up
ara

Benden Selam Söyle Anadolu'ya

Benden Selam Söyle Anadolu'ya Konusu ve Özeti

Benden Selam Söyle Anadolu'ya
BuyrukBeloyannis'in Öyküsü kitabının da yazarı Dido Sotiriyu (Dido Sotiriu) tarafından kaleme alınan Benden Selam Söyle Anadolu'ya kitabı Roman (Çeviri), Anı, Hatıra türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 1999 yılında 9789750701337 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Benden Selam Söyle Anadolu'ya isimli kitap 262 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Atilla Tokatlı çevirmiştir. Kitap Kaynak sayılacak kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Benden Selam Söyle Anadolu'ya kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Atilla Tokatlı
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750701337
Sayfa: 262 sayfa Basım Tarihi: 1999
'Ve sen Kör Mehmet'in damadı! Hele sen! Niye öyle tiksinerek bakıyorsun yüzüme? Öldürdüm evet seni, ne olmuş! Ve işte ağlıyorum... Sen de öldürdün! Kardeşler, dostlar, hemşehriler... Koskoca bir kuşak, durup dururken katletti kendi kendini!.. Anayurduma selam söyle benden Kör Mehmet'in damadı! Benden Selam Söyle Anadolu'ya!.. Toprağını kanla suladık diye bize garezlenmesin... Ve kardeşi kırdıran cellatların Allah bin belasını versin!..'1982 yılında Abdi İpekçi Türk-Yunan Dostluk Ödülü'nü alan bu kitap, kökleri Türkiye'de olan, Kurtuluş Savaşı'ndan sonra Türkiye'den göç etmek zorunda kalan ünlü Yunanlı yazar Dido Sotiriyu'nun en önemli etkileyici kitabı. Türkiye'nin kültür mozayiğinde çok önemli bir yer tutan Yunanlı azınlıkların, Kurtuluş Savaşı öncesindeki ve savaş sırasındaki yaşamlarından gerçekçi kesitler sunan Dido Sotiriyu, kendisini şöyle tanıtıyor: 'Babam sabun yapımcısıydı. Çocukluk yıllarımda ailemle birlikte, doğduğum il olan Aydın'da yaşadım. 1922'de Anadolu'dan ayrılarak Yunanistan'a, amcamların yanına gitmek zorunda kaldım. Ailem daha sonra göçtü oraya. İlk çocukluk yıllarının anıları belleğimden silinmiyordu. Babamın arkadaşı Talat Beyler, sokakta oynadığım Rum ve Türk çocukları bugün bile aklımda. Yaşadığım günlerin, duyduğum gerçek olayların o kadar etkisi ve büyüsü altında kalmıştım ki, bu konuyu ele alan bir kitap yazma isteği içimde çığ gibi büyüyordu. 1962 yılında, Benden Selam Söyle Anadolu'ya adlı kitabım yayınlandı. Bence ilk kez gerçekleri ortaya koyan bu kitapta geçenler tümüyle tarafsız bir gözle yazıldı.'
Misafir

Misafir

@misafir000

azınlıklar gözüyle görebilmek için okunması elzem bir eser
Aydın doğumlu Rum yazar ve gazeteci Dido Sotiriyu'ya 1982 yılında Abdi İpekçi Türk-Yunan dostluk ödülünü kazandıran "Benden Selam Söyle Anadolu'ya" isimli bu roman, Anadolu kültür mozaiğinin ayrılmaz bir parçası olan Rumların gözünden Balkan Savaşları sonrasında Anadolu'daki yaşamı, Birinci Dünya Savaşı sonrası Osmanlı İmparatorluğu'nun parçalanışını ve onu izleyen Kurtuluş Savaşı'nı biz okurlara aktarıyor.

Bu zorlu ve acı dolu dönemi okul kitaplarındaki ve ülkemiz edebiyatının bakış açısıyla tanımış olanlar için, madalyonun öteki yüzünü çarpıcı bir şekilde ortaya koyan roman, yazarın diğer eserlerinde olduğu gibi, kısmi otobiyografik unsurlar da içeriyor.

Roman her ne kadar siyah-beyazlar yerine griler üzerine kurulu olsa da, romanda her ne kadar kavramların doğru ya da yanlış olması zamana ve koşula göre geçişkenlik gösterse de, bildiğimiz ve ezberlediğimiz "gerçek"leri "düşman" diye bildiğimiz bir bakış açısıyla görmeye, yeniden değerlendirmeye hazır olmayanlar için fazla sarsıcı gelebilecek bu eser, insanlık tarihinin "zalim-mazlum" yer değiştirmesine dayalı makus talihini bir kez daha ortaya koyuyor.

Ailesi yüzyıllardır Anadolu topraklarında yaşayan Osmanlı tebaası bir Rum gencinin, Birinci Dünya Savaşı'nın patlamasıyla altüst olan yaşamını, yıllardır aynı toprakları paylaştığı insanlarla savaşan iki ayrı gruba ayrılmalarını ve doğup büyüdüğü ülkesini terk etmek zorunda kalmasını gerçekçi bir örgü içinde anlatan roman, savaşın ne acılara sebep olduğunu bir kez daha idrak etmemizi sağlıyor.

Mücadele günlerini bir kez de Anadolu coğrafyasını paylaştığımız azınlıklar gözüyle görebilmek için okunması elzem bir eser...
1 beğen · 0 yorum
burcuuuuk

burcuuuuk

@burcuodaci

"Anayurduma selam söyle benden. Benden selam söyle Anadolu'ya...Toprağını kanla suladık diye bize garezlenmesin. Ve kardeşi kardeşe kırdıran cellatların, Allah bin belasını versin."

Bu sözler ne de güzel anlatıyor aslında her şeyi. Yüzlerce yıl bir arada, iç içe, kavgasız gürültüsüz, kardeşçe yaşayan, birbirlerinin inançlarına, yaşayışlarına, hayata bakışlarına saygı duyan insanlara ne oldu da kana susamış vampirler misali şehvetle saldırmaya başladılar birbirlerine. Türkler ve Rumlar'dan bahsediyorum. Aynı toprağı ekip biçiyorlardı, aynı havayı soluyorlardı, aynı denizin tuzlu suyunda eğleniyorlardı, aynı gökyüzündeki yıldızlara bakıp kim bilir belki de aynı hayalleri kuruyorlardı. Ama bu huzurlu yaşam, bu kardeşlik, birlik beraberlik birilerinin çıkarlarına uymadı, onlar için en iyisi araya nifak tohumları ekmekti, kardeşi kardeşe kırdırmaktı en kolayı. Öyle de oldu. Barış bozuldu, Birinci Dünya Savaşı'nı ve Kurtuluş Savaşı'nı bu yaşıma kadar hep Türk yazarların eserlerinden okumuştum. Bu defa bir değişiklik yaptım ve Dido Sotiriyu'nun kitabını okudum, çok da iyi yaptım. Siz de eğer bu savaşlar boyunca yaşanan acıların bir de Yunan cephesini okumak isterseniz, Rumların neler yaşadıklarını merak ederseniz mutlaka okuyun derim.
1 beğen · 0 yorum
silaes

silaes

@silaes

Kitaba başlamadan önce hakkında biraz araştırma yaptım. Bu da bende önyargılar yarattı. 1. Dünya savaşı ve kurtuluş savası sırasında tek hedefi sevdiği kızla evlenmek olan sıradan bir rum köylüsünün yaşadıklarını anlatmakta. Rumlara karşı türk cephesinde, türklere karşı rum cephesinde savaşan, hürriyet uğruna kullanıldıklarını sonradan farkeden bir insanın öyküsü.İki tarafta birbirine çektirmiş.
ataç ikon Benden Selam Söyle Anadolu'ya
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
nihan avcioglu

nihan avcioglu

@nihanavcioglu

Lise yıllarımda okuyup gerçekten çok etkilendiğim bir kitap. Özellikle bir annenin bebeğini susturma çabası sırasında onun ölümüne sebep oluşunu okuduğum satırlar yıllardır aklımdan çıkmaz... Savaşın gerçeklerini, çirkinliklerini, getirdiği acıları okuyacağınız tarihimizin gerçeklerini anlatan duygu yüklü bir kitap.
3 beğen · 0 yorum
Mehmet Tekinbaş

Mehmet Tekinbaş

@mehmettekinbas

Birinci dünya savaşını yunan gözüyle görmemizi sağlayan ancak çok da gerçeği yansıttığını sanmadığım, /(savaş zamanında Türk askerinin yaptığı işkenceler bölümünden bahsediyorum) fakat okunması gereken bir kitap.Yaşadığım bölgede geçtiği için de daha bir merakla okudum ve büyük keyif aldım.Tavsiye ederim.
1 beğen · 0 yorum

Benden Selam Söyle Anadolu'ya - S41

Babama gelen kısa, fakat sert bir mektup handan ayrılmama yol açtı: ''Mektubumu alır almaz Luludiyas'ın yanından ayrılacaksın. Ben seni izmir'e kaçakçılık ya da sahte yiğitlik öğrenesin diye göndermedim. Tüccar Şeytanoğlu ile anlaştım. Onunla çalışacaksın.
silaes tarafından eklenmiştir.
Meltem

Meltem

@meltemaslan18

Bana bir mum yak. Belki Allahlarımız da bizim gibi arkadaş olurlar...
ataç ikon Benden Selam Söyle Anadolu'ya
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Sonunda bir gün, o acayip dili konuşurken ben de gördüm öğretmeni ve sordum:
“Necedir bu konuştuğun öğretmen efendi?”
“Eski Yunanca,” dedi bir kahkaha atarak. “Sizin bir doktorunuz var ya hani, onun adı nedir biliyor musun?”
“İlahi öğretmen efendi! Doktorun adını bilmez olur muyum hiç! Homeros onun adı...”
“Aferin sana! İşte benim bu konuştuğum da, Homeros’un dili...”
ataç ikon Benden Selam Söyle Anadolu'ya
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
fethiye

fethiye

@fethiye

Savaşın getirdigi kinle vahşet, daha güçlü çıktı dostluk ve arkadaşlıktan...
ataç ikon Benden Selam Söyle Anadolu'ya
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Valdezgeliyor

Valdezgeliyor

@valdezgeliyor

İnsanlar! Siz bu dünyadan değil misiniz? Hangi şeytan teslim alıp öldürdü ruhunuzu?(s:261)
ataç ikon Benden Selam Söyle Anadolu'ya
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Şeydaa

Şeydaa

@okurkiyazar

Gündüzler yorucu, geceler boğucu olurmuş umrumuzda değildi. Ekmek derdimiz yoktu çünkü ve ölümün dehşetiyle yüz yüze gelmemiştik henüz!
ataç ikon Benden Selam Söyle Anadolu'ya
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
31
KİTAP
Kaynak sayılacak kitaplar
Bazı kitaplar vardır ki diğer kitaplara ve araştırmalara kaynak niteliğinde bilgiler barındırırlar. Kendilerinden sonra yapıl...