up
ara
‹ Tüm Babalar ve Oğullar İncelemeleri

Babalar ve Oğullar Kitap İncelemeleri

1919 MAVİ

1919 MAVİ

@1919mavi

Kuşaklar arası çatışma...
1860'ların başları... Nihilizm yaygınlaşmaya başlar... Arkadiy ve arkadaşı bazarov geri dönerler. Arkadiy'in babası nikolay onları almaya gelir.

Bazarov kısa süreliğine misafir olur. Bazarov'un düşünceleri eski asker olan arkadiy'in amcası pavel'i rahatsız eder.
Arkadiy babasını eski kafalı bulmaktadır.
Arkadiy, uzak akrabası tarafından davet edilir. Bazarov'la beraber giderler.
Bazarov, anna sergeyevna odsinova ile tanışır ve aşık olur... Bazarov da nihilist gençlerden biri... Her şeye karşı... Ama aşka yenilecektir.. Bu romanın ana teması; kuşaklar arasındaki çatışmadır... İvan Turgenev bu romanı 1862 yılında yayımlanmış. Kitap; gerçekçiliği ve kahramanlarının inandırıcılığından dolayı, radikal aydınlar tarafından çok sert eleştirilmiş.
İvan Turgenev bu kitabından dolayı ünlenmiş ama, bu hayatını kırgın ve sürgünde devam etmesine yol açmış.. Tolstoy ve dostoyevski ile kavga etmiş... Rusyadaki edebiyat cevrelerine yabancılaşması sonucunda yaşamının yirmi yılını baden baden de ve pariste geçirmiş.

Önemli yazarlarla yakınlık kurmuş... Ben ivan turgenyev'in babalar ve oğullar adlı eserinde pavel petrovic kirsanov karakteriyle kendisini betimlediğini düşünüyorum.. Kitap gerçektende inandırıcı... Ama bazen de sıkıldım... Bu arada ivan turgenev okurken, gogol'ün etkisini hissettim ne de olsa gogol'ün paltosundan çıktık
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 7 verdi
3 beğen · 0 yorum