up
ara

Böyle Buyurdu Zerdüşt Kitap İncelemeleri

Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Böyle Buyurdu Zerdüşt
Uyanık bir zihinle okunması gerektiğini düşündüğüm bir kitap. Zaman zaman anlamak için birden fazla okuduğum cümleler oldu kitapta. Birden fazla okudum ve düşündüm bazı cümlelerin neden söylendiğini anlamak için. Sonunda kendimce yorumladım ve devam ettim okumaya. Bazı cümleler çok kısa olmasına rağmen oldukça anlamlıydı ve alıntıladım hem zihnime hem de defterime. Alıntılarımdan birine yer vermek istiyorum burda.
“İnsanı büyük yapan onun bir amaç değil, bir köprü olmasıdır: İnsanın sevilebilecek yanı bir öteye geçiş ve bir batış olmasıdır.”

Pazaryerindeki sinekler, dostluk, yaşlı ve genç kadınlar, kendi rızasıyla ölmek, merhametliler, zehirli örümcekler konuları Zerdüşt’ün söylev başlıklarından bazıları. Her bir başlıkta farklı bir konu ele alınarak açıklanmış.

Kendisini anlamayan insanlar olduğunda “Ben bu kulakların dinleyeceği ağız değilim” diyor Zerdüşt. Böyle diyerek de aslında oldukça özgüvenli bir insan olduğunu belirtiyor.

Kitaptan kendimce istifade ettim. Birkaçına burda yer vermek istedim.
-Günde; on kez barışmak kendimle, on kez gülmek, on kez kendini yenmek, on hakikat bulmak...
-Kibirlilerin alçakgönüllülüğündeki derinlik konusu oldukça ilgimi çekti. Bu konuyu daha önce hiç bu açıdan düşünmediğimi fark ettim. Meğer kibirli insanlar kendi kibirlerini gizlemek için alçakgönüllülüğü bir perde olarak kullanırmış.
-Kötüler ne kadar zarar verirlerse versinler, iyilerin verdiği zarar kadar olmayacağını söylüyor. İyilerden zarar gelmesini beklemediğimizden dolayı, beklenmeyen her türlü şey bizleri daha çok şaşırtıyor ve üzüyor.

Bana göre anlamları derinlerde gizli birçok cümle var kitapta. Bu kitabı okunur kılan da bu bence. Bulmaca misali, anlamlar üzerinde kafa yormak keyifli geliyor insana. Okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. İyi ki okumuşum diyorum. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Böyle Buyurdu Zerdüşt
kitaba 8 verdi
22 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Cokkk güzel yazmışsın @gulsah-sonmez ?? düşüncelerine sağlık.
13.12.17 beğen 2 cevap
Lilith's (@halimesimsek)
Güzel inceleme olmuş teşekkür ederim :)
14.12.17 beğen 1 cevap