iyi bir kitap bize bütün dünyayı hatırlatan birşeydir."dedi."Belki her kitap öyledir, öyle olmalıdır."Biraz sustu ."Kitabın kendi içinden olmayan ama varlığını ve sürekliliğini kitabın anlattıklarıyla hissettigin bir şeyin parçasıdır kitap."dedi.
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 5 verdi
9 beğen · 8 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"(...) kendimi geri alamadım." İlk duydum bu deyişi Nilgün @dunyasnilzehes!
15.12.18 beğen 1 cevap
Fidan Elfida (@fidanfidan)
alintilar güzel ama ..
15.12.18 beğen 2 cevap
Batuuu (@batuuu)
orhan pamuğa ilk başladığım demlerde bir kaç pamuk sevdalısı yazarın her kitabını öve öve bitirememisti. bu gazla 3 kitabını okumuştum ama hiçbirinde umduğumu bulamadmm tuhaf bir şekilde cok durağan bir dili olmasi beni soğuttu kitaplarindan
11.01.19 beğen 1 cevap
Melisaholmes

Melisaholmes

@melisaholmes

Orhan pamuk’un ilk İstanbul adlı kitabını okuyun sonra ise diğer kitaplarını okuyun.Nedeni ise İstanbul adlı kitapta Orhan kendini anlatıyor.O kadar romanlarla uyuşuyor ki kişisel hayatı,okuyunca anlıyorum.Bu romanı da güzel ;) bu arada Cananlardan nefret ettirir dip not
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 6 verdi
5 beğen · 0 yorum
Mehmet Tekinbaş

Mehmet Tekinbaş

@mehmettekinbas

Roman "Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti." cümlesi ile başlasa da ben okuduktan sonra hayatım değişmedi. Orhan Pamuk'un kült olmuş romanlarından. Okumak yeni nasip oldu. Bir kaç romanı dışında, 'eğer benim anlama sıkıntım yoksa' romanlarında bir anlam kayması, anlayamama, başını sonunu ayırt edememe, öncesi neydi, bu adam nereden çıktı, bu sahneye nereden geldik gibi soruları hep kendime sormuşumdur. Bu kadar ödüllü ve bilindik bir yazar anlaşılmaz yazacak değil ya. Sıkıntı muhakkak bendedir diye düşünüyorum. Basit bir konu, karmaşık anlatılmış, hayal mi gerçek mi belli olmayan ve sonuca bağlanamayan olaylar silsilesi. Orhan Pamuk' u eleştirmek bana düşmez de ben anladığım ya da anlamadığımı anlatıyorum diyeyim.
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 8 verdi
5 beğen · 0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

YENİ HAYAT
YENİ HAYAT

Orhan Pamuk,

Öneri üzerine okuyacağım kitaplardan biridir YENİ HAYAT.

Bu kitabı nasıl okumaya karar verdiğimin tarihi gelişimini izah maksadıyla aşağıya "belge" ekliyorum:

Saturnine (@saturnine)
Yeni Hayat'ı okudunuz mu Sayın @semih-oktay? 41 dk
Semih Oktay (@semih-oktay)
İstanbul - Hatıralar ve Şehir
Kara Kitap
Masumiyet Müzesi
Kırmızı Saçlı Kadın

Bu kitaplarını okudum Orhan Pamuk'un @saturnine.YENİ HAYAT başlıklı olanı okumadım.

Ne zamandır görüşemedik Saturnine! Nasılsın? :) 28 dk
Saturnine (@saturnine)
İyiyim Semih abi nasıl olayım uğraşıp duruyorum hep aynı. Siz nasılsınız? Ben bir sürü kitabını okudum Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi ve Kırmızı Saçlı Kadın en beğenmediğim iki kitabı. Onun dışında Kara Kitap ve Yeni Hayat favorilerim. Yeni Hayat'a da bir şans verip yorumlarınızı paylaşırsanız iyi olur, sevecek misiniz merak ettim. 7 dk
Semih Oktay (@semih-oktay)
Allah daha iyi etsin @saturnine.Ben çok şükür iyiyim;hafta sonunu iple çekiyorum,kısa bir tatile çıkacağım zira. :) 0 dk
Semih Oktay (@semih-oktay)
İstanbul - Hatıralar ve Şehir 6 puan
Kara Kitap 6 puan
Masumiyet Müzesi 7 puan
Kırmızı Saçlı Kadın 4 puan

Ben de bayılmıyor(d)um Orhan Pamuk\'a @saturnine. Fakat ona \"vatan haini\" diyenlere karşı savunuyor durumdaydım ona yanıyorum.Bu KIRMIZI SAÇLI KADIN romanını okuyorken,Zamanında Orhan Pamuk\'u keşke savunmasaydım,diye geçti onlarca sayfasında.Pişmanlığım budur.

