up
ara

Kolera Günlerinde Aşk

El Amor en Los Tiempos del Colera

Kolera Günlerinde Aşk Konusu ve Özeti

Kolera Günlerinde Aşk
Terk edilen bir sevgilinin pes etmeden bekleyişini anlatan aşk romanı.
Çevirmen: Şadan Karadeniz
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750730146
Sayfa: 448 sayfa Basım Tarihi: 2016
Kolera Günlerinde Aşk Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
Kolera Günlerinde Aşk yarım yüzyıllık bir aşkın öyküsü. Gabriel Garcia Marquez'in ustalığı ise bu öyküyü destan haline getiriyor. Kitabın filmi 2008 yılında çekilmiştir. Yönetmenliğini Mike Newell, senaryo düzenlemesini ise Ronald Harwood yapmıştır.

Kolera Günlerinde Aşk Romanının Konusu
Kolera Günlerinde Aşk, terk edilen bir sevgilinin umudunu kaybetmeden sevdiğini sabırla beklemesini anlatıyor.

Kolera Günlerinde Aşk Romanının Özeti
Florentino Ariza, Lorenzo Daza’nın evine bit telgraf götürmüştür. İyi bir haber götürmüş olduğu için para almıştır. Dönüşte görmüş olduğu manzara onu biraz şaşırtmıştır, annesine kitap okumayı öğreten bir kız görmektedir karşısında ve kızı gördüğü anda aşık olmuştur. Kısa bir sürede kızın evini görebilen bir bahçede saat iki sularında kitap okuyormuş gibi yaparken bulmuştur. Tek hedefi kızı biraz olsun görebilmektir. Fermina Daza'da bu durumu fark etmiş ve aynı saatlerde bahçeye çıkmaya başlamıştır. Florentino Ariza bir gün tüm cesaretini toplayarak onunla evlenmek istediğini dile getirir ve Fermina bir mektupla cevap verene kadar oraya bir daha gememesini söylemiştir.

Uzun süren bir bekleyiş ardından cevap gelmedi. Ariza, cevabı almak için bahçelerine tekrar gitti. Fermina cevabını vereceğini belirtmiştir. Babasının bu gizli ilişkiyi öğrendiğini ve onu uzaklara götüreceğini söylemiştir. Fermina gitmeden önce, saç örgüsünü de keserek Ariza'ya adresini göndermiştir ve gittikten sonra da aşkları daha çok pekişmiştir. Bir gün Fermina geri döneceğini belirtir ve çift heyecanla o günü bekler. Döndüğünde Florentino'yu gördüğünce büyük bir hayal kırıklığı yaşdı. Karşısında görmekte olduğu silik bir kişiydi ve onunla evlenemeyeceğini söyledi. İlişkileri son bulmuş oldu fakat Florentino için sonsuz bir bekleyiş başladı.

Fermina, Doktor Juvenal Urbino ile kolera'ya yakalandığı zamanlarda karşılaşmıştır ve Juvenal ondan çok etkilenmiştir. Büyük çabalar sonucunda Fermina'yı evliliğe ikna etmiştir. Birliktelikleri doktor hayatını kaybedene kadar devam etmiştir. Bu evlilik süresince Florentino hep Fermina'yı sevmeye devam etmiştir. Pek çok ilişkisi olmasına rağmen kimse ile evlenmemiştir. Fermina'nın eşinin ölüm haberini aldığında evine gider ve yıllar geçmesine rağmen hâla onu sevdiğini söyler. Fermina, duruma oldukça sinirlenip Florentino'yu kovar ve hakaretlerle dolu üç sayfalık bir mektup yollar. Florentino ise, yılların birikimini yazmış ve Fermina'yı etkilemeyi başarmıştır.
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

Aşk hakkında okumayı, dinlemeyi, yazmayı, seviyorum , pek çoğumuz gibi. Aptal tebessümler içinde, baştan sona bir ilk aşk filmi izleyebilirim, misal ( ki bu gerçeği sonradan ret ederim ) ya da aşk konulu bir kitabı keyifle okuyabilirim...

Bir romantik, her zaman romantik kalıyor, her ne yaşta olursa olsun. Benim gibi...

Florentino Ariza gibi...

Kolera Günlerinde Aşk, okuduğum ilk Marquez romanı. Beğendim. Marquez, Nobel Ödülünü hak etmiş, düşüncesi geçti aklımdan romanı okurken... Ödül almak, çok da önemli değil işin aslı... Önemli olan okurlara bir şeyler hissettirebilmektir, satırlarda kendilerinden bir şeyler bulmasını sağlayabilmektir. Marquez çok eğlenmiş olmalı yazarken ... Ben de okurken keyif aldım ve eğlendim . İyi ki de okudum bu romanı. Marquez hakkında , nedenini bilmediğim, mantıklı açıklama bulamadığım bir antipati büyütmüştüm içimde.Onun romanlarını okumayı hep sebepsiz erteledim.

"Genç kız pencerenin önünden geçenin kim olduğunu anlamak için gözlerini kaldırdı ve bu rasgele bakış, aradan yarım yüzyıl geçmesine karşın hâlâ bitmeyen bir aşkın tufanının kaynağı oldu"

İşte bu kadar… Bir bakış...

Aşk anlaşılmaz ve anlatılamaz... Herkes farklı yorumluyor bu olağanüstü güzel, sadece insana özgü durumu.

Kolera Günlerinde Aşk romanında, Marquez, aşk hakkında kendi düşüncelerini hoş bir üslup ve kurguyla anlatmış;

" Güvence, düzen, mutluluk;alt alta yazılıp toplandığında, aşka benzeyebilecek, hemen hemen aşk sayılabilecek sayılar. Ama aşk değildi bunlar." Femina Daza ve Dr. Juvenal Urbino arasında yaşananlar.

Aşk başka bir şey...Aşık Veysel'in dediği gibi; "Seversin, kavuşamazsın, aşk olur"

Bana göre tabii ki, aşkı tanımlayan en doğru sözler.

Marquez de romanında bunu anlatmaya çalışmış, Fermina Daza ve Florentino Ariza'yı " tam elli üç yıl, yedi ay on bir gün" kavuşturmamış. Romanının tanrısı O, kahramanlarının kaderlerini istediği gibi tayın etmekte olabildiğince özgür. Onların kavuşmasını ölümün pençesinde olmasını istemiş;" Çünkü ne zaman, nerede olursa olsun, ama en çok da ölüme yaklaşıldıkça aşkın aşk olduğunun bilincine varmaya yetecek kadar yaşamışlardı birlikte" Kahramanların zamanı yok, ölüm pek yakında, ama önemli olan aşk içinde ölebilmek, çünkü "Hiçbir şey, ölümünden daha çok benzemez insana" diyor Yazar ve ben ona katılıyorum…

Marquez " Felaketlerde aşk daha yüce, daha soylu olur" diyor ve devam ediyor ;" böylesine kolay elde edilen bir mutluluğun çok uzun süremeyeceğini, deneylerinden çok, sakınımlılığından biliyordu"

İyi bir roman okumanın mutluluğunu, bir kez daha yaşadım. Yazar, romanını harika satırlarla noktalamış. Sanıyorum bu kitabı kolay kolay unutamayacağım.
ataç ikon Kolera Günlerinde Aşk
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

1982 Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Gabriel Garcia Marguez den okudugum 6.kitap Kolera Günlerinde Aşk.
Başlangıç kitabim Yüzyıllık Yalnızlık olmuş yazarın (büyülü gerçekçilik adı altında) anlatımına hayran kalmıştım.Kolera Günlerinde Aşk ta beğeniyle okuduklarim arasında yerini aldı.Sayfa sayısı fazla olup (442) romanın kahramanlarını özumseyince yazacak daha fazla mevzu oluyor ama olabildiğince kısa deginmeye çalışacağım konusuna.Okumak isteyen arkadaşlarıma yardimim dokunur belki.
Kitabın konusu aşk isminden de anlaşılacağı gibi.Ama tahmin edersiniz ki yazarın kalemi kitabi sıradan bir aşk kitabi olmaktan çıkarıyor. Sonra eklemek isterim ki Gabriel 'in kitaplarini okuyanlar yazarın kitaplarında cinsellik ve cinsellige dair birazda ahlaken ters düşen unsurlar oldugunu bileceklerdir.
Kolera Günlerinde Aşk ta içerisinde en az Yüzyıllık Yalnızlık kadar cinsellik barindirmaktadir.
Üç ana kahramanımız var.Florentino Arıza ,Fermina Daza ve Doktor Juvenal Urbino.Yarım yüzyıl devam eden aşkın hikayesi merak uyandırıyor elbet.Sonra bu aşk değil bir saplantı mi diye düşünüyor insan.Özellikle aşka aşık bir adamın hovardaliklari,uslanmaz gönül ilişkileri acaba diye sorduruyor insana? Kitabı okuyan herkesin kendi görüşü düşüncesi farklı olacak elbet.Ben ne mi düşündüm ?Söylemem bu bir giz.

Bir evlilikte olan beklentile neydi.Evlilik sevmek mi yoksa çiftlerin sadece birbirini idare edebilme yetenegi mi?Bu sorularda benim favorim Doktor Juneval Urbino, kendisine hayran oldum.Toplumun ileri medeniyet seviyesine ulaşabilmesi ve insan sağlığı için ne çok şey yapmak istemiş, dile getirmişti. Saygın ve idealis bir adamdı o.Ama nihayetinde insandı onun da zayıf noktaları vardı baş edemediği duyguları.

Arkadaşlar ben kitabimizi anladığını üzere keyf alarak okudum.Umarım ki yorumuma bakarak demek güzelmiş diye alıp okuyan dostlarım
En az siz de benim kadar begenirsiniz. En kisa sürede filmini de izleyeceğim 😉😉😉
ataç ikon Kolera Günlerinde Aşk
kitaba 9 verdi
14 beğen · 4 yorum
Emre AYDIN (@emreaydn62)
Allahtan karakterlerin isimleri bu sefer birbirine benzemiyor :)
28.11.18 beğen 1 cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Kaleminize sağlık, güzel inceleme olmuş.
28.11.18 beğen 1 cevap
Canan

Canan

@cnnhni

Ask mi Saplanti mi🤔🤔🤔🤔
Kaptan Fermina Daza'ya baktı, kirpikler-
inde bir kış kırağısının ilk pırıltılarını gördü.
Sonra Florentino Ariza' ya, onun yenilmez
gücüne, gözü pek aşkına baktı; gecikmiş bir
kuşku ürküttü onu: ölümden çok yaşamdı
sınırsız olan.
"Peki, bu allahın cezası gidiş gelişleri ne
zamana dek sürdürebileceğimizi sanıyor-
sunuz?" diye sordu.
Florentino Ariza’nın yanıtı, gecelerle
birlikte, tam elli üç yıl, yedi ay, on bir günden
beri hazırdı:
"Bütün bir yaşam boyu," dedi...........
Elli üc yil,yedi ay,on bir gün bir ask bekleyebilirmi????19. yy sonlari ve 20.yy baslangici zaman diliminde konusu gecen kitap aslinda bir bekleyisin bir umudun hikayesidir...Genclikte asik oldugu kadini bir gün bile umutsuzluga düsmeden bekleyen
Florentino Ariza nin hikayesi....Bu hikayesi asil cekici kilan Florentino degil Marquezin ta kendisidir,çünku bir ask hikayesini boyle içten ,yasamin yalniz gecirdigi donemlerini birliktelikleri,cinsel tecrübelerini Marquez den baskasi bukdr canli,gercekci,ve detayli anlatamazdi...Edepsizliklerin yazari die adlandirmislardi bir yazida,çok ozdeslestirdim...Bir ask hikayesinin yani sira donemin Ispanya nin toplumsal düzenini,hayat sartlarini,ülkenin savas sonrasi salginlara.karsi ki tutumunu da bütun detaylaria aciklamistir ki bu kismi kitabin duygusal tarafiyla.iyice bütünlesmis....Kolera hem ask acisiyla ayni belirtileri tasimakla beraber,nerdeyse yarim asir sonra biraraya gelen bu iki kisinin son günlerini ,kolera salgini varmis gibi sari bayrak acilan bir gemiyle aska ,tutkuya heycana dair ne kaldiysa son ana kadar yasamanin metaforik bir simgesidir..
Ben#okudum#Siz#de#tavsiyeediyirum#
ataç ikon Kolera Günlerinde Aşk
kitaba puan vermedi
14 beğen · 8 yorum
Bearded Angler (@beardedangler)
@canan ablam_güzel ablam,bu kitap bana ayden şener ile kenan ışık'ın oynadığı dizide ki bır sahneyı hatırlatır herzaman.
küçük bir kasabada yaşayan ergen aşıklar,kızın okumak için buyuk şehire gitmeyı ıstemesi,yağız delikanlının da;
gitme zehra!
gidersen biz ölürüz deyi salya sümük ağladığı sahneyi getirmişti gözcağızımın önüne.
zehra bu durur mu idealist!kafaya koymuş bir kere romatızmaları azan nenesinin durumundan dolayı tabip olmak ıstıyor.
ve bızım delikanlının ağlamasına aldırmadan sevgi adına_aşk adına ne varsa ruh hastası niçenin güçistenci mealine uygun hareket edip arkasına bile bakmadan gittiydi.
gel zaman gıt zaman her ıkıso de evlenır,boyları kadar çocukları olur.oğlan kasabaya başkan olur,kız ise kocasından ayrılmış baba ocağına gelir.
iş bu yaa bunların çocuklarının gönulleri kayar bırbırne.
adam bu anasını bıldığı için kızının yanına ilişmesını istemez çocuğun,kadın da,bildiğimiz kadın modeli işte!yıkmazsa rahat edemez,oğluna gaz veriri sevgının peşınden gıt oğlum dıye.
sonra başlar savaş.
adam bir daha başlar salya sümük ağlamaya,ve der ki;
zehra sen benım ağzıma s.çtın,ama oğlunun kızımı üzmesıne müsade etmeyeceğim der.
kadın bu durur mu?
rahat ve düzeni sevez ya hani...
başlar oğlunu gazlamayı,ben o kızın babasını bilirim,bunların canını almak çok kolaydır!
sen o kızı ikna et ben sülalesını ıkna ederim der.
adam her bölüm ağlardı,kız her bölüm ben ideallerım için mucadele verdim derdi.
hasılı kelam canan ablaam,konu ayrılıksa,seri sebebi kadınlardır der susarım.
28.09.18 beğen 1 cevap
Bearded Angler (@beardedangler)
bunun üstüne bi de arabesk koyarım akşamın 6 sın da https://youtu.be/vWgQg91mgME
28.09.18 beğen cevap
Canan (@cnnhni)
Okadar uzun uzun yazmaya üsenmedinmi cocugum 😊hem kac kere dedim sana su yazdiklarini tek sira halinde yaz 😊nyse ozet olarak burda da ayriliga sebep olmus bir kadin var haklisn😊
28.09.18 beğen cevap
Bearded Angler (@beardedangler)
ablam özur dılerım,
huyum kurusun çok cenesızım konuşmayı sevıyorum,bulamazsam da yazıyorum işte.
KADININ OLDUĞU HER YER_ŞEY SEBEPTİR
ablam.
ben onun için eşcınsel oldum da kadın kaosundan kurtuldum vala,
tum hemcınslerıme de tavsıye ederim.
ohh mis gibi
:)
28.09.18 beğen 1 cevap
Ezgi

Ezgi

@ezgiulusoy

Yer yer satır atlatsa da büyüleyici
Bazı yazarların bir büyüsü olur ve kitaplarında konu ne olursa olsun ne kadar sıkıcı giderse gitsin sizi sarar alır götürür. Bu öyle bi kitap, okurken sebepsiz garip bi huzur veriyor. Baştan sona akıcı gitmiyor, hele ki bazı yerlerde Ahmet Mithat romanlarındaki kadar olaydan kopup olaydaki bir bahçedeki gülün toprağının gübresinin kaynağındaki köyün çeşmesine kadar falan gittiği oluyor. Ama hoşuma giden bir yanı şu ki ömür boyu vazgeçilmeyen beklenilen bir aşkı dramatize etmeden safça duru halde anlatmak çok gerçekçi ve çok güzel. Yani günümüz aşk romanlarındaki ''Eğer sana kavuşmak varsa ölmek düğün gibidir bana'' tarzı yıldız tilbemsi gereksiz yapay ve damar cümleler yok. Zaten BENCE aşkı anlatmak bir yazar için okuyucuyu ağlatmak, ona altını çizip sosyal medyada paylaşabileceği satırlar yazmak, ve böylece bu yolla reklamını yapmak olmamalı, o tarz kitaplardan haz alıyorsanız bunu okumayın bile. Baştan sona bir bekleyiş var bu kitapta, yazar farklı kadınlarla da olan ama ölene kadar kafasındaki kadına ulaşmaya çalışan bir adamın ömrünü öyle gerçekçi anlatmış ki tek bi cümleyi okuyup etkilenmiyorsunuz, kitabın genelindeki hava sizi etkiliyor. Kitabı bir çırpıda kolayca bitirdim diyemem, ama bana o garip huzuru en yoğun duyguları bile sade olağan ve gerçekçi anlatımıyla aktararak fazlasıyla verdiğini söyleyebilirim.
ataç ikon Kolera Günlerinde Aşk
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948

TAKINTILI BİR AŞIK...
Kolera Günlerinde Aşk kitabını, yazarın Kırmızı Pazartesi romanını yeterince ilgi çekici bulmuş olduğumdan okuma isteği uyandı içimde. Kitaba karşı beklentimin bayağı yüksek olmasına rağmen işleyiş tarzında bir karışıklık hissettiğim anda izlediğim bir film kopmuş gibi oldu... Gabrıel, Kolera Günlerinde Aşk romanında işleyiş tarzını gözlemlediğim kadarıyla ayrıntılara takılan bir yazarmış. Yazar, kitabında aşkı bayağı bir alışılmışın dışında ele almış. Terk edilmiş bir sevgilinin, gençlik döneminden yaşlılık dönemine kadar süren saplantılı aşkını anlatıyor. Terk edilen sevgili, aşık olduğu kadına sözde ayrı oldukları süre boyunca sadık kalıyor (sadık kaldığını ileri sürüyor sevgili) ama hiçte sadık kaldığı izlenimini vermedi bana. Çünkü kendini yalnız hissettiği, terk edildiği yılların çoğunda birçok beraberlik yaşamıştır. Zaten kitabı okurken ve hatta bitirdikten sonra da bu nasıl sadık kalma anlayışıdır diyerek erkek karakteri sorguladığım doğrudur. Gabrıel'in romanına yeni bir başlangıç yapmak istiyorsanız, Kolera Günlerinde Aşk kitabı ile tanımayın yazarın kalemini. Fazlaca yer verilen ayrıntılardan dolayı sıkılabilirsiniz. Kırmızı Pazartesi romanı ile tanıyabilirsiniz yazarın işleyişini...
ataç ikon Kolera Günlerinde Aşk
kitaba 5 verdi
3 beğen · 0 yorum

Kolera Günlerinde Aşk - S41

Tam üç saat onu yakalamayı başaramadılar. Hizmetçiler, çevredekilerin yardımıyla onu ağaçtan indirmek için her türlü hileye başvurdular, ama dik başlı papağan yerinden kımıldamamakta direniyor, gülmekten katıla katıla, "Yaşasın Liberal Parti, Allah kahretsin, yaşasın Liberal Parti," diye bağırıyordu; kafayı bulmuş en az dört sarhoşun hayatına mal olmuş gözü pek bir bağırıştı bu. Doctor Urbino yapraklar arasında güçlükle seçebildi onu; önce İspanyolca, sonra Fransızca, hatta Latince kandırmaya çalıştı; papağan ona hep aynı sözcüklerle, aynı vurgu ve ses tonuyla yanıt veriyor, ama ağacın tepesinden kımıldamıyordu. Kimsenin onu iyilikle kandıramayacağına kani olunca, Doktor Urbino, son zamanlarda kamusal oyuncağı olan itfaiyeden yardım istenmesini buyurdu.
Berkay Çinkaya tarafından eklenmiştir.
Şilan Devrim Becerman

Şilan Devrim Becerman

@silandevrimm

" Biz erkekler önyargıların zavallı tutsaklarıyız." demişti ona bir kez. " Oysa bir kadın,bir erkekle yatmayı aklına koymayagörsün,aşamayacağı duvar , yıkamayacağı kale, çiğneyip geçemediği ahlaki düşünce yoktur: Tanrı'nın bile önemi yoktur artık."
ataç ikon Kolera Günlerinde Aşk
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum
Şilan Devrim Becerman

Şilan Devrim Becerman

@silandevrimm

İnsanın ,onca yıl, onca hırgür,onca sıkıntı arasında nasıl böylesine mutlu olabildiği inanılmaz bir şey,Allah kahretsin, bütün bunların aşık olup olmadığını bile bilmeden.
ataç ikon Kolera Günlerinde Aşk
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
Müzeyem Adem

Müzeyem Adem

@conquerorssultan

...kimin daha ölü olduğunu soruyordu kendi kendine üzüntüyle: ölenin mi, yoksa geride kalanın mı.
ataç ikon Kolera Günlerinde Aşk
kitaba 5 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Şeyda

Şeyda

@seydaeylul

Hiçbir işe yaramayan, ama insanın atmaya da kıyamadığı şeyler için bir çare bulunmalı.
ataç ikon Kolera Günlerinde Aşk
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Şeyda

Şeyda

@seydaeylul

Bu evin en kötü yanı bu; insan uyku bile uyuyamıyor.
ataç ikon Kolera Günlerinde Aşk
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
1176
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
37
KİTAP
Psikolog ve Psikiyatristlere Tavsiye Kitaplar
Psikologların ve psikiyatristlerin mutlaka okuması gereken kitaplar. Psikoloji öğrencileri, tıp öğrencileri de faydalanabilir...
338
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
48
KİTAP
Beyaz Perdeye Aktarılan Kitaplar
Konuları senaryolaştırılarak beyaz perdeye aktarılan kitaplar listelenmektedir. İzlemeden önce okumanızı tavsiye ederiz....
Kayra veysel

Kayra veysel

@veysel95

 paylaşım fotoğrafı
Uzayıp giden bu yollarda taçlı bir tanrıça yürüyor şimdi. L. DIAZ
ataç ikon Kolera Günlerinde Aşk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Canan

Canan

@cnnhni

 paylaşım fotoğrafı
Hiçbir sey,ölumden daha cok benzemez insana....


Zengin degilim.diyordu.Parasi olan bir yoksulum ben:bunlar baska baska seyler..mmm


Insanlar bir kere dogmazlar..Bu is annelerinin onlari dogurdugu gün bitmex..Fakat hayat yeniden ve yeniden onlari kendilerini dogurmaya mecbur eder....
ataç ikon Kolera Günlerinde Aşk
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
15 beğeni · 0 yorum beğen ikon