up
ara

Foma

Foma Konusu ve Özeti

Foma
Foma kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Oda Yayınları
ISBN: 2880000081043
Sayfa: 360 sayfa
"Foma Gordeyev", Gorki'nin ilk ve en vurucu romanıdır. Kokuşmuş bir toplum düzenini şiddetle suçlayan bu eser için, aşk ve adalete susamış cömert yürekli bir insanın acı çığlığı denebilir.Anlatılan olaylar, XIX. yüzyılın sonunda Volga yöresinde ve o zamanki Rusya'nın ticaret merkezi Nijni-Novgorod'da, kapitalizmin yaygınlaştığı ve zengin tüccar sınıfının o güne kadar eşi görülmedik bir yırtıcılıkla ve her türlü vasıtayı mubah sayarak ülkede egemenliklerini kurmaya çalıştıkları bir dönemde geçer.Foma Gordeyev, hem servetinden, hem toplumsal çevresinden tiksinen, kötü bir dünyaya duyduğu kin ve insanlara beslediği sınırsız sevgi uğruna düşmeyi göze alabilen kimseyi temsil eder. Gorki, bu ilk romanında tam anlamıyla siyasi bir eser yazmak istemişse de, bu sınırlı amacın içinde kapalı kalamamış, insani bakımından eşsiz bir roman çıkarmıştır ortaya.
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay - İstanbul

FOMA - Maksim Gorki
FOMA

Roman;Maksim Gorki; YAZKO Yazarlar ve Çevirmenler Yayın Üretim Kooperatifi; Ç e v i r e n:  ♥ Atilla Tokatlı ♥ ; 423 Sayfa (9)(2 Şubat 2013)

Geçenlerde kitabı İstanbul Kadıköyü'ndeki Akmar Pasajında,Zehra Kitapevi'nde buldum.GÖLGE Sahaf dükkânın ismi.Ozan sağ olsun,pek yardımcı oldu bana! Reklam olacak ama olsun.Ozan'a teşekkür ediyorum.

--- ---

Devrettim Foma adlı bu romanı.Maksim Gorki'nin ilk romanıymış.Foma bir erkek ismi Rusya'da.Kahramanımız Foma, babası tüccar olan bir tüccaroğlu. Kitabı okur okumaz:Sen seni bil sen seni,sen seni bilmezsen patlatırlar enseni! deyişini açmış roman hâline getirmiş Gorki,dedim kendi kendime.Eserdeki üslup çok güzeldi,konunun tutarlılığı mükemmeldi.Türkçemize çevrim işi harikulade idi.En büyük usta tarafından çevrilmiş Türkçemize daha ne olsun?  Atilla Tokatlı  ♥  emek vermiş Türkçemize çevirmiş.Nur içinde yat Atilla Ağabey.İnan bana romanı okuyorken sanki yazarı senmişsin gibime geldi.Kitabı baştan sona okuyorken bir yandan seni rahmetle andım.Tek bir hata,tek bir tutarsız çevrilmiş cümle,tek bir basit eksiklik dahi yoktu emek verdiğin bu 424 sayfalık romanda.

İyi çeviri,iyi çevirmen konuları düşünce aklıma ossaat Atilla Tokatlı ile Nesrin Altınova isimleri geliverir.Hem rahmetli Atilla Tokatlı Ağabeyimizin hem de çok sevdiğim rahmetli Nesrin Altınova  ♥ Ablamızın ruhları şad olsun.Saygıyla yâd ediyorum bu elleri öpülesi büyüklerimizi,,,bize böyle güzel Türkçe ile onlarca eser kazandırdıkları için müteşekkirim.İşlerine gösterdikleri itinayı çevirisini yapmış oldukları eserleri okudukça anlıyorum.Foma romanını salt Atilla Tokatlı çevirisi okumak için sahaflardan arayıp buldum.Âdeta Türkçe dersi görmüş gibiyim şimdi.Foma romanını Ozan sayesinde bulduğumu daha önce yazmıştım hatırlayacaksınız...Aynı gün gene yalnızca Atilla Tokatlı'nın o mükemmel çeviri tarzı ve üslubunu okumaya can attığım için Elsa Triolet'in Beyaz At başlıklı romanını da bulup satın almıştım Ozan'dan.Kitap satın alma şeklime bayılıyorum! Atilla Tokatlı'nın yazdığı romanları veya çevirilerini arıyorum demiştim sahaf arkadaşlara.Çok çok güzel bir çeviriydi Foma;tekrar hatırlatıyorum kendime!
ataç ikon Foma
kitaba 9 verdi
0 yorum
Gençler mutlaka okumalı
FOMA, okuduğum en iyi Gorki kitaplarından biridir; diğeri de ÜÇLER’dir. Yazar bu eserinde, annesini yitirmiş ve Volga nehri üzerinde mavnacılık yapan babası tarafından yetiştirilmiş olan Foma Gordayev’in düşündüklerini, savunduklarını, inandıklarını, öğrendiklerini ve arayışlarını okura aktarır.

Delikanlı çağındaki Foma, hayatını anlamı çözmek istemekte, bu konuda çokça kafa patlatmaktadır. Ancak çevresindekilerin her biri (can dostu olan arkadaşı, feleğin çemberinden geçmiş bilge bir hayat kadını, paraya tapan ve hayatın anlamını para kazanmak olarak yorumlayan Yahudi amcası ve insanlığı sosyalizmin kurtaracağını savunan amcasının güzel kızı) farklı görüşler ortaya sürmektedir. Foma, hepsiyle konuşur, tartışır, onlardan bir şeyler öğrenir. Öylesine güzel cümleler söylenir, öylesine etkileyici bakış açıları ortaya konur ki etkilenmemek mümkün değildir. Ancak kendi kararını verecek olan yine kendisidir. Nihayetinde de öyle olur…

Üniversitede yıllarımda okuduğum ama adını bugün bile anacak kadar etkilendiğim bir başyapıttır Foma. Herkese tavsiye ederim. Okuduktan sonra hayata daha farklı bir gözle bakacaksınız.
ataç ikon Foma
kitaba 10 verdi
0 yorum
Flankes

Flankes

@bilalcangir - Ağrı

gorki yi çok özlemiştim beğemdiğim güzel bir kitap ...
ataç ikon Foma
kitaba 8 verdi
0 yorum

Foma - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle