up
ara

Yaşamak İstiyorum

Yaşamak İstiyorum Konusu ve Özeti

Yaşamak İstiyorum
Yaşamak İstiyorum kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Plato Film Yayınları
ISBN: 9789756381373
Sayfa: 621 sayfa Basım Tarihi: 1970
"Devlet dediğin şey nedir? Büyük bir kitlenin hesabına çalışan bir hizmetçi... Kitleyi rahat ettirmek için düşünülmüş bir kolaylık. Bu elektrik ya da su tesisatından farklı bir şey değil. İnsanlara musluk suyu için yaşamalarını söylemek komik olmaz mı?Rusya'da İhtilal olduğu zaman ben on iki yaşındaydım. Bireyin, Devlet için yaşaması gerektiği prensibini ilk defa o zaman duymuştum. Bu düşünce tarzının kötü olduğunu ve yalnız kötülüklere yol açacağını anlamıştım. Komünizme karşı olmamın sebebi buydu ve hala da budur. Benim on iki yaşımdayken anladığım gerçeği, aydınların önemli bir kısmının hala anlamaması çok şaşırtıcı. Bu aydınlar komünist yöntemlerin kötü, fakat ideallerinin soylu olduğunu savunuyorlar. Komünizmin bütün zaferi de hala hür olan bir çok insanın bu inançlarında inat etmesi yüzündedir.
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

Devrettim kitabı az önce.

Baş kişilerin sayısı bir hayli fazla bu romanda.Asıl kahramanımızın ismi Kira Argounova.Yazarımız Ayn Rand kimi görüşe göre kendi yaşam öyküsünden esinlenmiş de yazmış bu romanını.Ben Kira'nın Ayn olduğuna dair bahse bile girebilirim.Öyle ki Ayn Rand bir punduna getirip başkahramanı Kira Argounova'nın doğum tarihini bile veriyor romanında.11 Nisan 1904 imiş doğum tarihi...

Arguonova Ailesi bir tren yolculuğundadırlar başangıçta;asıl yaşadıkları Petrograd şehrine dönmektedirler. Efsanesi,folklorü olmayan şehirdir Petrograd;ruh yerine beyni olan şehirdir.Baba Alexander Dimitrievitch, anne Galina Petrovna ile çocukları:kız kardeşler Lydia ile Kira yolculukları esnasında eski evlerini ne âlemde bulacaklarını merak etmektedirler.Ve Galina'nın kız kardeşi olan Maria Petrovna'yı,enişteleri Vasili İvanovitch'i ve kuzen Victor'u anmaktadırlar.

Yazdıklarım silindi!!!

Tekrar yazacak fırsatım olduğunda devam ederim herhâlde... :(

Cumartesi,24 Eylül 2016
ataç ikon Yaşamak İstiyorum
9.4 (21 oy)
0 yorum
Im Not Scared

Im Not Scared

@imnotscared19

Ayn rand bireyciligin en onemli temsilcilerindendir bu romanida bireyciligi hedef alan toplumculuga-devletcilige karsi guzel bir elestiri niteliginde ,sadece bu değil aşk kişisel iliskilere dair de bircok sey bulacak hak verip hak vermediginiz bircok dusunceyle mesgul olacaksiniz .Kitap şöyle olmali boyle olmali gibi bir genelleme yapmayacagim ancak bir kitabin guzel olmasinin belirtisi bana kalirsa sizi icine cekip dusuncelere bogmasidir siz o dusuncelerle mesgulken yuzlerce kusur sayfanin da akip gitmesidir iste bu kitapta buyuk hacmine(600kusur) ragmen aynen boyle bir kitap.
ataç ikon Yaşamak İstiyorum
9.4 (21 oy)
4 yorum
BUKALEMUNUS (@karacurin)
1984 kitabından sonra güzel gitti bu roman.
14.08.17 beğen cevap
Im Not Scared (@imnotscared19)
1984 u ben bitirirken sıkılmıştim açikcasi aslinda distopik romanlarin sonlara doğru beni boğmak gibi bir özelligi var
14.08.17 beğen cevap
BUKALEMUNUS (@karacurin)
Bazı romanlar haddinden fazla uzun oluyor ve verilen mesajın çekiciliği naifleşiyor örneğin 'semekant' son sayfalarına doğru iran devrimi mevzusuna girmese iyi olurdu keza suç ve ceza da aynı bir his uyandırır.
14.08.17 beğen cevap
Im Not Scared (@imnotscared19)
Haklisiniz halbuki baslari oylemi ozellikle semerkant in
14.08.17 beğen cevap
Helmia

Helmia

@helmia

Komünistlerle burjuva sınıfının bir nevi kıyası.Hangi tarafta olmak mutluluk getirir!?Mutluluk illa bir tarafı seçerek mi elde edilir?!O tarafı sadece yaşamak için seçmek zorunda bırakılmak da çok acı.İdealler açlığın başladığı yerde biter.Kitap aşkın yanısıra tüm bunları sorgulamayı da içeriyor.Ayn Rand'dan okuduğum ikinci kitap.Bu da çok çok güzeldi.Basımı olmadığı için kütüphaneden alıp okudum.Keşke yeniden basılsa da herkes okusa...
ataç ikon Yaşamak İstiyorum
9.4 (21 oy)
1 yorum
Yasin Servan (@yasinservan)
buna illa ki de mutlu olmak mı gerekir i de eklesek?
06.01.19 beğen 1 cevap
BUKALEMUNUS

BUKALEMUNUS

@karacurin

Kitabı iki günde okuyup bir kenara bıraktım; fakat üç-gün düşündüm incelemem ve/ya düşüncelerimi ne olabilir diye ancak hemen hemen okuduğum her kitaba dair oluşan olumlu ve/ya olumsuz sezilerin çalışmadı; diyeceğim altıyüzotuzbir sayfalık donan ümitlerin kitabı..
ataç ikon Yaşamak İstiyorum
9.4 (21 oy)
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
?
28.07.16 beğen cevap
halide

halide

@halide

kıra argunovanın muhtesem hıkayesııı...ask bu kadar asıl bu kadar cool mu yasanır..
ataç ikon Yaşamak İstiyorum
9.4 (21 oy)
1 yorum
BUKALEMUNUS (@karacurin)
Bu yorumunuzla Kira'ya ihanet etmişsiniz Sn.halide..
08.06.16 beğen cevap

Yaşamak İstiyorum - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle