up
ara
‹ Tüm Babalar ve Oğullar İncelemeleri

Babalar ve Oğullar Kitap İncelemeleri

Misafir

Misafir

@misafir000

Benim kalıbım ise artık çürümek üzere...
" Aşk, kutsal, sadık aşk her şeye kadir değil midir?Ah hayır!Mezarın içinde ne kadar tutkulu, ne kadar günahkar ve isyankar bir yürek saklı olursa olsun üzerinde büyüyen çiçekler bize masum gözleriyle sakin sakin bakarlar: Onlar bize sadece sonsuz huzuru değil, 'kayıtsız' doğanın büyük huzurunu değil, sonsuz barışmayı ve sonsuz yaşamı da anlatırlar... "İşte romanımız böyle son buluyor.
Babalar ve Oğullar dönem ve yaşam çatışmasını en iyi işlemiş kitaplardan biri.Özellikle Bazarov karakteri(bizim gurur abidesi nihilistimiz) insanı ordan oraya sürüklüyor.Sadece gülmekle kalmıyor, düşüncelerine anlam aramaya başlıyoruz.Hasta yatağında yine o vurdumduymaz haliyle Anna Sergeyevna ile vedalaşırken ona şöyle diyecektir: "Aşk, bir kalıptır, benim kalıbım ise artık çürümek üzere. " Yazarımız tüm tipler için mutlu bir son yazarken Bazarov için hiç de öyle olmamıştır.Bir okuyucu olarak daha farklı da olabilirdi fakat Turgenyev tam da bu noktada kendini gösteriyor ve tehditkar bir bakışla kalemini sallıyor yüzümüze.Elbette sevgili yazarımız bundan güzeli olamazdı.Kimbilir Bazarov soylu görevine ulaşmıştır belki de uykusu hiç olmadığı kadar huzur doludur...
Turgenyev'in bu en önemli eserini mutlaka okumalısınız.Aynı masada yemek yemeli, aynı koruda gezinmeli, aynı tartışmada yer almalı, aynı aşka tutulmalı, aynı acıya şahit olmalı ve her karakterde farklı dünyaları solumalısınız...Bir yerden başlamalı bu romana şöyle emin bir yerden..!
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum