up
ara

Outliers (Çizginin Dışındakiler)

Outliers (Çizginin Dışındakiler) Konusu ve Özeti

Outliers (Çizginin Dışındakiler)
Outliers (Çizginin Dışındakiler) kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: MediaCat
ISBN: 9786055755300
Sayfa: 224 sayfa
Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikaye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers'te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikayesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihlerine. Başarının hikayesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici.Outliers, Beatles ve Bill Gates'in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor. Gladwell'in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli. Çizginin dışındakilerin -yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin- hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor. Malcolm Gladwell, Tipping Point kitabında dünyayı anlama şeklimizi değiştirmişti. Blink'te düşünme hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi. Outliers'taysa başarı konusundaki anlayışımızı değiştiriyor.
ÖMER CAN KOÇ

ÖMER CAN KOÇ

@omercankoc862

Kitap geçekten harika idi. 244 sayfa. Yazarın diğer kitapları için iyi bir referans oldu. Kısaca başarılı insanların sosyolojik değerlendirmelerini yapıyor. 3 ortak özellik tespit ediyor. Şanş, alanında 10 000 saat çalışmak ve medeni cesaret. Yazarın değerlendirmeleri şöyle;
!!!Kanadalı bir psikolog olan Roger Barnsley buz hokeyi oyuncuları üzerinden rölatif yaş fenomenine dikkat çekiyor.Hokey oyuncuları arasında herhangi bir takımı incelediğimizde , %40 ı Ocak -Mart aralığı, %30'u Nisan Haziran aralığı %20'si Temmuz Eylül aralığında %10 uda Ekim- Aralık aralığında doğmuş oluyor. Şansları Ocak Mart aralığında doğmaları. Çünkü günde 4 saat antreman yapan bu grup 10 000 saati tamamlamak için 8 ay sonra doğan gruba göre 1000 saat avantajları var Tabi buna göre birbiriyle anlaşma oranları da aynı şekilde daha yüksek. Aynı oranlar Avrupa da futbol oyuncuları için Amerika da beysbol oyuncuları için geçerli
!!! The Beatles Grubu; 1960 da henüz liseli bir grupken Hamburg tan bir iş teklifi alıyorlar.Hamburg ta günde 8 saat çalmak zorundaydılar.Ve şansları Hamburg dan Liverpool'a müzik grubu aramaya gelen işletme sahiplerinden birinin onlara teklif götürmesiydi. The Beatles 1965'te Amerika ya geldiğinde Amerika da İngiliz Rock gruplarının istilası vardı. Ama hiç biri onlar gibi günde 8 saat çalmaya zorlanmamıştı. Yani hiç bir grup 10 000 saat müzik yaparak Amerika ya gelmemişti. Ve Amerika 1965 e gelinliğinde bir Rock cennetiydi.
Bill Gates , John Lennon, Bill Joy ve diğerleri . Hepsi bir devrimin arefesinde o devrimin merkezinde yaşıyorlardı. Hepsi. devrim gerçekleştiğinde o iş için çoktan 10 000 saat çalışmışlardı ve hepsinin ne istediklerini ifade edecek medeni cesaret ve toplumsal uyumları vardı. Kitap kesinlikle kişisel gelişim kitabı felan değil.Gayet istatiksel akla yatkın ve akıcı. İyi okumalar....
0 yorum
Tayfun Köksal

Tayfun Köksal

@tyfnkksl

yazar malcolm gladwell , kitapta basarıının sırrını , o iinanılmaz basarılı ve gözümüzde doğal olarak büyüttüğümüz kişilerin aslında başarılarının arkadasında şans denilen faktörün oldukça fazla bulunduğunu , basarının sadece zekayla ve ya yetenekle olmadıgını ya da sadece şans ve fırsatlardan olmadığını , çalıskanlık , azim ve iletişim becerilerinin de bulunması gerektiği fikrinden bahsederken biraz gerçek dışı görünsede olayların gelişimine , tarihlere , çevreye yani yaşanılan coğrafya ya baktığımızda ne kadar olağan göründüğünü , akıcı bir şekilde hikayeleştirerek ,örnekler halinde anlatarak kitabı okuyucuya sevdiriyor.
0 yorum
Enes

Enes

@enes

Kitapta yazar, (sanılanın aksine) yapabileceklerimizin sınırının sadece doğuştan gelen yeteneklerle açıklanamayacağını bir çok örnekle açıklıyor. Bunu yaparken de zaman zaman rakamlara boğarak kitabın temposunun düşmesine sebep olabiliyor. Ancak buna rağmen bütün olarak baktığımızda insanın aslında ne kadar sınırsız bir alternatifler dünyasında yaşadığını gözler önüne seriyor.
0 yorum
Gkhn

Gkhn

@gkhn

İsim yapmış insanların doğuştan zeki olarak değil de, gerek kültür gerek şans, hatta doğum tarihi bakımından talihliler arasında yer alıp birbirini takip eden olaylar zinciri ile bi yerlere gelmelerini konu alan kitap. Günümüz istatistiklerini içermiyor ama kitabı okuduktan sonra içinde yaşadığımız coğrafya ve nesli değerlendirdiğimde, ne kadar da şanssız olduğumuzu anlıyor insan.
0 yorum
umhn

umhn

@umhn

Doğru çevre, doğru aile,doğru okullar ev en önemlisi doğru zaman ...Bu kitapta bu soruların cevabını bulabilirsiniz.
0 yorum

Outliers (Çizginin Dışındakiler) - S41

sekiz saat mi?
İşte Beatles'ın o dönemdeki davulcusu Pete Best'in söyledikleri: "Gösteri yaptığımız haberi yayıldıktan sonra kulüp, kalabalıkları kendine çekmeye başladı. Haftada yedi gece çalışıyorduk. Başlangıçta kulübün kapandığı saat olan yarıma kadar neredeyse aralıksız çalışıyorduk; ancak biz daha iyiye gittikçe kalabalıklar çoğu gece saat ikiye kadar kalmaya başladı."
Lorderer - e^jp tarafından eklenmiştir.
Müvendis

Müvendis

@muvendis

Bir şeyi öğrenirken ilk 20 saat. Outliers kitabına ufak göndermeler var. Ben yeni bir şey denerken ilk yirmi saat kuralını denemeye başladım. Yolu yarıladım sayılır, güzel gidiyor.
ataç ikon Outliers (Çizginin Dışındakiler)
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sena Alkan

Sena Alkan

@senaalkan

 paylaşım fotoğrafı
İgor evriliyor 🤣🤣🤣🤣🧡🧡
ataç ikon Outliers (Çizginin Dışındakiler)
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 yorum
Mehmet Can (@mcan)
Arkadaş biraz batmani andırıyor
29.09.18 beğen 1 cevap
bilent doğan (@bilentdogan)
Haberlerde görmüştüm, malezya’da bölge yetkililerinin aldığı kararla ineklere kuran okuyorlarmış. Seninkisi daha iyi.
29.09.18 beğen 1 cevap
Gölge

Gölge

@golge2010

 paylaşım fotoğrafı
Outliers (Çizginin Dışındakiler):
Beatles ve Bill Gates’in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını, tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor.
ataç ikon Outliers (Çizginin Dışındakiler)
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 yorum
Gökçe (@kirmizitilkiyollarda)
Merak uyandırıcı. Beğendiğiniz bölümleri de paylaşabilir misiniz?
16.07.18 beğen 1 cevap