up
ara

Alacakaranlık

Alacakaranlık Konusu ve Özeti

Alacakaranlık
Yeniay kitabının da yazarı Stephenie Meyer tarafından kaleme alınan Alacakaranlık kitabı Aşk, Vampir türünde okuyucusu ile buluşuyor. Epsilon Yayınevi yayınevinden 2007 yılında 9789944822107 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Alacakaranlık isimli kitap 504 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Hüseyin Baran çevirmiştir. Kitap Aşka İnananların Okuması Gereken En Romantik Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Alacakaranlık kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Hüseyin Baran
Yayınevi: Epsilon Yayınevi
ISBN: 9789944822107
Sayfa: 504 sayfa Basım Tarihi: 2007
Tüm dünyada satış rekorları kıran Alacakaranlık Serisi'nin ikinci filmi Yeniay vizyona girmeden serinin tüm kitapları cey boyuyla!Amazon'un "10 Yılın En İyi Kitabı" dediği Alacakaranlık birçok satanlar listesinin vazgeçilmezi olmaya ediyor.Tutkulu ve tüyler ürperrici...Alacaranlık acıtan bir aşk hikayesi!
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay - İstanbul

ALACAKARANLIK

Roman;Stephenie Meyer; Çeviren:Hüseyin Baran; Epsilon Yayınları; 400 sayfa (6) (7 Haziran 2009)

ALACAKARANLIK başlıklı bu romanı devrettim...Bundan üç-dört yıl önce Sâdık Hidâyet'in ALACAKARANLIK başlıklı kitabındaki hikâyeleri okumuştum; internet sayfalarından bu hikâyelerin yorumlarına bakayım derken Stephenie Meyer'in aynı adlı bu eserine tesadüf etmiştim... Bu kadar çok yorumcunun ilgilendiği bir roman doğrusu merakımı uyandırmıştı.Üstelik Stephenie Meyer'in dört romandan oluşan bu serisini uzun zamandır çok satanlar listesinde görüyordum ve dikkatimi çekiyordu.Haziran ayı başında bir arkadaşımın kitapları arasında gördüm ALACAKARANLIK romanını: 'Al ben okuyamam,ilk sen oku.' demişti ve kitabı bana ödünç vermişti.

Bella,uzun adıyla Isebella,romanın kahramanlarından biridir; bir insandır.Edward Cullen ise romanın diğer kahramanıdır,fakat o bir insan değildir:Edward bir vampirdir.

Bella,Cullen'a âşık olur ve tam üçyüz sayfa boyunca bu ikilinin arkadaşlıklarını ve bu arkadaşlığın ilerlemesini anlatır Yazar bize.Bu üçyüz sayfa boyunca Cullen'ın nasıl bir vampir olduğu,kendisine has özelliklerini bu ilerleyen aşk ile birlikte okuruz.Aslında aşk değildir bu yaşanan:iki genç henüz arkadaşlık safhasını yaşamaktadırlar.Dikkate değer bir olay yoktur bu üçyüz sayfa süresince. Cullen'ların düzenlediği bir beysbol maçında en vahşi vampir grubu ile karşılaşırlar; bu tam üçyüzüncü sayfada olur.Roman zaten dörtyüz sayfadır ve dörtte üçünde hiçbir olay yaşanmaz. Dediğim gibi sadece Bella'nın, Cullen ile olan arkadaşlığı anlatılır.Birdenbire okuyucunun karşısına çıkartılan bu yeni vampir grubundan bir tanesi olayın içine dahil edilir; yeni vampir Bella'yı avlamak(!) ister...Fakat bu iş göründüğü kadar kolay değildir.

Yeni vampir,vampirlerin en azılısı,hatta bir 'katil vampir' olmasına rağmen Cullen de, arkadaşları da sıkı vampirlerdir.Katil vampirin tuzağına düşen Bella,Cullen ve arkadaşları sayesinde kurtarılır.Bella bunun üzerine âşık olduğu Cullen'dan bir ricada bulunur.(Burada artık romanın sonlarına geliyoruz.) Bu rica,Cullen gibi ölümsüz bir vampir olmaktır. Bella'nın Cullen gibi ölümsüz bir vampir olması ise bir vampir tarafından ısırılmakla mümkündür.Bella vampir olmayı çok istemektedir...Roman tam bu sırada sona erer.

