up
ara

Canistan - Bütün Yapıtları

Canistan - Bütün Yapıtları Konusu ve Özeti

Canistan - Bütün Yapıtları
Canistan - Bütün Yapıtları kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789753639316
Sayfa: 78 sayfa
"Benim yazarlığımdan daha önemlisi günlük yaşamımdır" diyen ve "çok az" yapıt verdiği kabul edilen Yusuf Atılgan, uzun zamandır yayımlanması beklenen son romanı Canistan ile yazarlık serüvenini tamamlıyor.Yusuf Atılgan, önce "İşkence" adını koyduğu ve "Duruşma", "Yargıç", "Tanık" "Sanık" bölümlerinden oluşmasını tasarladığı bu romanın "Sanık" bölümünü yazamadan aramızdan ayrılmıştı. Ancak elinizdeki kitaba "yarım kalmış bir roman" demek de oldukça zor...Yusuf Atılgan bu yapıtında da yine kalemini sivriltiyor ve insan ruhunun kötücül tohumlarını büyük bir ustalıkla deşiyor. İkinci Meşrutiyet ve Milli Mücadele yıllarında Manisa köylerinde yaşanan trajik bir dostluk ve aşk öyküsü Canistan... Yalnızlık, şiddet, cinsellik ve ölüm...
1234

1234

@ercandurak

Öncelikle kitaptan alıntı paylaştım, sevgil bir dostumdan eleştiri aldım ve alıntıları silmem konusundaki isteği üzerine alıntılarıda sildim. Velhasıl kitap hakkındaki düşüncelerimi yazmıyorum ama bir sözlük yazarının kitap hakkında düşüncelerini burada paylaşacağım.
"iki biçimde incelenmesi gereken bir "yarım kalmış" yusuf atılgan romanı. ilk olarak, klasik alımla bir "köy romanı" gibi incelendiğinde, diğer köy romanları ve onların romancıları kadar -elbette ölçü en iyileridir- başarılıdır. ege köylüsünün gündelik yaşamı, işi gücü, adetleri, sevmesi, kızması çok ustalıklı bir biçimde anlatılmıştır. bekir yıldız kadar, fakir baykurt kadar, yaşar kemal kadar, bir anlamda sabahattin ali kadar başarılıdır,inkar gelinmez! ikincisi, bir yusuf atılgan romanı olarak incelenmeli, okunmalıdır. "hayatım, hayatımın romanı olsun" diyen yusuf atılgan'ın romanıdır canistan. bu anlamda yarım kalmış bir hayatın yarım kalmış bir romanıdır çünkü yusuf atılgan hikayenin geçtiği köye çok uzun yıllar yaşamış, çalışmış, üretmiştir. diğer yusuf atılgan romanlarındaki kentlilik burada yoktur ya da denebilir ki diğer yusuf atılgan romanlarındaki köylülük (ilkellik) bu romanda vardır. çünkü benim anladığımca atılgan romanlarında en saf, en sade duygunun hatta tözün peşine düşer. aylak adamdaki, anayurt otelindeki duygu yoğunluğu bu romanda da vardır. bunun en belirgin örneği cinselliktir. romandaki dul kadınların başka bir erkekle evlenmeden birlikte olmalarını, (bu osmanlı zamanında bir köyde sıradışıdır) bunu erkek dayattığı için değil kendi arzularıyla yapmaları, "sabaha kadar inleye inleye sevişmeleri", kadının deneyimsiz erkeğe ilk birleşmelerinde "eliyle yol göstermesi" o kadar olağan anlatılmıştır ki, bazen köy romanı gerçekçiliğinden sapıldığı bile düşünülebilir. ama değildir! çünkü atılgan'ın yaptığı sadece satırların ulaşamadığı, ulaşmak istemediği ilkel benliğe ulaşma çabasıdır. insan sevişir! asıl olay olan hırsı, intikam duygusunu benim algımda geride bırakan romanın kadınlarıdır. kocalarına okuma yazmayı, namaz kılmayı, sevişmeyi öğreten kadınlar. kendi cinselliklerini herkese kabul ettirmiş kadınlar, öyle ki selim dul bir kadının yanına çocuk yaşta işçi olarak giriyor sonra kadını "canı çekiyor" kadına yanaşıyor, birlikte oluyorlar ve sonra köyün büyükleri bunu kutsuyor, onları nikahlıyor. belki ben abartıyorum ama gerçekten kadınların romanıdır canistan. yusuf atılgan kadınlarının romanı! en ilkel haliyle insanın romanı!" (http://www.itusozluk.com/goster.php/canistan sözlük yazarı:edmond dantes)
ataç ikon Canistan - Bütün Yapıtları
kitaba puan vermedi
0 yorum
Suleyman Kalman

Suleyman Kalman

@bukitaplarinhepsiniokudunmu

Kibirin ve Hasetin Romanı: Canistan
Olayların ve kişilerin arkasında istibdatla başlayıp, gelmeyen “hürriyete”, Balkan ve Cihan harplerine ve işgal yıllarına uzanan bir fon.

Önümüzde iyilikle, erdemle, dürüstlükle, çalışkanlıkla birlikte nasıl yoğrulduğunu anlayamadığınız (ya da hayatın içinde hep varken göz ardı ettiğimiz) kıskançlık, nefret, ve düşmanlık.

Selim, yoksul bir yanaşma, insanların savaştan, yoksulluktan yok yere erkenden öldüğü yıllar…Yanaşma olduğu çiftliğin oğluyla (Tokuç Ali) -görünüşte- can ciğer… Çiftliğin oğlunda hiçbir kendini beğenmişlik, şımarıklık yok ama Selim de aşırı bir gurur, kahredici bir kibir var.

Yıllar önceki basit olayları, kırgınlık bile denemeyecek şeyleri nefretle karıp Tokuç Ali’yi işkence ile katledip –sözde- intikamını alıyor. Ancak, soğuk yenilen bu intikam yemeği onun yüreğindeki iyi tarafı memnun etmiyor ve ruhu rahat etmiyor ki, neredeyse intihar eder gibi düşman kuvvetlerinin içine atılıp, kendini öldürtüyor.

Yusuf Atılgan, edebiyatımızda ruhsal tahlilleri gösterişsiz bir ustalıkla en iyi yapan yazarlardan. Burada da bize “iyi” nedir, iyilik ve erdem ne zaman kötülüğe, acımasızlığa, vefa düşmanlığa, arkadaşlık husumete dönüşür çok iyi anlatıyor.

Selim’ in yaşadıkları, tüm hayatına yön veren talihsizlikler ve hüzün okurda ona karşı bir acıma ve empati oluşturuyor. İyiyle kötünün ne derece görece ve iç içe olduğunu ortaya koyuyor.

Babası hırsızlık yaparken öldürülmüş topraksız bir muhacir, annesi o bir çiftlikte yanaşmayken yalnız başına ölen bir gariban. Yanında “aylıkçı” olarak çalışırken aşık olup evlendiği kendinden yaklaşık on yaş büyük dul eşi, çocuğunu ölü doğurup, birkaç gün sonra ölüyor, insanlar itelemese bile, hayatın zaten elinin tersiyle itmesinin hıncıyla dolu Selim,

Cihan harbinde” asker kaçağı” iken İstiklal Harbinde Yunanla savaşan “kahraman” bir çete reisi…

Hayatın siyah-beyaz dışında binlerce renk taşıdığını ispatı gibi karşımızda duran bu kısacık roman, yazarının vefatı nedeniyle yazılamamış son bölümüne (sanık) karşın bitmiş üç bölümüyle binlerce sayfanın söyleyemediği sırları bize verir gibi karşımızda duruyor.

Canistan, Yusuf Atılgan, YKY, 13. Baskı.
ataç ikon Canistan - Bütün Yapıtları
kitaba puan vermedi
0 yorum
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

O kadar tanıdık, o kadar bizden bir kitaptı ki. Topraklarımızda büyüyen herkesin kendine yakın hissedeceği bir kurgu ve anlatımı var kitabın. Anadolu topraklarında, zengin bir ailenin yanında büyüyen bir çocuğun bir nedenden dolayı yetiştiği ortamdan ayrılmasını ve ardından gelişen olayları anlatıyor Yusuf Atılgan. O çocuğun yetiştiği ortamdan kopup hayata tutunma çabası, yeni bir aile kurması, ailesinden koptuğunda kendinden de kopması... Belki bir kinden veya bir kıskançlık dürtüsünden hayatının bambaşka yerlere gitmesi...
Kitap bitmemiş, yarım kalmış gibi eleştirilere kulak asmadan okuyun.
Yusuf Atılgan kendi adıma geç tanıdığım bir yazar. Henüz Yusuf Atılgan okumamış okuyuculara sesleniyorum: Türk edebiyatını küçümseyen çoğu okura kulak asmayın. Atılgan gibi daha birçok iyi yazarlar var. Keşfedin, açık olun. Tecrübelerimle...
0 yorum
Hatice Ünlü

Hatice Ünlü

@haticeunlu

bitmemiş olsa da bana benden 100 yıl önce yaşamış olduğu Manisa'yı çok da güzel hissetmiş, hissetmiş ki yazmış diyebiliyorum. Diğer kitaplarından bu yana süregelen aylaklık algısı bu kitapta da kendini hissettiriyor. Yalnızlaşma temasından yine vazgeçmemiş Yusuf Atılgan. Asla tamamlanmamış hissi vermeyen bu kitapta Yusuf Atılgan, Aylak Adam'dakinden farklı gelecek size. Kıyaslamayın, okuyun bir solukta bitecek.
0 yorum
Emirhan Oruç

Emirhan Oruç

@emirhanoruc

tamamlanmamış gibi dursa da bu haliyle bile bitmiş bir roman gibi görünüyor. Yusuf Atılgan köy hayatında deneyimlediği bilgileri romana yansıtmış. Tarımla alakalı , tarla sürme, sebze ekme gibi faaliyetler detaylı bir şekilde anlatılmış. Yazarın vefatı nedeniyle son bölüm yazılamamış. Kısa bir roman tek seferde okunabilir . Yusuf Atılgan imzası gösteriyor kendini yine , okurken farkına varıyor insan.
0 yorum

Canistan - Bütün Yapıtları - S41

Selim de çıkarmıştı donunu. Kadın yolunu gösterip erkeği içine aldı; Selim yüklenince "Ah, yavaş yavaş" dedi. Az sonra Selim boşaldı; ama yeniyetme diriliği inmemişti. Esma da ona sarılmış "bırakma sakın" dedi. Sık sık "oh, oh" diye inleyerek katılıyordu sevişmeye. Oğlanın ikinci boşalışından sonra ayrıldılar. Kadın yatağın kıyısındaki donunu alıp alıp silinirken Selim öpüp okşuyordu onu.
Hüseyin Bekdemir tarafından eklenmiştir.
Mehmet Ali Nalbant

Mehmet Ali Nalbant

@mehmetalinalbant

Güneş doğmadan bağda olması için erken yatması gerekiyordu. Ayakyolunun yerini öğrenmediği için ahırın bir köşesine işedi. Tulumbada ayaklarını yıkadıktan sonra soyunup yatağa girdi. Gözlerini yumdu; beygirlerin ağız şapırtılarını dinledi bir süre. Köyü, Makbule'yi düşünürken kafasında onunla çamaşırcı kadın birbirine karışıyordu.
ataç ikon Canistan - Bütün Yapıtları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ahmet-samsa

ahmet-samsa

@samsa

Mahmut bey gibi iyiler, yürekliler hep ölecek anlaşılan. Ne tuhaf, gâvurlar kovulduktan sonra buralar tümden korkaklarla, sünepelere kalacak.
ataç ikon Canistan - Bütün Yapıtları
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mehmet Ali Nalbant

Mehmet Ali Nalbant

@mehmetalinalbant

Bir sabah Nebile gittikten sonra ayak izlerinden birini kokladı uzun uzun ve aynı gece düşünde onunla sevişti.
ataç ikon Canistan - Bütün Yapıtları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mehmet Ali Nalbant

Mehmet Ali Nalbant

@mehmetalinalbant

- Dediydim sana, geceleri soğudu gari içerde yat diye.(Cibinliği kaldırıp topladı, alnini elledi.) Ateşin var, soğuk almışsın. Az kıyıya çekil de yatağını sereyim.
- Önce beygiri sulayıp hendeğe çak.
- Beygir biraz beklesin
ataç ikon Canistan - Bütün Yapıtları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mehmet Ali Nalbant

Mehmet Ali Nalbant

@mehmetalinalbant

Önceki gün sabah kahvesine gelen Kübra abaya kocasının aşırı istekliliğinden yakındığından kadın "Eeee kolay değil kızım, genç kocaya vardın, ister elbet. Ama bi yolu var onu yatıştırmanın: Bırak istediği kadar yapsın. yanından çekildi mi bi kere daha olsun falan deyip sen isteyeceksin. Birkaç gece böyle fazladan yaptı mı bıkkınlık gelir, fazla üstüne düşmez" demişti.
ataç ikon Canistan - Bütün Yapıtları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
7
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Yusuf Atılgan Kitapları
Anayurt Oteli romanı sinemaya uyarlanan Türk roman ve öykü yazarı Yusuf Atılgan'ın mutlaka okunması gerektiğini düşündüğümüz ...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....