up
ara

Babalar ve Oğullar

Fathers and Sons

Babalar ve Oğullar Konusu ve Özeti

Babalar ve Oğullar
Duman kitabının da yazarı İvan Sergeyeviç Turgenyev tarafından kaleme alınan Babalar ve Oğullar kitabı Roman, Rus - Eski Sovyet Cumhuriyetleri türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 2010 yılında 9789750711985 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Babalar ve Oğullar isimli kitap 264 sayfadan oluşuyor. Kitap Tekrar Okunması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Babalar ve Oğullar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750711985
Sayfa: 264 sayfa Basım Tarihi: 2010
İvan Sergeyeviç Turgenyev (1818 - 1883)Rus edebiyatınn en büyük isimlerinden biridir. Yapıtlarındaki ince duygulu karakter tanımları, lirik , müziksel dil onu Rusgerçekliğinin temsilcisi yapmakla kalmamış, dünya edebiyatının büyükleri arasına da sokmuştur. Turgenyev, eserlerinde kölelik ilişkilerinin insan yaratılışına aykırılığını, feodal - aristokrat Rusya'nın yıkılışını, yeni burjuva - demokratik güçlerin yükselişini gerçekçi bir biçimde yansıtmıştır.
Nur

Nur

@bibliophilenur - Erzurum

Ben bir kitabı okumadan önce yazarını araştırmayı tavsiye edenlerdenim , bu şekilde kitabın daha yararlı olduğunu düşünüyorum o yüzden "Turgenyev kimdir ? " bununla başlamak gerekiyor .
.
Rus Edebiyatı'nda onemli bir yere sahip olan Ivan Turgenyev 1818 de Orel'de doğmuştur ve bu edebiyatın en büyük realist yazarlarındandır . O zamlardan toprak sahibi biri olmasına rağmen yoksul köylüler ve toprak sahipleri arasındaki cekismelere dikkat çekmiş ve eleştirmiştir . Eserlerinde dönemin toprak çekişmelerini, yoksul koyluler ve Rus asilleri arasındaki uyuşmazlığı gerçekçi bir dille ifade etmiştir .
.
Babalar ve Oğullar adli eserine gelecek olursak en ünlü eseri diyebiliriz bu kitabında da köylüler ve asiller (toprak sahipleri ) arasındaki ilişkiyi nihilist karakterimiz "Bazarov'un" dilinden goruyoruz . Kitapta iki aile arasındaki bölünmüşlüğü görüyoruz . Asıl ve köylü bir aile arasındaki ilişkiyi , farklılığı dile getirmiştir yazar . Tabiki de kitapta bir çok şeye yapılan bir gönderme mevcuttur . Bunları şu şekilde ifade etmek gerekirse ilk olarak baş karakterimizden yola çıkarak bunu ifade edelim .

Bazarov köylü bir ailenin çocuğu ,babası doktor ve kendisi de bilimle uğraşan nihilist bir doktor . Iki aile arasındaki Rus jenerasyon bölünmesini bu karakter üzerinden görmek mümkün peki nihilizm nedir ? ve yazarimiz kitabında neden nihilist bir karakter kullanmıştır ?
Nihilizm; varlığı, değerleri ve ahlâkı reddeden bir akımdır. Antik Yunan’dan günümüze kadar filozofların görüşleri ile gelişmiş bir felsefi terimdir ve rus akımı olarak bilinir .19 y.y da Rusya da başlayan bu akım “her şeyin anlamdan veya değerden yoksun olduğu” inanışı üzerine kurulmuştur .
.
1830'lu yıllarda Rusya'da liberalizme karşı bir sempati olmuştur , isyanlar çıkmıştır ve bir çok insan bundan nasibini almıştır kitabımızda "babalar ve oğullar" 1830'larin liberalleri ile güçlenen nihilist hareket arasında artış gösteren kültürel hizipciliğe (Örgütlenmiş bir topluluğun içinde bütünlüğü bozacak biçimde yeni bir topluluk oluşturma, bölücülük ) tepkidir .
Gayet güzel bir roman ve bu roman sayesinde Rusya hakkında birçok bilgi edindim , okumanızı tavsiye ederim ?
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba puan vermedi
3 yorum
PİP! (@nusretk)
Tekrar tekrar okunabilecek bir eser tavsiye ederim her okura..
18.06.18 beğen 1 cevap
Naz Filiz (@nazfiliz)
galiba doğum tarihini yanlış yazmışsınız 1818 olacaktı
12.01.19 beğen cevap
Gamze Türk

Gamze Türk

@gamzeturk - Bursa

Rus yazar ivan sergeyeviç Turgenyev'in 1862 yılında yayınlanan Babalar ve oğullar adlı romanını bitirmiş bulunmaktayım.
Romanda ele alınan asıl konu kuşaklar arası çatışma. Aslında günümüzde de bu çatışma sağlam bir şekilde devam etmekte. Çünkü pek çoğumuz nereden geldiğimizi ve aslımızı unutarak çağa ayak uydurma derdinde.
Hal böyle olunca bence roman tüm zamanların romanı olup çıkıyor.
Kitap genel anlamda akıcıydı. Dilide son derece sağdeydi. Fakat bazen sıkılmadığım yerler olmadı dersem yalan söylemiş olurum. Aynı zamanda kitap rus edebiyatının yazılmış ilk modern roman örneği olarak kabul ediliyor.
Kitap hakkında bilgi vermek gerekirse ;
Üniversiteyi bitirip evine dönen arkadi yanında bir arkadaşınıda getirmiştir Bazarov. Nihilzm'in etkisinde olan bu iki kafadar ailelerini ilk başlarda hüsrana uğratmaktan kaçınmıyor. (Ki bence arkadi kesinlikle sadece Bazarov un etkisinde kalan aslında son derece nazik bir çocuk.) Özellikle de keskin bir zekaya ve sivri bir dile sahip olan bazarov.
Nihilzm saplantılarından dolayı dostluklarını, aşklarını ve aile değerlerini hiçe sayan bu iki dost hayatın onlardan daha üstün olduğunu aldıkları yıkımlarla ve kaybedişlerle daha iyi anlıyorlar. Tabiki bu o kadar kolay olmuyor. Giden kalana aslında ailenin ne kadar kutsal olduğunu öğretiyor.
Bu serüvende öğrenecek çok şeyiniz olabilir o yüzden arkanıza yaslanın romanı elinize alın ve kendinizi dış dünyaya kapatın. Bakın ki mezarlıklarda açan çiçekler bize, yanlız betimsiz durağanlığı her şeye ilgisiz olan o büyük durağanlığı anlatmazlar; onlar bize, bir de, sonsuz bir anlaşmayı, edebi bir hayatı da anlatırlar.
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 8 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Benim kalıbım ise artık çürümek üzere...
" Aşk, kutsal, sadık aşk her şeye kadir değil midir?Ah hayır!Mezarın içinde ne kadar tutkulu, ne kadar günahkar ve isyankar bir yürek saklı olursa olsun üzerinde büyüyen çiçekler bize masum gözleriyle sakin sakin bakarlar: Onlar bize sadece sonsuz huzuru değil, 'kayıtsız' doğanın büyük huzurunu değil, sonsuz barışmayı ve sonsuz yaşamı da anlatırlar... "İşte romanımız böyle son buluyor.
Babalar ve Oğullar dönem ve yaşam çatışmasını en iyi işlemiş kitaplardan biri.Özellikle Bazarov karakteri(bizim gurur abidesi nihilistimiz) insanı ordan oraya sürüklüyor.Sadece gülmekle kalmıyor, düşüncelerine anlam aramaya başlıyoruz.Hasta yatağında yine o vurdumduymaz haliyle Anna Sergeyevna ile vedalaşırken ona şöyle diyecektir: "Aşk, bir kalıptır, benim kalıbım ise artık çürümek üzere. " Yazarımız tüm tipler için mutlu bir son yazarken Bazarov için hiç de öyle olmamıştır.Bir okuyucu olarak daha farklı da olabilirdi fakat Turgenyev tam da bu noktada kendini gösteriyor ve tehditkar bir bakışla kalemini sallıyor yüzümüze.Elbette sevgili yazarımız bundan güzeli olamazdı.Kimbilir Bazarov soylu görevine ulaşmıştır belki de uykusu hiç olmadığı kadar huzur doludur...
Turgenyev'in bu en önemli eserini mutlaka okumalısınız.Aynı masada yemek yemeli, aynı koruda gezinmeli, aynı tartışmada yer almalı, aynı aşka tutulmalı, aynı acıya şahit olmalı ve her karakterde farklı dünyaları solumalısınız...Bir yerden başlamalı bu romana şöyle emin bir yerden..!
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 10 verdi
0 yorum
1919 MAVİ

1919 MAVİ

@1919mavi - Thessaloniki

Kuşaklar arası çatışma...
1860'ların başları... Nihilizm yaygınlaşmaya başlar... Arkadiy ve arkadaşı bazarov geri dönerler. Arkadiy'in babası nikolay onları almaya gelir.

Bazarov kısa süreliğine misafir olur. Bazarov'un düşünceleri eski asker olan arkadiy'in amcası pavel'i rahatsız eder.
Arkadiy babasını eski kafalı bulmaktadır.
Arkadiy, uzak akrabası tarafından davet edilir. Bazarov'la beraber giderler.
Bazarov, anna sergeyevna odsinova ile tanışır ve aşık olur... Bazarov da nihilist gençlerden biri... Her şeye karşı... Ama aşka yenilecektir.. Bu romanın ana teması; kuşaklar arasındaki çatışmadır... İvan Turgenev bu romanı 1862 yılında yayımlanmış. Kitap; gerçekçiliği ve kahramanlarının inandırıcılığından dolayı, radikal aydınlar tarafından çok sert eleştirilmiş.
İvan Turgenev bu kitabından dolayı ünlenmiş ama, bu hayatını kırgın ve sürgünde devam etmesine yol açmış.. Tolstoy ve dostoyevski ile kavga etmiş... Rusyadaki edebiyat cevrelerine yabancılaşması sonucunda yaşamının yirmi yılını baden baden de ve pariste geçirmiş.

Önemli yazarlarla yakınlık kurmuş... Ben ivan turgenyev'in babalar ve oğullar adlı eserinde pavel petrovic kirsanov karakteriyle kendisini betimlediğini düşünüyorum.. Kitap gerçektende inandırıcı... Ama bazen de sıkıldım... Bu arada ivan turgenev okurken, gogol'ün etkisini hissettim ne de olsa gogol'ün paltosundan çıktık
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 7 verdi
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Babalar ve Oğullar
İki farklı kuşak ve bu kuşaklar arasındaki görüş ve düşünce farklılıklarını konu alan bir romandır.

Kendi kendine saygı duyan ve herhangi bir konu konuşulduğu zaman sonucu ne olursa olsun, fikirlerini gayet net bir şekilde ifade eden ve bunun doğru olduğuna inanan bir insan. Tartışmalar ya da fikir çatışmaları sırasında, orta noktayı bulmaya çalışan ılımlı, iyimser ve sakin bir insan.

“Aşk” ın insan üzerindeki etkilerinin kişiye göre değiştiği konusu roman karakterleri üzerinde güzel işlenmişti.
Bir yanda duygularının açığa çıkmaması için kendini sessizliğe bırakan bir erkek. Diğer yanda ise çabuk öfkelenen, yerinde duramayan bir erkek...
Geçmişten birşeyler anımsamak isteyen, ancak hiçbir şey bulamayan bir kadın.
“Rahat” olan, hislerini ve dolayısıyla kendini serbest bırakan ve bu sayede kendisini iyi hisseden başka bir kadın.

“Mutluluk” kavramının kişiye göre değiştiği ele alınmış. Kimisine göre mantık ön plandayken, kimisine göre duygular ön plandadır. Birisi uçarıdır, anlık yaşar. Bir diğeri planlar kurarak yaşar ve doğrusu budur O’na göre. Ötekinin “kendi”ne has doğruları vardır ve bu doğrular çerçevesinde yaşar.

Akıcı bir dili olan ve Yazar’ın kendi hayatından esinlenerek yazdığını düşündüğüm bu romanı tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 10 verdi
0 yorum

Babalar ve Oğullar - S41

Herkes sofrada otururken Bazarof da döndü,masanın başına hızlı bir şekilde çayını içmeye başladı.İki kardeş sessizce ona bakıyorlardı,Arkadi ise, göz ucuyla ,bir babasını bir amcasını süzüyordu.
Minnet Koşma tarafından eklenmiştir.
hilaal

hilaal

@hilaal - Ankara

Zaman( bilindiği üzere) bazen kuş gibi uçar gider, bazen sümüklüböcek gibi ilerler; ama insanın en çok hoşlandığı, onun çabuk mu, yavaş mı geçtiğini farketmemesidir.
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Serenay Ulusoy

Serenay Ulusoy

@sahaf - Trabzon

- Kadınlara fikir özgürlüğü tanımanın niçin bu kadar karşısındasın? Diye yavaşça bir sesle sordu.
- Çünkü canım dostum benim, fikir özgürlüğüne sahip kadınlar suratsız olur.
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

