up
ara

Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk Kitap İncelemeleri

Fazlasıyla dolu bir kitap. Okuduğum boş bir kitaptan sonra bana ilaç gibi geldi.
0 yorum
Hicret

Hicret

@turkishbook - Aydın

Kitap elimde haftalarca süründü desem yeridir. Konusu güzel fakat yazar kitapta bildiği her şeyi kusmuş sanki. Ortalarında sıkılmaya başladım.
Iskender Pala çok kaliteli bir yazar fakat ben kitap seçiminde biraz daha dikkatli olmalıymışım demek ki çünkü bana ağır geldi.
Yine de kitabın okunmasını tavsiye ederim. :)
ataç ikon Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk
kitaba puan vermedi
0 yorum
Tayfun

Tayfun

@sessizim - İstanbul

Saydıklarımız der ki; “Sabır ile dut yaprağı atlastan kumaşa döner.” Ne kadar da doğru söylerler. Keza bu Babil’de ölüm İstanbul’da aşk’ta da öyle bir şeydir. Peki doğru olan neydi. Dağ başında fütursuz bir meyve iken kazanlarda kaynayıp, ateşler de yanıp kağıt olmak mı? Yoksa üzerine kıymetli, kerametli sözler yazılan bir eser olmak mı? Hangisi uyardı bize kalp mi yoksa akıl mı?

Dünyaya gelişi fuzuli olmayan bir kişinin gönlünden dökülen beyitlere, sözlere dem vuran ve her nefeste bize bunu yaşatan İskender Pala’ya ne kadar teşekkür etsek azdır elbet. Bir divan aşığı olarak bu çağın adamı asla değilim, biliyorum. Lakin böyle eserlerde divanda edebiyatında nirvanaya ulaşmış Fuzuli’yi görmek ve şu an ki yetişen nesillere aktarmak tabi ki de taktir edilecek bir durumdur.

Velhasıl tasavvuf aşığı değil iseniz bu kitap size göre değildir. Çünkü bu kitap da “Mana’dan Madde’ye”, “Gönül’den Akıl’a”, “Soyut’tan Somut’a”, “Değer’den Değersiz’e” bir yol vardır ve akar gider. Biz mana düşkünlerine ilaçtır cümleler, severek isteyerek okuyup gideriz.

Kitaba değinecek olursak eğer; düşün ki elinizde bir kitap var ve kanlı canlı sizin her düşüncenizi her tavrınızı ve duygunuzu anlayabiliyor. Sizi sizden iyi yorumluyor. İnsani hiçbir duyguya düşmeden saf bir gerçek yorum ile karşı karşıya kalıyorsunuz. O an aklınızdan geçenler, ruh durumuzu ve içinizden geçirdiğiniz her şey ayan beyan ortadır. Şahsen böyle bir kitap ile ben karşılaşmak istemezdim. Şuan ben kendisini inceliyorum, onunda ben gibi bu şekilde inceleyip burada sizlere ifşa etmesini istemezdim. Belki de düşüncelerimden hareketlerimden o anki anlık düşüncelerimden utanır elime kitap dahi almaz idim. Yazarın konusu da işte budur. Hazine değerindeki bir kitabın elden ele dolaşarak 450 sene, içerisindeki şifreler ile manacı ve maddeci insanların hayatlarından geçiş halleri anlatılmaktadır.

Mana’ya değer verenler kitabı gözyaşı ile elem ile okurken, maddeciler kitabın içerisindeki şifrelerin peşinden savrulup durmuşlardır. Eğer kararlar kalben alınırsa vicdan muhasebesinden geçer insan rahat bir nefes alır ki akıl ile alınan kararlar hep nefsten geçer ve bu en tehlikelisidir. İşte benim Fuzuli dostumda kitaba konu olan eseri “Leyla ile Mecnun’u” gönülden gelenlerle kaleme almıştır. Hal böyle olunca kitabın değeri şimdiki eserler gibi okunup rafa kaldırılmamış, dillerden dile dolaşarak bütün cihana yayılmıştır.

Bir kitap Fuzuli ile başlarda Şeyh Galip ile biter de bu kitaba biz nasıl olmamış deriz. Hiçbir vakit ahir zaman şairlerini sevmedim, sevemedim. Sözleri hep manasız anlamsız havada kalır geliyor bana.

Yukarıda da dedik ya “Mana ve Madde”. Kitapta başta Kanun Koruyucu (Kanuni Sultan Süleyman) olmak üzere birçok şahsiyet karakter olarak karşımıza çıkmıştır. Bunlar; Fuzuli’den Nabi’ye, Celebi Mehmet’ten Baki’ye, Cariye Rukal’den Şeyh Galib efendiye kadar edebiyatımıza ve tarihimize yön vermiş insanlardan bahsedilmektedir. En çok hoşuma giden taraf Mana’da kalan kısımdı yani Leyla ile Mecnun, beni en çok sıkan kısım ise maddecilerin Babil altınların peşinden koşup onları elde etmek için verdikleri mücadele.

Genel olarak değirirsek bu kitap herkese hitap etmez. Mana dostlarının buluştuğu başka bir kitapta buluşmak üzere sevgi ile kalın.

Not: Divan edebiyatımızın tadını bir kere alan asla ve asla iflah olmayan bir duygu içerisine girer. Lütfen gereken öz veriyi gereken desteği gösterip bu güzel eserlerimizi, şiirlerimizi ve şairlerimizi nesilden nesile aktaralım.

Fuzuli’den
Beyhude gamlanma divane gönül!
Cümle alemin rızkını veren vardır.
Yaptığın hatayı görmüyor sanma.
Kalpte gizli en derin sırları bilen vardır.

Mal-ı emlakım var deyu güvenme!
Arkam var deyu dayanma!
Sırt üstü insanı yere varan vardır.

Beyhude gamlanma divane gönül!
Cümle alemin rızkını veren vardır.

Derdime vakıf değil canan.
Beni handan bilir.
Hakkı vardır şad olanlar.
Herkesi şadan bilir.

Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil.
Çektiğim alamı bir ben birde Allah’ım bilir.

Şeyh Galip’ten

Fâriğ olmam eylesen yüz bin cefâ sevdim seni
Böyle yazmış alnıma kilk-i kazâ sevdim seni
Ben bu sözden dönmezem devr eyledikçe nüh felek
Şâhid olsun aşkıma arz u semâ sevdim seni

Bend-i peyvend-i dilim ebrû-yı gaddârındadır
Rişte-i cem’iyyetim zülf-i siyeh-kârındadır
Hastayım ümmîd-i sıhhat çeşm-i bîmârındadır
Bir devâsız derde oldum mübtelâ sevdim seni

Ey hilâl-ebrû dilin meyli sanadır doğrusu
Sûy-i mihrâba nigâhım kec-edâdır doğrusu
Râ kaşından inhirâf etsem riyâdır doğrusu
Yâ savâb olmuş veya olmuş hatâ sevdim seni

Bî-gubârım hasret-i hattınla hâk olsam yine
Sıhhatim rûh-i lebindendir helâk olsam yine
Tîğ-i gamzenden kesilmem çâk çâk olsam yine
Hâsılı beyhûde cevr etme bana sevdim seni

Gâlib-i dîvâneyim Ferhâd u Mecnûn’a salâ
Yüz çevirmem olsa dünya bir yana ben bir yana
Şem’ine pervâneyim pervâ ne lâzımdır bana
Anlasın bîgâne bilsin âşinâ sevdim seni

"Hoşçakal Leyla..."
0 yorum
nihal baysal

nihal baysal

@nihalbaysal

Tekrar okumak istediğim kitaplardan
Lisede tamamen tesadüfi bir şekilde Divan edebiyatı gördüğüm yıl okudum. Olayları anlatırken kronolojik olarak anlatması benim için çok büyük bir artıydı. Divan edebiyatı şairlerini şiirleriyle birlikte bir kurgunun içinde öğrendim. Bana kattığı bilgi dağarcığının yanında hissettirdiği aşk duygusu çok özeldi. Altı çizilesi, tekrar tekrar okunulası cümleleri ile ben okurken çok büyük bir zevk aldım. Dili başlarda ağır gelse de aşılabilen bir durum. Kitabı özellikle liseli arkadaşlarıma sonra da aşkı ve edebiyatı seven herkese tavsiye ediyorum.
0 yorum
Kumral Ada

