up
ara

Böyle Buyurdu Zerdüşt Kitap İncelemeleri

Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

İlk sayfaları çok etkliedi ama 40-50 sayfa sonra anlamamaya başladım. Daha önce de zaten 2 kere okumayı denedim ama yarım kalmıştı. Üçüncü de ancak bitti. Zaten ne diyor üstad? "Beni anlayacak nesil daha dünyaya gelmedi." İçinden pek çok alıntı yaptım. Anladıklarım bunlar. Gerisini de belki anlarım ilerde.

► Kendi alevlerinizde yanmaya hazır olmalısınız! Önce kül olmadan kendinizi nasıl yenileyebilirsiniz?
►Niceleri kendi zincirlerini çözemezler de, dostlarının azatçısıdırlar.
► NEYSEN O OL!
► Beni öldürmeyen şey, beni güçlendirir.
► Düşünceler, duygularımızın gölgesidir; ama her zaman daha karanlık, daha boş ve daha sade…
► Gerçeği arayan kişi kendisiyle ilgili psikolojik bir analize girmek zorundadır.
► Birinin kendini başka birine açması, ihanetin kapılarını açar…
► Ruh, tek bir mevcudiyet olarak işlemiyor. Zihnimizin bir bölümü, diğerlerinden bağımsız hareket ediyor olabilir. Belki ben ve bedenim, zihnimizin arkasından bir dolap çeviriyordur. Bildiğiniz gibi zihin, tuzaklarla dolu arka sokaklarda gezinmeye bayılır.
► Bu sonuca varmak kaçınılmaz bir şey! Aslına bakılırsa yaşamımızın büyük bir kısmı içgüdülerimizle yaşanıyor olabilir. Belki bilinçli zihinde temsil edilenler, sonradan akla gelen şeylerdir; güç ve kontrol gibi yanılsamalar sağlayan eylemlerden sonra düşünülen fikirler…
► Büyük düşünürler kendi çevrelerini kendileri seçerler, kendileri düşünürler. Sürülerin yaşam tarzı tarafından engellenmeyi istemezler.
► Hiç kimsenin bir şeyi sırf başka birisi için yapmadığını göreceksiniz. İnsanın bütün eylemleri kendisine yöneliktir, bütün hizmetleri kendine hizmettir, bütün sevgisi kendisini sevmesindendir.
► Ümitsizlik, özfarkındalık adına ödenen bir bedeldir. Yaşama derinlere inerek bakacak olursanız, ümitsizlikle her zaman karşılaşırsınız.
► Problemlerimiz, aslında, görmek istemediğimiz şeyleri saklamak için kopardığımız yaygaradan ibarettir. Bu saçmalıklarla kendimizi kör etmezsek neler görebiliriz?
► Ben sizin gelişip büyümenize yardımcı olmayı arzu ediyorum, başarısızlıklarınızı itiraf ederek zayıf duruma düşmenizi değil!
► Üremeden önce yaratmamız, oluşmamız gerekmez mi? Yaşama karşı sorumluluğumuz, daha yücesini yaratmaktır, daha alçağını değil! İçimizdeki kahramanın gelişimini hiçbir şey engellememeli!
ataç ikon Böyle Buyurdu Zerdüşt
kitaba 6 verdi
0 yorum