up
ara

İtaatsizlik Üzerine

İtaatsizlik Üzerine Konusu ve Özeti

İtaatsizlik Üzerine
Sağlıklı Toplum kitabının da yazarı Erich Fromm tarafından kaleme alınan İtaatsizlik Üzerine kitabı Sosyoloji, Psikoloji türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kariyer Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789758515196 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan İtaatsizlik Üzerine isimli kitap 180 sayfadan oluşuyor. İtaatsizlik Üzerine kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Kariyer Yayınları
ISBN: 9789758515196
Sayfa: 180 sayfa
İtaatsizlik isyan değil uyumdan vazgeçmektir ve uygarlık itaatsizlikle başlar,- Korkuya, nefrete, hırsa,- Bize sürekli yeni ihtiyaçlar dayatan ve neyi beğenmemiz gerektiğini empoze eden sisteme,- Otomatikleşmeye,- Yaşlılığı süper tüketicilik konumuna getirmeye,- Telkinlere ve kamuoyuna,- Savunduğumuz şeyleri sevmek yerine karşısında olduğumuz şeylerden nefret etmeye,- İnsanların eğerlenmişliğine ve nesnelerin eğerin üzerinde olmasına,- Bireysellik yerine aynılığı koymaya,- Savaş çığlıklarına,- Bunca varlık içinde gitmeyen gönül darlığına,- Yaşama sevincinin yerine "Yaşasın Ölüm!" sloganını koyanlara İtaatsizlik!
Batuuu

Batuuu

@batuuu

 Kitap daha önce yayınlanmış dört makalenin derlemesiymiş. Erich Fromm, Eric Hoffer gibi Amerika'da yaşayan bir Yahudiymis. Yazar, çeşitli sosyalist aktivitelerde bulunmuş zamanında. Bu kitabı 3 ya da 4 bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm tamamen "itaat ve itaatsizlik" kavramlarının psikanaliz sebepleri hakkındadır. Bireysel ve toplumsal itaatsizlik hakkında temel öğeleri basit bir dille anlatır. Devamındaki bölümde özellikle Bertrand Russel'ın tezlerini eleştiriler kaplar. Son iki bölüm, iki makale, kapitalizm ve sosyalizmin eleştirileri ile birlikte, Fromm'un önerdiği hümanist sosyalizm fikrini anlatır. 

Son olarak bu. tarz kitaplar okumayı seviyorsanız ama benim gibi derin bir bilginiz yoksa okumakta zorlanabilirsiniz.
Bu tarz eserleri daha rahat okumak için bir tavsiyeniz varsa lütfen çekinmeden buraya yazınız
ataç ikon İtaatsizlik Üzerine
kitaba 7 verdi
10 beğen · 0 yorum
Musa Ali

Musa Ali

@musaali

Bir Eric Fromm Klasiği
Özgür ve Hür bireyler olduğunuzdan dem vuruyordunuz değil mi ? Bağımsız oluşunuzu mutlak bildiğiniz konusunda yanılıyor olabilir miyim !! Peki Eric Fromm'un gözüyle bu konuya bakmaya ne dersiniz ?
ataç ikon İtaatsizlik Üzerine
kitaba 7 verdi
1 beğen · 0 yorum

İtaatsizlik Üzerine - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
lila

lila

@nenuphar

Düşünür, klişelere ve kamuoyuna itaatsizdir, mantığa ve insanlığa itaat eder. Çünkü mantık evrenseldir, tüm ulusal sınırları aşar ve mantığın peşinden giden düşünür, bir dünya vatandaşıdır; onun konusu, şu veya bu kişi değil, şu ya da bu ulus değil, insandır. Ülkesi, doğduğu yer değil,dünyadır.

s. 28 Say Yayınları
ataç ikon İtaatsizlik Üzerine
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
lila

lila

@nenuphar

Düşünce giderek duygudan ayrıldı, insanların tüm insanlığın üzerinde dolaşan atom bombası savaşı tehdidini hoşgörüyle karşıladığı gerçeği, çağdaş insanın akıl sağlığının sorgulanması gereken bir noktaya geldiğini gösterir.

s. 49 Say Yayınları
ataç ikon İtaatsizlik Üzerine
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
lila

lila

@nenuphar

Kendi içimizde milyonlarca ve yurtdışında yüzlerce milyon yiyecek bulamayan insan varken tarımsal üretimi kısıtlıyoruz ve her yıl elimizdeki fazlalığı stoklamak için yüz milyonlar harcıyoruz. Refah içindeyiz ama rahatımız yok. Daha zenginiz ama daha az özgürüz. Daha çok tüketiyoruz ama daha boşuz. Daha çok atom silahımız var ama daha savunmasızız. Daha eğitimliyiz ama eleştirel yargımız ve hükmümüz daha az. Daha çok dinimiz var ama daha materyalistiz.

s. 42 Say Yayınları
ataç ikon İtaatsizlik Üzerine
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
lila

lila

@nenuphar

İtaatsizlik derken, sadece "hayır” demek haricinde hayata karşı hiçbir yükümlülüğü olmayan “nedensiz asinin itaatsizliğini kastetmiyorum. Bu tür itaatsizlik, en az karşıtı, yani “hayır” demekten aciz konformist (uyumcu) itaat kadar kör ve zayıftır. Doğrulayabildiği için “hayır” diyebilen, kesinlikle kendi vicdanına ve kendi seçtiği ilkelere riayet ettiği için itaatsizlik eden kişiden söz ediyorum; asiden değil, devrimciden bahsediyorum.

s. 25 Say Yayınları
ataç ikon İtaatsizlik Üzerine
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
lila

lila

@nenuphar

Düzenin adamı, itaatsizlik yeteneğini kaybetmiştir, itaat ettiği gerçeğinin bile farkında değildir. Tarihte bu noktada, şüphe etme, eleştirme itaat etmeme yeteneği, insanlık için bir gelenek ile uygarlığın sonu arasında duran tek şey olabilir.

s. 17 Say Yayınları
ataç ikon İtaatsizlik Üzerine
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
lila

lila

@nenuphar

Vicdan kelimesi, birbirinden tamamen farklı iki olguyu ifade etmek için kullanılır. Bunlardan biri, memnun etmeye istekli olduğumuz, kızdırmaktan korktuğumuz bir otoritenin içselleştirmiş sesi “otoriter vicdandır”.
………..
Otoriter vicdandan farklı olan, dış yaptırım ve ödüllerden bağımsız bir sestir. Hümanist vicdan, insan olarak bizlerin neyin insani, neyin insanlık dışı olduğuna, yaşam için neyin yapıcı neyin yıkıcı olduğuna dair sezgisel bir bilgimiz olduğu gerçeğine dayanır. Bu vicdan, insan olarak yükümlülüğümüzü yerine getirmemizi sağlar. Bizi kendimize, insanlığımıza dönmemiz için çağıran sestir. s. 13 Say Yayınları

Her gün bir yenisinin eklendiği insanlık dışı uygulamalara maruz kalan insanların kimliğine, fikirlerine, yakınlarının kim olduğuna bakarak suçu onaylayanlar hümanist vicdanınızın sesini dinleyin dinleyin ki insanlığınıza dönün.
ataç ikon İtaatsizlik Üzerine
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Mehmet (@yoldas)
Parmağı yiyen kimden sorusunu soran zavallılara anlamlı bir gönderme olmuş.
26.02.19 beğen 1 cevap