up
ara

İkinci Yarısı

İkinci Yarısı Konusu ve Özeti

İkinci Yarısı
İkinci Yarısı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752898769
Sayfa: 270 sayfa
ECE TEMELKURAN ÖMRÜNÜN İKİNCİ YARISINDAN YAZDI!..
BU KİTABI OKURKEN, İÇİNİZ BURKULACAK SONRA KALBİNİZE SU SERPİLECEK SONRA HAYATI SORGULAYACAKSINIZ!..

"Ben artık ikinci yarıya girdim. Ve her fani gibi ben de birinci yarıdan ders aldığımı zannediyorum. Daha da fenası, bu derslerin işe yarayacağına dair bir ümidim var. Hayat denen şeyin her insanla yeniden sıfırdan başlaması ne büyük bir saçmalık!"

Ece Temelkuran bu kez ömrün "İkinci Yarısı"ndan bildiriyor. İlk yarıdan, kesip sakladığımız, belki kaybettiğimiz 'an'ları bir araya topluyor bu kitapta.
O bir 'an'a varmak için belki de. Çocukken ki bir 'an'a, bir türlü anlatamadığımız, ama hep özlediğimiz...
Misafir

Misafir

@misafir000

Gazete ve dergi yazılarının bir derlemesi bu kitap. 35 yaşını devirmiş, yolu yarılamış hüzünlü bir kadın Temelkuran. İçine bakıyorsunuz sanki okurken. Olduğu gibi.
Kilit şeylerden bahsediyor yazılarında. Kurulu düzen içerisinde yara alan, sürekli kanayan kadından daha çok. Görmekten yorulan gözlerin mahmurluğuyla anlatıyor kadın sorunsalını. Pedofiliyi bile başka bir gözden okuyorsunuz. Lale Belkıs yazısından hiç de çocuk istismarı çıkmasını beklemiyorsunuz mesela. Kimi zaman öfkeli ve hayal kırıklıklarıyla dolu, kimi zaman bir başkaldırı niteliğindeki sorgulayıcı üslubu, içinize döndürüyor sizi.
Kelimelerin gücüne olan inancı ve onları kullanırken ki titizliğini seviyorsunuz. Kitap bittiğinde ise Temelkuran'ın tüm melankolisi üzerinize bulaşmış oluyor. Tezer Özlü de hemen hemen aynı etkiyi yaratmıştı üzerimde. Seviyorum böyle kadınları ve kitaplarını.
Keyifli okumalar...
ataç ikon İkinci Yarısı
kitaba puan vermedi
0 yorum
Valdezgeliyor

Valdezgeliyor

@valdezgeliyor

Deneme kitaplarını severim, yazarla sohbet ediyormuş havası uyandırdığı ve öğretici olduğu için. Ece Temelkuran, İkinci Yarısında bunu fazlasıyla karşıladı. Güzel bir anlatım, her yazıda başarılı tespitler. Hele ki ömrünün ikinci yarısına girmiş insanların kendi içinde yaptığı sorgulamalar dile geliyor bu yazılarda. sadece ömrün ilk yarısı değil sorgulanan ve anlatılan. Bizi biz yapan, ama gizlediğimiz, yaşam şartlarında ikinci plana attığımız asıl yanımızda Ece Temelkuran'ın yazılarında isyanını gösteriyor ve sızlatıyor içimizi. Bu isyandan ülke meseleleri de nasibini alıyor. Ama her şeye rağmen umut hep var. Her yazıda, her hikayede...
ataç ikon İkinci Yarısı
kitaba 8 verdi
0 yorum
Erdi Coşkun

Erdi Coşkun

@erdicoskun

Daha çok kadınlara yönelik bir kitap ama kadınları anlamaya çalışmak için erkeklerde okuyabilir. Yazarın köşe yazılarından derlenmiş. Ben okurken sıkıldım çünkü değindiği konular pek ilgimi çekmedi. Tatil ile ilgili köşe yazısı hariç pek beğendiğim yerine rastlayamadım. Sonuçta aldığım kitabı bitirmeden bırakmadığım için okudum. Feminist bir yazar okumak istiyorsanız işte burada. Yada bana öyle geldi bilmiyorum.
ataç ikon İkinci Yarısı
kitaba 4 verdi
0 yorum
Emine Üstün

Emine Üstün

@emineustun

bu yazılarda hep bir samimiyet hep kendinden bir parça buluyor insan. ece temelkuran geçmişi, şimdiyi ve geleceği yazarken bir cümlesi seni tanımlıyor. okuduğun denemelerde kendine sorular soruyorsun yani önce kendini tanıyorsun bence. günlük hayatında karşına çıkan bir çiçek bir ağaç bile onun yazılarında başka anlamlar buluyor.
ataç ikon İkinci Yarısı
kitaba puan vermedi
0 yorum
sibel murat

sibel murat

@sibelmurat

Her yazıda kendinizden bir parça bulacağınız buram buram samimiyet kokan bir kitap. Ömrün ikinci yarısına yaklaşan ben, bazı yazılarda kendi hayatımı sorgulama fırsatını yakaladım. Okuyun derim :)
ataç ikon İkinci Yarısı
kitaba puan vermedi
0 yorum

İkinci Yarısı - S41

Çünkü paldır küldür kırılmaz kalp. Çıt eder, eski, renkli, cam kadehler gibi. Sonra alıp o kırık parçaları yerine yapıştırmaya çalışmaları yok mu? Kaba saba durur artık her çaba, kalp bir kez çıt edip çatlayınca.
Rue tarafından eklenmiştir.
Tarantula

Tarantula

@tarantababu16

Kadınların hiç sallanmayan yapma memeleri, erkekleri araba markalarıyla tarif eden bir dünyada, aşkın tel tel ele gelmesidir faşizm.
ataç ikon İkinci Yarısı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
odalık

odalık

@odalik

Sonra zaten o minnacık haliyle çalışıp duran şeye kıyıyorlar. Tuhaf değil mi? Hepimizin kalbini kırıyorlar. Ne kıymetli kalplerimiz var oysa. Tek beslendiği bu cefakar şeyin, incelikler. Onları esirgiyorlar. Bütün bedenle yıllardır, hiç durmadan başa çıkabilen, binlerce meseleyle başa çıkarken hep devam eden, hep o devam eden gayretli kasımıza, inceliksiz sözleriyle dokunuyorlar. Durmuyor kalp o zaman. Çıt edip soluyor. Bir kalbin solmasından daha kötü ne olabilir ki?
ataç ikon İkinci Yarısı
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Valdezgeliyor

Valdezgeliyor

@valdezgeliyor

Hayat denen şeyin, her insanla yeniden sıfırdan başlaması ne büyük bir saçmalık...(s:9)
ataç ikon İkinci Yarısı
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
odalık

odalık

@odalik

Tam olarak biz olan başka bizin bütün bunları onaylaması gerekli. Bizim onunla şöyle karşılıklı oturup, ne var ne yoksa konuşup, son kadehin son yudumunu tokuştururken şöyle dememiz gerekli:

'İyi gidiyoruz azizim, boş versene!'
ataç ikon İkinci Yarısı
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Emre Tunç

Emre Tunç

@emretunc

"Tanrıya inanıyorsanız onun, insanın kalbine dokunmak için başka şeyleri değil sözü seçtiğini bilirsiniz. İnanmıyorsanız sözün tanrı gibi sınırsız bir büyüyü yaratacak kadar büyük olduğunu bilirsiniz."
ataç ikon İkinci Yarısı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
14
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Ece Temelkuran Kitapları
Ünlü yazar ve gazeteci Ece Temelkuran'ın mutlaka okunması gereken en iyi kitapları listelenmektedir. ...