up
ara
‹ Tüm Dersaadet'te Dans İncelemeleri

Dersaadet'te Dans Kitap İncelemeleri

Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Dersaadet’te Dans
Farklı yaşamları konu almış Yazar bu romanında. Zıtlıkları okurken farklılıklarımızın bizi biz yapan nadideliğini düşünürken, ortak yanları keşfederken de yalnız olmadığımızın bir kez daha farkına varmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Kimisi ütopik, kimisi gerçek yaşamları ayrı ayrı takip ediyor, farklı öykülerin keyfini çıkarıyorsunuz okurken. Yaşamları kendi içlerinde merakla takip ederken, ütopik dünyayla gerçek dünya kesişiveriyor ve kendinizi bambaşka bir dünyada buluyorsunuz. Bilinmezliğin sonucu olan soru sorma özgürlüğünün olduğu, her olayı , her kişiyi ve her şeyi sorgulanabilir kılan çocuksu denilebilecek kadar masum bir dünya...

Siyahla beyazın iç içeliği, hemen hemen her olayda varlığını gösterse de genelde görmezden gelinir. Siyahı da beyazı da ayrı ayrı fark etmek ve kabullenmek önemli bence. Kabullenemediğinde gerçek olandan uzaklaştığı gibi, zihninde bir türlü tamamlayamadıklarının eksikliğini yaşar insan sürekli. Birçok şeyin fark edilebilmesi için düşünmek birinci adımdır.

Engin Geçtan’ın cümleleri genelde kısa ve öz hatta bazen tek kelimeden oluşuyor. Alışılmışın dışında bir tarzı var Yazar’ın. Anlatılmak istenen cümlenin bitiminden sonra anlatılıyor. Bazen cümlede“Nasıl?”, bazen “Neden?”, bazen “Niçin?”, bazense “Hangi?”sorularına alınan cevaplar cümlenin içinde değil, dışında gizli...Nitelenen, belirtilen, ön plana çıkarılmak istenenin cümle bittikten sonra söylenmesi; akışı bambaşka bir hale getirip, keyifle okutuyor.

Kimi zaman kanıksadığımızdan dolayı “sıradan” diye tanımladığımız olayları; düşündüren, sorgulatan bu güzel romanı herkese tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Dersaadet'te Dans
kitaba 9 verdi
7 beğen · 2 yorum
Fâtıma (@yitiktheology)
📍👓📝
16.05.19 beğen 2 cevap
Hande Ç. (@handec)
👒👑👛
16.05.19 beğen 1 cevap