Çevirisi biraz daha iyi olmalıydı,,,olabilirdi.Ayırmalardan bazıları kurala uyulmadan yapılmış,,,satır sonlarına sığmayan kelimelerin ikiye bölünmesinden bahsediyorum 'ayırma' derken ve bu durum beni rahatsız etti doğrusu... Türkçemizde her kelime,içinde kaç sesli harf varsa o kadar heceye bölünür ve ayırma bu hecelerden sonra yapılır ama bu kurala uyulmamış.Birkaç cümle yeniden tercümeye muhtaç.Buna rağmen özellikle gençlerin okuyacağı bir roman olmuş ALACAKARANLIK.

Romanı okumadan birkaç gün önce gazetede: 'BİR VAMPİRİMİZ EKSİKTİ! ' diye genişçe bir haber görmüştüm.Haberin detaylarını okudukça Türkiyemiz'de ikibine yakın insanın vampirist olduğunun farkına vardım.Umuyorum doğru değildir yazılanlar ya da en azından abartıldığı gibi değildir.Ve şu ALACAKARANLIK romanı için yazılan yorumlar arasında genç olduğunu tahmin ettiğim arkadaşlar vampir Cullen için övgü dolu sözler yazmışlar Bella'ya karşı duyduğu aşk sebebiyle...Şu gazete haberi,bu roman ve yazılan yorumlar beni bayağı bir tedirgin etti. ALACAKARANLIK romanı aslında dört romandan oluşan bir seriymiş ama ben okumayacağım.Galiba okuyamayacağım..!

Pazar,7 Haziran 2009
ataç ikon Alacakaranlık
kitaba 6 verdi
0 yorum
Merve Aktaş

Merve Aktaş

@merveaktas

Alacakaranlık; vampir ve insan aşkının ele alındığı dört kitaplık serinin ilk kitabıdır.Fantastik,romantizm ve gençlik ağırlıklı yazılmıştır.
Kitap; annesi ve babası ayrı olan Bella Swan'ın babasının yanına Forks'a taşınması ve burada bir vampirle yani Edward Cullen'la tanışması ile başlıyor.Bella sessiz sakin,sıradan bir kızdır.Edward ise gizemli bir o kadarda yakışıklı birisidir. Cullen ailesi çok gizemli oldukları için insanlar onlardan çekinmektedir.Bella ise onlardan ne çekiniyor ne de korkuyordu aksine onları merak ediyor,onlara ilgi duyuyordu.Edward'ın biyoloji dersinde Bella'dan kaçması nedeniyle Bella bu aileden Edward'a yakından ilgi duymaya başlamıştır...
Edward'a gelirsek; insanların düşüncelerini okuyabilen ve İNSAN KANI İÇMEYEN bir vampirdir. Dolayısıyla Bella'nın kanının kokusu onu kendine çekmiş ve kızın düşüncelerini okuyamadığı için ona ilgi duymaya başlamıştır.Tahmin edeceğiniz gibi zamanla yakınlaşırlar ve birbirlerine aşık olurlar...
Kitabın geri kalanında Edward'ın ailesinden ve ikilinin aşkından uzun uzun bahsediliyor ama bu kısımlardan bahsedemeyeceğim,kusura bakmayın.Kitabın sonunda Bella,Edward'ın onu dönüştürmesini yani bir vampir olmayı istiyor.
Bu kitabı 12 yaşımdayken okumuştum. O zaman bu kitap bana bir şaheser,mükemmel bir kitap gibi gelmişti.Dilimden düşürememiş hatta serinin iki kitabını daha okumuştum. Ancak üstünden 4 sene geçince kitabın o kadar iyi olmadığını,basit olduğunu ve gerçekten ERGEN KLASİĞİ olduğunun farkına vardım.Bana göre bu seride büyük mantık hataları var. Yani kitap okurken mantık arayan biriyseniz bence boşuna okumayın! Genelde düşündüğümün tam aksine;bence okumak yerine filmini izleyin.Gerçekten, çok bir şey kaybetmezsiniz...
ataç ikon Alacakaranlık
kitaba 6 verdi
0 yorum
Merve Akpınar

Merve Akpınar

@littlebookstagram

Alacakaranlık daha önce arkadaşlarımda gördüğüm ve sinemaya da uyarlanmış bir kitap fakat benim ilgimi daha yeni çekti.

Açıkçası "Yaprak Dökümü"nden sonra biraz daha hareketli, akıcı konusu olan ve tabiri doğruysa çerez diyebileceğim bir kitap okumak istedim ve bu nedenle bu kitabı kütüphaneden aldım. Fakat hakkını yiyemem yazarın anlatımı sevdim. Duygular bazen abartı gelse de yazar gerçekten her anında sizi hikayenin içine alıyordu.

Hikayeyi Bella'nın ağzından dinlediğimiz için mi bilemiyorum ama benim en sevdiğim karakter Alice oldu. Bazı kısımlarda Edward'a bazı kısımlarda da Bella'ya çok sinir oldum ama olayın aşk kısmı azalıp bir yerden sonra aksiyon başladığı için hoşuma gitti ve seriye devam etme kararı aldım.

Canınız sıkılıyorsa ve biraz gerçek dünyadan uzaklaşmaya ihtiyacanız varsa bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.
ataç ikon Alacakaranlık
kitaba 10 verdi
0 yorum
Shakespeare

Shakespeare

@shakespare

Alacakaranlık; aşk, fantezi, gençlik tarzlarında dört kitaptan oluşan, ABD'li yazar Stephenie Meyer tarafından yazılmış roman serisidir. Seri, Forks, Washington'da yaşayan babasının yanına taşınan, genç bir kız olan Isabella Swan ile Edward Cullen adlı 109 yaşındaki vampirin aşkını anlatır. Kitaplardaki anlatıcı, Bella karakteridir.

Abartıldığı kadar olmasa da kendi türünde öne çıkan kitaplardan bir tanesi. Kitapta akıcılık ve kurgunun rolü büyük tabii. Vampir kitaplarına aşk koymak iyi olmuş. Çoğu kişi buna ergen kitabı dese de ben öyle bulmuyorum ve benim okuduğum ilk vampir kitabı olması nedeniyle çok hoş buldum kitabı. Fantastik kurgudan hoşlananlar keyifle okuyacaktır. Fantastik kurgunun yanında aşkta var tabii:)
ataç ikon Alacakaranlık
kitaba 8 verdi
0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948 - Ankara

Yazar çok akıcı bir üslupla Alacakaranlık romanını biz okurlarla buluşturmuş. Bu kitabın her sayfası tempolu, heyecanlı ve gerilimle dolu! Bu seriyi çok uzun zamandır istiyordum. Sonunda birinci sersini okudum çok hoşuma gitti yazarın kalemi... İkinci serisini daha büyük bir heyecan ve merakla okuyacağıma eminim. İyi ki okumuşum. Bu romanı herkes okumalı zamanının en iyi vampir romanı olsa gerek. STEPHENIE MEYER gerçekten yazarlığının hakkını vermiş Alacakaranlık kitabıyla.
ataç ikon Alacakaranlık
kitaba 10 verdi
0 yorum

Alacakaranlık - S41

Saçma.. Neden kaçacakmışım.
Cullen ailesinin masasına bir kez daha bakmak için kendime izin vermeye karar verdim. Eğer bana bakıyorsa, korkaklık edip biyoloji dersine girmeyecektim.
Başımı kaldırmadan, kirpiklerimin altından baktım. Hiçbiri bizim tarafa bakmıyordu. Başımı biraz kaldırdım.
Nihal tarafından eklenmiştir.
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948 - Ankara

"Bana göre sen, kendi cehenneminden beni mahvetmek için gönderilmiş bir şeytandın. Teninden gelen o koku... İlk tanıştığımız gün o kokunun beni deli edeceğini sandım. O bir saat boyunca seni odadan çıkaracak ve yalnız kalmanı sağlayacak binlerce yol düşündüm. Ama sonra ailemi hatırladım, bu onlara büyük zarar verirdi. Bu düşünceleri kafamdan atmaya çalıştım. Sana beni takip etmene neden olacak şeyler söylemeden kaçmak zorundaydım."
ataç ikon Alacakaranlık
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Tuba İnal

Tuba İnal

@tubainal - Malatya

Aşkta mantık yoktur. Birini ne kadar çok severseniz, her şeyin daha az anlamı olur.
ataç ikon Alacakaranlık
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Buse

Buse

@yagmurunkokusu - İstanbul

Üç şeyden kesinlikle emindim.Birincisi, Edward kesinlikle bir vampirdi.
İkincisi, onun ne kadar güçlü olduğunu bilmediğim bu vampir yanı benim kanıma susamıştı.Üçüncüsü, ona koşulasuz ve geri dönülemez bir biçimde âşıktım!
ataç ikon Alacakaranlık
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948 - Ankara

Okula gitmek için sabırsızlanıyordum ve bu beni korkutuyordu. Bu sabırsızlığın uyarıcı öğrenme ortamından ya da yeni arkadaşlarımla görüşecek olmaktan kaynaklanmadığını biliyordum. Kendime karşı dürüst olmam gerekirse, heyecanlıydım çünkü Edward Cullen'ı görecektim. Bu çok aptalcaydı.
ataç ikon Alacakaranlık
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948 - Ankara

Edward'ın yarattığı gizem beni yiyip bitiriyordu.
ataç ikon Alacakaranlık
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
84
KİTAP
Aşka İnananların Okuması Gereken En Romantik Kitaplar
Aşkın gücüne inananların ve aşksız yaşayamam diyenlerin mutlaka okuması gereken en romantik kitapları bu listede paylaşıyoruz...
48
KİTAP
Beyaz Perdeye Aktarılan Kitaplar
Konuları senaryolaştırılarak beyaz perdeye aktarılan kitaplar listelenmektedir. İzlemeden önce okumanızı tavsiye ederiz....
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
162
KİTAP
Vampir Severlerin Okuması Gereken En İyi Vampir Kitapları
Vampirleri ilgi çekici bulanların mutlaka okuması gereken, bazen gizemli, bazen romantik, bazense gerilim dolu en iyi vampir ...
benay yılmaz

benay yılmaz

@benayyilmaz - İstanbul

 paylaşım fotoğrafı
çok az kaldı ha gayret 💗bu da bitecek sabret🙄🙄😉
ataç ikon Alacakaranlık
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
benay yılmaz

benay yılmaz

@benayyilmaz - İstanbul

 paylaşım fotoğrafı
2. kitaba inşallah başlıcam
ataç ikon Alacakaranlık
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
benay yılmaz

benay yılmaz

@benayyilmaz - İstanbul

 paylaşım fotoğrafı
biraz keyif biraz kitap 💓😇❤️🥰🥺
ataç ikon Alacakaranlık
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Hanımcı Beyza ོde (@koraycem)
Güllü lokum en sevdiğim 😉
13.12.18 beğen cevap
MAHMUT AKINCI

MAHMUT AKINCI

@mahmutakinci - Diyarbakır

Alacakaranlık, Stephenie Meyer
Günün ne kadar mükemmel olduğunun bir önemi yok, her zaman sona ermek zorunda.
ataç ikon Alacakaranlık
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
MAHMUT AKINCI

MAHMUT AKINCI

@mahmutakinci - Diyarbakır

Alacakaranlık, Stephenie Meyer
Keşke şansa ihtiyacım olmasaydı!
ataç ikon Alacakaranlık
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum