up
ara
‹ Tüm Böyle Buyurdu Zerdüşt İncelemeleri

Böyle Buyurdu Zerdüşt Kitap İncelemeleri

Nur

Nur

@bibliophilenur - Erzurum

Lutzen doğumlu Alman filozoftur. 19 yaşına gelince papaz olmak için Bonn üniversitesi ilahiyat ve filoloji öğrenimine başladı , hayatı ailesi tarafından planlanmıştı ve bu durumdan memnun olmayan Nietzsche isyan duygusu edinmistir. Bonn üniversitesi yıllarında girişken bir kişiliğe bürünmüş ve bu dönemde “tanrı öldü” düşüncesini edinmistir. Buyuzden bir daha kiliseye gitmemeye karar vermistir. Sonraki yılllarda  üniversitesini değiştirerek Leipzig’e yerleşmis ve klasik filolojiye odaklanmistir. Hayatında bircok zor zamanlardan geçen Nietzsche göre Tanrı ölmüştü
.


.
Aşırı çalışma, yalnızlık ve çektiği acılar ile birlikte hastalanmis ve kısa bir süre sonra da ölmüştür . Geride edebiyat ve felsefe için önemli eserler bırakmıştır .Hayatını araştırırken insan birçok önemli bilgiyle karşılaşıyor , hepsini yazmak mümkün değil maalesef ama hayatına bir göz atmanız yarariniza olur bence.
.

Yazmış olduğu "Boyle Söyledi Zerdüşt "eserine gelecek olursak yazarımızın da dediği gibi " Herkes" ve "Hic Kimse" ıçin bir kitap...
İlk olarak bana biraz ağır bir kitap geldi ,bazı söylemleri çok güzel ve anlamlı olsada bazi kisimlarini sevemedim . Felsefi olarak insanı zorlayan ve düşündürmeye sevk eden bir kitap . Ana karakterimiz Zerdüşt . İnsanların arasında dilediğini bulamayan ve insanlarin bir amacının olmadigini gören karakterimiz dağlara çıkar. Yalnızlığıyla kalır ve düşünmeye başlar her şeyi . Erdemi ,merhameti , dostluğun ne olduğunu , acıyı ,mutluluğu ... Aklınıza gelebilecek birçok konu üzerinde duruyor .
.
.
Ayrıca "tin" ve "üst-insan" kavramlarını vurguluyor kitabında . Kitap ilk başka üç bölümden oluşmasına rağmen Nietzsche daha sonradan bir bölüm daha ekliyor . Sevdiği kadına evlenme teklifi edip red cevabı alınca kitabı on gün içersinde yazmış olması da beni ayrı bir şaşırttı . Eserinde sürekli ust-insan kavramı üzerinde duruyor , anladığım kadarıyla demek istediği insanın tamamlanmamış bir varlık olduğu ve insanın bunu aşması gerektiğidir . Yani insan ne zaman yanilgilarindan ve yucelttigi yansimalardan kurtulursa ust-insan olma yolunda ilerleyecektir .
.
.
Kötülükleriniz değil birçok iyilikleriniz bana bulantı veriyor.... İsterdim ki cinnetiniz gerçek adalet ve bağlılık olsun. Halbuki sizin erdeminiz yalnız uzun yaşamak ve acınacak bir rahata kavuşmak içindir.

Böyle söyledi Zerdüşt .
.
Okumanız dileğiyle. 😊
ataç ikon Böyle Buyurdu Zerdüşt
kitaba 9 verdi
0 yorum