up
ara

Yeni Hayat Kitap İncelemeleri

Beyza

Beyza

@birdsofpeace - Kastamonu

Okurken bir hayli zorlandığım fakat bir o kadar da etkilendiğim kitaptır.
Yeni Hayat'ın mistik bir havası var ki beni çeken yönü de bu olsa gerek. Yeni hayatın kapıları bize bir melekle açılıyor. Bu melek onu en çok beklediğimiz sıralarda gelmezken hiç beklemediğimiz, hayatımıza tutunmak istediğimiz sırada çıkıyor karşımıza, hem de parlak ışıklarını yanımızdaki pencereden bize göndererek.
Kitabı okurken olay örgüsüne mi dikkat etsem yoksa Pamuk'un eşsiz sözlerine, salt tasvirlerine mi diye ikilemde kaldım. Bu yüzden olacak ki kitaptan bazı bölümlerde kopup anlaşılmazlık içine düştüm ve yazarımız işte şu cümlesiyle tam da o anlarımda konuştu ''benim zekamdan kuskuya dusen saldirgan ve alayci okura ben de saldirgan bir sekilde elinde tuttugu kitabin her kosesinde yeterince dikkat ve zeka gosterip gostermedigini sorayim mi? ''
Kitabın ana karakteri olan Osman (Adı Canan ile oldukça kafiyelidir) acaba okuduğu kitaba mı tutuldu yoksa ruhuna güzel bir sığınak bulduğu Canan'ın kitabı beğenmesine mi diye düşündüm fakat ben sayfaları parmaklarımla çevirdikçe acaba Osman, kendisini çok etkileyen,kitaptaki meleğin yerine koyduğu Canan'a mı yoksa kitabı okumasını sağlayan o uzun parmaklı zarif kıza mı tutuldu diye değiştirdim ikilemimi.
Osman'ın Taşkışla'dan ayrılıp yalnızlık ve çaresizlik içine düştüğü sıralarda birtakım işaretlerden medet umması dikkatimi çeken bir diğer nokta.(Belki de bu satırlarda Osmanımız'ı kendimle özdeşleştirmiştim) Şu satırlardan inceleyebiliriz. “bazı işaretlerden körlemesine medet ummaya başlamıştım. üst kata çıkan basamakların sayısı tek ise canan üst kattadır...vapurdan ilk atlayan ben olursam bugün gelecek.
vapurdan ilk ben atladım. kaldırım taşları arasındaki çizgilere hiç basmadım. hiç nefes almadan karaköy yer altı geçidinin bir girişinden girip ötekinden çıkmayı başardım.
nişantaşı’na gidip evlerinin pencerelerine bakıp dokuz bine kadar hiç şaşırmadan saydım. adının hem sevgili hem de Allah anlamına geldiğini bilmeyenlerle dostluğu kestim.....
bir hafta boyunca gece saat tam üçte penceremden gözüken aydınlık pencerelerin sayılarını kendime tanıdığım yüzde beşlik yanılgı payını hiç geçmeden tahmin etmeyi başardım. ''
Kitaba tasavvufi manada bakacak olursak ; Osman'ın Canan'ı arayışı, Osman'ın Canan'a olan sonsuz aşkı bende Canan isminin üstünde fazla durmama yol açtı. Canan sadece bir karakter ismi olmamalı,kitapta da dendiği üzere 'Canan' hem sevgili hem de Allah anlamına geliyor. Kahramanımızın yaptığı yolculuklar ise bir nevi arayış, Canan'ına kavuşma şeklinde de yorumlanabilir. Zaten kitapta kullanılan isimler Canan olsun, Mehmet olsun bu yorumlamayı destekler nitelikte.
İşte bu sanrısal,mistik kitap beni Osman ile birlikte otobüs yolculuklarına çıkardı, o sevimsiz Koka kolalar yerine beraber tattık Yeni Hayat karamelalarını ..Kitap biterken de yanımda hissettim o meleğin ışığını. Ah,Osman sen nasıl da bıraktın Canan'ını?
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 8 verdi
0 yorum