Kumral Ada

@kumralada

Herkesin sevdiğini sevemiyorum
Okumam tam 2 haftamı aldı araya başka kitap kattım, çok okuyunca anlaşılmıyor, Kitap başta güzeldi bir çileğin hayatının nasıl kitap olmasını leylayı nasıl sevmesini anlatıyor da, işin içine şairleri kattı, bazı padişahları kattı, hançerin şifresini çözmeye çalışan bir sürü adam ay çok yoruldum okurken.. Bu kitabı yabancı biri yazsa hiç bir şey anlamazdım.Bir sürü yabancı isim olacaktı çünkü doğrusu bir kaç tane daha yabancı isim vardı da neyse.. Kitapdaki sevdiğim yanlar Rukal ve Leylanın hikayeleri, bir şeyi çok uzatınca sıkılıyoruz.. Neyseki sonuçda şifreyi çözdüler.. Davincincinin şifresi gibi ama sonuç hüsran :)
6 yorum
H. (@kaptankanca)
Kitap bence de çok yorucuydu.Olay kendini çok tekrar ediyordu.(sürekli kitap birini eline geçiyor ve babil cemiyeti onu almaya çalışıyor)Ancak beğendiğim noktası Baki Fuzuli Nedim gibi divan şairlerini anlattığı kısımlardı. Eğer İskender Palanın okuduğun ilk kitabıysa önyargın olmasın diğer kitapları bu kadar karışık değil ve çok daha akıcı
14.02.17 beğen cevap
Kumral Ada (@kumralada)
ilk defa okuyorum iskender pala, evet dedim kitabı okurken bir daha bu yazarı okumayacağım, başta güzel gidiyordu ama anlata anlata kafamıda karıştı sıktıda biraz, sonuna kavuşuncada oh be dedim :)
15.02.17 beğen cevap
H. (@kaptankanca)
Aynen katılıyorum bu kitabı yorucuydu.Takibi zor bir kitap.Ancak Şah Sultan, Od, Efsane, Katre-i Matem kitaplarını tavsiye ederim.Bu kitaplar hem bilgi seviyeni artırıcı yönde aynı zamanda okuması çok zevkli
15.02.17 beğen cevap
Kumral Ada (@kumralada)
aa şah sultanı okumuşum bir kaç sene önce gerçekten harikaydı o kitap, onu okurken canlandırmıştım gözümün önünde ama bu kitabı canlandıramadım, o değil bu kitap ne yüksek puan almış böyle
15.02.17 beğen cevap
H. (@kaptankanca)
Aslında bazı noktaları iyiydi ama sanki biraz zorlama yazılmış gibiydi.Puanı şu noktadan hak etmiş olabilir kitabın el değiştirdiği kişilerin aslında tarihte çok önemli kişiler olması ve bu kişileri ortaya çıkarması olabilir.
15.02.17 beğen cevap
Kumral Ada (@kumralada)
evet bir sürü kişiyi kattığı için olabilir, bütün şairleri katmak için mi uzatılmış bu kitap bilemedim, neyse okundu bitti hele şükür, uzatılmasa belkide daha iyi olacaktı
15.02.17 beğen cevap
Akide

Akide

@mihribana

Bambaşka bir Leylâ ile Mecnun hikâyesi....
Bambaşka bir tat..
Olaylar öyle işlenmiş ki,tam dilin ağırlaştığını ve kitaptan sıkılmaya başladığınızı hissettiğiniz anda bir anda olaylar adeta ışık saçmaya başlıyor ve kendinizi kitaba kaptırıveriyorsunuz..
Aşk,neydi ki sahi? Bizim hissettiğimiz geçici sevdalar mi yoksa birine yüzyıllar boyu bağlı kalarak her çehrede Sevgili'yi aramak mı?
Ve Fuzûlî.. Büyük üstat.....
“mende mecnun’dan füzun aşıklık istidadı var
aşık-ı sadık menem, mecnun’un ancak adı var.”
Ruhu şad olsun...........
0 yorum
METEHAN ÖZTÜRK

METEHAN ÖZTÜRK

@metehanozturk

Lisede okuyan arkadaşlar Divan Edebiyatı işlemeden önce yaz tatillerinde şu kitabı okusalar biraz da olsa sadece ders olduğu düşüncesinden kurtulsalar ne güzel olurdu.Birçok divan şairini çok farklı bir şekilde tanıyorsunuz.Çok kolay ilerlediğini söyleyemem ama kitap bir süre sonra sizi içine çekiyor.Herkese okumasını öneririm.
0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris - İstanbul

Okumakta en zorladığım kitaplar listesinde 2. sırada. İlk başlarda anlatım iyi gidiyor. Fakat sonrasında dil ağırlaşıyor, okuyorsunuz ilerlemiyor kitap. Ya da sıkıldığım için de böyle düşünmüş olabilirim. Yarım bırakıp, araya bir kaç kitap alıp, dönem dönem okuyarak bitirdim.

Kurgu ve konu ise gerçekten çok iyi, Fuzulinin Leyla ile Mecnun kitabının başından geçen olaylar dizisini anlatıyor. İlginç olansa romanın bir kitabın dilinden anlatılması. Olaylar eski Babil kentinden başlayıp Osmanlının yıkılışına kadar sürdüğü için tarihten bilgiler de saklı içerisinde ayrıca aşk, gizem, merak, entrika da mevcut.
0 yorum
Iskender Pala nin bu agir kitabini okudugum halde anlayabilmis degilim cok bunalarak okudum ben. Severek anlayarak gonul vererek okuyanlara helal olsun demekten baska ne diyebilirim ki
0 yorum
Betül

Betül

@betuldemirbag - Ankara

Bitiremediğim, okudukça biran evvel bitsin istediğim kitaplardan biriydi, belki ilk defa bir kitabı bu kadar uzun süründürmüştüm elimde. Tabu kitaplardan biri olduğundan, eleştirinin -ne yazık ki- cesaret istediği eserlerden biri ülkemde. Roman konusu itibariyle güzel olsa da kurgu ve dil bakımından oldukça sıradandı. Kısacası bu kitap için yüz sayfa yeter de artardı, kalanı hem yazar hem okuyanları için zaman israfı olmuş.
0 yorum
Mustafa Kerem

Mustafa Kerem

@mustafakerem - Gaziantep

Aşkın satırları arasına gizlenen tarihi sır...
Sevgili İskender Pala'nın en güzel eserlerinden biri bana göre Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk...
Yine çok yönlü bir kitap; tarih, aşk, edebiyat, kurgu...
Fuzuli'den Nedim'e, Şeyh Galib'den Nabi'ye, Nef'i'ye, Bakî'ye...kimler yok ki, Divan edebiyatından büyük ustalara...

Kitap üstad Fuzuli'ye verilen bir sırrın Leyla ile Mecnun(L&M) kitabını yazmasına ve sırrı da kitabın satırları arasına gizlemesiyle başlıyor ve sonrasında sırrın peşine düşenlerin yaşadıkları olayları kitabımızın kahramanı Mecnun(Kays)'ın dilinden okuyoruz, tabi aşk hep var. Yazar yüzyıllar süren bir zaman diliminden bahsederken, kronolojik bir Osmanlı tarihi de sunuyor bizlere.
Bunu yanında kitabı okurken Babil Medeniyeti hakkında etraflıca bilgi sahibi olacaksınız.
Kitabın en çarpıcı özelliği ise 3 farklı yüzyıldaki olaylar birbiriyle bağlantılı ve sürükleyici bir şekilde okuyucunun hayal dünyasında ete kemiğe bürünüyor.
Edebiyat sevdalıları ve özellikle İskender Pala severler bu kitap kütüphanenize mutlaka bulunmalı...

*Bir Alıntı:
''Aşk ayrılığının bir azab olduğunu söylüyor, sonra da azabın "a-z-b" kökünden türediğini, bunun da "lezzet" demek olduğunu söylüyordu. Demek ki aşkın azabında bir lezzet vardı ve dertleri zevk edinmeyince aşkın tadı çıkmıyordu.''

Saygılarımla, Mustafa KEREM
0 yorum
Sevgi-Mustafa Şimşek

Sevgi-Mustafa Şimşek

@mustafasimsek0 - Gaziantep

Aşk üzerine herkes konuşur herkes yazar ve yazılanları okur. Ben bu kitabı okurken gördüm ki edebi bir eser aşkı ancak bu kadar güzel anlatabilir, Bir insan aşkı ancak bu kadar güzel yaşayabilir. Kalemine sağlık İskender Pala...
0 yorum
Lotus

Lotus

@lotus - Ankara

bir kâğıt olmak istedim :)
0 yorum
Emine 🍁

Emine 🍁

@solukbirgolge - İstanbul

Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk
Her ne kadar konusu AŞK olsa da tarihten bilgiler yansıtan bu kitap okunmaya değer nitelikte.Başlangıçta zor olsa da okudukça kat kat anlam yüklenen bu dizeler hem tarih bilgisi,hem aşk,hem de dini bilgiler içermektedir.Bir çoğumuzun tanımadığı(bildiği halde göremediği de diyebiliriz) Nefis ile olan bağımızı açıklamaktadır.Nefis terbiyesi ve sonuçta kazanılan olgular müthiş.Ne için okuduğunuz ve ne sonuç çıkardığınız önemli diye düşünüyorum.Ve bir çok insanın kendini bilmesini sağlamaktadır.Kendini demişken; nefsimiz ne kadar da azgınmış ve en büyük düşmanımızmış meğer.Mutlaka okunması gereken bir kitap.Israrla tavsiye ederim.Beşeri aşk'dan İlahi Aşk'a yolculuk...
2 yorum
Mustafa Kerem (@mustafakerem)
Bu kitabı bende okumuştum. Anlamca yoğun bir eser. Hele olayın sürükleyiciliği ayrı bir okuma zevki veriyor insana.
10.02.16 beğen cevap
Emine 🍁 (@solukbirgolge)
@mustafa-kerem Katılıyorum size.
26.02.16 beğen cevap
Pelin Çolak

Pelin Çolak

@pelincolak

Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk
Bir kaç kez başladım bıraktım kitabı, zor okunan bir kitap. Yoğun içeriği ile zaman zaman yorulabilirsiniz. Divan edebiyatının yazarları ve eserleri hakkında bir çok bilgiye sahip olabileceğiniz bir roman olmuş. Bence olması gerektiğinden fazlaca uzatılmış hikaye. Ama büyük emek verildiği aşikar.
0 yorum
/ 6