\"Yeni Hayat\'a da bir şans verip yorumlarınızı paylaşırsanız iyi olur, sevecek misiniz merak ettim.\" diyorsun ya elbette okurum.Yazarımızı yerden yere vursam da okurum fakat bir daha ne zaman Orhan Pamuk okumaya karar veririm hiç bilemiyorum.Şöyle yapayım : YENİ HAYAT başlıklı kitabını okuma listeme alayım ve kısa bir not ekleyeyim!..

Olur mu?
EK 1
YENİ HAYAT romanını henüz okumadım.Puan vermişim gibi görünüyor ama yanlış o! 17.07.17
EK 2
YENİ HAYAT romanı için beş puan veriyorum. 11.01.18
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 5 verdi
8 beğen · 52 yorum
Erguvan (@erguvan)
Orhan Pamuk'un birçok( 8-9 civari sanırım) kitabını okumuş biri olarak ve okuduklarima dayanarak söyleyebilirim ki, bana göre en iyi romanı 'Cevdet bey ve oğulları' dir. Yeni Hayat yazarın kendini 'zor cümleler kurayim da kimse anlamasın , anlamadigi icin de vayy ne büyük yazar bu yazar' desinler diye kendinin gözümdeki saygınlığını yitirdiği romanlarından biridir. Şu cümlesini unutamiyorum mesela ; 'Beyaz gibi bir renkte ama beyaz olmayan ve başka hiç bir renkte olmayan bir elbise vardı üzerinde"... Ulan adamı hasta etme ne renkti o elbise diye atarlandigim, ağzımı bozduran cümle :) Semih Abi, ben de olmasi olması lazım. Birilerine vermediysem eğer, okumak istiyorsan bakarım kitapligima
17.07.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
"Semih Abi, bende ( "de" takısı kapalı olacaktı!) olmasi olması (neden çift "olması"?) lazım. Birilerine vermediysem eğer, okumak istiyorsan bakarım kitapligima" Evet lütfen bak kitaplığına @erguvan.Ama ben YENİ HAYAT başlıklı olanı da merak ettim şimdi yahu!
17.07.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Cepten yazıyorum idare et Semih Abi:) Bakarım bir ara ama onu okuyacaksan en azindan Cevdet bey ve oğullarını da oku. Yeni Hayattan daha iyidir, bence yine tabi :)
17.07.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Okumak istiyorum;
17.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ev-vet!..Hem YENİ HAYAT başlıklı olanını ve hem de CEVDET BEY ve OĞULLARI adlısını okumak istiyorum. Merak ettim sayende @erguvan.Sağ ol... :)
17.07.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Hah hah ha! Ben eleştirdim ya inadina okursun şimdi:) Ikisini de araştırım senin için :)
17.07.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Beni kızdırma @erguvan! Niçin inat yapayım ki sana? Merak ettim o kadar! İkisini de araştırırım ne demek oluyor? Ben CEVDET BEY ve OĞULLARI başlıklı olanı da ekliyorum okuma listeme.
17.07.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
İkisini de araştırırım demek kitaplığımda araştırırım demek oluyor. Kitaplığımın halini görseydin yapacağım şeyin tam olarak "araştırmak" olduğunu anlardın :))
18.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
:) Sen gel bir de benim kitaplığımın hâlini gör! Galiba bu gidişle Prof.Kien'i geçeceğim! :D
18.07.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Sıradaki kitabın "KÖRLEŞME" olsun diyorsun yani? Bugünün mesajı bu mudur? :)
18.07.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Olsun;ev-vet.Sen KÖRLEŞME romanını okumamış mıydın? KÖRLÜK romanını okudun sahi,değil mi? Hazır mevzu açılmışken ben 120'inci sayfada Körlük romanına bitiş noktasını koydum;okuyamadım.Uyduruk mu uyduruk bir romandı.Hayal gücünü sıfırlamış da yazmış Saramago!
18.07.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Romanlar uyduruk şeyler zaten. Uydurup uydurup yazıyorlar :)
18.07.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Hayır! Romanlar "kurgu" ürünüdür.Bu güne kadar onlarca tam puanlık roman okudum.Bazılarında tek bir sözcük dahi "uyduruk" değildi.Yeryüzünde yazılmış en sıkı kurguyu arıyorum yıllardır.Bildiğin üzere 2001 yılında buldum aradığımı. ;)
18.07.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Hah! yine döndük dolaştık yine aynı konuya geldik.! Benim çok işim vardı, ben kaçar :))
18.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
YENİ HAYAT başlıklı olanını buldum az önce cengâver sahafımda @erguvan. CEVDET BEY ve OĞULLARI adlı olan yoktu ama...
20.07.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Günaydın Semih Abi, iyi yapmışsın demek isterdim ama içimden gelmiyor :) Cevdet Bey ve Oğulları ile ilgileneceğim , o iş bende :)
21.07.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Günün aydın olsun Erguvan (@erguvan).Ne yapayım yoktu CEVDET BEY ve OĞULLARI adlı kitap.Hem benim acelem yok.Yarın tatile çıkarken YENİ HAYAT yanımda olacak.Bir de Günay Gafur'un KAHİN adlı polisiyesini alacaktım 750 sayfa! Dün çok aradım ama bulamadım.Roman gibi romanmış...
21.07.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Tatilde Yeni Hayat okumak mı? !! :D
21.07.17 beğen 1 cevap
Erguvan (@erguvan)
Kahin DNR İdefix gibi internet sitelerinde var. Ben sipariş veririm istersen ama tatile yetişmez
21.07.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
29,90 liraya sözüm ona Forum İstanbul'daki D&R'de vardı.İki defa telefonla aradım ama cevap veren olmadı.İş çıkışı bir uğrayayım,dedim.Uğradım da.Tezgâhtarlardan biri yardımcı da oldu ama bilgisayar stoklarında görünen küp kapağı kalınlığındaki bu kitap raflarda yoktu.Tatil esnasında yanıma bu kalınlıkta bir kitabı almak beni düşündürüyordu zaten! :) Sipariş vermene gerek yok.Ben 20 liraya da gördüm Nadir'de mamafih hazır almışken yanına birkaç kitap daha eklerim diye düşündüm.Ve erteledim sipariş niyetimi...
21.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Erguvan (@erguvan) "Tatilde Yeni Hayat okumak mı?" diye sormuşsun!.. Haklısın belki de! Orhan Pamuk'u tatilden sonraya mı bıraksam? :( :S
21.07.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Benim tatil için tercihim fantastik, polisiye ya da aşk romanları olur. Seni bilemem :)
21.07.17 beğen 1 cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
Kahin ve kuklaci isimli iki kitabi okuyunuz efendim seveceksiniz
21.07.17 beğen 1 cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
@erguvan Kahin i okuyunca inelemenizi sabırsızlıkla bekliyorum
21.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
KAHİN derhâl buluna şu hâlde! ;)
21.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
E,Erguvan @erguvan ben de KAHİN adlı bu romanı polisiye olduğu için arıyorum ya! :D Fantastik okuyamam şu sıralar.Hele aşk romanı hiç okuyamam.
21.07.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
@dunyasnilzehes inceleme yazacak vaktim olmuyor pek ama okuduğumda (unutmazsam)kitap hakkında sizin için naçizane yorum yapabilirim :) Nasıl olsa Semih Abi alacak kitabı, o okusun ben de ondan ödünç alır okurum :)
21.07.17 beğen 2 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Tamamdır Erguvan @erguvan,benden sonra sırada sen varsın.KAHİN romanını yarın İstiklal'e çıkıp bulmak niyetine girdim.Az önce öğle yemeğimizi yerken Carrefour Market görünüyordu Forum İstanbul'daki.Şimşek çaktı ossaat.Aa,dedim,Carrefour'da kitap satışı vardı.Evet var,diye tasdik ettiler arkadaşlarım beni.Hayrola? diye sordular.KAHİN başlıklı bir kitap satın alacaktım,dedim.Erdem,hani benim şu PARA nüshalarından birini alan ev 2005 yılından bu yana okuyacak olan arkadaşım,Uğrarız,merak etme,dedi fakat Cihan Bey'in işi varmış;uğrayamadık Carreforu'a!
21.07.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
İlla tatile çıkmadan alacağım tatilde okuyacağım diyorsun yani? Peki madem öyle olsun :) Şimdiden iyi tatiller diliyorum. Bol dinlenmeli, bol okumalı, bol keyifli bir tatil olsun inşallah
21.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
"İlla alacağım" demedim.Fırsatları değerlendiriyorum Erguvan @erguvan. İyi tatil dileklerin için teşekkür ediyorum sana : Galiba çok "bol kepçe" geçecek bu tatilim! :D
21.07.17 beğen cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
Bir çok kitabi güvendiğim arkadaşlarıma odunc verdim ama Kahin o vermem kimseye Semih Abi de size vermez ???? bence @erguvan
22.07.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Kitabı bir daha okuma niyetim varsa,üstelik piyasada zor bulunan bir kitap ise vermeyebilirim.KAHİN romanı önce benden tam puan alsın da ondan sonra daha net olarak görüşümü bildiririm.
22.07.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Semih Abim beni sever ve bana her kitabını ödünç verir bence :)
22.07.17 beğen 1 cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
Bu Kahini bulma ve okuma macerasını keyifle takip edeceğim efendim
22.07.17 beğen 1 cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
semih_oktay kahin adli kitabi bulamadiniz mi hala
11.01.18 beğen 1 cevap
Saturnine

Saturnine

@saturnine

Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti.
Zorlandım okumaya başladığımda, Orhan Pamuk -tüm önyargılara rağmen- iyi bir yazardır benim gözümde, Kara Kitap ve Kafamda Bir Tuhaflıkla beni çok etkilemiştir. Yeni Hayat ise ilk 30-40 sayfada zor bağladı beni ama sonrası...Nasıl bir tasvir yeteneğiyse bu tüm kitabı okumadım izledim sanki. Her satırı dolu, her satırında bir mesajı, bilgisi, gizemi var. Her hareketimi öncesinde sekiz defa düşünen bir insan olmasaydım eğer, ben de ilk iş bir otogara gider, gördüğüm ilk şehirler arası otobüse atlar ve kendime yeni bir hayat arardım. Belki şansım da yaver gider, yolculuğumun sonunda meleği de görürdüm. Keşke okumakta bu kadar gecikmeseymişim.
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 9 verdi
4 beğen · 2 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
@saturnine ama 9 puan vermişsin!..Ben de tam puan verdiğini sanmıştım! :(
17.07.17 beğen cevap
Saturnine (@saturnine)
İlk sayfalar hoşuma gitmedi diye puan kırdım herhalde abi, kimbilir ne pimpirikli puan verdim o dönem :) ne haddimeyse :)
17.07.17 beğen 1 cevap
Esra KILINÇ

Esra KILINÇ

@esrakilinc

Postmodernizm
Orhan Pamuk benim için çok ayrı bir yeri olan yazar bu durumdan mütevellit onun eserlerini okumaya daha fazla zaman ayırıyorum ve ayırmaya devam edeceğim. Yalnız bu kitapta okumaktan bıktığım paragraflar vardı -artık yolculuk nereye kadar gidecek ? - Bu soruları sorarken kendimden birazcık çok azıcık olsa da utandım. Anlamaya ,irdelemeye çalış dedim yook olmadı sonra toparladım lakin yeni hayat çoktan bitmişti.Galiba en çok eserin adını sevdim.Okunası bi hava katıyor kendisine. Demirtaş Ceyhun hazırladığı imza metninde Orhan Pamuk'un kitaplarını "Amerikan patentli postmodern romanlar olarak" adlandırmış .Taşı gediğine oturtmuştur bu abimiz.Çünkü Orhan Pamuk kitapları arasından (okuduğum) bana göre postmodern romana bürünmüş olan tek eserdi. Postmodern romanlara ekşi sözlük yazarımızın yorumu aynen şöyle : Objelere ve kavramlara inecek kadar bir "herkese/herşeye ses verme" düşüncesinin hakim olduğu, bu manada her kafadan sesin çıktığı, tıpkı yaşadığımız yüzyıl gibi karman çorman olan roman türü. İşte ben bu romanda bu noktaya baya takıldım ve maalesef kitabı son sayfasını da bitirdiğimde boşlukta hissettim aynen Pınar Kür-Bitmeyen Aşk'ı gibi..Velhasılı kelam Orhan Pamuk gelişiyor gün geçtikçe...
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
Şule

Şule

@sule10

Orhan Pamuk'u bu eseriyle sevmeye basladım.Yazarın tasvir ettiği bazı yerler ve duygular bana çok yakın geldi.Çaba gösterilen değil de kendiliğinden yolunu bulan yazıları daha samimi bulurum,bu romanda ikisi de vardı ve göze batmıyordu..yazarın doğallığı ve çabası karışmış ve o girdiği büyülü atmosfere okuyucuyu da çekiyor.Bir kitapla hayatı değişen gencin yaşadıkları anlatılıyor.Özet yapılabilecek bir eser değil,sembollerle,imgelerle her kelimenin altında başka bir gönderme var..Orhan Pamuk'un neden başarılı olduğunu "Yeni Hayat"kitabıyla kavradım.Düşünmeyi,yorum yapmayı seviyorsanız tavsiye ederim.
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Emre

Emre

@zwangen

yeni hayat..
gizli yüz, Kara Kitap henüz yazım aşamasındayken şekillenir. yeni hayat 2 sene sonra dünyaya gelir. fakat dünya hiç değişmez. hüznü kimsenin yolunun düşmeyeceği kasabalarda, saatçilerde, berberlerde, kıraathanelerde arar pamuk. uzun yolculuklara çıkar otobüslerle.
yalnızdır; kahramanı da kendisi gibi. yüzlerde hikayeler arar, meleği arar.
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
VEDAT YAPRAK

VEDAT YAPRAK

@vedatyaprak

''bir gün bir kitap okudum tüm hayatım değişti'' İŞTE BU KADAR
kitabın başlangıç cümlesini elbette herkes biliyor. ''bir gün bir kitap okudum tüm hayatım değişti''. bu cümle bile kitabı anlatmaya yeter.eğer sen desen ki ben bu kitabı okumam bende sana derim ki. bu kitabı oku bak nasıl bir gün bir kitap okudum tüm kitap okuma hayatım değişti demiyormusun.
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Ordan oraya sürükleyen harika bir kitaptı.
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
sensiz/sinema

sensiz/sinema

@sensizsinema

Ne yalan söyleyeyim, yıllar önce bu romanı okumaya başlayınca ilk başları (ilk 20-30 sayfa) çok sıkıcıydı ama tam okumayı kesecekken başlayan aksiyon ile kitap beni içine çekmişti ve o gün hiç gözlerimi kitaptan ayırmadan tek solukta okutturmuştu kitap kendini, ki tek solukta okunacak roman sayın deseniz çok fazla örnek veremez çoğu kimse. Bu roman da onlardan birisi.
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
emuskubi

emuskubi

@emuskubii

bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti....diye iddialı ve güzel bir cümleyle başlıyor.
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
cskvun

cskvun

@cskvun

içindeki bazı cümleler çok hoşuma gitti mesala 'meydanda duran atatürk cumhuriyeti emanet ettiği neslin kahvenede kağıt oynayışlarını gururla seyrediyordu' gibi toplumumuzun paranoyaklarını çok güzel tenkid etmiş
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum
Ömer Faruk

Ömer Faruk

@danismanhocam

benim adım kırmızı romanını okumaya meyillendim hiç zevk almadm.Bir sonraki yazdığı bu kitabıda biraz büyük bir umutla okumaya başlıyayım dedim tiksindim.Başta kitap okumanın hoşnutluğunu benzer kelimelerle anlatıp durdu daha sonrası yok bu okuduğu kitabtan etkilenip kendince dünya sanmış olayı ilerletip bu okuduğu kitabı nerde kimden bulacağını sergileyerek cıvıklaştırmış.Okumam ben bu yazarın kitaplarını bidaha.
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 2 verdi
0 beğen · 0 yorum
Betül Aslan

Betül Aslan

@betulaslan

Orhan Pamuk'u sevmeme neden olan kitap. Bu kitabı okuduktan sonra hayatımı yollarda geçirmek istedim, gezmediğim, görmediğim yer kalmasın, hayatımı daha önce görmediğim yollara adayayım istedim.
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
/ 3