up
ara

İmkansızın Şarkısı

İmkansızın Şarkısı Konusu ve Özeti

İmkansızın Şarkısı
İmkansızın Şarkısı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Nihal Önol
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9789759917012
Sayfa: 352 sayfa
Gençlikte kaybedilen aşklar, masumiyet ve hiçlik...Bir yolculuk sırasında Beatles'ın "Norwegian Wood" adlı parçasını duyan kahramanımız 37 yaşındadır ve bu parça onu Tokyo'da geçirdiği üniversite yıllarına götürecektir. En yakın arkadaşının intihar edişi, geçen zamanın ardından onun kız arkadaşıyla yakınlaşması, araya giren zorunlu ayrılık ve yeni bir kız arkadaş. İmkansızın Şarkısı yalın, çarpıcı ve sıcak bir aşk hikayesini anlatıyor. Yazarı Haruki Murakami Japon edebiyatının aykırı, ama en çok okunan yazarı. Japon geleneklerinin dışında geliştirdiği üslubuyla adından çok söz ettiren Murakami'yi dünyaya tanıtan roman İmkansızın Şarkısı. 1968-1970 yılları arasında geçen olaylar, o günün toplumsal gerçeklerini de satırlara taşıyor. Ama romanın odağında bu toplumsal olaylar değil üçlü bir aşk var. Gençliğin rüzgarıyla hareketlenen İmkansızın Şarkısı'nı ölümle erken karşılaşan gençlerin hayatı yönlendiriyor. Hiçbir şeyin önem taşımadığı, amaçsızlığın ağır bastığı, özgür seksin kol gezdiği bir öğrenci hayatı... Ama diğer yanda da yoğun duygular var... İmkansız aşklar, imkansız şarkılar söyleten. Hemen hemen her Japon gencinin okuduğu roman anayurdu dışında da çok kişi tarafından sahipleniliyor. Türk okurlar da Murakami'yle tanışmaktan büyük mutluluk duyacaklar.
Pelin

Pelin

@pelinnn

Japon Yazar
Genç yetişkinlik hayata atılım noktasında kişinin en büyük ve riskli ilerlemenin sağlandığı dönem. Yaklaşık olarak 18-30 yaş arasına tekabül eder. Ayrıca intihar oranlarının en fazla olduğu dönemdir. Bu dönemin sağlıklı geçmesi için öncelikle kişide kimliğin olması gerekir. Kitabın ana karakteri Vatanabe'de kimliği oluşmamış kayıp kişidir, 18 yaşında ve yaşadığı travmalar neticesinde rotası iyice kaymış vaziyette oluşu tercihlerine yansımıştır. Buna en güzel örnek Vatanabe'nin varoluş sancısını tetikleyen yalnızlık tabanında arkadaş seçimi. Arkadaşları da kendisi gibi hayata olan bakış açısı kopuk, anlamsız dizgeler halde antisosyal eğilimlerin ağırlık kazandığı tutumları vardır. Dikkatimi çeken bir noktada Vatanabe'nin Klik arkadaşlık ilişkileri. Çiftlere sonradan katılmış, 3. arkadaş pozisyonuna gelmiş, kara gün dostu imajıyla grubun dinamiklerini yeniden değiştirmiştir. 2 li ilişkiler yazarın da dile getirdiği üzere Dünyadan kopukluk asosyallik belirtisi. Vatanabe birbirini tüketen çifte üye olarak kurtarıcı role gelmiş gibidir. 3. gözden yorumlamak çiftlerden birinin veya toptan intiharla sonuçlanacak şekilde gerçeği görmelerine vesile olmuş.

Diğer dikkatimi çeken nokta ise Japon kültüründe yetişmiş yazarın cinsellik ağırlıkta kitap yazması. Daha doğrusu ben 20. yy Japonyasını çok despot katı kurallara sahip kültüre haiz insanları var sanırdım. Alakası yokmuş meğerse...
Kitapta ağırlıkta olan cinsel arzu salt sevgiden doğma değildir. Yalnızlıktan doğan huzursuzluk cinsel arzuya yansımış olup normal insanlar arasında iletişim kurma aracına dönüşmüş. Ayrıca hayatın sıkıcılığı ağırlığında süregelen tema da herhangi cinsel arzuyu tetikleyebilir. Kitaptaki karakterlere bakacak olursam cinsellik sevgiden doğmaz, yukarda bahsettiğim açıklama dahilinde ihtiyaç haline dönüşmüş. Çünkü cinsel sevgi iki kişilik yalnızlık demektir. İnsan tek kişiyle doyurucu bütünleyici kaynaşma içerisinde olduğunda başka kişilere cinsel amaçlı yönelmezler. Kısacası sevgi kilit nokta.
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 8 verdi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Imkansizin Şarkısı Haruki Murakami den okudugum ikinci kitap.Yazarin yazdıkları , anlatis tarzı beni yorar diye düşünüyordum ki tam tersi çıktı.Konu olarak size kitabi nasıl tanitsam ya da Yazarin daha farklı kitaplarını okuyanlara sormak istiyorum kitaplarında genellikle hangi konuları işliyor Murakami?
Imkansizin Şarkısı konu itibariyle beni pek sarmadi.Vatanabe adındaki doğuştan iyimser delikanlının ,üniversite yıllarında karşısına çıkan ve hepsi birbirinden entresan olan bayanlarla arasindaki iliski,yurt arkaslariyla olan durumlari vs.okuyacaksiniz.Ve kitabi okuyacak olanlar için yazmalıyım içerisinde bol miktar erotizm var. (+18 )
Vatanabe 'nin karşısına çıkan insanların karmasikligindan ziyade kahramanımız çok doğal biri gibi görünüyor. Buna karşın bana aslında psikolojik açıdan incelenmesi gereken varsa o da Vatanabe'dir.Hep başkalarının yönlendirmesiyle hayatına yol veren , başkalarını mutlu edince mutlu olan, kendi arzularinin pek önemi yokmuş gibi hissettiren biri.

Kitabın ana temasi neydi peki bilemedim.Yazar bu kitabi yazarken ne vermek istemiş biz okuyucuya.Psikolojik açıdan değerlendirmeye çalıştım bir _iki çıkarım sağladım gibi gibi 😒😒 ama net degil.
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 7 verdi
16 yorum
Batuuu (@batuuu)
Ayni zamanda okumusuz. bende dün kitaba ilişkin bir inceleme biraktm ve kitabı beğenmediğini ifade ettm. kitapta biraz gizem ve herzamanki gibi mistik olaylar bekledim ama kitap bir günlükten öteye geçmedi. Erotizme ilişkin olarak vardi ama bilmiyorum sanki okudugum diger kitaplarina göre erotizmin betimlemesi biraz daha az tutulmuş. Kısacası yazar bir günlük tutmuş sonra aha buldm benim ismim çıkmış dokuza inmez sekize deyip günlüğü imkansizn şarkısı olarak paylaşmış. diğer bir konu kitabin ismi neden norwegian woods onu da çözemedim. soz konusu isim iki defa sarki olarak gecti ama bağlantıyı kuramadim:(Başarısız bir eserdi
08.01.19 beğen 1 cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
@semihoktay günaydın okudum bitti imkansizin şarkısı adli kitabi 😊
08.01.19 beğen 1 cevap
zemberek kuşu (@zemberekkusu)
Murakami’nin kitapları genelde mistik bir havada geçiyo. Karakterlerin ruh halleri ağırlıklı işleniyor. Ben onun tarzını seviyorum. Okuması o yüzden keyifli benim için. Zemberekkuşunun güncesini de denemelisin.
08.01.19 beğen 3 cevap
Şule

Şule

@sule10

Okurken elimden bırakamadağım ve kısa sürede okuyup bitirdiğim bir roman oldu..Karakterler sadeliğiyle,doğallığıyla okuyucuyu etkilemeyi başarmış..genç olmalarına rağmen hissettikleri her şeyi yazarak ya da konuşarak birbirlerine dürüstçe itiraf edebilmeleri çok hoşuma gitti..onca tutkuya,aşka,dostluğa karşı herkes olduğu gibi ,kaybetme korkusuyla birlikte kaybetmeyi de göze alabilen karakterler romanın en önemli mesajıydı..kitapta dinlenilen müzikler,krakterlerin okudukları yazarlar okuyucuya da birer tavsiye niteliği taşıyordu..abartılı cümleler olmadığı halde bazı bölümleri tekrar tekrar okudum.Kitabın büyüsünün kaynağı bildiğimiz basit kelimelerle, göz boyamaya ihtiyaç duymadan her şeyi olduğu gibi dile dökmesi.Karakterlerden biri acı çektiğinde,mutlu olduğunda ya da şaşırdığında tasvirleri o kadar kaytsız,umursamaz ifade etmiş ki arkasında çok daha derin dehlizlerin bulunduğunu okuyucuya sezdiriyor.Yazarın müziğe başka bir tutkusu var ,her şeyi bir şarkıyla ilişkilendirmiş,kitabı kapatır kapatmaz şarkıları da dinlemek isteyebilirsiniz.
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba puan vermedi
0 yorum
Hatice D.

Hatice D.

@htcd

Haaruki'nin okuduğum ilk kitabı. "İyi ki" okumuşum dedirten cinsten.
Fazlasıyla psikolojik, benim gibi psikolojik tahlillere aşık birisi için muhteşem bir kitap. Ağdasız, sade bir dil, anlaşılır cümleler... Ve o kadar basit yazılıp da çok fazla derin anlam içeren onlarca cümle...
Vatanabe ölümü her an yaşamış, çevresindeki intiharlar yüzünden, onun yaşamı "Yaşıyorduk ve sadece yaşamak olmalıydı amacımız." diyerek basite indirgemesini anlatıyor bir yandan.
İlişkilere bakarsak, fazlasıyla doğal. Her şey, hiçbir şekilde çekinilmeden konuşuyor.
Okurken Japon edebiyatından bir kitap değil de Batı'dan bir kitap okuyormuş hissi uyandırıyor. Mekanlar, isimler olmasa anlaşılmayacak belki. Murakami'nin bir dönem Avrupa ve ABD'de yaşamasından kaynaklı olabilir bu durum.
Son olarak; kitabın filmi de mevcut ve kesinlikle izlemeyin, hayal kırıklığına uğrarsınız.
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 10 verdi
0 yorum
Senem Boyalı

Senem Boyalı

@senemboyali

O kadar ruhum daraldı ki okurken. Ama bu kitabın sıkıcılığından değil içindeki karakterlerin hepsine birer birer bürünmemden kaynaklı. Karmaşık ilişkilerle dolu... Bana çok trajik geldi bu roman.. Bir yandan da içimi ısıttı. Ama Haruki Murakimi biraz karakterlerini sevmeli diye düşünüyorum ki çok yaşasınlar! Bir de benim için yarım kalmış yerler var.. Ben mi gözden kaçırdım diye de düşünmüyor değilim. Faşo'ya ne olduğu mesela?
Kısa kesecek olursam diyorum ki çok güzel kitap! Hiç sıkılmadım.. İçinde birbirinden güzel şarkıların, ve kitapların da bahsedilmesi ayrı bir sevindirdi beni. Vatanebe için gidip ''Muhteşem Gatsby'' kitabını aldım hatta... Kitap kazandıran kitaplar benim gözümde mükemmel kitaplardır.. Okumanızı tavsiye ediyorum.
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 6 verdi
0 yorum

İmkansızın Şarkısı - S41

Naoko telefon ettiğinde veya pazar sabahı çıktığımda, yurttaki arkadaşlar benimle alay ediyorlardı.Şüphesiz her şeye rağmen herkesin benim bir kız arkadaşım olduğuna inanması çok doğaldı.
Sonay Ç. tarafından eklenmiştir.
Selenay

Selenay

@selenay

Ölüm, yaşamın karşıtı olarak değil, parçası olarak vardır.Ölümün yaşamın sonu değil bir parçası olduğunu öğrenmiştim.Doğruydu bu. Yaşayarak ölümü besliyoruz.
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Selenay

Selenay

@selenay

Mektuplar kağıttan başka bir şey değildir. Yakılsalar bile, yürekte kalması gereken kalır; yakılmayıp saklansalar bile, uçup gitmesi gereken uçup gider.
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Selenay

Selenay

@selenay

Zaman zaman kendimi bir müze bekçisi olarak görüyorum, kimsenin uğramadığı devasa boş bir müze bu; ve bu müzeye kimse için değil, sadece kendim için bekçilik ediyorum.
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
melankolik

melankolik

@melankolik

Ölüm,yaşamın karşıtı olarak değil,parçası olarak vardır.
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
melankolik

melankolik

@melankolik

Kendine acıma. Bunu aptallar yapar.
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
48
KİTAP
Beyaz Perdeye Aktarılan Kitaplar
Konuları senaryolaştırılarak beyaz perdeye aktarılan kitaplar listelenmektedir. İzlemeden önce okumanızı tavsiye ederiz....
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

İnsan döner döner yalnızlığını severmiş. Bunu o gün kim bilebilirdi ki ?  paylaşım fotoğrafı
"İnsan döner döner yalnızlığını severmiş. Bunu o gün kim bilebilirdi ki ? "
İnsan döner döner yalnızlığını severmiş. Bunu o gün kim bilebilirdi ki ? "

Gözlerini kapatman, hiçbir şeyi değiştirmez.
Gözlerini kapattın diye, hiçbir şey silinip gitmez.

Bu bir yana, gözlerini bir sonraki açışında herşey daha da kötüleşir.

Biz işte böyle bir dünyada yaşıyoruz, Nakata.

Adam gibi gözlerini aç. !
Göz kapamak, korkakların işidir.

Gerçeklere göz yummak çok alçakçadır.
Sen gözlerini kapatıp kulaklarını tıkasan bile zaman akmaya devam eder.
Emin adımlarla.

*İngiliz yazar ve şair Emily Jane Bronte'nin resimdeki tahayyülüne ve sözüne lütfen dikkatle bakalım.
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ceylan Bektaş

Ceylan Bektaş

@ceylanbektas

 paylaşım fotoğrafı
Haruki ile yeni tanışıyoruz.
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
bal yanak

bal yanak

@gulesert

 paylaşım fotoğrafı
İmkansız aşklar imkansız şarkılar söyleten...
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum