up
ara

Babalar ve Oğullar Kitap İncelemeleri

Barış Altınbıçak

Barış Altınbıçak

@barisaltinbicak

Efsane bir eser daha biter.
Olaylar, iki arkadaşın düşünceleri ve insan ilişkileri üzerinde şekilleniyor. Büyük yazar Turgenyev,kaleminin gücünü, güncelliğini şu an da koruyan tespitleriyle her fırsatta gösteriyor.

Arkadiy ve Bazarov ikilisinin aile ilişkileri aşk ilişkilerine nazaran daha etkileyici geldi bana. Bu da aşk olgusunun her yerde ve her şekilde gözümüze sokulmasından olsa gerek!

Final bölümünde altı ay sonrasına gidilmiş ve okuyucuyu özellikle Türk okuyucusunu tatmin edecek bir son yapılmış. (Karakterlerin son durumlarından bahşedilmiş.)
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 9 verdi
0 yorum
Ali

Ali

@ali970

Daha iyi bir çeviri üzerinden okusaydım çok daha büyük keyfi alacağımı umduğum bir kitaptı. Çevirmen olarak şunu diyebilirim ki her ne kadar alanım Rusça olmasa da Ayşe Hacıhasanoğlu'nun (can yayınları) bu işin hakkını veremediğini düşünüyorum. Tam da yazarın bir konuya çok özel bir bakışla yaklaştığını fark ediyorum ki sonrasında çevirmenin durumu tam yansıtamamasıyla oluşan bulanıklığın içinde konuyu da dikkatimi de kaybediyorum. "Orjinale bağlı kalmak adına kelimelerle, cümlelerle oynamamak çevrilen dilde anlaşmazlığa neden olur hep" inancındayım. Bu kitap (çeviri) da bu açıkça görülüyor. Aynı kitabın daha iyi bir çevirisini okumak isterim. Önerilerinizi beklerim ;)
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 9 verdi
1 yorum
Barış Altınbıçak (@barisaltinbicak)
Klasik kitaplar için Hasan Ali Yücel klasikler serisini tercih etmelisiniz. Kusursuz çeviri diyebilirim.
15.07.19 beğen 1 cevap
Oytun Burak Gökçen

Oytun Burak Gökçen

@oytunburakgokcen

Ivan Sergeyeviç Turgenyev • Babalar ve Oğullar
Kitapta yazarın toplumsal, felsefi, siyasi ve edebi düşüncelerini dile getirirken roman karakterlerini araç olarak kullandığını göreceğiz. Bütün karakterlerin ve olayların Bazarov da birleşip yine hikayenin Bazarov da bitmesi de bunun kanıtıdır. Romanda önemli olan; olaylardan ziyade, diyalogların ve düşüncelerin önemi ve aynı zamanda o dönem Rusya’sının yapısını anlama ve düşünce şekline ışık tutmasını ifade edebilirim. Bu sebeple romanda ön plana çıkan karakterler değil, romanın düşüncesidir.
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 8 verdi
0 yorum
Mutluay Daşdemir

Mutluay Daşdemir

@mtlaydsdmir

Çok beğendim
Sonu üzdü.
İş bankası yayınlarından okumuştum. Çeviri çok iyiydi.
Yazarın dili akıcıydı. Bırakamadım. Sevdiğim türde bir kalem. Tavsiye ederim.
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 9 verdi
0 yorum
Antihistaminik

Antihistaminik

@antihistaminik

Nihilist asi bir genç ve ona benzemeye çalışan kendisinden yaşça küçük arkadaşının hayat hikayesini ele almış.Dönemin Rusya'sında köyler ve derebeylikleri, kadınların yaşam şekli hakkında olay örgüsüyle birlikte bilgiler vermiş..
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba puan vermedi
0 yorum
Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov

Bu kitabı 2 kez okuma şerefine eriştim. İlk okuyuşumda askerdim. Oranın psikolojisi malum. O ortamda bir dostumun tavsiyesiyle okumuştum ve uzun zaman etkisinde kalmıştım.
İkinci okuyuşumda ilkinde farkına varmadığım yönler buldum. Bazarov'u çok sevmiştim. Zekası ve özgün düşünceleri olan ve sürekli araştırma, öğrenme heveslisi bir gençtir. Ancak bilimle duyguların söz konusu olduğu zamanlarda hangisinin baskın çıkacağını çok derin tahlil edebilen turgenyev sanki burada biraz acele etmiş. Aşkı görmezden gelme hevesine kapılan bazarov bunu başaramayıp arkadaşı arkady'nin üvey kardeşine yürümüştür. Fark edilince arkady'nin amcasıyla düello yapmak zorunda kalmıştır. Eserin pek çok yerinde nihilizm rüzgarı esmektedir. Ve bu sevdirmede gayet başarılıdır.
Hikayenin sonunda bazarov tifodan ölmüş ölmeden hemen önce olga ziyaretine gelmiştir.
Son perdede anlatılan mezarlık bölümü gözlerimin dolmasına sebep olmuştur.

Okunmalı...

Vesselam.
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 9 verdi
0 yorum
Hasan ÖZDEMİR

Hasan ÖZDEMİR

@hsnzdmr60

Babalar ve oğullar kitabı güzel bir kitap okunabilir, çok yabancı isim olduğundan kim kimdir hatırlamak zor oldu..
Hiç bir şeye inanmayan bir görüş nasıl olur da aşk'a inanır benim takıldığım konu bu oldu her zaman inanılacak bir düşünce vardır, elbet bu başka düşüncelerin var olduğunun kanıtıdır. Siz biz neye inanıyorsak inanalim O inanç içimizde bir tutku halinde bekleyecektir doğru veya yanlış ne olursa olsun O inancı içimizde besleceğiz.
Hep olan aile içinde olan kavgalar yani kuşak çatışmaları her daim olmuştur ilaç acıdır yine de yutmak gerekir doğru bir kelime ama anlayışlı küçüklerin sözlerini dikkate almakta fayda var, bir söz aklıma geldi içimden gelen "herkesin ne kadar görebildigi kadardır dünyan" gençler gözler sağlam daha çok ilerisini görebilir yaşlılar uzağı bazen net seçmeye bilir.
Hikaye güzel güzel kadinimiz evet deseydi farklı konularda bulaşabilirdi hiçbir şeye el bişeylerin varlığını kabullenmek gerekir diye düşünüyorum.
EK 1
Hiç bir şeye inanmayan el, 27.07.18
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 7 verdi
0 yorum
Nur

Nur

@bibliophilenur

Ben bir kitabı okumadan önce yazarını araştırmayı tavsiye edenlerdenim , bu şekilde kitabın daha yararlı olduğunu düşünüyorum o yüzden "Turgenyev kimdir ? " bununla başlamak gerekiyor .
.
Rus Edebiyatı'nda onemli bir yere sahip olan Ivan Turgenyev 1818 de Orel'de doğmuştur ve bu edebiyatın en büyük realist yazarlarındandır . O zamlardan toprak sahibi biri olmasına rağmen yoksul köylüler ve toprak sahipleri arasındaki cekismelere dikkat çekmiş ve eleştirmiştir . Eserlerinde dönemin toprak çekişmelerini, yoksul koyluler ve Rus asilleri arasındaki uyuşmazlığı gerçekçi bir dille ifade etmiştir .
.
Babalar ve Oğullar adli eserine gelecek olursak en ünlü eseri diyebiliriz bu kitabında da köylüler ve asiller (toprak sahipleri ) arasındaki ilişkiyi nihilist karakterimiz "Bazarov'un" dilinden goruyoruz . Kitapta iki aile arasındaki bölünmüşlüğü görüyoruz . Asıl ve köylü bir aile arasındaki ilişkiyi , farklılığı dile getirmiştir yazar . Tabiki de kitapta bir çok şeye yapılan bir gönderme mevcuttur . Bunları şu şekilde ifade etmek gerekirse ilk olarak baş karakterimizden yola çıkarak bunu ifade edelim .

Bazarov köylü bir ailenin çocuğu ,babası doktor ve kendisi de bilimle uğraşan nihilist bir doktor . Iki aile arasındaki Rus jenerasyon bölünmesini bu karakter üzerinden görmek mümkün peki nihilizm nedir ? ve yazarimiz kitabında neden nihilist bir karakter kullanmıştır ?
Nihilizm; varlığı, değerleri ve ahlâkı reddeden bir akımdır. Antik Yunan’dan günümüze kadar filozofların görüşleri ile gelişmiş bir felsefi terimdir ve rus akımı olarak bilinir .19 y.y da Rusya da başlayan bu akım “her şeyin anlamdan veya değerden yoksun olduğu” inanışı üzerine kurulmuştur .
.
1830'lu yıllarda Rusya'da liberalizme karşı bir sempati olmuştur , isyanlar çıkmıştır ve bir çok insan bundan nasibini almıştır kitabımızda "babalar ve oğullar" 1830'larin liberalleri ile güçlenen nihilist hareket arasında artış gösteren kültürel hizipciliğe (Örgütlenmiş bir topluluğun içinde bütünlüğü bozacak biçimde yeni bir topluluk oluşturma, bölücülük ) tepkidir .
Gayet güzel bir roman ve bu roman sayesinde Rusya hakkında birçok bilgi edindim , okumanızı tavsiye ederim ?
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba puan vermedi
3 yorum
PİP! (@nusretk)
Tekrar tekrar okunabilecek bir eser tavsiye ederim her okura..
18.06.18 beğen 1 cevap
Naz Filiz (@nazfiliz)
galiba doğum tarihini yanlış yazmışsınız 1818 olacaktı
12.01.19 beğen cevap
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948

Kitapta adından da anlaşılacağı gibi iki baba ve iki tanede oğul var. Oğulların adı Bazarov ve Arkady... Babalar oğullarına düşkündür. Ama iki tane oğul babalarıyla kuşak çatışmasına girer. Hele Bazarov diğerinden de beterdir. Herşeyi yok saymıştır. Zaten kuşak çatışmasını başlatan da Bazarov karakteridir. Arkadaşı olan Arkady, kuşak çatışması kavgalarından sıyrılabilmiştir. Lakin nihilist olan genç Bazarov roman boyunca hep bir kuşak çatışması içinde bulunmuştur, her şeyi inkara kalkışmıştır. Romanda gelgit olan duyguları okurken yoruldum açıkçası... Kuşak çatışması anındaki farklı düşünceler, aşk duygusundaki gelgitler bana artık şu kitap bir bitseydi dedirtti. Bu romanı seven okurlarda olmuştur mutlaka. Ama beni tatmin etmedi Dünya Klasiklerini sevdiğim halde... Daha önce yazarın herhangi bir kitabını okumuşsanız bunu da rahatlıkla okuyabilirsiniz.
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 5 verdi
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Babalar ve Oğullar
İki farklı kuşak ve bu kuşaklar arasındaki görüş ve düşünce farklılıklarını konu alan bir romandır.

Kendi kendine saygı duyan ve herhangi bir konu konuşulduğu zaman sonucu ne olursa olsun, fikirlerini gayet net bir şekilde ifade eden ve bunun doğru olduğuna inanan bir insan. Tartışmalar ya da fikir çatışmaları sırasında, orta noktayı bulmaya çalışan ılımlı, iyimser ve sakin bir insan.

“Aşk” ın insan üzerindeki etkilerinin kişiye göre değiştiği konusu roman karakterleri üzerinde güzel işlenmişti.
Bir yanda duygularının açığa çıkmaması için kendini sessizliğe bırakan bir erkek. Diğer yanda ise çabuk öfkelenen, yerinde duramayan bir erkek...
Geçmişten birşeyler anımsamak isteyen, ancak hiçbir şey bulamayan bir kadın.
“Rahat” olan, hislerini ve dolayısıyla kendini serbest bırakan ve bu sayede kendisini iyi hisseden başka bir kadın.

“Mutluluk” kavramının kişiye göre değiştiği ele alınmış. Kimisine göre mantık ön plandayken, kimisine göre duygular ön plandadır. Birisi uçarıdır, anlık yaşar. Bir diğeri planlar kurarak yaşar ve doğrusu budur O’na göre. Ötekinin “kendi”ne has doğruları vardır ve bu doğrular çerçevesinde yaşar.

Akıcı bir dili olan ve Yazar’ın kendi hayatından esinlenerek yazdığını düşündüğüm bu romanı tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 10 verdi
0 yorum
ilkan

ilkan

@ilkann

Kuşak Çatışması
Zamanında bana hediye edilen kitabı okuyarak şunu söyleyebilirim ki;
Yazıldığı dönemin şartlarını çok iyi yansıtan bir roman
Turgenyev’in Nihilizm konusunda yazılmış ilk romanı olarak konu iki grupta akıyor.Birinci grup Babalar yani eski nesil Bolşevikler.İkinci grup Oğullar yani yeni nesil Nihilistler.
Zaman zaman konusu bana sıkıcı gelse kuşaklar arası çatışmayı anlatan edebi bir eser diyebilirim sizlere.
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 7 verdi
6 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Okumadım ya hep duyuyorum şu eseri.
13.11.17 beğen 1 cevap
Serdar Glmz

Serdar Glmz

@serdarglmz

Turgenyev bu kitabı 1862'de yazmış.Yani Rusya henüz Nihilizm akımı ile tanışmadan önce.Öyle ki bu kitaptan sonra Bazarov'dan etkilenen binlerce Rus genci Nihilizm akımının öncüleri olmuştur Rusya'da.
Arkadiy ile Bazarov adında iki entellektüel arkadaşın birbirleri ile olan ilişkileri ve babaları ile olan ilişkileri gibi görünse de kitap aslında kuşak çatışmaları konularını işliyor.
Bu kitap sadece son cümlesi için bile okunmalı
"Bu çiçekler bize, yalnız sonsuz huzuru anlatmazlar, onlar bize aynı zamanda o sonsuz barışı, ölümsüz bir hayatı anlatırlar"
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 9 verdi
0 yorum
thebookthief

thebookthief

@tcbasakgurel

Rus edebiyatının başyapıtlarından biri.Yalın ve güçlü bir anlatımı var. Babalar ve oğullar arsındaki kuşak çatışması o dönemden çok güzel anlatılmış. Nihilisizm ve tabiki de olmazsa olmaz aşk da var. Okumaya değer, kitaplığınızda yer edinmesi gereken bir başyapıtlardan biri.
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 9 verdi
0 yorum
1919 MAVİ

1919 MAVİ

@1919mavi

Kuşaklar arası çatışma...
1860'ların başları... Nihilizm yaygınlaşmaya başlar... Arkadiy ve arkadaşı bazarov geri dönerler. Arkadiy'in babası nikolay onları almaya gelir.

Bazarov kısa süreliğine misafir olur. Bazarov'un düşünceleri eski asker olan arkadiy'in amcası pavel'i rahatsız eder.
Arkadiy babasını eski kafalı bulmaktadır.
Arkadiy, uzak akrabası tarafından davet edilir. Bazarov'la beraber giderler.
Bazarov, anna sergeyevna odsinova ile tanışır ve aşık olur... Bazarov da nihilist gençlerden biri... Her şeye karşı... Ama aşka yenilecektir.. Bu romanın ana teması; kuşaklar arasındaki çatışmadır... İvan Turgenev bu romanı 1862 yılında yayımlanmış. Kitap; gerçekçiliği ve kahramanlarının inandırıcılığından dolayı, radikal aydınlar tarafından çok sert eleştirilmiş.
İvan Turgenev bu kitabından dolayı ünlenmiş ama, bu hayatını kırgın ve sürgünde devam etmesine yol açmış.. Tolstoy ve dostoyevski ile kavga etmiş... Rusyadaki edebiyat cevrelerine yabancılaşması sonucunda yaşamının yirmi yılını baden baden de ve pariste geçirmiş.

Önemli yazarlarla yakınlık kurmuş... Ben ivan turgenyev'in babalar ve oğullar adlı eserinde pavel petrovic kirsanov karakteriyle kendisini betimlediğini düşünüyorum.. Kitap gerçektende inandırıcı... Ama bazen de sıkıldım... Bu arada ivan turgenev okurken, gogol'ün etkisini hissettim ne de olsa gogol'ün paltosundan çıktık
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 7 verdi
0 yorum
Gamze Türk

Gamze Türk

@gamzeturk

Rus yazar ivan sergeyeviç Turgenyev'in 1862 yılında yayınlanan Babalar ve oğullar adlı romanını bitirmiş bulunmaktayım.
Romanda ele alınan asıl konu kuşaklar arası çatışma. Aslında günümüzde de bu çatışma sağlam bir şekilde devam etmekte. Çünkü pek çoğumuz nereden geldiğimizi ve aslımızı unutarak çağa ayak uydurma derdinde.
Hal böyle olunca bence roman tüm zamanların romanı olup çıkıyor.
Kitap genel anlamda akıcıydı. Dilide son derece sağdeydi. Fakat bazen sıkılmadığım yerler olmadı dersem yalan söylemiş olurum. Aynı zamanda kitap rus edebiyatının yazılmış ilk modern roman örneği olarak kabul ediliyor.
Kitap hakkında bilgi vermek gerekirse ;
Üniversiteyi bitirip evine dönen arkadi yanında bir arkadaşınıda getirmiştir Bazarov. Nihilzm'in etkisinde olan bu iki kafadar ailelerini ilk başlarda hüsrana uğratmaktan kaçınmıyor. (Ki bence arkadi kesinlikle sadece Bazarov un etkisinde kalan aslında son derece nazik bir çocuk.) Özellikle de keskin bir zekaya ve sivri bir dile sahip olan bazarov.
Nihilzm saplantılarından dolayı dostluklarını, aşklarını ve aile değerlerini hiçe sayan bu iki dost hayatın onlardan daha üstün olduğunu aldıkları yıkımlarla ve kaybedişlerle daha iyi anlıyorlar. Tabiki bu o kadar kolay olmuyor. Giden kalana aslında ailenin ne kadar kutsal olduğunu öğretiyor.
Bu serüvende öğrenecek çok şeyiniz olabilir o yüzden arkanıza yaslanın romanı elinize alın ve kendinizi dış dünyaya kapatın. Bakın ki mezarlıklarda açan çiçekler bize, yanlız betimsiz durağanlığı her şeye ilgisiz olan o büyük durağanlığı anlatmazlar; onlar bize, bir de, sonsuz bir anlaşmayı, edebi bir hayatı da anlatırlar.
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 8 verdi
0 yorum
/ 4