up
ara

Bab-ı Esrar

Bab-ı Esrar Konusu ve Özeti

Bab-ı Esrar
Mevlana ile Şems-i Tebrizi arasındaki ilişkiyi anlayabileceğiniz cinayetle bağdaştırılan bir roman.
Yazar:
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786051110363
Sayfa: 396 sayfa
"Ahmet Ümit'ın son romanı, Bab-ı Esrar... Yaşamı, aşkı ve inancı yeniden düşünmek için... Yedi yüz yıldır çözülemeyen sır; Şems-i Tebrizi cinayeti... Yedi yüz yıldır süren bir sevda; Şems-i Tebrizi ile Mevlânâ Bab-ı Esrar sadece bir gerilim romanı değil, aynı zamanda bir sırlar kitabı. Fantastik öğeleri kullanarak çok katmanlı bir dil yaratan Ahmet Ümit bu yapıtında Mevlevilik temelinde din ve inanç üzerine ilginç sorular soruyor. Din ile aşk arasında, inanç ile sevda arasındaki ilişkiyi bambaşka bir açıdan gözlerimizin önüne seriyor. Dünyayı, yaşamı, inancı ve aşkı, yeniden düşünmemiz, yeniden araştırmamız, yeniden okumamız için...
on2

on2

@peruse

Dünya, rüya içinde rüyadır
Dünya, rüya içinde rüyadır. hint atasözü

Kitabı açtığınız zaman yukarıdaki atasözüyle karşılaşıyorsunuz. Fakat kitabı okumaya devam ederken, o sözün kitabın ilk sahifesinde değil, içeriğine de yayıldığını anlıyorsunuz.

Bu kitabımızın konusu da tıpkı Aşk kitabında olduğu gibi Hz. Mevlana ve O’nun cananı Şems hazretleri. Belkide Bab-ı Esrar’ı okumamın sebebi Aşk’a olan beğeni derecemin yüksekliğidir. Aşk kitabının sürükleyici içeriğinden çıkamamış olsam gerek kendimi Bab-ı Esrar okurken buldum. Ne var ki, Ahmet Ümit kitabını Elif Şafak’tan önce yayımlatmış lakin Elif Şafak kadar başarı elde edememiştir.

Kitabımızın kahramanı Katren Kimya. Kimya ismini Şems hazretlerinden tanıyoruz. Nitekim Şems hazretlerinin eşinin ismidir Kimya.

Kendi halinde yaşayan İngiliz bir anne ve kendisini Allah aşkına adamış bir babanın kızıdır Kimya. Babası küçük yaşta kendilerini terk etmiştir. Annesi kızına babasının onları terk etmesinin gerekçesi olarak Allah Aşkı’nı sunar. Terk gerekçesini geçerli bulmayan, daha doğrusu anlamayan Kimya işi gereği Konya’ya gitmeden olayları kafasında aydınlatamaz. Derken birgün işi gereği babasının memleketi olan Konya’ya gitmek zorunda kalır. Kafasında onlarca soru işareti eşliğinde kendisini Konya’ya giden uçakta bulur. Ardından şirketlerinin Konya temsilcisi Mennan’ın rehberliğinde Konya macerası başlar. Rüyalar, hayaller, mistik olaylar eşliğinde hem işini yapmaya çalışır hem de babasının sırrına ermeye… Rüyalarında Şems hazretlerinin bedenine girerek geçmişe yolculuk eder. Uyandığında rüyanın dünya üzerindeki somut gerçekleriyle defalarca karşılaşır (dejavu) ve rüyanın gerçek olması ihtimalinden öte kendinden şüphe etmeye başlar… (Acaba deliriyor muyum?)

Sonunda babasının öldüğünü öğrenir. Öğrendiği tek şey babasının öldüğü değildir, sebebini de öğrenmiştir: Kendisi olduğunu. Tuhaftır ki kendisini suçlamaz ve ölümün babasının kurtuluşu olduğu kanısına varır.

Sonuçta babasının gittiği yolu anlar ve ona bi’ nebze de olsa hak vermeye başlar, çünkü artık Allah aşkına inanmaya başlamıştır.
ataç ikon Bab-ı Esrar
kitaba 8 verdi
0 yorum
Zeynep Kıraç

Zeynep Kıraç

@zeynepkirac80

kitaptaki olumsuz izlenimlerim
kirmani semsin muridi olmak istemis. şems ise redetmis. kirmani sana kul olmak istiyorum diye yalvarinca. şems benimle herkesin önündeşarap icer misin diye teklif etmiş. kirmani yapamam demis. o zaman bana sarap getirir misin demis onu da yapamam demis. o zaman ben içerken yanimda durup arkadaslik eder misin demis. onu da yapamam diyince erlerin huzurundan uzuk ol sen bunu yapacak adam degilsin tanri senden bu gücü esirgemis diye cevap vermis.
mevlana ile sohbetlerinde ise sems mevlanaya bir kadin istiyorum ama cok güzel olmali demis. mevlana kendi karisini cagirmis. bana hizmet edecek bir cocuk verir misin demis kendi cocugunu gostermis. sonra da bana yahudi mahallesinden sarap alip gelir misin demis. mevlana sarap almaya gitmis. geldiginde sems mevlananin ayaklarina kapanmis. asil seyh sensin asil tanri dostu sensin demis.
kitapta gecen cumleler tam olarak böyle. yorum yapmaya gerek bile duymadim aslinda. hayalimdeki sems ile mevlana dostlugunu yikti geçti. hakika dost Allahin rizasina Allahin dostluğuna dayanmıyor muydu. şarap ne alaka kendi karisini arkadasina sunmak ne alaka. tamam anladik dostlugunun sadakatini deniyorsun ama peygamber efendimiz ebu bekiri bu sekilde denemis miydi. sen arkadasligini kanitlarken bir yandan Allah a olan sadakatini sarsiyorsun. bu cumlelerin dogruluguna inanmayarak hic begenmedigimi belirtmek istedim. 😭
ataç ikon Bab-ı Esrar
kitaba puan vermedi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Babı_ı Esrar Ahmet Ümit
107. Basım Everest Yayınları , 395 sayfa

Babı-ı Esrar Ahmet Ümit'in okuduğum 4. Kitabı. Tebrizi Şems ile Mevlana arasında ki dostluğu ilk Elif Şafak'ın AŞK romanıyla öğrenmiştim. Okuduğum dönemlerde öylesine etkilenmiştim ki bir çırpıda okumuştum. Sufiliğin kırk kuralından da oldukça etkilenmiştim. Aşk romanında yazar bizi Mevlana'nın yaşadığı dönemlere götürmüştü. Bu romanda ise; Roman kahramanı Kare'nin ( yaşama akılcıl bakan bir kadını) zoraki ruhani havaya sokulmaya çalışılması gibi geldi. Yazar bunu özellikle yaptığını düşünüyorum . Tebrizi Şems ile Mevlana arasında ki dostluğun günümüz zamanında çokta iyi anlaşılamamış yanlarını , dostluklarına yapılmış olumsuz atıfları,Şems'in doğru anlaşılamamış olduğu yönleri , Bir bakıma yazar Şems ve Mevlanayı aklamaya çalışmış. , zannedersem böyle bir ihtiyaç hissetmiş. Olay kurgusu ve akıcı dili sayesinde kolay okunan , kişilerin azlığı nedeniyle isimlerle boğmayan , Anlatılmak istenen duygu ve olayın ruhani boyutunu oldukça anlaşılır bir şekilde okuyucuya vermiş yazar. Okunmalı mı Tabi ki okunmalı , altı çizilesi güzel cümlelerin yer aldığı hoş bir kitap.
ataç ikon Bab-ı Esrar
kitaba 6 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Kurgusu Olağanüstü
Okuduğum ilk kurgusu olağanüstü olan Türk eser. Şu ana kadar okuduklarım genelde düşünce üzerine kuruluydu, olay üzerine kurulu olanlar hep gerçekçiydi. Hayal kırıklığına uğramadım, hatta beklediğimden daha iyiydi diyebilirim. Sıradan fantastik konulardansa Türk kültürünü, ortamını temel alması ve yabancı unsurları da uygun bir şekilde hikayeye katması, ikisini birlikte okuyucuya sunması hoş olmuş. Mevlana ve Şems hakkında çok şey öğrendim. Mevlana hakkındaki bilgilerim "Ne olursan ol yine gel." ve "Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol."dan ibaretti, Şems'in adını hiç duymamıştım bile. Onları okuyucuyu sıkmadan öğretebilmesi çok iyiydi. Sıradışı bir kitap, okurken ağzım açık kaldı diyebilirim. Başlarında biraz yadırgamama rağmen yersiz olduğunu anladım. Kitabın gidişatı çok güzel. Sonu iyi mi olmuş kötü mü olmuş emin olamadım gerçi. Böyle bitmesi bir bilinmezlik bırakmasından ve konu açısından iyi olmuş olmasına ama aynı zamanda nasıl bağlanacağının bilinmemesinden de yapılmış gibi. Özellikle Mevlana ve Şems hakkında öğretmesiyle birlikte birçok yaşam dersi olduğunu düşünüyorum bu kitapta, birçok not aldım okurken.
ataç ikon Bab-ı Esrar
kitaba 6 verdi
0 yorum
Serap

Serap

@serappamuk - İstanbul

Babı-ı Esrar,diğer adıyla Sır Kapısı ya da Sırlar Kapısı.Tasavvufu polisiye olarak kurgulamaya çalışmış Ahmet Ümit.Son on yıldır çok revaçta olan Mevlana ve Mevlevilikten o da kendince pay çıkarmaya çalışmış.Hele Şems-i Tebrizi'nin konuşturulma tarzı tam bir vukuat.Tasavvuf terbiyesi almış bir dervişin ağzına yazar tarafından yerleştirilen kelimeler hakikaten pes dedirtiyor.
Üstad Mehmet Akif bir dinleti programına katılmış. (ne alaka diyeceksiniz ama çok alaka:) Programda bir delikanlı Akif'in bülbül şiirini okumuş.Beğenip beğenmediğini sormuş ve üstad şu veciz kelimeleri kullanmış " Bülbül bizim bülbül ama ne kolu kaldı ne kanadı " Bu kitapta Ahmet Ümit'te tam bunu yapmış,Mevlana ve Şems bizim Mevlana ve Şems ama ne kolu kalmış ne kanadı...
Dücane Cündioğlu,Elif şafak için " Bunlar gazoz içip sarhoş taklidi yapan insanlar " demişti.Elif şafak okumadığım için bilemeyeceğim ama bunu kesinlikle Ahmet Ümit için söyleyebilirim...
Kitabın yayın evi olan Doğan Kitaba gelince "Kinyas ve Kayra" ile aramızda başlayan soğukluk hala devam ediyor bu yüzden kitapta bolca bulunan imla hataları gözümden kaçmış değil.
ataç ikon Bab-ı Esrar
kitaba puan vermedi
0 yorum

Bab-ı Esrar - S41

Mennan'ın ay gibi yuvarlak yüzündeki ışıltı puslandı ama hemen teslim olmadı. " şey için diyorsanız, yani içki olmadığı için." Ne demek istediğini anlamamıştım, yüzümdeki soru dolu ifadeyi görünce açıkladı.
Gökçe yıldız tarafından eklenmiştir.
Süheyla Çelt

Süheyla Çelt

@evlatlikkizz - Konya

" ...Taşta kan vardı. Bahçede ürkütücü bir serinlik. Cinayetin tek tanığı dolunaydı. Hiç şaşırmadan , ürpermeden , korkmadan bakıyordu uzun boylu kavak ağaçlarının ölü yapraklarının arasından. Yedi kişiden en genç olanı vurmuştu kapıya. En yaşlı olanı çağırmıştı içeridekini. Yedi kişinin yedisi birden saplamıştı bıçaklarını içeriden çıkana.
Taşta kan vardı. İnsanların yüreklerinde nefret, dolunayda derin bir sükûnet..."
ataç ikon Bab-ı Esrar
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Murat çalışkan (@muratcaliskan69)
Takip
22.04.18 beğen cevap
mediha

mediha

@daily

Nefsine yenilen, iblise de yenilir.
ataç ikon Bab-ı Esrar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
mediha

mediha

@daily

Kimse saf, kimse masum değildir. Yaşayan kirlenir; önemli olan safiyeti, masumiyeti yaşamın amacı haline getirmektir. Aslolan yaşamdır. Yaşam olduğu sürece saf olmak, masum olmak umudu da vardır.
ataç ikon Bab-ı Esrar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
kitap pınarım

kitap pınarım

@kitappinarim

Senin suçun değil, bütün yetişkinlerde oluyor. İnsanlar büyüyünce hislerine duydukları güven azalıyor. Görmedikleri, dokunmadıkları, işitmedikleri, koklamadıkları, tatmadıkları şeylere inanmıyorlar. Hayal kurma yeteneğini kaybediyorlar. Mucizelerin gerçek olamayacağını düşünüyorlar. Sen de öyle oldun.
ataç ikon Bab-ı Esrar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gülçin Krblk

Gülçin Krblk

@gulcinkrblk

Uyum güzelliktir. Uyum, suyun özelliğidir. Su, sabrın simgesi, istiridyenin yurdudur. Su olmasaydı, inci de olmazdı. Sabırlı ol ki istiridye gibi inciler yapasın.
ataç ikon Bab-ı Esrar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
182
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
Zoe Moe

Zoe Moe

@zoey

 paylaşım fotoğrafı
“Ey sırrı araştıran kişi,
Can var can içinde, kalbine in de ara.”
ataç ikon Bab-ı Esrar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Cuma İzol

Cuma İzol

@cumaizol - Şanlıurfa

Ahmet Ümit paylaşım fotoğrafı
Ahmet Ümit
Çünkü ben basit bir yaşama inanırım
Dünya görüşüm de, ahlakım da son derece basittir
Ayrıcalık istemeden, iktidar olmadan, en doğru benim düşüncemdir demeden yaşamak
Yeryüzünün annemiz olduğuna inanırım, toprağın suyun, gökyüzünün bütün canlılara ait olduğunu düşünürüm
Tıpkı toprak gibi, su gibi, gökyüzü gibi bilginin de hepimize ait olduğuna inanırım...


Ahmet Ümit - Bab-ı Esrar
ataç ikon Bab-ı Esrar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Sık/sık tekrarı şüpheler başlarda biraz sıkıyor fakat ileride birazcdüzeliyor.
23.11.17 beğen 1 cevap