up
ara

Yedinci Gün

Yedinci Gün Konusu ve Özeti

Yedinci Gün
Yedinci Gün kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750510861
Sayfa: 240 sayfa Basım Tarihi: 2012
Çizgilerin kürelere, zamanın sonsuzluğa, sonsuzlukların da hayâllere dönüştüğü bir hikâyedir bu. Sıradan insanların sıra dışılığı, bilinen hikâyelerin düşlere dönüşümü, zaafların asîlleşmesi, erdemlerin ardındaki günâhkârlık tüm içtenliğiyle akacak zihinlere. İnsan olmanın en zayıf ve en yüce yanları, bir hikâyenin dokunuşuyla bir kez daha bilinebilir olacak.
İhsan Oktay Anar, bu yeni düşüyle sizleri bir kez daha şaşırtacak. Çizgilerde değil kürelerde gezinecek, bilinen zamanların bilinmeyen anlarına yolculuk edeceksiniz. Alışık olmadığınız bu dünyanın kapısından girdiğinizde âşinalık hissedecek, sadeliğin ihtişâmına teslim olmanın rahatlığıyla kendinizi akışta yolculuk ederken bulacaksınız.
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa - Bursa

Kitap bir tarafa da kitabın giriş kısmı harikaydı. Böyle bir yazı yazmayı hayal ederdim, artık vazgeçmek zorundayım o yazıdan. İhsan Oktay Anar kafamdakinin aynısını benim asla yazamayacağım kadar güzel yazmış bu kitabın girizgah bölümünde.

Kitaba gelirsek; İhsan Oktay' ın üslubuna laf edecek halim yok. Çok özgün, çok akıcı ama daha okuduğum ikinci İhsan Oktay kitabında sıkıldım ben, aynı şey. Ve her ne kadar tek başına değerlendirildiğinde çok sağlam bir kitap olsa da Puslu Kıtalar Atlası ile kıyaslandığında hem hikaye hem de karakterler bakımından o kitabın gerisinde bana göre. Ama tekrar söylüyorum kitap tek başına düşünüldüğünde zaten çok iyi, ben bir kitaba oy verirken kendimce onu kendi kategorisinde değerlendirerek yapıyorum bunu. Genel bir değerlendirme yaparsam 6 yıldız verdiğim kitapların yanında bu kitap kesinlikle 10 yıldızı hak eder ama o zaman Puslu Kıtalar Atlası' na 12 yıldız vermem gerekir ;)
ataç ikon Yedinci Gün
kitaba 6 verdi
0 yorum
1234

1234

@ercandurak - Trabzon

Çok zekice, söyleyecek söz bulamıyorum. Her kitabında mevcut olan mizah bu kitabında fazlasıyla var ki yazar bütün birikimini sunuyor ortaya. Bilgi birikimi, araştırmacılığı ile yazar sizi çok rahat etkiliyor. Seller sular gibi akan paragraflar sıkılmadan okumanıza olanak sağlıyor, fazlasıyla keyif alıyorsunuz. Gerçekten kahkaha atacağınız anlarda çıkacak, elbette güldürmece kitabı değildir ama hani derler ya güldürürken düşündürüyorum öyle bir şey işte. Argo kelime, arapça ve farsça kelime bol bol kullanılmış bu bazı okuyucular için sıkıntı çıkartabilir. Az çok satrançla uğraşmış biri olarak, satranç müsabakasının geçtiği bölümlere bayıldım, o bölüme bir ayrı güldüm. İhsan Oktay Anar'ı okumayanlar varsa bence yazarın bir kitabını muhakkak okumalısınız. Bir kitabını okuduğunuz taktirde diğerlerini de kesinlikle okuyacaksınız.
ataç ikon Yedinci Gün
kitaba puan vermedi
0 yorum
beklentilerin yüksek olmasından mütevellit bir çok insanı az buçuk hayal kırıklığına uğratmış gibi gözükse de, aslında bu sefer çokça kahramanlar/isimler üzerine değil de insanlık tarihi, tarihçe silsilesi, olaylar ve olayların zamanda yolculuk eşliğindeki şahane göndermeleri ile daha kuvvetli bir edebi yanı olan/olmuş (bana göre) kitap.
kâh sorgulatmış, kâh düşündürmüş ve hatta kâh ince ince derinden güldürmüştür. eline sağlık türk edebiyatının gönderme üstadı, kalemine ve fikrine sağlık. ama işin kötü tarafı şimdi bu adam ne zaman kitap çıkaracak diye beklemek var bir de. neyse bizde en baştan sırasıyla tüm kitapları alır ve tekrar başa sararız, ki üstadın gelişimini de tekrar tekrar irdeleriz.
not: en koptuğum kısımlardan birisi de evrak taraması yapılırken fişlenenlerin en üst amirler bile olması durumuydu.
ataç ikon Yedinci Gün
kitaba puan vermedi
0 yorum
Elif

Elif

@elifce - Sakarya

Okuduğunuz ve okuyacağınız kitaplarda giriş bölümü ve finali akılda kalır en çok. Girişteki o hikayelerin bağlanışı, bir olayın öbürüne etkisi, en sonunda ana karakterimiz İhsan Sait'e ulaştığımız an, kitap beni cezbetti zaten. 3 bölümün 3 farklı zaman diliminde geçtiği, zamanla yolculuk olayının tarihi olaylara bağlandığı, karakterlerin samimiyeti ve yazarın daha önce hiçbir kitapta rastlamadığım o dobra mizacı ve bununla gelen okudukça eğlendiren sert mizahı su gibi okumanızı sağlıyor. Final dedim bir de, kitabın adını aradım kitap boyunca, takılırım ben öyle detaylara. Düşünüyorum Yedinci Gün nerede çıkacak, o esnada çok güzel bir noktadan vurup iyi ki okumuşum gülümsemesi bırakıyor bana ve vedalaşıyorum bu güzel kitapla.
ataç ikon Yedinci Gün
kitaba 10 verdi
0 yorum
Bana hediye alınmış bir kitaptı alan arkadaşımın okumasına çok güvendiğim için hiç tereddütsüz başladım fakat bende sona 40 sayfa kala dayanamayıp bıraktım ki asla sevmem yArım bırakmayı neden yazıldığını hangi amaçla yazıldığını çözemediğim çok gereksiz detaylara yer verilen kullanma kılavuzu yazmak isterken böyle saçma ve boş bir kitap çıkmış ne gerek vardı hocam vaktimizi de çaldın!!!fakat yazarı sonrasında araştırdım Suskunlar'ı beğenen okur daha fazla ve birçok okur yedinci gün için olumsuz yorum yapmış ve eseri başarısız bulmuştur. Bende oluşan önyargıyı yıkabilirsem yazara birde "suskunlar" ı okuyup eleştiri yapacağım özetle tavsiye etmiyorum.
ataç ikon Yedinci Gün
kitaba 2 verdi
1 yorum
Ayşegül Aslahan (@aysegulaslahan38)
Hislerime tercuman oldun resmen. Berbatti.. Berbattt
19.12.15 beğen cevap

Yedinci Gün - S41

...den ötürü "Aman Baba" demeye başladı. Ancak siftah ettiği daha ilk namazında ensesine inen şaplak boyun kemiğini örselemiş, Aman Baba sallabaş olmuştu. Sinir tutunca kafası mütemâdiyen sağa doğru sallanıyor, namazda solundaki meleğe selâm vermesi zorlaşıyordu. Zâten solundaki melek onun karga sesini işitmese de olurdu. Ama baba pes etmedi. Mukâvele yoluyla, Şimşir Sokak'taki bir meyhanenin, kumarhâne olarak kullanılan arka odasını mescide dönüştürdü. Bu işi başardığında kendisini, fetihle bir kilise yerine bir kumarhâneyi secdegâha dönüştüren muzaffer bir sultan gibi görüyordu. Fakat asıl muvaffakiyeti bu olmayacaktı.
Davut KOCATAŞ tarafından eklenmiştir.
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

Evet! Kitleler baruttan sonra keşfedilen en ölümcül silâhtı. Onları artık krallar değil, halk avcıları kullanabilirdi. Çünkü kitleler dalkavukları severdi. Tek iken sefil, zavallı ve haksız, bir araya geldiklerinde ise şerefli, kuvvetli ve haklı oluyorlardı. Bu, on pezevengin bir araya gelince bir aziz etmeleri kadar akla havsalaya sığmaz bir şeydi.
ataç ikon Yedinci Gün
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
1234

1234

@ercandurak - Trabzon

(...) "Hayır tam tersi, pasta çok lezzetli. Suratımın kekrekliğine bakıp aldanmayın. Galata'da sirkeci Karailyadis'in ticarethanesinde, bu kokuyu teneffüs ede ede otuz üç senedir çalışıyorum. Gençliğimde neşeli ve mütebessimdim, sirke buharı yüzünden suratım böyle oldu," diye cevap verdi. Adamcağızın hali gerçekten acıklıydı. Yaşı elliyi geçmesine rağmen hiçbir kız evi, "Ekşi suratlı!" diye onu güvey kabul etmemiş, bu yaşında döl zürriyet sahibi olamamış, ama en kötüsü, eline bir kadın eli değmemişti. Adamın hayat hikayesini dikkatle dinlerken altı bardak maden suyu içen Paşaoğlu, onun aynı zamanda maharetli bir poker oyuncusu olduğunu da öğrendi. Çünkü oyunda kartlar dağıtılırken yüzü ekşidiği için, rakipleri, adamın eline kötü kağıt geldiğine hükmediyor, ne zaman rest çekse blöf sanıp görüyorlardı. Bu istidadı sayesinde daha şimdiden pokerde bir servet biriktirmiş (...)
ataç ikon Yedinci Gün
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Büşra★

Büşra★

@aylakbirb

Tabakasından bir cıgara alıp yaktı ve ellerinin titrediğini gördü, çünkü heyecanlanmıştı. "Âlâ!" dedi. "Demek ki hâlâ yaşıyorum."
ataç ikon Yedinci Gün
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ömer DEMİR

Ömer DEMİR

@omerdemir - İstanbul

"Aşk hakikiyse eğer.masallar da hakikidir ve onların hakiki olduğuna artık inanıyorum.Lütfen bana istediğiniz masalı anlatınız,inanırım.Cüceleri.büyücüleri devleri anlatınız artık inanırım.Beni sevdiğinizi anlatınız,çocuk gibi inanırım. "
ataç ikon Yedinci Gün
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
1234

1234

@ercandurak - Trabzon

Şimdi çok uzaklardasınız. Ama hayır! Sinemde, kalbimin ta derininde olduğunuzu lütfen biliniz. Sizi daima görüyor, siz yaşıyor ve sizi seviyorum. Kalbimi aşkınız çarpıtıyor, nabzım sizin isminizi durmadan ve durmadan heceleyerek atıyor. Siz damarlarımdan akıp beni sarhoş eden şaraptaki hakikatsiniz.
ataç ikon Yedinci Gün
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
7
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken İhsan Oktay Anar Kitapları
Türk edebiyatının en başarılı yazarlarından biri olan İhsan Oktay Anar'ın muhteşem kurgularıyla okurların gönlüne taht kuran,...
nihal baysal

nihal baysal

@nihalbaysal

Yedinci Gün paylaşım fotoğrafı
Yedinci Gün
Vize haftasını atlattığıma göre kitaplarıma dönebilirim (:
⏩Caminin yanı sıra meyhâne de, yani Allah'ın evi yanı sıra Şeytan'ın evi de herkese açıktı.
Sayfa 37
instagram : @banakalankelimeler
ataç ikon Yedinci Gün
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum