up
ara

İmkansızın Şarkısı Kitap İncelemeleri

Batuuu

Batuuu

@batuuu

Harukinin bir kitabının daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. Açıkçası kitap yazarın diğer kitaplarına gore biraz sönük kalmış.Yazar normalde çoğu kitabında mistik ve gizemli öğeler kullanmayı çok seviyor. Bu eserde bildiğiniz öyle şeyler neredeyse hiç yok. Kitabı okurken ayrıca acaba eser biyografi olabilir mi diye düşündüm ama onda da kararsız kaldım.

Kitap konusuna deginmek gerekirse Üniversite okuyan ve ayni zamanda üniversite yurdunda kalan bir gencin gönül eğlenceleri üzerine yazılan bir eser olmuş biraz. Kahramanımız okuldaki hayatinda bahsederken Japonyadaki sağ-sol çatışmalarına benzer olaylardan biraz bahsetmiş ayrıca.Bunun yanı sıra aşık olduğu kız ile ona aşık olan kızla olan konuşmalarına yer vermis
Okunmasa da olur diyorum bu esere
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 6 verdi
2 yorum
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
@batuuu Kitap sizin de yapmış olduğunuz inceleme gibi bende istediğim etkiyi bırakmadı. Içerisinde ne kadar biyografik ve bunu erotizmle bağlamak söz konusu olsa da daha iyi bir eser olabilirdi diye düşünüyorum. Nice günlük tarzında kitaplar okuduk mesela Gorki nin Çocukluğum adli eseri çok farklıydı içerik olarak.Yanlış bir kıyaslama veya yanlış bir bakış açısıyla yaklaşmış olabilirim ama kitabın bana uyandırdığı izler tam olarakta bu.
08.01.19 beğen 2 cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Imkansizin Şarkısı Haruki Murakami den okudugum ikinci kitap.Yazarin yazdıkları , anlatis tarzı beni yorar diye düşünüyordum ki tam tersi çıktı.Konu olarak size kitabi nasıl tanitsam ya da Yazarin daha farklı kitaplarını okuyanlara sormak istiyorum kitaplarında genellikle hangi konuları işliyor Murakami?
Imkansizin Şarkısı konu itibariyle beni pek sarmadi.Vatanabe adındaki doğuştan iyimser delikanlının ,üniversite yıllarında karşısına çıkan ve hepsi birbirinden entresan olan bayanlarla arasindaki iliski,yurt arkaslariyla olan durumlari vs.okuyacaksiniz.Ve kitabi okuyacak olanlar için yazmalıyım içerisinde bol miktar erotizm var. (+18 )
Vatanabe 'nin karşısına çıkan insanların karmasikligindan ziyade kahramanımız çok doğal biri gibi görünüyor. Buna karşın bana aslında psikolojik açıdan incelenmesi gereken varsa o da Vatanabe'dir.Hep başkalarının yönlendirmesiyle hayatına yol veren , başkalarını mutlu edince mutlu olan, kendi arzularinin pek önemi yokmuş gibi hissettiren biri.

Kitabın ana temasi neydi peki bilemedim.Yazar bu kitabi yazarken ne vermek istemiş biz okuyucuya.Psikolojik açıdan değerlendirmeye çalıştım bir _iki çıkarım sağladım gibi gibi 😒😒 ama net degil.
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 7 verdi
16 yorum
Batuuu (@batuuu)
Ayni zamanda okumusuz. bende dün kitaba ilişkin bir inceleme biraktm ve kitabı beğenmediğini ifade ettm. kitapta biraz gizem ve herzamanki gibi mistik olaylar bekledim ama kitap bir günlükten öteye geçmedi. Erotizme ilişkin olarak vardi ama bilmiyorum sanki okudugum diger kitaplarina göre erotizmin betimlemesi biraz daha az tutulmuş. Kısacası yazar bir günlük tutmuş sonra aha buldm benim ismim çıkmış dokuza inmez sekize deyip günlüğü imkansizn şarkısı olarak paylaşmış. diğer bir konu kitabin ismi neden norwegian woods onu da çözemedim. soz konusu isim iki defa sarki olarak gecti ama bağlantıyı kuramadim:(Başarısız bir eserdi
08.01.19 beğen 1 cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
@semihoktay günaydın okudum bitti imkansizin şarkısı adli kitabi 😊
08.01.19 beğen 1 cevap
zemberek kuşu (@zemberekkusu)
Murakami’nin kitapları genelde mistik bir havada geçiyo. Karakterlerin ruh halleri ağırlıklı işleniyor. Ben onun tarzını seviyorum. Okuması o yüzden keyifli benim için. Zemberekkuşunun güncesini de denemelisin.
08.01.19 beğen 3 cevap
Pelin

Pelin

@pelinnn

Japon Yazar
Genç yetişkinlik hayata atılım noktasında kişinin en büyük ve riskli ilerlemenin sağlandığı dönem. Yaklaşık olarak 18-30 yaş arasına tekabül eder. Ayrıca intihar oranlarının en fazla olduğu dönemdir. Bu dönemin sağlıklı geçmesi için öncelikle kişide kimliğin olması gerekir. Kitabın ana karakteri Vatanabe'de kimliği oluşmamış kayıp kişidir, 18 yaşında ve yaşadığı travmalar neticesinde rotası iyice kaymış vaziyette oluşu tercihlerine yansımıştır. Buna en güzel örnek Vatanabe'nin varoluş sancısını tetikleyen yalnızlık tabanında arkadaş seçimi. Arkadaşları da kendisi gibi hayata olan bakış açısı kopuk, anlamsız dizgeler halde antisosyal eğilimlerin ağırlık kazandığı tutumları vardır. Dikkatimi çeken bir noktada Vatanabe'nin Klik arkadaşlık ilişkileri. Çiftlere sonradan katılmış, 3. arkadaş pozisyonuna gelmiş, kara gün dostu imajıyla grubun dinamiklerini yeniden değiştirmiştir. 2 li ilişkiler yazarın da dile getirdiği üzere Dünyadan kopukluk asosyallik belirtisi. Vatanabe birbirini tüketen çifte üye olarak kurtarıcı role gelmiş gibidir. 3. gözden yorumlamak çiftlerden birinin veya toptan intiharla sonuçlanacak şekilde gerçeği görmelerine vesile olmuş.

Diğer dikkatimi çeken nokta ise Japon kültüründe yetişmiş yazarın cinsellik ağırlıkta kitap yazması. Daha doğrusu ben 20. yy Japonyasını çok despot katı kurallara sahip kültüre haiz insanları var sanırdım. Alakası yokmuş meğerse...
Kitapta ağırlıkta olan cinsel arzu salt sevgiden doğma değildir. Yalnızlıktan doğan huzursuzluk cinsel arzuya yansımış olup normal insanlar arasında iletişim kurma aracına dönüşmüş. Ayrıca hayatın sıkıcılığı ağırlığında süregelen tema da herhangi cinsel arzuyu tetikleyebilir. Kitaptaki karakterlere bakacak olursam cinsellik sevgiden doğmaz, yukarda bahsettiğim açıklama dahilinde ihtiyaç haline dönüşmüş. Çünkü cinsel sevgi iki kişilik yalnızlık demektir. İnsan tek kişiyle doyurucu bütünleyici kaynaşma içerisinde olduğunda başka kişilere cinsel amaçlı yönelmezler. Kısacası sevgi kilit nokta.
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 8 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Büyük bir hevesle okuduğum ilk Haruki Murakami kitabiydi fakat hayal kırıklığına uğradım. Kitap elle tutulur bir konuyu kapsamıyor. Artı tamamen saçma sapan ilişkiler ve bu ilişkilerde yer alan cinsel temaslardan her fırsatta bahsediliyor. Bitirdikten sonra vakit kaybı dedim ne yazık ki. Tavsiye etmiyorum.
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 6 verdi
0 yorum
Şule

Şule

@sule10

Okurken elimden bırakamadağım ve kısa sürede okuyup bitirdiğim bir roman oldu..Karakterler sadeliğiyle,doğallığıyla okuyucuyu etkilemeyi başarmış..genç olmalarına rağmen hissettikleri her şeyi yazarak ya da konuşarak birbirlerine dürüstçe itiraf edebilmeleri çok hoşuma gitti..onca tutkuya,aşka,dostluğa karşı herkes olduğu gibi ,kaybetme korkusuyla birlikte kaybetmeyi de göze alabilen karakterler romanın en önemli mesajıydı..kitapta dinlenilen müzikler,krakterlerin okudukları yazarlar okuyucuya da birer tavsiye niteliği taşıyordu..abartılı cümleler olmadığı halde bazı bölümleri tekrar tekrar okudum.Kitabın büyüsünün kaynağı bildiğimiz basit kelimelerle, göz boyamaya ihtiyaç duymadan her şeyi olduğu gibi dile dökmesi.Karakterlerden biri acı çektiğinde,mutlu olduğunda ya da şaşırdığında tasvirleri o kadar kaytsız,umursamaz ifade etmiş ki arkasında çok daha derin dehlizlerin bulunduğunu okuyucuya sezdiriyor.Yazarın müziğe başka bir tutkusu var ,her şeyi bir şarkıyla ilişkilendirmiş,kitabı kapatır kapatmaz şarkıları da dinlemek isteyebilirsiniz.
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba puan vermedi
0 yorum
Elifin teki

Elifin teki

@dmrelif

Murakami' nin okuduğum ilk kitabı ve doğru kitabından mı başladım ve tarzı her kitapta aynı mı bilemiyorum. Ancak Japon kültürüne ait de okuduğum ilk kitap kendisi. Kitabı okurken kendimi bir an Hakan Günday romanları okuyormuş gibi hissettim. Konu bakımından aynı Günday gibi zamanın, toplumun içinden, gerçek ve bir o kadar dışarıda kalmış kişileri anlatması oldukça kitabı ilginç kıldı. Sanırım yazarın diğer kitaplarını da okuyacağım:)
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 8 verdi
0 yorum
Senem Boyalı

Senem Boyalı

@senemboyali

O kadar ruhum daraldı ki okurken. Ama bu kitabın sıkıcılığından değil içindeki karakterlerin hepsine birer birer bürünmemden kaynaklı. Karmaşık ilişkilerle dolu... Bana çok trajik geldi bu roman.. Bir yandan da içimi ısıttı. Ama Haruki Murakimi biraz karakterlerini sevmeli diye düşünüyorum ki çok yaşasınlar! Bir de benim için yarım kalmış yerler var.. Ben mi gözden kaçırdım diye de düşünmüyor değilim. Faşo'ya ne olduğu mesela?
Kısa kesecek olursam diyorum ki çok güzel kitap! Hiç sıkılmadım.. İçinde birbirinden güzel şarkıların, ve kitapların da bahsedilmesi ayrı bir sevindirdi beni. Vatanebe için gidip ''Muhteşem Gatsby'' kitabını aldım hatta... Kitap kazandıran kitaplar benim gözümde mükemmel kitaplardır.. Okumanızı tavsiye ediyorum.
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 6 verdi
0 yorum
Ayşenur Kurt

Ayşenur Kurt

@aysenurkurt

Kitap hiç bir yönüyle çok etkileyici ve derin değil ama tuhaf bir şekilde, inanılmaz sıcak.. Vatanabe'yi kendime o kadar yakın hissettim ki.. Yazar okuyucuda bu hissi yaratmayı çok iyi başarmış. ilişkiler o kadar dürüst, yapmacıksız, doğal.. gerçekte Japonya'da böyle mi acaba, diye insan düşünmeden edemiyor. Tabii bunda gençlikerinin de payı var ama herşeye rağmen bu doğallığa özenmeden edemedim. çok keyifliydi.. tabii hem de hüzünlü..
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 8 verdi
0 yorum
nilgün pamuk

nilgün pamuk

@nilgunpamuk

Tek kelimeyle bayıldım. Karakterler sanki yanı başınızda ve uzun zamandır tanıdığınız biri gibiler. Çok incelikle yaratılmışlar. Bu kadar naif bir aşk hikayesini, yormadan, merak ettirerek, uzun uzun anlatsa bile hiç sıkmadan akıcı bir dille anlatmış Murakami. Okumaya doyamadım. İçimde garip, tarifi zor ve güzel hislerle bıraktı beni.. Şiddetle tavsiye ederim.
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 10 verdi
0 yorum
Hatice D.

Hatice D.

@htcd

Haaruki'nin okuduğum ilk kitabı. "İyi ki" okumuşum dedirten cinsten.
Fazlasıyla psikolojik, benim gibi psikolojik tahlillere aşık birisi için muhteşem bir kitap. Ağdasız, sade bir dil, anlaşılır cümleler... Ve o kadar basit yazılıp da çok fazla derin anlam içeren onlarca cümle...
Vatanabe ölümü her an yaşamış, çevresindeki intiharlar yüzünden, onun yaşamı "Yaşıyorduk ve sadece yaşamak olmalıydı amacımız." diyerek basite indirgemesini anlatıyor bir yandan.
İlişkilere bakarsak, fazlasıyla doğal. Her şey, hiçbir şekilde çekinilmeden konuşuyor.
Okurken Japon edebiyatından bir kitap değil de Batı'dan bir kitap okuyormuş hissi uyandırıyor. Mekanlar, isimler olmasa anlaşılmayacak belki. Murakami'nin bir dönem Avrupa ve ABD'de yaşamasından kaynaklı olabilir bu durum.
Son olarak; kitabın filmi de mevcut ve kesinlikle izlemeyin, hayal kırıklığına uğrarsınız.
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 10 verdi
0 yorum
Gamze

Gamze

@gamzegmz

Çok ilginç bir kitaptı benim için. Japonya hep ilginç gelmiştir zaten. Vatanabeyi çok sevdim :)
ama naokoya olan tutkunluğundan dolayıda hafif sinir oldum.
harukinin başka kitaplarını da okuma hevesi ile doldum :))
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 6 verdi
0 yorum
Ayda V. Gani

Ayda V. Gani

@aydavgani

Farklı bir kültürü tanımak için okuduğum durgun bir kitaptı. Bu anlamda çok başarılı. Ancak dikkatimi çeken başka bir ayrıntı kitaptaki erkek ve kız ilişkilerinde ki doğallık; gerçekte de böyle olması gereken bir bağın en yalın hali. Gerekli gereksiz her noktanın, kendi içinde hoyratça şişirildiği kadın erkek ilişkilerinin bıkkınlığı altında tabusuzluğu okumak, ilişki değerlerinin daha farklı erdemler üzerine kurulduğunu görmek neden bilmem ama mutlu etti beni.
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 6 verdi
5 yorum
Pelin (@pelinnn)
Japonya'da yaşayan insanları daha despot olarak hayal etmiştim. Bahsettiğiniz gibi kadın erkek ilişkisinde hiçbir kılıfa bürünmeden doğrudan ifade edilişi beni şaşırttı kendi kültürümüzü sorgular oldum.
12.09.16 beğen cevap
Ayda V. Gani (@aydavgani)
Evet. Adam gibi rasyonel bir temeli olsa hal bu olmazdı zaten.Dokunduğun yer dökülüp saçılıyor, parçası insanın elinde kalıyor. :)
12.09.16 beğen cevap
Pelin (@pelinnn)
Haklısınız ama bir yandan Uçusuyor, dağınıklık yine sabit kalmışlığı açıklıyor sanki. Belki de kendisi gibi varoluşsal anlamda hafif arkadaşları olmasa yani o kültürde yaşamasaydı başka unsurlar tarafından yok edilirdi. Türkiye'de öldürülürdü diye düşünüyorum ne dersiniz :)
12.09.16 beğen cevap
Ayda V. Gani (@aydavgani)
:) bisikletle Avrupa'yı geçip Türkiye de öldürülen gelinlikli kız geldi aklıma. :)) yani mümkünün ötesi olmuş oluyor böylelikle :))
12.09.16 beğen cevap
Pelin (@pelinnn)
Benimde İStanbul'a ziyaret eden Amerikalı kadın turist aklıma geldi :)
13.09.16 beğen cevap
Pınar yılmaz

Pınar yılmaz

@pinaryilmaz5

kitabın dili çok hoşuma gitti,türkçeye başarılı bir şekilde çevrilmiş ama hikayeye pek ısınamadım..
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 8 verdi
0 yorum
Bilge Karataş

Bilge Karataş

@bilgekaratas

Çok çok beğendiğim yavaş ama hazmederek okuduğum bir kitaptı aynı zamanda Huriki Murakmi nin okuduğum ilk kitabıydı farklı bir kültürün edebiyatıyla tanıştım
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 10 verdi
0 yorum
Merve Arda

Merve Arda

@mervearda

Haruki'nin ilk okuduğum kitabı  ♥  çevirisinde bir sıkıntı vardı sanki bir de fazlaca psikolojik tahlili olan bir kitap.
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 6 verdi
0 yorum
/ 2