up
ara
‹ Babalar ve Oğullar

Babalar ve Oğullar Kitap İncelemeleri

Kalemistik

Kalemistik

@kalemistik

akıcı bir dünya klasiği. sıkılmadan, edebiyat, felsefe, insan davranışları, toplum yozlaşması gibi konularda ufkunuzu açacak bir eser olmuş.

ayrıca hangi dünya klasiğini okusanız kimin eli kimin cebinde belli değil. bu sadece rus toplumuna özgü değil. hem fransız hem alman toplumunda da metres, karı, koca üçlemesinin bir arada olması doğalmış gibi anlatılıyor. kitap kaçıncı yüzyıl'da yazılmış olursa oldun durum bundan ibaret. demek ki yozlaşma bize ya da zamana özgü değil. eskiden daha beter bile olabilir.

vesselam...
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 7 verdi
0 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Okunmalı
19. yy Rusya'sını anlatan kitap. Sovyet Rusya'nın temelleri Bazarov gibi yeniliğe açık düşünürlerden geldiği açık. Aslında yazar soylu yaşamıyla söyleyemediklerini, yapamadıklarını Bazarov'a giydirmiştir. Tabi Bazarov 2 farklı sınıftan -sıradan köy hekimi baba, asilzade anne- doğmadır. Böylelikle yazar karma kökenden gelen Bazarov'a eleştirme hakkı vermiştir.

Yazar Batının ilerlemesinin karşısında, gelenekçi, muhafazakar aristokrat kesimi eleştirir. Bu gerici anlayışın yanında Sınıf farklılığından kaynaklanan iletişimsizlikle Rus toplumunun iyice ayrıştığını açıkça sunmuştur. Sadece farklı ekonomik düzeydeki insanlar arasında değil, Fransız ihtilaliyle rönesans akımının etkisinde kalan genç nesiller ile gelenekçi tutumu sergileyen aileler arasında kuşak çatışması merkeze alınmış. Devrimci asi Bazarov'un araştırmacı kimliğinin olumsuz sonucu olarak dramatik ölümü de ayrıca incelenesi durum. Ölürken bile hırçınlığıyla yaşamak isteyişi, dine sarılan annesi ve babasına karşı alaycı tutumunu kesmemiştir.

Anlaşılıyor ki tepeden inme yenilik gelmemiştir. Toplumsal bilinç söz konusu. mutlaka okunması gereken klasiklerden.

Son olarak, Bu kitabı bana hediye eden sevgili @earslan buradan selamlarımı sunarım :)
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
Seyda Özmen

Seyda Özmen

@seydaozmen

Babalar ve çocukları arasındaki kuşak çatışmasını anlatan kitapta büyüklere hak vermemek elde değil. Hiç bir şeye saygısı olmayan nihilist Bazarov'un, sonunda kendisiyle çatışıp aşık olması ve özellikle de babasına karşı olan davranışları ve buna karşılık babasının davranış şekli ilginçti.
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Benim kalıbım ise artık çürümek üzere...
" Aşk, kutsal, sadık aşk her şeye kadir değil midir?Ah hayır!Mezarın içinde ne kadar tutkulu, ne kadar günahkar ve isyankar bir yürek saklı olursa olsun üzerinde büyüyen çiçekler bize masum gözleriyle sakin sakin bakarlar: Onlar bize sadece sonsuz huzuru değil, 'kayıtsız' doğanın büyük huzurunu değil, sonsuz barışmayı ve sonsuz yaşamı da anlatırlar... "İşte romanımız böyle son buluyor.
Babalar ve Oğullar dönem ve yaşam çatışmasını en iyi işlemiş kitaplardan biri.Özellikle Bazarov karakteri(bizim gurur abidesi nihilistimiz) insanı ordan oraya sürüklüyor.Sadece gülmekle kalmıyor, düşüncelerine anlam aramaya başlıyoruz.Hasta yatağında yine o vurdumduymaz haliyle Anna Sergeyevna ile vedalaşırken ona şöyle diyecektir: "Aşk, bir kalıptır, benim kalıbım ise artık çürümek üzere. " Yazarımız tüm tipler için mutlu bir son yazarken Bazarov için hiç de öyle olmamıştır.Bir okuyucu olarak daha farklı da olabilirdi fakat Turgenyev tam da bu noktada kendini gösteriyor ve tehditkar bir bakışla kalemini sallıyor yüzümüze.Elbette sevgili yazarımız bundan güzeli olamazdı.Kimbilir Bazarov soylu görevine ulaşmıştır belki de uykusu hiç olmadığı kadar huzur doludur...
Turgenyev'in bu en önemli eserini mutlaka okumalısınız.Aynı masada yemek yemeli, aynı koruda gezinmeli, aynı tartışmada yer almalı, aynı aşka tutulmalı, aynı acıya şahit olmalı ve her karakterde farklı dünyaları solumalısınız...Bir yerden başlamalı bu romana şöyle emin bir yerden..!
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner

Turgenyev'in baş yaptlarından birisi. Birden çok türü ele alındığı için anlamayı zorlaştırıyor ama harika bir yazım. Toplum düzeni, evrenin var oluşu, ruhen özdeşlik, insanları tanıma gibi içerikleri incelememize yardımcı oluyor. Bazarov'un değindiği sözler karakteri tanımamızda bir yol gösterici. Ayrıca Bazarov'u tanırken diğer karakterleri de tanıyoruz bu kitapta.
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Oldum olası sevemedim Rus klasiklerini. Hele o isim kargaşası hafızamın zayıflığından olsa gerek konuyu anlamamı çok zorlaştırıyor. Yine hataya düşüp "Turgenyev okumadim hiç" diye alıp okudum ama benim için yine hayal kırıklığı. Beğenenler var ve olacaktır ama benden kaynaklanan bir hata olsa gerek uyuşmadı kimyamız Rus yazarlarla, Soljenitsin gibi bir kaç yazar hariç. Rus yazarlarını sevenlere tavsiye edilebilir.
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 4 verdi
6 beğen · 1 yorum
Rogojin (@rogojin)
İlk kez isim sıkıntımı paylaşan bir okur görüyorum:)
31.01.16 beğen cevap
Kaan

Kaan

@kaan12

Bence en az suç ve ceza kadar popüler olması gerektiğini düşündüğüm bir yapıttır.Bazarov hele,onun söyledikleri ve konuştukları kısımlar on numaradır.Okuyun diyorum,başka da bir şey demek istemiyorum.
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba puan vermedi
3 beğen · 0 yorum
Ertan

Ertan

@ertanozden

KUŞAK ÇATIŞMASI
Bence yazıldığı dönemin yaşam şartlarını çok iyi yansıtan bir roman. Durağan bir roman diyebilirim. Olaydan çok durum ağır basıyor. Babalar ve oğullar arasındaki kuşak çatışması, din ve hiççilik çatışması iyi bir dille anlatılmış... Roman karakterleri ustaca seçilmiş. Bazarov adındaki karakterin psikolojik tutumu dikkatimi çekti. Bir doğa bilimci olan Bazarov'un yaradılış kavramına yani mutlak otoriteye inanmadığı için, mutlak gücün kendisinde olduğunu iddia ederek yol alması, onu kötü bir sonla karşılaştırdı... Satırların arasına serpiştirilmiş ince bilgilerin dikkat çekici olduğunu düşünüyorum. Okunması gerek, okunurken de sabredilmesi gerek bir roman. Babaları ve oğulları daha iyi anlamak için...
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum
Serkan Cakirer

Serkan Cakirer

@serkancakirer

Rus klasiklerini okurken rus tarihinden haberdar olmak şart özellikle romanın yazıldığı tarihin sosyal,ekonomik,kültürel şartlarını bilmek gerekli diye düşünüyorum.Kitabı hayranlıkla okudum diyemem ama okuduğuma pişmanda olmadım.Kitaptaki bazı cümleler tekrar tekrar okunulacak kadar güzeldi.
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Serkan Cakirer

Serkan Cakirer

@serkancakirer

Hiç bir otoriteyi tanımayan hatta babalarını bile tanımayan Arkadiy ve Bazarov'un hikayesi. Aile, arkadaşlık ilişkilerini, kuşaklar arası çatışmayı işleyen akıcı bir kitap. Ayrıca Nihilizm ile ilgili fikir oluşturan bir yapıttır.
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
KEVOK

KEVOK

@elifaydogan

Babalar ve Oğular kitabını elime aldığım da 14 yaşındaydım ve liseye daha yeni başlamıştım ,çok sıkıcı bir arkadaş ortamındaydım .Kütüphaneye gidip kitap okurdum ilk defa babalar ve oğullar kitabını elime almıştım . Bir kaç sayfa okudum ve tuhaf bir şekilde kitabı elimden bırakamadım derste bile okumaya çalıştım ama tabiki hocaya yakalandım :) O kadar güzel diyaloglar vardı ki kelimeler yetmez. Kelime demişken hiç duymadığım kelimeler öğrendim mesela "nihilistlik " ve buda beni araştırmaya sürükledi ...
Herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum...
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 10 verdi
11 beğen · 0 yorum
Alan Greenmor

Alan Greenmor

@alangreenmor

Yine bir Rus Edebiyatı Başarı Örneği
İşte bir dünya klasiği! Son derece iyi bir yapıt. Hatta duygular ve düşünceler arasındaki savaşı çok güzel yansıtmış. Bazarov'un düşünceleri aşkı reddediyor ama kalbi inatla aşkı yaşıyor. Ne kadar direnirse dirensin duygularını hiçe sayamıyor. Bu kitap bence "Herkesin duyguları vardır, duyguları kimse reddedemez." adlı bir mesaj içeriyor ve çok beğendim. En beğendiğim bölüm Bazarov'un ölüyor olması.Neden bilmiyorum ama kitap çok sıradan ama bir o kadar da sıradışı. Kitabı sıradışı yapan kişi Bazarov, ölümü bile kitabı sıradışı yapıyor. Anna Sergenevya ise tam bir zeki kadın örneği, karşımıza çok çıkmayan ama çıktı mı etkilemekten geri kalmayan bir tip.Onun altında ezilmiş olan kardeşi, daha da bitmez kitabı dünya klasiği olmaya eriştiren yanları.
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Hasan Yürekli

Hasan Yürekli

@hasanyurekli5

Babalar ve oğullar
İlerde mutlaka tekrar okuyacağım bir kitap.
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Yunus Emre Arslan

Yunus Emre Arslan

@yunusemrearslan925

Kuşaklar arası çatışmanın yaşandığı, hatta zirvesi diyebilirim.
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
sümer aşık

sümer aşık

@sumer

Şiirsel bir dil göze çarpıyor ilk etapta. Gerçekliği aynı zamanda modernizmi yakalamaya çalışan azimli bir yazar turgenyev, bu açıdan okurlarını tatmin edebilir. Eserde edebi bir derinlik söz konusu olabilir fakat felsefi yada psikolojik anlamda bir derinliğe doyuruculuğa/öğretiye rastlamak mümkün olmadı benim açımdan. Çağdaşlarının gölgesinde kaldığı söylenir turgenyev için, eleştirmenler bu noktada haksız sayılmazlar çünkü şaheser sayılan babalar ve oğullar, suç ve cezayla, anna karenina ile mukayese dahi kabul etmez boy ölçüşemez. Tolstoy gibi bir yazarın ardından okumak bu kitap açısından talihsizlik oldu diyebilirim :)
ataç ikon Babalar ve Oğullar
kitaba 4 verdi
0 beğen · 0 yorum
/ 4