up
ara
‹ Tüm Foma İncelemeleri

Foma Kitap İncelemeleri

Gençler mutlaka okumalı
FOMA, okuduğum en iyi Gorki kitaplarından biridir; diğeri de ÜÇLER’dir. Yazar bu eserinde, annesini yitirmiş ve Volga nehri üzerinde mavnacılık yapan babası tarafından yetiştirilmiş olan Foma Gordayev’in düşündüklerini, savunduklarını, inandıklarını, öğrendiklerini ve arayışlarını okura aktarır.

Delikanlı çağındaki Foma, hayatını anlamı çözmek istemekte, bu konuda çokça kafa patlatmaktadır. Ancak çevresindekilerin her biri (can dostu olan arkadaşı, feleğin çemberinden geçmiş bilge bir hayat kadını, paraya tapan ve hayatın anlamını para kazanmak olarak yorumlayan Yahudi amcası ve insanlığı sosyalizmin kurtaracağını savunan amcasının güzel kızı) farklı görüşler ortaya sürmektedir. Foma, hepsiyle konuşur, tartışır, onlardan bir şeyler öğrenir. Öylesine güzel cümleler söylenir, öylesine etkileyici bakış açıları ortaya konur ki etkilenmemek mümkün değildir. Ancak kendi kararını verecek olan yine kendisidir. Nihayetinde de öyle olur…

Üniversitede yıllarımda okuduğum ama adını bugün bile anacak kadar etkilendiğim bir başyapıttır Foma. Herkese tavsiye ederim. Okuduktan sonra hayata daha farklı bir gözle bakacaksınız.
ataç ikon Foma
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum