up
ara

Yükselen Bir Deniz

Yükselen Bir Deniz Konusu ve Özeti

Yükselen Bir Deniz
Gölgedekiler kitabının da yazarı Can Dündar tarafından kaleme alınan Yükselen Bir Deniz kitabı Askeri Tarih, Tarih türünde okuyucusu ile buluşuyor. İmge Kitabevi yayınevinden 0 yılında 9789755333724 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yükselen Bir Deniz isimli kitap 111 sayfadan oluşuyor. Yükselen Bir Deniz kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: İmge Kitabevi
ISBN: 9789755333724
Sayfa: 111 sayfa
24 Yaşındaydı.Doğduğu topraklarda hürriyet ateşleri yakılırken, o Şam'da yapayalnızdı.Kendisini bu insafsız sürgüne gönderen İstanbul'a karşı öfke doluydu.Hatıra defterine Tevfik Fikret'in şu şiirini yazdı:"Ey köhne Bizans, ey koca büyücü bunak,Ey bin kocadan arta kalan el değmemiş dul. Hep ikiyüzlülük kiri dalgalanır zerrelerinde,Bir temizlik zerresi bulamazsın içlerinde."31 Mart'ta ayaklanan gericilerin üzerine Hareket Ordusu'yla birlikte yürüyen genç Yüzbaşı, siyah cilt beziyle kaplı küçük not defterinin kareli sayfalarına sabit kalemle şunları yazdı:"Faziletli din âlimleri başımızın tacıdır. Fakat şahsi çıkarları ve adi menfaatleri için yalandan âlim kılığına bürünen birtakım çıkarcılar elbette kanun pençesinden kurtulamayacaklardır."19 Kasım 1916 gecesi Bitlis'te öksürük nöbetinden uyuyamadığı bir gece Paris Âdetleri adlı bir aşk romanı okudu. Romanın kahramanı Sapho iki aşk arasında sıkışmış özgür bir kadındı.Romanı bitirdikten sonra günlüğüne şu notu düştü:"Kadınlarla bir arada bulunma, erkeklerin ahlakı, düşünceleri, duyguları üzerinde etki yapar."Karlsbad'da böbrek tedavisi gördüğü günlerde bir yandan da günlük tutuyor ve gelecekte uygulamaya koyacağı fikirleri kâğıda döküyordu:"Elime büyük kudret geçerse, ben sosyal hayatımızda istenilen devrimi, bir anda bir darbeyle uygulayabileceğimi sanıyorum. Halkın anlayaşının, yavaş yavaş alıştırılarak değiştirilebileceğini kabul etmiyorum. Buna ruhum isyan ediyor. Ben bu kadar yıl eğitim gördükten, özgürlüğümü elde etmek için hayatımı, yıllarımı harcadıktan sonra neden cahiller derecesine ineyim? Onları kendi düzeyime çıkarırım. Ben onlar gibi olmam. Onlar benim gibi olsun."Yükselen Bir Deniz, farklı bir Cumhuriyet kitabı...Sizi Atatürk'ün düşünce serüveniyle tanıştırıyor.
Mehmet Tekinbaş

Mehmet Tekinbaş

@mehmettekinbas

"Artık bugün demokrasi düşüncesi daima yükselen bir denizi andırmaktadır. 20. Yüzyıl birçok zorba hükümetlerin bu denizde boğulduğunu göstermiştir.Mustafa Kemal Atatürk.1930"
Bu sözle başlıyor kitap. Kurtuluş Savaşı sonunda Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş safahatını güzel resimler eşliğinde çok güzel sunmuş Can Dündar. Alıntılarla, anektodlarla, anılarla resimlerle, şiirlerle değişik bir Atatürk portresi çizmiş. Farklı bir Atatürk kitabı.

Kitabın arka kapağındaki Atatürk'ün şu sözünü, günümüz Türkiyesinde eleştirenler olacaktır. Ancak 1920'li yıllardan ve o zamanın Türkiyesinden bahsedildiğini unutmayalım.

"Karlsbad'da böbrek tedavisi gördüğü günlerde bir yandan da günlük tutuyor ve gelecekte uygulamaya koyacağı fikirleri kâğıda döküyordu:"Elime büyük kudret geçerse, ben sosyal hayatımızda istenilen devrimi, bir anda bir darbeyle uygulayabileceğimi sanıyorum. Halkın anlayışının, yavaş yavaş alıştırılarak değiştirilebileceğini kabul etmiyorum. Buna ruhum isyan ediyor. Ben bu kadar yıl eğitim gördükten, özgürlüğümü elde etmek için hayatımı, yıllarımı harcadıktan sonra neden cahiller derecesine ineyim? Onları kendi düzeyime çıkarırım. Ben onlar gibi olmam. Onlar benim gibi olsun."
ataç ikon Yükselen Bir Deniz
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Nilüfer

Nilüfer

@ninu

Cumhuriyetin hangi evrelerden geçerek, olgunlaştığını resimlerle anlatan güzel bir kitap.
ataç ikon Yükselen Bir Deniz
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum

Yükselen Bir Deniz - S41

Mustafa Kemal'in ismi, o vakit İstanbul'un kurtulus hikayesine karisti idi. Enver'in rakibi oldugu soylendiginde ve adı saklanmak istendiğinde onu büsbütün benimsemiştik. Bir sır gibi gizli gizli yayılıp içlere sinen şöhreti Enver'i sevmeyen ve artık güvenmeyen genç subayların dillerinde destandı.
Nilüfer tarafından eklenmiştir.
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Derslere gelen hocaların çoğu iç çatışmalarda savaşmış, sınırlarda harp etmiş, dağda çete kovalamış askerlerdi. Memleketin durumunu görüyor, gidişatı seziyorlardı. O yüzden derslerde
öğrencilerine öncelikle vatan sevgisi aşılamayı görev biliyorlardı.
Oysa “vatan” demek yasaktı.
Çünkü bu kelimeyi sürgündeki bir şair, Namık Kemal sokmuştu dile ve şimdi onunla tanışma sırası Mustafa Kemal’deydi.
ataç ikon Yükselen Bir Deniz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

“Artık bugün demokrasi düşüncesi daima
yükselen bir denizi andırmaktadır.
20. yüzyıl birçok zorba hükümetlerin
bu denizde boğulduğunu göstermiştir.”
Mustafa Kemal Atatürk, 1930
ataç ikon Yükselen Bir Deniz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Selanik...
Osmanlı Avrupa’sının kalbi...
Balkanlar’ın en işlek liman kenti...
Deniz ve demiryollarıyla Avrupa’ya bağlanan bir ticaret
merkezi...
O yollar ki, Selanik’e Batı’dan sadece en yeni malları değil,
en yeni fikirleri de taşırdı.
O yüzden Selanik, Osmanlı İmparatorluğu’nda özgürlükçü
fikirlerin en erken yeşerdiği ve en çabuk geliştiği il oldu
ataç ikon Yükselen Bir Deniz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Adını Büyük İskender’in kız kardeşinden alan Selanik, Türk ulusçuluğu için
önemli bir merkezdi. İttihat ve Terakki Cemiyeti bu kentte “Osmanlı Hürriyet
Cemiyeti” adıyla kurulmuştu. Beyaz Kule ise kentin simgesiydi adeta.
ataç ikon Yükselen Bir Deniz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

19. yüzyıl biterken şehirde 45 bin Yahudi, 30 bin Türk, 10
bin Rum yaşıyordu. Tek bir medrese vardı ama imparatorluğun
ilk işçi sendikası orada kurulmuştu. Onlarca gazete ve dergi yayımlanıyor, sol hareketler muhalefet bayrağını ilk kez Selanik’
ten dalgalandırıyordu.
Selanik’in simgesi, limanın açıklarında ışıldayan bir beyaz
kuleydi.
II. Abdülhamid, eskiden hapishane olarak kullanıldığından
“Kanlı Kule” adı verilen bu yapının kötü şöhretini silmek için
onu beyaza boyatmıştı.
O gün bugündür adı, Beyaz Kule’ydi
ataç ikon Yükselen Bir Deniz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum