up
ara
‹ Tüm Babalar ve Oğullar İncelemeleri

Babalar ve Oğullar Kitap İncelemeleri

Nur

Nur

@bibliophilenur

Ben bir kitabı okumadan önce yazarını araştırmayı tavsiye edenlerdenim , bu şekilde kitabın daha yararlı olduğunu düşünüyorum o yüzden "Turgenyev kimdir ? " bununla başlamak gerekiyor .
.
Rus Edebiyatı'nda onemli bir yere sahip olan Ivan Turgenyev 1818 de Orel'de doğmuştur ve bu edebiyatın en büyük realist yazarlarındandır . O zamlardan toprak sahibi biri olmasına rağmen yoksul köylüler ve toprak sahipleri arasındaki cekismelere dikkat çekmiş ve eleştirmiştir . Eserlerinde dönemin toprak çekişmelerini, yoksul koyluler ve Rus asilleri arasındaki uyuşmazlığı gerçekçi bir dille ifade etmiştir .
.
Babalar ve Oğullar adli eserine gelecek olursak en ünlü eseri diyebiliriz bu kitabında da köylüler ve asiller (toprak sahipleri ) arasındaki ilişkiyi nihilist karakterimiz "Bazarov'un" dilinden goruyoruz . Kitapta iki aile arasındaki bölünmüşlüğü görüyoruz . Asıl ve köylü bir aile arasındaki ilişkiyi , farklılığı dile getirmiştir yazar . Tabiki de kitapta bir çok şeye yapılan bir gönderme mevcuttur . Bunları şu şekilde ifade etmek gerekirse ilk olarak baş karakterimizden yola çıkarak bunu ifade edelim .

Bazarov köylü bir ailenin çocuğu ,babası doktor ve kendisi de bilimle uğraşan nihilist bir doktor . Iki aile arasındaki Rus jenerasyon bölünmesini bu karakter üzerinden görmek mümkün peki nihilizm nedir ? ve yazarimiz kitabında neden nihilist bir karakter kullanmıştır ?
Nihilizm; varlığı, değerleri ve ahlâkı reddeden bir akımdır. Antik Yunan’dan günümüze kadar filozofların görüşleri ile gelişmiş bir felsefi terimdir ve rus akımı olarak bilinir .19 y.y da Rusya da başlayan bu akım “her şeyin anlamdan veya değerden yoksun olduğu” inanışı üzerine kurulmuştur .
.
1830'lu yıllarda Rusya'da liberalizme karşı bir sempati olmuştur , isyanlar çıkmıştır ve bir çok insan bundan nasibini almıştır kitabımızda "babalar ve oğullar" 1830'larin liberalleri ile güçlenen nihilist hareket arasında artış gösteren kültürel hizipciliğe (Örgütlenmiş bir topluluğun içinde bütünlüğü bozacak biçimde yeni bir topluluk oluşturma, bölücülük ) tepkidir .
Gayet güzel bir roman ve bu roman sayesinde Rusya hakkında birçok bilgi edindim , okumanızı tavsiye ederim ?
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba puan vermedi
13 beğen · 3 yorum
PİP! (@nusretk)
Tekrar tekrar okunabilecek bir eser tavsiye ederim her okura..
18.06.18 beğen 1 cevap
Naz Filiz (@nazfiliz)
galiba doğum tarihini yanlış yazmışsınız 1818 olacaktı
12.01.19 beğen cevap