up
ara

Başucumda Müzik

Başucumda Müzik Konusu ve Özeti

Başucumda Müzik
Başucumda Müzik kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752893429
Sayfa: 440 sayfa Basım Tarihi: 2007
"Eğer, hayatımızın bir an'ına gidip orada sonsuza dek kalacaksınız deseler yalnızca iki şeyden birini seçmek isterdim. Biri, o çocukluğun bahçesindeki ağacın dalına asılı salıncakta sallanırken... Öteki, bütün hayatım boyunca en çok sevdiğim adamla öpüştüğüm ilk gün... Herkes âşık olmanın ortak dilini bulup yazmaya çalışıyordu. Ama aslında bu kadar basitti işte: Birini öptüğünde salıncakta sallanır gibi hissediyorsan âşıksın."
Minel Alya Bayrak

Minel Alya Bayrak

@daktilokiz

Ne Denir Ki !
Herkesin kitap hakkında hem fikir olduğu bir düşünce ile başlamak gerekirse; Bir erkek, bir kadının duygularını nasıl da bu kadar başarılı ve sürükleyici bir şekilde yaklaşık 500 sayfaya sığdırır ? sorusunun cevaplarını kitabı bitirdikten hemen sonra daha iyi anlayabiliyordum. Bir erkeğin kadının hislerini anlatması gerçekten şaşırtıcı ve ilk başta garipsediğim bir durumdu. Kürşat Başar‘ın romanlarını daha önce okumadığımdan ve kendisini tanımadığımdan kitabın ilk 50 sayfasını okuduktan sonra yazarın cinsiyetini merak ettim, cidden! Google’de bilgilerini bulduktan sonra şaşırdım doğrusu! ” Adam yazmış ” sözleri ağzımdan çıktıktan ve olayın içine girdikten sonra bir ihanet ve aldatma söz konusu olduğundan okuru gerisin geriye itebiliyor.Hayatı boyunca uçarı bir kız olan ( ki bu kızın adını kitapta hiç görmedik, adını sanını bilmiyoruz yani kitap kurgusu açısından ) baş karakterimizin ana özelliklerinden biri de istediğini yapması. Tabi bu olanlar 60 darbesi çerçevesinde gerçekleşiyor.Eski başbakanımız Menderes’in idamını bu kitapta hiç sorgulamadı yazar; zaten siyasi konulara aslında hiç girmedi. Kitabın başlangıcı ve sonucunda bu karakterlerin gerçek hayattaki isimleri hakkında vs. hiç bir bilgi yok. Bunu biz gibi kitabı araştıranlar bir şekilde bulduk, zaten zamanı bilen kişiler onların kim olduklarını biliyordur. Velhasılı Kelam; Sıkılmadan kitap okumasını bilenler için önerebileceğim kitaplar arasında
ataç ikon Başucumda Müzik
kitaba 9 verdi
0 yorum
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

İsmine aldanıp satın aldığım bir kitap. 2004 yılı sanırım.

Müzik, İnsanoğlunun yapabildiği en yüce sanattır bana göre.
Müzik sadece sanat değil, ayrıca ilham veren bir sanattır. Bir ressam eserlerini yaratırken dinleyebilir, bir yazar kitap yazarken dinleyebilir, bir cerrah ameliyat sırasında dinleyebilir, aşçı mutfakta müzik dinlerse bence daha güzel yemekler yapabilir vs. vs. Bir filmi, bir an için, müziksiz düşünsek...Charlie Chaplin'in hayranı olduğum sessiz filmleri düştü aklıma...Elbette ki o zaman henüz, ses kayıtları yapılamıyormuş muhtemel, yine de fonda müzik var gibi hatırlıyorum... Müziğin hayatımda çok önemli yeri vardır, kendimi bildiğim bileli, yaşamımda müzik var...Annem akordiyon çalıyordu ve ilk ezgileri bu enstrümandan dinlemiş olmalıyım, evimizde henüz gramofon ve televizyon olmadığı dönemlerde...Bu gün için çocuklarım, iki oğlum, severek, klasik müzikle ilgileniyorlar.

Başucumda Müzik...Çok güzel bir roman okurum diye hayal etmiştim...
Olmadı! Ne yazık ki olmadı! Bana göre olmadı!

Çok sıkıldım, bitirmek için olağanüstü çaba sarf ettim...

Aşkı mı anlatmaya çalışıyordu yazarımız, ben anlayamadım.Cümleler o kadar uzun, konusu öylesine sıradan, olaylar o kadar durgun ve tekdüze, hiç hareket ve heyecan yok, sevmedim…
Hatırladığım bu kadar.

Yazarımızdan özür diliyorum, bir emek sonuçta, ancak ben hissettiklerimi aktarıyorum sadece.

Güzel bir kitap ismi, üzülerek yazıyorum.
ataç ikon Başucumda Müzik
kitaba puan vermedi
0 yorum
Ayşegül Aksu

Ayşegül Aksu

@aysegulaksu

Kürşat Başar'ın Adnan Menderes'e aşık olan bir kadının hayatını, kadının kendi dilinden anlattığı harika bir romandır.
Değerlendirme bir kitaptan ne beklediğinize göre değişir.Eğer okuduğunuz satırlarda kendi yaşadıklarınızdan, hissettiklerinizden bir şeyler bulmuşsanız hiç fark etmeden sonunu getirdiğinizi göreceksiniz..Özellikle bazı vurucu cümleler tekrar düşünmenize sebep olacaktır. Klasik bir aşk hikayesi içerisinde aldatma, tutku, beklentisiz sevgi, geçmişe özlem ve hazin sonun kaçınılmazlığı ile noktalanır. Son dönemlerde benzer konular üzerine yazılan kitapların bollaşması bazı okurlarda konunun ticari meta haline getirilip kandırılıyoruz düşüncesi oluşturmuştur.
Kitabın en vurucu kısımlarından biri şu paragraftır ki her insan okuduğu kitapta, dinlediği bir şarkıda, izlediği bir filmde kendini anlatan bir şeyler arar, belki bu yüzden en çok bu kısmı etkilemiştir okurken:
--"Hep şaştılar,
Herkes..bütün hayatım boyunca arkamdan gelen o dedikoduları duydum. Nereye girsem sanki birdenbire konuşmaların kesildiğini anladım. Ama anlamadıkları şuydu; bazı insanlar hayatlarını kendi istedikleri gibi kurarlar. Geri kalanlarsa onların yaptıklarını birbirlerine anlatıp dururlar. Ben başkalarının hayatlarını anlatarak ömrümü geçirmek istemedim. Varsın başkalarını benim hayatımı anlatsın.
ataç ikon Başucumda Müzik
kitaba 10 verdi
0 yorum
Şeyma Ovalıoğlu

Şeyma Ovalıoğlu

@seymaberre

Harikaydı
Öncelikle yazarı can-ı gönülden tebrik ediyorum. Bir kadının hisleri, yaşadıkları ancak bu kadar güzel dile getirilirdi.
Kitap 50'li yıllarda yaşanmış yasak bir aşkı anlatıyor. Hayatı boyunca deli dolu, uçarı bir kız olan (kadının ismini bilmiyoruz çok tuhaf ki hiç belirtilmemiş) kendi isteği doğrultusunda yaşayan, daha çocuk denilebilecek yaşta bir hariciyeci ile evlenip yurt dışına yerleştikten sonra gençliğinin bir bölümünü orada geçirmiştir.
Yeni evli çift bir ara Türkiye'ye geldiklerinde balo salonunda tanışmış olduğu Fuat'la aralarında bir çekim yaşanır ve kadın karakterimiz aşkı Fuat'ta bulur.
Mektuplarla başlayan bu hikaye yıllar süren bir aşka imza atar.
Altını çizdiğim bir çok cümle oldu ama en beğendiğimi paylaşıp iyi geceler diliyorum. Ayrıca aşk romanı sevenler bunu asla es geçmeyin, kesinkes okuyun derim. :)
” Yazık ki insan, hayatın, hızla ileriye sarılan bir görüntüler kuşağı, bir an sonra geriye bir kez daha bakmasına bile izin vermeden bitebilecek bir oyun olduğunu, ona verilmiş bu bilinmez zaman parçasında karşısına çıkan rastlantıların içinde onu en çok mutlu edenleri bulduğu an, geriye kalan her şeyi boş vermek gerektiğini bilse de, yapamıyor. ”
ataç ikon Başucumda Müzik
kitaba 9 verdi
0 yorum
Sitting Panda

Sitting Panda

@sittingpanda

Bir de bana kalırsa kimi kitapların cinsiyetleri vardır. Öyle ki seksist bir yaklaşım bulurum bazı kitaplarda ve bitirdiğimde derim ki bu kitap erkekler içi yazılmış ya da kadınlar için. İşte Başucumda Müzik'i bitirdiğimde bu kitap kesinlikle bir kadın kitabı dedim. O yüzden daha çok kadın okuyuculara tavsiye ediyorum bu kitabı.

Kürşat Başar bu kitabında hikayeyi bir kadının ağzından anlatmış. Erkek olarak kadınsı duyguları bu kadar güzel dile getirmesi beni oldukça etkiledi. Kadına özgü gelgitler, olaylar karşısında verilen kadınsı tepkiler hepsi dozunda aktarılmış. Dili oldukça sade, belki de bu yüzden aşk romanı olmasına rağmen beğendim. Ağdalı cümlelerden uzak, her şey yerli yerinde. Anlatılan yoğun bir aşk olsa da okurken yormuyor. Okunamsı gereken kitaplar arasında.
ataç ikon Başucumda Müzik
kitaba 10 verdi
0 yorum

Başucumda Müzik - S41

Onun yatağının başında, elini tutup, gözlerini yeniden açmasını, yeniden benimle eski günlerdeki gibi keyifle konuşmasını, hiç değilse gözleriyle gülümsemesini, hayır, aslında hiçbirini değil, yalnızca, yalnızca adımı söylemesini bekledim.
alexandra tarafından eklenmiştir.
Arzu SutluFrappe

Arzu SutluFrappe

@arzua

"Gökyüzü gibi bir şey bu çocukluk / hiçbir yere gitmiyor."
ataç ikon Başucumda Müzik
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Tuğba Dgn

Tuğba Dgn

@tgbngd

Evet sözcükler güçlüdür ve eğer kadınların kalbine giden bir yol varsa, inanın bana sözcüklerden geçer.
ataç ikon Başucumda Müzik
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
''Ne şair yaş döker, ne aşık ağlar/ Tarihe karıştı eski sevdalar.''
ataç ikon Başucumda Müzik
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Merve

Merve

@mervez

Şairin söylediği gibi, "herşey gidiyor, bir tek o, dostluk, hep yanıbaşımızda kalıyor."
ataç ikon Başucumda Müzik
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve

Merve

@mervez

Çok sonraları bir keresinde şöyle yazmıştı: "Ne zamandır artık hayatın puslu, soğuk bir sonbahara döndüğünü sanıyordum. Seni gördükten sonra birdenbire güneşli bir sabaha uyandım. Şimdi dünyanın neresine gidersem gideyim, hangi mevsimde olursak olalım, seni düşündüğüm zaman (hayır, yanlış söyledim çünkü senin yüzün, gülüşün hep benim yanımda) hep güneşli, ışıltılı bir gün yaşıyorum. Acaba benim için dünyanın ışığını değiştirdiğinin farkında mısın?"
ataç ikon Başucumda Müzik
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
15
KİTAP
Herkesin Kitaplığında Bulunması Gereken Kitaplar
Ben kitap okuyorum diyen herkesin kitaplığında mutlaka bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Arkadaşınıza ödünç versen...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...