up
ara

Tomris Han

Tomris Han Konusu ve Özeti

Tomris Han
Reisim Çatlı kitabının da yazarı Ahmet Haldun Terzioğlu tarafından kaleme alınan Tomris Han kitabı Edebiyat, Roman türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kripto yayınevinden 0 yılında 9786054125739 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Tomris Han isimli kitap 352 sayfadan oluşuyor. Tomris Han kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Kripto
ISBN: 9786054125739
Sayfa: 352 sayfa
Tomris Han...Saka Türklerinin Kadın Hakanı...Yiğit kadın...Alp kadın...Bilge kadın...Han kadın...Çağlar ötesinden ses veren kutlu bir destan kahramanı... Var olmuş tarihi gerçek...Tomris Han...Alp Er Tunga soyundan bir Saka Türkü'dür. MÖ. 500-600 yılları arasında bir zamanlarda yaşamış, Sakaları yönetmiştir. Öylesine büyük işler yapmış, öylesine yiğitlikler göstermiştir ki yaşamış en eski tarihçiler, yazılmış en eski tarihi kaynaklar ondan söz etmek zorunda kalmış, Tomris Han'ın Persleri dize getirişini anlatmışlardır.Türk kadınının erkeği kadar yiğit, bilge ve er olduğunun kanıtlarındandır Tomris Han. Unutulmamalıdır!
Thranduil

Thranduil

@thranduil

Yazarın pek çok kitabını okumuştum. Kalemini biliyordum, yani hiçbir zaman edebi değeri çok yüksek bir kitabıyla karşılaşmadım. Özellikle bazı yerlerde fazla uzattığını düşünebiliyordunuz. Öğrenme ve kurgu açısından tatmin ediciliği vardı, sürükleyici oluşuyla da okutuyordu. Bu tarz romanları çok okurum, Türk kadın şahsiyetleri üzerine romanlarının azlığından şikayet ederken karşılaştığım ve büyük merak ve heyecanla okumaya başladığım bir kitap olmuştu. Ahmet Haldun Terzioğlunun kitaplarının en iyi yanı, hikayenin tarihten kopmadan kurgulanması. Burada da Sakalar hakkında bilgilenebiliyoruz. Her kitapta törenin her şeyden üstün oluşunun vurgusu güzeldir.
Yani pek çok tarihi kişiliklerin romanlarını okudum ama bu alanda gerçekten hakkıyla yazan çok azdır. Okuduklarım arasında en iyi olarak Terzioğlunu görmüşümdür hep. Özellikle eski Türkçe kelime kullanımını severim. Lakin benim bir Tomris Hatun'un kitabından beklediklerimi vermedi.
Bu kitaptaki soruna gelelim, öncelikle Tomris Hatun, tarihimizde kadınların savaşçılığının ve eşitliğinin simgelerinden biri haline gelmiş denebilir. Yani, Türk kadınlarını küçümsemeye çalışan bir ahmağa hemen Tomris Hatun'u örnek verebilirdiniz.
Böyle simgeleşmiş bir kadın eşitçiliğin de simgesidir bana göre. Töremizde kadınların erkeklerden hiç de geri kalır olmadığının göstergesidir. Tomris Hatun gibi bir kişiliğin romanında kadınlara daha fazla yer ve övgü beklediğim söylenebilir.
Tomris Hatun'un ordusunun çoğunluğunun kadınlardan olduğu bilgisi bazı kaynaklarda mevcut. Doğru olmasa da kadınların sayısının pek fazla olduğunu tahmin edebiliriz. Bu kitapta pek çok yan karakter vardı, bazıları gereksizce fazla uzun yer almıştı bana kalırsa, bir tane bile savaşçı kadın yan karakteri olmaması hayal kırıklıklarımdan biridir. Kitapta Spargapises, Alp Han olması gerekenden daha fazla yer kaplıyordu bana göre. Niçin devamlı Tomris Hatun'a geçici Han vurgulaması yapıldı anlamadım. Yer yer kadın diye duygusal oluşunun da abartılmış olduğu kanaatindeyim. Kurt kadın övgüsü dışında, Tomris Hatun'u överken devamlı er, yiğit gibi erkek sıfatları kullanılması da şahsen hoşuma gitmedi. Güçlü, kahraman savaşçı da denilebilirdi.
Kadınların savaşta olması ise, kadınların da savaşçı oluşu yerine, erleri ile savaşmak için, savaşta kızlara ihtiyaç duyduğu için şeklinde gösterilmesi de rahatsız ediciydi.
Küçük şeylere fazla takıldım, gerçekten de. Ama kitabı kitap yapan bu küçük detaylardır bana göre, ve dediğim gibi Tomris Hatun simgeleşmişti. Nene Hatun gibi, Kara Fatma gibi, Türk kadınını temsil eden bir tarihi şahıs olduğundan ötürü kitapta kadınlara daha fazla övgü ve yüceltme beklemem normal olsa gerek.
Ama sanırım kitaptaki en büyük sorun, Tomris Hatun'u, hükümdar, savaşçı, lider konumundan çok, eş ve anne kimliği ile görmekti.
ataç ikon Tomris Han
kitaba 6 verdi
4 beğen · 0 yorum
Yazardan harika bir hikaye daha. Eski Türkler konusunda gerçekten çok birikimli olduğunu gösterdi yine. Ve ben bu tür kitapları severek okumaya başladım. Çünkü okurken hem hikayenin sürükleyiciliğine kapılıyorsunuz hemde gerçek bir tarihe tanıklık ediyorsunuz. Meraklısına katkısı çok. Türk kültürünü, Türk töresini öğreniyorsunuz. Bir kızın kendi rızası olmadan bir Hanla dahi evlenemeyeceğini ibretle okudum. Töre çünkü, kız ne derse o, itiraz, aile baskısı falan kabul etmiyor. Ve bugünle karşılaştırıyorum. Zorla kendinden onlarca yaş büyük birisiyle evlenmek zorunda bırakılan kızlarımızı düşünmeden edemiyorum. Ve soruyorum, biz modern onlar ilkel mi? Tarihimizden öğreneceğimiz çok ama çok şey olduğu kesin. Bu bilgileri aktarırken de Sakalara hanlık yapan bir hatunun hikayesini anlatıyor. Belki edebi tarafı olan bir kitap değil ama okunmaya fazlasıyla değer.
ataç ikon Tomris Han
kitaba 6 verdi
4 beğen · 0 yorum
Burak Kürşad Turgut

Burak Kürşad Turgut

@burakkursadturgut

Yazarın İslamiyet öncesi ve pek aydınlığa kavuşmayan Türk tarihi hakkında gerçekten bilgili olduğunu kanıtlayacak nitelikte bir eser. Özellikle Heredot'un yazdıklarından yola çıkıp kitabın içerisine çok güzel monte etmiş. Yan karakterler ile ana karakteri çok iyi besliyor. Bir insanın etrafında dönen bir dünya yaşamıyoruz. Türk kadının ne kadar güçlü olduğunu, neler yapabileceğini, neler yaptığını çok güzel şekilde aktarıyor.
ataç ikon Tomris Han
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
ömer önder

ömer önder

@omer65

MASAL TADINDA DESTAN
Türk kadınının da erkeği kadar yiğit, bilge ve er olduğunun kanıtlarındandır Tomris Han. Öylesine büyük bir destan oldu ki kahramanlığı en eski ve büyük tarihçilerden Heredot onu yazdı kitaplarına... A.H.Terzioğlu ise bu derstanı masalımsı bir tat ile hikaye ederek tadına doyulmaz bir roman yazmış. Bize de okurken keyif almak düşüyor.
ataç ikon Tomris Han
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum

Tomris Han - S41

Küçük yaşı bu yükü kaldıramazdı başkası olsaydı. Ama o gerçekten anasının yanında yaşamak, atasının öcünü almak ve hakkı olanı elde etmek için and içti.
Hüseyin Başaran tarafından eklenmiştir.
Elif öztürkmen

Elif öztürkmen

@elifozturkmen

Sevi yaşama ışık tutar ne zaman gelirse gelsin. Derdinidr beraberinde getirir ki o dersin bile ayrı tadı vardır. Kavuşmaya doğru açılırsa o sevi daha ne istenir ki? Efsaneler kavuşan kavuşmayam sevilerden bahsederken mutludur. Çünkü sevinin kendisi mutluluk kaynağıdır zaman zaman sonu hüzünle bitse de.
ataç ikon Tomris Han
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
14 beğen · 0 yorum
Elif öztürkmen

Elif öztürkmen

@elifozturkmen

Dün gerçekti Turan, bugün düş ama yarın yeniden kurulacak kutlu ülkedir!
ataç ikon Tomris Han
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
11 beğen · 0 yorum
KÜRŞAD GARİPOĞLU

KÜRŞAD GARİPOĞLU

@kursadgrpgl

Derler ki sevi yüreğe dayanınca, us dağların üzerinde uçar.
ataç ikon Tomris Han
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
KÜRŞAD GARİPOĞLU

KÜRŞAD GARİPOĞLU

@kursadgrpgl

Eğer çıkmayacaksa düş görmenin ne anlamı var? Ne anlamı var düşlere inanmanın?
ataç ikon Tomris Han
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Baş eğmez, baş eğdirilemez yapıları ile sayılarına, güçlerine aldırmadan bütün acuna, bütün uluslara kafa tutarlar. Boyunları bağ kabul etmez. Kolları zincirleri reddeder. Yok olmayacaklarını, unutulmayacaklarını, yaptıklarının acun durdukça anlatılacağını bildikleri için korkusuzca saldırırlar hayata. Hayat onlardan çekinir yaşarken.
ataç ikon Tomris Han
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum