up
ara
‹ Tüm Yeni Hayat İncelemeleri

Yeni Hayat Kitap İncelemeleri

Ulaş Can Coşkun

Ulaş Can Coşkun

@ulascskn - İstanbul

kitabın ilk tümcesi 'bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti' sadece baş kahramanı değil kitap sonunda okuyucuyu da ters düz etmesiyle anlamlı bir söz oluyor. ve bence önemli bir şey, orhan pamuk'un diğer kitaplarından farklı olarak bu kitapta hikaye ve olay örgüsü okuyucuyu daha çabuk kavrıyor. ayrıca, kitabın dante alighieri'nin eseri "yeni hayat"ı anımsatması ve pamuk'un bu konuda eleştirilmesini doğru bulmuyorum. olaylar benzer bile olsa illa ki yorum farklılığı taşıyordur(orhan pamuk'un kendine has anlatımı olduğu gerçeğini de düşünmek gerek).

...spoiler/bilgi içerir...

vermek istemiyordum fakat aradan çok zaman geçmiş olmasına rağmen hafızamdan çıkmayan bu kitapla ilgili bir kaç şey var ki değinmemek elde değil. şöyle ki.. canan, osman ve mehmet arasındaki gizemli kovalamaca çok fantastik. ana karakterimizin canan için yollara düşmesi ve yolda kaza yaşamak istemesi -kaza da ölümü yaşayarak, can vererek canan'a kavuşabileceğini umması, canan'a olan tutkulu aşkını çok net bir şekilde gösteriyor. kaza anında pamuk'un müthiş tavsirleri de hafızaya işlenen cinsten.

kitapta unutulmazlar arasına girecek çok söz var fakat en beğendiğim bu'dur.."benim gibi hayatı kaymışlar da hüzün, zeki olmaya çalışan bir öfke olarak gösterir kendini. o zeki olma isteği de en sonunda her şeyi berbat eder."

...spoiler/bilgi içerir...
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 8 verdi
0 yorum