up
ara
‹ Tüm Yeni Hayat İncelemeleri

Yeni Hayat Kitap İncelemeleri

nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

1994 yılında basılan Yeni Hayat benim okudugum ilk Orhan Pamuk kitabi oldu.Yeni Hayat adli kitabın baslangici beni kendine kolayca çekse bile kitabın ilerleyen kısımlarında kopukluklar yaşadım .Sayfalar akıcı ilerliyor lakin neler oluyor yahu demeden duramadim.Yazarın sayfa 238 de yazdığı gibi 👉"Benim zekamdan kuşkuya düşen saldırgan ve alaycı okura ben de saldırgan bir sekilde elinde tuttugu kitabin her köşesinde yeterince dikkat ve zeka gösterip göstermediğini sorayım mı ? '' Bu cümleyi okuyunca acaba dedim ben mi anlamakta zorlanıyorum bazı kitaplari bilemedim.😕😕
Kitap, üniversite öğrencisi bir gencin bir kitap okumasi ve hayatının değişmesini,bulunamayan bir ülke ve ölümün ışığına uzanıp giden bir yolculuğun hikayesini anlatır.
Yeni Hayat adli kitapta beklediğim etkiyi bulamadım ama Orhan Pamuk okumalarima devam edeceğim.Bakalım beni etkileyen hangi kitaplari olacak.
Buraya kitaptan hosuma giden bir kac alıntı bırakmak istiyorum.
✏"Neden kelimelerle düşünür de insan,görüntüler yüzünden acı çeker. "
✏"Önemli olan insanın içindeki iyiliği koruyacak bir hayat yasayabilmesidir."
✏"Hiçbir yerdeydim ve he yerdeyim ve bu yüzden de,bana öyle geliyordu ki dünyanın varolmayan merkezindeydim."
✏"Iyi bir kitap bize bütün dünyayı hatırlatan birşeydir."dedi."Belki her kitap öyledir, öyle olmalıdır."Biraz sustu ."Kitabın kendi içinden olmayan ama varlığını ve sürekliliğini kitabın anlattıklarıyla hissettigin bir şeyin parçasıdır kitap."dedi.
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 5 verdi
8 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"(...) kendimi geri alamadım." İlk duydum bu deyişi Nilgün @dunyasnilzehes!
15.12.18 beğen 1 cevap
Fidan Elfida (@fidanfidan)
alintilar güzel ama ..
15.12.18 beğen 2 cevap
Batuuu (@batuuu)
orhan pamuğa ilk başladığım demlerde bir kaç pamuk sevdalısı yazarın her kitabını öve öve bitirememisti. bu gazla 3 kitabını okumuştum ama hiçbirinde umduğumu bulamadmm tuhaf bir şekilde cok durağan bir dili olmasi beni soğuttu kitaplarindan
11.01.19 beğen 1 cevap