up
ara

Aklından Bir Sayı Tut

Think of a Number

Aklından Bir Sayı Tut Konusu ve Özeti

Aklından Bir Sayı Tut
Seri bir katil, kurbanlarına mektuplar göndererek bedel ödeme zamanlarının geldiğini söyleyip daha sonra hepsini aynı şekilde öldürüp kafalarını kesmektedir. Kurbanlardan birinin dedektif David Gurney'den yardım istemesiyle dedektifin bu esrarengiz cinayetleri çözme yolundaki macerası başlar.
Yazar:
Çevirmen: Cemile Özyakan
Yayınevi: Koridor Yayıncılık
ISBN: 9786054188710
Sayfa: 475 sayfa Basım Tarihi: 2010

Aklından Bir Sayı Tut Kitabı Hakkında Genel Bilgiler


Aklından Bir Sayı Tut, John Verdon'un 2010 yılında yayımlanan, dedektif David Gurney serisinin ilk kitabıdır. Yazar, daha sonra Gözlerini Sımsıkı Kapat, Şeytanı Uyandırma ve Peter Pan Ölmeli adlı romanlarıyla da aynı başarıyı yakalamış ve kitapları 25 dile çevrilerek çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır.

John Verdon’ın yazdığı romanlara eşi Naomi ilham kaynağı olmuştur. Taslak halindeki romanını iki senede tamamladıktan sonra olumlu eleştiri ve teşviklerle serinin devam kitaplarını yazmaya karar vermiştir.

Aklından Bir Sayı Tut Kitabının Konusu


Kitap, işkolik bir dedektif olan David Gurney’in, akıl almaz ve korkunç cinayetleri soğukkanlılıkla ve başarıyla çözümünü ele alır.

Aklından Bir Sayı Tut Kitap Özeti


Katil, kurbanlarına bir mektup göndererek kendilerini, akıllarından tuttukları sayıyı bilecek kadar yakından tanıdığını ve bedel ödemenin zamanının geldiğini söyler. Kurbanlar, bir sayı tuttuktan sonra diğer zarfı açıp, tuttukları sayıyı görürler.

Katil, kurbanlarının hepsini aynı şekilde, susturucu ile vurup, kırık viski şişesi ile kafalarını keserek öldürmektedir. Kurbanlardan biri, emekli dedektif olan David Gurney’den yardım ister. Bunun üzerine dedektif olaylara dahil olur ve bu gizemli cinayetleri çözmek için işe koyulur.

Kitaptan bir bölüm


Polisin Sanatı
Jason Strunk; otuzlu yaşlarında,sessiz,sakin,silik tipli , komşularının pek göremediği ve duyamadıgı birisiydi. Kimse onun konuştuğunu veya cevap verdiğini görememişti.

Bay Strunk’ın adam öldürme takıntısı olduğu ,cesetlerini görülmemiş bir şekilde ortadan kaldırdıgını duyan komşuları onun yaptığına inanamamışlardı. Strunk öldürdüğü adamları küçük parçalara ayırıp renkli paketlere sararak çevredeki polis memurlarına noel hediyesi olarak gönderiyordu.

Dave Gurney (dedektif); Jasen Strunk 'un bilgisayar ekranındaki uysal yüzünü inceledi. Ona göre bir suçludaki kilit noktalar dudakları ve göz bebeklerinde gizliydi. Gurney,Sutrunk 'un sağ gözünü yakınlaştırarak incelemeye koyuldu. Gurney'in bildiği katillerin gözlerinde gördüğü acımasızlık bir uysallıktı.

Örneğin Jeorge Kunzman 'ın fotoğrafını dikkatle incelendiğinde de aynı bakışı yakalamıştı.
Madeleine odaya girerek, lale soğanlarını ekmek için Gurney 'in kendisine yardım etmesini istedi ve David 'in incelediği resimdeki adamın çok çirkin olduğunu söylemişti.
NERGİS

NERGİS

@nergis1907

658
Vee bir harika kitap daha bitti. İşlerimin yoğunluğundan ancak ara ara okuyabildim ? Bu beni biraz zorladı çünkü elimden bırakmak istemedim. Bir yandan da iyi oldu. Sürekli okuduğum yerleri düşündüm. 658 sayısı.... Hani nasıl oldu, ne oldu, katil nerde, o ağaçta o bot ne yapıyor... gibi sorular döndü durdu kafamda. Ama yaşan yok katili tahmin etmek zor oldu bu sefer. Öncelikle beğendiğim bir söz ile başlamak istedim.

‘Aptallar, bakın yukarıdan aşağıya. Nereye gittiğimi sorup durun. Dünyanın pislikleri olan siz, benim doğuşumu izleyeceksiniz. İntikam geri geldi dünyaya. Sebebi, yas tutan çocuklarda, tüm yalnız insanlarda.’ 

Kitabın konusuna gelecek olursak emekli bir dedektif olan Gurney'in hayatı ve emekli olduktan sonra karşılaştığı bir cinayet davasını çözmesi ile ilgilidir. Gurney’nin liseden yakın arkadaşı olan Mark’ın almış olduğu birkaç tehtit içeren mektup ile Mark’ın endişelenmeye başlaması ve bu mektuplardan artık son derece rahatsız olması nedeniyle liseden arkadaşı olan ve bir dedektif olduğunu bildiği için Gurney’e bir mektup yazmasıyla gelişir olaylar. Her ne kadar liseden beri görüşmediği arkadaşından böyle bir mektup almasına şaşırsada mesleğinin getirdiği merak duygusu ile davaya dahil olur Gurney. (emekli dedektiflere hastayım. Emekli olunca daha bir merak ve istekle atılıyorlar olaya ?) Olaylar gelişirken mektupları yazan bu gizemli adamın sıradan birisi olmadğını ve şimdiye kadar olan tüm davalardan daha önemli bir dava olacağı anlaşılır.Çünkü bu gizemli adam Mark’a bir mektup göndermiştir ve aklından bir sayı tutmasını istemiştir.İlk başta bu çok saçma görünsede Mark aklından rastgele 658 sayısını tutar.Ardından gizemli adam telefondan ona diğer zarfı açmasını söyler ve o zarfta da Mark’ın tuttuğu sayı yani 658 yazmaktadır.Katil kurbanlarına onları herkesten daha iyi tanıdığı izlenimini vermeyi çok iyi başarmıştır artık.

Olaylar bu şekilde devam ederken bir gün Gurney bir telefon alır ve yakın arkadaşı Mark öldürüldüğü öğrenir. Artık olayla kızışmıştır.Gurney bu davanın artık tam ortasındadır.Yaşadığı hayatın zorluk nedeni ve karısı her ne kadar bu davayla uğraşmaması gerektiğini söylesede Gurney çoktan bu işe bulaşmıştır.Artık emekli olduğu halde eski mesliğine geri dönmüştür.Olayları ayrıntıları ile araştırmaya başlamıştır ve kitabın ilerleyen sayfalarında katilin tek bir kurbanla yetinmediği ve bunun haricinde dört kişiyi daha öldürdüğü ve bunlarıda Mark gibi ilk önce boğazından kurşunla vurularak sonrada kırık bir alkol şisesi ile defalarca kesilerek öldürüldüğü ortaya çıkar.

Kitabın sonlarında ise Gurney artık katilin psikolojisini anlamıştır. Nede olsa yılların deneyimi var. Ve Gurney yaptığı harika analiz sonucu işe koyulur.

Şunuda belirtmek isterim, ilk elime aldığım andan itibaren bırakma isteğim pek olmadı elimden. Ancak malum iş durumları. Elim gitmesede kapattım ara ara. Yazar ilginç detaylar ve tahmin edemediğimiz ayrıntılarla kitaba renk katmış.

Romandaki karakterler, olayların birbirleri ile bağlantıları çok kuvvetli. Okurken atlanılacak her satır bir bağlantıyı kaçırmanıza neden olabilir. Bu özet sizi kitap hakkında fikir sahibi yapabilir, ancak; kitabı okuduğunuzda çok muhteşem olduğunu düşüneceksiniz. Macera, korku, polisiye, gerilim severler, bu kitap tam size göre bence.
Severek ve keyifle okudum...
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 9 verdi
1 yorum
ilkan (@ilkann)
Güzel ve etkiliyeci bir kitaptı açıkcası
15.06.17 beğen cevap
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

AKLINDAN BİR SAYI TUT

John Verdon;Koridor Yayıncılık;Çeviren:Cemile Özyakan;475 Sayfa (4)(05.07.2012)

Kitabı Umut getirmişti bana;ödünç olarak.Pek beğenmiş;neredeyse tam puan vermiş bu romana.Seveceğimi söylemişti ama...Romanı sevmedim diyemiyorum ama vasat buldum birden çok sebeple.

Pek ilginç bulunması gereken ve kurbanın aklına gelen ilk sayı olan 658 misal. Kurgunun bu 658 sayısı etrafında şekillendirilmesinin okuyucuya nasıl bir heyecan vermesi beklenmiş ki? Vay canına zihnimdeki bir sayıyı hıyarın biri nasıl bilebilir? diye merak içinde olan sonuçta romanın kurbanıdır;kurban ile aynı ruhsal hâle gelmediğinden onun kadar deli olmayacaktır okuyucu!

Olayın kurgusu heyecan verici değildi,,,okumaya devam edebilmem için cezbedici değildi. Bir yandan hikâye devam ediyorken Kahraman Dedektifimiz Gurney'in, karısı hakkında düşündüklerinin kurguya eklenmesi can sıkıcıydı.Sonlara doğru Dermott mızıkçılığa başlayıp Yüzbaşı Nardo'ya evin her tarafını aramadığını,evde asma kilitle kapalı bir oda bulunduğunu,dolayısıyla Nardo'nun yalan söylediğini okuduğumda katilin kim olduğu belli olmuştu bana göre.Tam da bu satırları okuduğumda kurguyu basit bir diyalogla katilin kim olduğunu birdirdiği için Verdon'ın acemiliğine üzüldüm doğrusu.Bir arkadaşımın yorumunda: "kitaba adını veren sır üstünkörü açıklanıp geçiliyor" demişti.Haklıymış.

(5 Ağustos 2012 günü devretmişim romanı...)

--- ---

Romanı okumadan önceki notlarımdan:

Elimde bir kitap var:John Verdon'ın AKLINDAN BİR SAYI TUT adlı romanı bu. Verdon'ın kim olduğunu araştırdım;az bilgiye ulaştım.Kitabın son sayfasında Yazar hakkında iki cümle var.Reklam şirketlerinde yöneticilik yapmış,şehirden uzak bir yerde karısıyla yaşıyormuş.Bu yayımlanan ilk romanıymış.Peki tek romanı mıymış? Hayır değilmiş.Bir ikinci romanı yayımlanmış;onun da adı:GÖZLERİNİ SIMSIKI KAPAT imiş. Gözlerini sımsıkı kapat! Eh,bakayım "Aklından Bir Sayı Tut " romanı ne menem bir şey? Sanal âlemdeki yorumcuların pek çoğu romanı beğenmiş görünüyor.Romanı sevmediğini yazan dolayısıyla diğer yorumcuların arasında mızıkçılar gibi duran bir kaç yorumcu arkadaşımın yorumunu okudum ve güldüm kendi kendime.Hangi yorum yazısına inanacağımı bilemedim.En iyisi romanı okumak...Şüpheli şahıs (burada John Verdon oluyor...) hakkında bir şeyler duyarsanız bana yazın lütfen!..
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 4 verdi
0 yorum
MyReaL - Aslı Yılmaz

MyReaL - Aslı Yılmaz

@asliyilmaz13

Biri aklınızdan geçen sayıyı tahmin edebilse siz ne hissederdiniz?:)

Kitabın konusu klasik katil, dedektif ilişkileri üzerine kurulu. Ama anlatım, bağlantılar falan başarılı. Yazarın tarzına ve zekasına bayıldım... Nereden ne çıkacağını tahmin bile edemiyorsunuz. Etseniz de mutlaka yanılıyorsunuz. Yazarın bakış açısı bence süper ve tamamen kişisel.
Her şeyin altından öyle garip şeyler çıkıyor ki bazen "yok artık canım bu ne saçmalık," falan diyorsunuz ve kitabı elinizden bırakamıyor, "bu olay nasıl sonuçlanacak ne yani bu böyle mi olmuş," deyip şaşkına dönüyor, kendi kafanızda teoriler üretmeye başlıyorsunuz. Ve sevgili dedektif Gurney'ın eşi Madeleine'nin zekasına hayran kalıyorsunuz. Yani şahsen ben öyleyim... Hatta öyle tahminlerde bulunuyor ki zaman zaman acaba katil o mu diye düşündüğüm bile oluyor. Ama tabi bu sevgili hayvani, zeki mi zeki, ince ayrıntı manyağı seri katilimiz kim olduğunu kitabın sonunda öğrenebiliyoruz :)
Keyifli okumalar!
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 8 verdi
0 yorum
La Vita Mista

La Vita Mista

@lavitamista

Zamanında cluedo diye bir oyunumuz vardı. Katili bulmaya çalışıyordun herkes şüpheli oluyordu. Çocuk için bence fazla ağır bir oyun. Fakat bizim evde vardı. Kim aldı? neden aldındı? hala bir anlam verebilmiş değilim . Nitekim çocukların gelişimi için daha verimli oyunlar var diyelim. Kitapta cluedo havasını yaşadım. Katili bulmaya çalışıyorsun ama katil çok sonralarda bireysel olarak giriyor. Bunun için rahatça diyebilirim ki katil bahçıvan yada ahçı değil. Rahatça okunabilir. Yalın bir dile ve gayet akıcı geçişlere sahip bir kitap. Kahramanımız biraz ağır ve arayışları olan Gurney. Gizemleri çözerken kendi hayatının düğümlerini de çözerek ışıklı bir gökyüzü vaat ediyor. Okunması keyifli fakat kurbanların aile yaşantıları ve geride kalma psikolojisi biraz daha detay gerektirebilirdi diye düşünmeden edemiyorum. Demiştim değil mi katil şoför de değil yoksa dememişmiydim? Iyi okumalar.
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 8 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Doğrusu polisiye okuma alışkanlığımı Sir Arthur Conan Doyle'a borçluyum. Polisiye kitaplarda ilk olarak cinayet önünüze sunulur ve muhtemelen oldukça acayip ve katile 'psikopat' denilen türden cinayetler çıkacağı için kitaba yavaş yavaş bağlanırsınız. Sonrasında yavaş yavaş ipuçları görünür,soru işaretleri çoğalır,en 'olur' dediğiniz ihtimaller elenir ve kitap daha da sürükleyici bir hal alır. Bundan sonraki evre ise yeni senaryolar yazmanızı sağlayan ipuçlarıdır. Bundan da sonraki evre muhtemelen kahramanımız katille başbaşa kalır ve aksiyonlu anlardan sonra katil tutuklanır. Kahramanın yolun sonuna geldiğini vs. de ekler. Bu kitapta bir çeşit polisiye olduğu için muhtemelen bu yazdıklarım gibi işleyecektir. Ama bu kadar beğenilmesinin arkasındaki sebep de farklı olabilir. Bakalım.. Okuyacağız artık.
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 8 verdi
0 yorum

Aklından Bir Sayı Tut - S41

"Basit sorulara odaklanırsam sana daha çok faydam dokunacak. Örneğin..."
Fakat Mellery dinlemiyordu. "658'in bir anlamı olduğuna dair hiçbir şey gelmiyor aklıma. Ama bir anlamı olmalı. Her ne anlamı varsa bunu bir başkası biliyor. Başka birisi, benim için 658'in aklıma gelecek ilk sayı olacak kadar önemli olduğunu biliyor. Bunu aklımdan atamıyorum. Tam bir kabus."
Ekin Nur Cangir tarafından eklenmiştir.
Uzaktaki tepeler

Uzaktaki tepeler

@yelizyesim

İnsanları öldüren silahlar değil, yine insanlardır...
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Korkmaz.

Korkmaz.

@kgk

Kafasında harcadığı zaman,dünyada harcadığı zamandan daha fazlaydı.
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Uzaktaki tepeler

Uzaktaki tepeler

@yelizyesim

Aldıklarını geri vereceksin
Vermiş olduklarını aldığın zaman.
Biliyorum ne düşündüğünü,
Ne zaman uyuduğunu,
Nereye gittiğini,
Nereye gideceğini.
Seninle bir randevumuz var,
Bay 658.
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Büşra Rümeysa

Büşra Rümeysa

@busrarumeysa

Hayat sana limon veriyorsa limonata yap.
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ahmet-samsa

ahmet-samsa

@samsa

İnsan ne kadar görmezden gelirse gelsin, ölüm kendini fark ettirmenin bir yolunu buluyor. Hislerinin arasına, bodrum dairesine sızan su gibi sızıyor.
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
182
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
35
KİTAP
11 Yıldızlı Kitaplar
Bu kitaplara 10 yıldız bile az dediğimiz, 11 yıldızı hak ettiğini düşündüğümüz kitapları bu listede paylaşıyoruz....
72
KİTAP
Ma vié - Benim Tarzım Kitaplar
Her yanı ile sizi tasvir eden, veya sizi anlatan bir kitap varsa yeri bu listededir. ...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
Sevdalıokur

Sevdalıokur

@sevdaliokur

Ocak Ayı'nın son kitabı? paylaşım fotoğrafı
Ocak Ayı'nın son kitabı?
Harika bir ocak ayı inşaALLAH yerini şubat'a devredecek iken;açtığı yol sonuna da bir Polisiye kitap sıkıştırmama vesile oldu.
Kitapların olduğu her yerde mutlaka aydınlıklar vardır...
Huzurlu geceler.
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 yorum
feza (@feza)
Keyifli okumalar ve keyifle okuyacağına eminim.??
30.01.18 beğen 2 cevap
Nihal (@nihal891)
Bu mükemmel bir kitap.?
30.01.18 beğen 1 cevap