''...insanın sözleri önce kendini etkiler.'' (Sf: 29 - Sis Yayınları)
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Hayatta basitlik izleri bazen yararlı olur; böyle izler çok gerilen sinirleri gevşetir, aşırı düzeydeki güven duygusunu daha ölçülü miktara indirir ya da kendini kaybetmeye varan hislere gem vurur, insana bu duygularla kendi varlığı arasında bulunan yakınlığı hatırlatır...
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
sümer aşık

sümer aşık

@sumer

"En önemli şey kişiliktir, sayın bayım, kişilik! İnsanın kişiliği kaya gibi sağlam olmalı, çünkü her şey onun üzerine kurulur."
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
39
KİTAP
Tekrar Okunması Gereken Kitaplar
Okumak büyük bir bağımlılıktır. Okumanın keyfini tadanlar kolay kolay bu bağımlılıktan vazgeçemezler. Bu listede, okuma bağım...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
5
KİTAP
...
35
KİTAP
11 Yıldızlı Kitaplar
Bu kitaplara 10 yıldız bile az dediğimiz, 11 yıldızı hak ettiğini düşündüğümüz kitapları bu listede paylaşıyoruz....
149
KİTAP
Tüm Zamanların En İyi Kitapları
Hem okurların hem de yazarların büyük bir kısmı tarafından başarılı bulunmuş, kitap tavsiyesi istendiğinde akla ilk gelen, tü...
Hayat efzaa

Hayat efzaa

@hayatefzaa - Kayseri

varlıktan hiçliğe, hiçlikten inanışa.... paylaşım fotoğrafı
varlıktan hiçliğe, hiçlikten inanışa....
“......Benim yerimde bir romantik olsaydı şöyle derdi sana ‘artık yollarımızın ayrıldığının farkındayım.’ Oysa ben kısaca ‘Artık bıktık birbirimizden,’ diyeceğim.” Sy. 214

“.....Ahh evet! Bu mezarda ne denli tutkulu, günahkâr, isyankâr bir yürek yatıyor olursa olsun, üzerinde yetişen çiçekler gene de masum gözleriyle uysal, sakin bakar bize: Yalnızca ebedi huzurdan, doğanın ‘ kayıtsız ‘, büyük huzurundan değil, ölümsüz barıştan, sonsuz yaşamdan da söz ederler....”sy.252

Bu son sayfa özetliyor zaten..

Kitabın kötü kahramanı Bazarov şöyle demiş” çok şey bilirsen, çabuk yaşalanırsın. “

Keyifle okuduğum bir kitaptı. Ramazan dolayısıyla elimde azıcık fazla kaldı ama olsun.

Keyifle önerebilirim. Ama tabiki ön yargısız okunmasını tavsiye ederim. 😉
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
8 yorum
co-ex (@coexistanbul)
Cok bilenler cabuk yaslaniyor muhtesem :)
15.05.19 beğen 1 cevap
Hanımcı Beyza ོde (@koraycem)
Bazarov un diyalogları özellikle okunmalı...
15.05.19 beğen 1 cevap
Hayat efzaa

Hayat efzaa

@hayatefzaa - Kayseri

 paylaşım fotoğrafı
Okumaya başlayabiliriz.. dünden beri elime aldığım 3. Kitap..
1- şibumi 2- saatleri ayarlama enstitüsü
3- babalar ve oğullar..

Babalar ve oğullarda karar kılabildim😉

Okumak ruha iyi gelen en güzel şey ve belki radyo dinlemek..
kendinizi sevin, ruhunuzu unutmayın
Keyifli okumalar..
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
25 yorum
aisling (@aisling)
Oysa bu atomun, bu matematiksel noktanın içinde kan dolaşıyor, bir beyin çalışıyor, birtakım istekleri var... Ne kepazelik! Ne saçmalık!
04.05.19 beğen cevap
Şibumi tek kelimeyle Harika bir kitap
04.05.19 beğen 1 cevap
Beyaz Melek (@beyazmelek)
Ben babalar ve ogullari okurken oldukça sıkılmıştım
04.05.19 beğen cevap
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

Neyi evcilleştirirsen, ebediyen ondan sorumlusun.  paylaşım fotoğrafı
"Neyi evcilleştirirsen, ebediyen ondan sorumlusun."
Zaman bilindiği gibi bazen kuş gibi uçar,

Bazen de solucan gibi sürünerek geçer; ama, insan en çok zamanın ağır mı, yoksa çabuk mu geçtiğini fark etmediği vakit kendini iyi hisseder.

*Ingmar Bergman'ın bir sözü zamana ışık tutar :

Dil hep ağrıyan dişi yoklar. İnsan acıyı hep aklında tutar.

Karmakarışık bu akışta sürüklenmemek için çok uyanık olmak zorundayız.

Zamanın bir görseli de objektifimdem olsun.
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum