up
ara
‹ Tüm Babalar ve Oğullar İncelemeleri

Babalar ve Oğullar Kitap İncelemeleri

Gamze Türk

Gamze Türk

@gamzeturk

Rus yazar ivan sergeyeviç Turgenyev'in 1862 yılında yayınlanan Babalar ve oğullar adlı romanını bitirmiş bulunmaktayım.
Romanda ele alınan asıl konu kuşaklar arası çatışma. Aslında günümüzde de bu çatışma sağlam bir şekilde devam etmekte. Çünkü pek çoğumuz nereden geldiğimizi ve aslımızı unutarak çağa ayak uydurma derdinde.
Hal böyle olunca bence roman tüm zamanların romanı olup çıkıyor.
Kitap genel anlamda akıcıydı. Dilide son derece sağdeydi. Fakat bazen sıkılmadığım yerler olmadı dersem yalan söylemiş olurum. Aynı zamanda kitap rus edebiyatının yazılmış ilk modern roman örneği olarak kabul ediliyor.
Kitap hakkında bilgi vermek gerekirse ;
Üniversiteyi bitirip evine dönen arkadi yanında bir arkadaşınıda getirmiştir Bazarov. Nihilzm'in etkisinde olan bu iki kafadar ailelerini ilk başlarda hüsrana uğratmaktan kaçınmıyor. (Ki bence arkadi kesinlikle sadece Bazarov un etkisinde kalan aslında son derece nazik bir çocuk.) Özellikle de keskin bir zekaya ve sivri bir dile sahip olan bazarov.
Nihilzm saplantılarından dolayı dostluklarını, aşklarını ve aile değerlerini hiçe sayan bu iki dost hayatın onlardan daha üstün olduğunu aldıkları yıkımlarla ve kaybedişlerle daha iyi anlıyorlar. Tabiki bu o kadar kolay olmuyor. Giden kalana aslında ailenin ne kadar kutsal olduğunu öğretiyor.
Bu serüvende öğrenecek çok şeyiniz olabilir o yüzden arkanıza yaslanın romanı elinize alın ve kendinizi dış dünyaya kapatın. Bakın ki mezarlıklarda açan çiçekler bize, yanlız betimsiz durağanlığı her şeye ilgisiz olan o büyük durağanlığı anlatmazlar; onlar bize, bir de, sonsuz bir anlaşmayı, edebi bir hayatı da anlatırlar.
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 8 verdi
6 beğen · 0 yorum