up
ara

Ivan Denisoviç'in Bir Günü

Ivan Denisoviç'in Bir Günü Konusu ve Özeti

Ivan Denisoviç'in Bir Günü
Ivan Denisoviç'in Bir Günü kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750508738
Sayfa: 157 sayfa
Soljenitsin, Stalin Rusyası'nda esaret altında yaşayan milyonlarca Rus'un ortak kaderini hem paylaşmış hem de bu kitap aracılığıyla dünyaya duyurmuştur.Bir parça ekmeğin, bir kâse suyun, bir çanak lapanın, tek bir parça çaputun bile hayatta kalmak ve yaşamaya devam etmek anlamına geldiği sürgün koğuşlarının tüm gerçekliğini büyük bir edebi başarıyla aktaran ve okuyucuya hissettiren Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Soljenitsin; Rusya'nın ücra bir köşesindeki bu buzlar ve karlar altındaki soğuk çalışma kampını ve esirlerin hayatta kalma mücadelesini anlatıyor.Doktor Jivago'ya kadar hiçbir ilk roman modern Rus edebiyatında, nadide bir eser olan İvan Denisoviç'in Bir Günü kadar heyecan uyandırmamış ve fırtınalar koparmamıştı.-David Stewart Hull-
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

2016/41/202 Sayfa - İVAN DENİSOVİÇ’İN BİR GÜNÜ - Aleksandr Soljenitsin - Varlık Y. Eylül 1973
İVAN DENİSOVİÇ’İN BİR GÜNÜ

Roman;Aleksandr Soljenitsin(Rus Yazar 1918-2008);Rusça'dan çeviren Mehmet Özgül;Varlık Y. Eylül 1973;202 Sayfa (9)(10 Ağustos 2016)

"Her sabah olduğu gibi,saat beşte ana barakanın yanındaki demir putrele vurularak kalk işareti verildi.İki parmak buz tutmuş pencerelerden zayıflayarak geçen çınlama sesi bir-iki kere üsteledikten sonra durdu. Hava ne kadar soğuk olacak ki,nöbetçi daha fazla vurmaktan vazgeçmişti."

Böyle başlıyor 1973 Eylül'ünde Varlık Yayınlarından çıkmış bu güzel roman ve mahpus Şuhov Ivan Denisoviç'in hapishanede geçen bir gününü anlatıyor.Yazarı Aleksandr Soljenitsin bu romanını yazıyorken kendi mahpusluk günlerinden feyz almış belli ki.Hayat hikâyesinden anlaşılıyor bu gerçek. İletişim Yayınları'nın http://www.iletisim.com.tr/kisi/aleksandr-soljenitsin/8850#.V7nz8fmLTIU başlıklı sayfasından alıntıladım aşağıdaki satırları:

"1918 yılında Rusya’nın Kislovodsk şehrinde doğdu. 1939-1945 yılları arasında Sovyet ordusunda görev aldı. Bu dönemde yüzbaşı rütbesiyle İkinci Dünya Savaşı’na katıldı. Ancak cephedeyken yazdığı mektuplardaki Stalin karşıtı görüşleri nedeniyle tutuklandı ve sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldı. Moskova yakınlarındaki bir hapishaneye konulan Soljenitsin, 1950’de Kazakistan’da bulunan Ekibastus’ta siyasal tutuklular için düzenlenmiş özel bir kampa gönderildi ve üç yıl burada kaldı. Bu kamptan da “istenmeyen kişi” (persona non grata) ilan edilerek sürgüne gönderildi. 1962’de İvan Denisoviç’in Bir Günü adlı Stalin karşıtı kitabını çıkardı. Bu kitabın başarısı üzerine kendini tamamen yazarlığa veren Soljenitsin oldukça ilgi gördü ancak daha sonraki çalışmalarıyla bir kez daha yöneticilerin tepkisini çekti; 1966’da ülke dışına çıkma yasağına çarptırıldı. Yaşamı boyunca çeşitli cezalara çarptırılan Soljenitsin’in çalışma kampları hakkındaki kitabı Gulag Takımadaları, dünyanın birçok ülkesinde yayımlandı ve anti-Sovyet propagandanın öğelerinden biri oldu. 1970 yılında layık görüldüğü Nobel Edebiyat Ödülü’nün kendisine politik nedenlerle verildiği iddia edildi ve 1974’te Sovyet hükümeti tarafından vatandaşlıktan çıkarıldı. İsviçre ve ABD’de geçirdiği sürgün yıllarından sonra Mikhail Gorbaçov, yazarın yurttaşlık haklarının geri verilmesi doğrultusunda çalışmalar başlattı ve sürgünüyle ilgili kararı 1991 yılında resmen kaldırttı. 2008 yılında Moskova’da yaşamını yitiren Soljenitsin’in başlıca eserleri şunlardır: Kanser Koğuşu (1966), Zafer Kutlamaları (1983), Mahkumlar (1983)."

Pazar,21 Ağustos 2016
0 yorum
Hayata Gülümse

Hayata Gülümse

@hayataagulumse

Ortam şartlarına en çok uyum sağlayanlar ancak hayatta kalır
Adından da anlaşılacağı üzere kitapta Ivan Denisoviç isimli mahkumun, sürgün edildiği kampta geçirdiği bir günü anlatılır. -30 derece soğukta sabahtan akşama dek çalışan insanların akşam yemeğinde ellerine geçen bir tas sıcak çorbayı içerken özgürlüklerini de, çektiklerini de unutuşunun hikayesidir. Bir parça kuru ekmeği günlerce içine diktiği ceketinde saklayan Şuhov'un hikayesi.

Genel kanıya baktığımızda hapishanede ilk amaç, mâhkumların kişiliklerini yitirmelerini sağlamak. bunun için, isim yerine rakam kullanılıyor; örneğin İvan Denisoviç Ş-854 olarak biliniyor, kişiye özgü giysi de kampta aynı nedenden dolayı yasak. Mahkumların yabancılaşıp, güven ve dostluk bağı kurulmaması için ise, gammazlamaya ödül veriliyor."

"Fakat en beter koşullarda bile insanın bi şeylerle mutlu olabildiğini, yaşama bağlılık geliştirebildiğini duyumsatan bir kitap. Misal; kahramanımız kampta dayak zoruyla yürürken yolda bi çöp bulur, adam o metal çöple yapabileceklerini düşünür, mutlu olur ve bunlar inanılmaz bi gerçekçilikle betimlenir. Ya da çorbada taneye benzer bi şeyler ya da irice bi kemik çıkınca sapıtırcasına memnun olan, yaşam sevinci duyan ve soğuktan it gibi titreyen kişilere değinilir, insanı sıcacık evinde irkiltir"

Kendi hayatından sıkılmış herkesin arada sırada, tekrar tekrar okuması gereken bir kitaptır. Her okuyuştan sonra yaşamınızın aslında o kadar da kötü olmadığını düşünmeye başlarsınız, ki bu da iyi bir rehabilite edilme yöntemidir.
8 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
[silindi]
12.01.18 beğen cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Otamatik portakal da Borgess de dile getirir "ilk amaç, mâhkumların kişiliklerini yitirmelerini sağlamak. bunun için, isim yerine rakam kullanılıyor; örneğin İvan Denisoviç Ş-854 olarak biliniyor, kişiye özgü giysi de kampta aynı nedenden dolayı yasak."
12.01.18 beğen 2 cevap
Tzn Arc

Tzn Arc

@tznarc

Roman yirmidört saatten az bir zaman diliminde yaşanan acımasız yaşama ve çalışma koşullarını anlatıyor.Çalışma kampı denen ama aslında bir hapishaneden farksız olan bu ortamda, mahkumlar insanca yaşam mücadelesi veriyor.Mahkumlar gün boyu çok fazla bir şey yemeden saatlerce soğukta çalıştırılıyor.Roman kahramanı İvan Denisoviç 1941 yılında Almanların eline esir düşmüş ama düşmanın elinden kaçmayı başarmış bir asker.Romanın anlatıldığı 1951 yılında savaş bitmiş,İvan Denisoviç geçen on yıl içerisinde hala aklanamamış ve cezasını çekmeye devam ediyor.Mahkumların çoğu neden bu çalışma kampına gönderildiklerini bile bilmiyorlar.Gopçik adlı genç çocuk,Sovyet yönetimine baş kaldıran bir çetenin üyelerine süt götürdüğü için,Sezar,henüz tamamlayamadığı bir filmi yüzünden,Tiyurin,babası toprak ağası olduğu için on yıl hapis cezasına çarptırılmış olduğunu romanı okurken anlıyoruz.Kirli,soğuk ve adaletsiz bir ortamdaki yaşam mücadelesinin anlatıldığı bu roman gerçekten müthiş.
0 yorum
SILA

SILA

@bilkenter

Stalin'in gulagları
Stalin'in çalışma kampları olarak adlandırılan gulag sisteminde; esir olan insanları anlatan bir romandır. Stalin dönemini; onunla eş zamanlı olarak yaşayanve kamplarda hyatını geçirmiş bir yazarın kaleminden çıkmıştır. Kitapta tarihin not almayı unutuğu birçok noktaya da parmak basılmıştır.
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
28.04.16 beğen cevap
ilker sabreder

ilker sabreder

@erhancengiz

Sosyalizim yıllarında bir mahpusun bir günü. Güzel bir sosyalizim eleştirisi
0 yorum

Ivan Denisoviç'in Bir Günü - S41

104'üncü iş kolundan geriye kalanlar hemen ortalıktan yok oldular.
Tzn Arc tarafından eklenmiştir.
lilipudd

lilipudd

@lilipud

İçimde gerçek duygusu uyandırmadıkça senin 'nasıl'larının cehenneme kadar yolu var.
ataç ikon Ivan Denisoviç'in Bir Günü
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hande Ç.

Hande Ç.

@handec

"Sıcakta oturan bir adam, soğukta donanı nasıl anlasın?"
ataç ikon Ivan Denisoviç'in Bir Günü
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Yüzü iyice çökmüştü fakat bu çökkünlükte düşkün, sakat bir insanın zavallılığı yerine aşınmış bir kayanın sertliği esmerliği vardı. Çatlaklar, koyu lekeler içindeki iri elleri onun uzun yıllar süren kamp yaşantısı içinde az şey çekmediğini gösteriyordu. Adamın duruşu bile zorluklara karşı direnişini anlatmaya yeterdi.
ataç ikon Ivan Denisoviç'in Bir Günü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Şu mide denilen şey hainin tekiydi, bir gün önceki günün tokluğunu hiç anımsamazdı, ama gelecek günler için durmadan, durmadan daha çoğunu isterdi.

Sayfa : 135
ataç ikon Ivan Denisoviç'in Bir Günü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Az dua ettiğiniz,inanmadan, içinizde duymadan dua ettiğiniz için istekleriniz yerine gelmiyor. İnsan durmadan dua etmeli. Sağlam bir inancınız varsa duanızla dağları yerinden oynatırsınız..
ataç ikon Ivan Denisoviç'in Bir Günü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
48
KİTAP
Beyaz Perdeye Aktarılan Kitaplar
Konuları senaryolaştırılarak beyaz perdeye aktarılan kitaplar listelenmektedir. İzlemeden önce okumanızı tavsiye ederiz....
83
KİTAP
Edebiyat Bölümü Öğrencilerinin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar
Her edebiyat bölümü öğrencisi, edebiyatı üniversitede öğreneceğini düşünür. Bilmez ki oradaki hocalar da gelen öğrencileri he...
40
KİTAP
Öldürmeden Önce Okunması Gereken Kitaplar
Öldürmeden diye üyelerimiz tarafından açılmış listedir. Aynen öyle, öldürmeden önce okumanız gereken kitaplar. Ne anlarsanız ...