up
ara

Beyindeki Hayaletler - İnsan Zihninin Gizemlerine Doğru

Beyindeki Hayaletler - İnsan Zihninin Gizemlerine Doğru Konusu ve Özeti

Beyindeki Hayaletler - İnsan Zihninin Gizemlerine Doğru
Zihnin Sihirbazlığı kitabının da yazarı Sandra Blakeslee tarafından kaleme alınan Beyindeki Hayaletler - İnsan Zihninin Gizemlerine Doğru kitabı Bilim, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi yayınevinden 0 yılında 9786054238514 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Beyindeki Hayaletler - İnsan Zihninin Gizemlerine Doğru isimli kitap 326 sayfadan oluşuyor. Beyindeki Hayaletler - İnsan Zihninin Gizemlerine Doğru kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi
ISBN: 9786054238514
Sayfa: 326 sayfa
İki yüzyıldır süren araştırmalara rağmen, Yüzleri nasıl tanırız? Niçin ağlarız? Neden güleriz? Neden rüya görürüz? Neden müzik ve sanattan zevk alırız? gibi insan zihni konusundaki en temel sorulara cevap veremiyoruz. Çok daha büyük bir soru olan "Bilinç nedir?"in de hâlâ bir yanıtı yok. Ne var ki yeni deneysel yaklaşımlar ve görüntüleme tekniklerinin gelişimiyle birlikte insan beynine dair anlayışımız da yavaş yavaş değişmekte. Sinirbilimin Sherlock Holmes'u V. S. Ramachandran'ın bu kitabı, birçok nöroloji hastasının gerçek yaşam öykülerinden oluşuyor. Ramachandran; hayalet uzuvlar, beden imgesi ve benliğin aldatıcı doğasına dair bulgularından bahsettiği bu kitabının her bölümünde okuru şaşırtıyor, ve birbirinden ilginç vakalar üzerinden insan doğası ve zihninin bizden sakladığı bazı yönlerini aydınlatıyor.Omzunun üzerinden arkaya bakıp da kökeni hakkında sorular soran, bu kılsız ve çocuksu primatta kesinlikle tuhaf bir şey var. Daha da tuhafı, beynin başka beyinlerin nasıl çalıştığını keşfetmesi değil yalnızca, aynı zamanda kendi varlığıyla ilgili sorular da sormasıdır: Ben kimim? Ölümden sonra ne oluyor? Zihnimin kökeni beynimdeki sinir hücreleri mi? Eğer böyleyse, özgür iradenin amacı ne? İşte nörolojiyi büyüleyici yapan, bu soruların -beyin adeta kendini anlamak için mücadele etmektedir- özgün ve kendini yineleyen niteliğidir.
Ayşe Murakami

Ayşe Murakami

@aysemurakami

Ufuk açıcı bir kitap. Herşey psikoloji ile açıklanmaz. Nörobiyoloji denen bilim bir çok sırasını davranışın nedenini söyleyebilir bize.
0 yorum

Beyindeki Hayaletler - İnsan Zihninin Gizemlerine Doğru - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle