up
ara

Sultana

Sultana Konusu ve Özeti

Sultana
Mayada Saddam Hüseyin Döneminde Bir Kadının Yaşam Mücadelesi kitabının da yazarı Jean Sasson tarafından kaleme alınan Sultana kitabı Anlatı, Anı, Hatıra türünde okuyucusu ile buluşuyor. Varlık Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789754341225 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Sultana isimli kitap 240 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Hatice Bilimer çevirmiştir. Sultana kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Hatice Bilimer
Yayınevi: Varlık Yayınları
ISBN: 9789754341225
Sayfa: 240 sayfa
Suudi Arabistan'da Peçe Ardından Gerçek Bir Yaşam Öyküsü

İnsan hakları konusunda biraz olsun bilinçli kişiler, bu kitabı etkilenerek okuyacaklardır. Bu çok özel öykü, Suudi Arabistan'da çiğnenmekte olan insan haklarıyla, en zengin ailelerde bile erkekler tarafından kadınlara benimsetilen gerçek rolün anlaşılmaını sağlayacaktır. Örnek oluşturacak kadar cesur bir kadının yazdıklarının etkisi, öykü okunup bittikten sonra uzun süre kalacaktır. Betty Mahmudi Sultana, inanılmaz bir servet içinde dünyaya gelmiş bir Suudi Arabistan prensesidir. Üç kıtada çeşitli mülkleri, özel jeti, paha biçilmez tankları olan bu kadın, aslında altın bir kafes içinde yaşamaktadır. Kendi yaşamını denetleme hakkı bulunmayan Sultana, babasının, kocasının, oğullarının ve ülkesinin tutsağıdır. 13 yaşında evlenmeye zorlanan genç kızlar, boğularak öldürülen, taşlanan, ölünceye kadar penceresiz bir odada kapalı tutulan kadınlar vb. başka ülkelerde insan haklarına saldırı olarak nitelendirilirken, bu tür durumlar burada gündelik, sıradan olaylar olarak yaşanmaktadır. Krala yakın soylu bir ailenin üyesi olmasına karşın, ülkesindeki kadınların durumunu açıklama riskini göze alan Sultana, dini liderler tarafından yakalanıp ölüm cezasına çarptırılma korkusuyla kimliğini saklamak zorundadır. Bu nedenle öyküsünü Batılı bir yazara aktarır ve onun aracılığıyla kara çarşaf ardındaki gerçekleri öğrenmemizi sağlar. Jean Sasson, bir bestseller olan "Kuveyt Tecavüzü" adlı kitabın yazarıdır. On yıldan uzun bir süre Suudi Arabistan'da yaşayan yazar bu süreç içinde Sultana'nın arkadaşı ve sırdaşı olmuştur. Yazar, halen Avrupa, Orta Doğu ve ABD arasında bir yaşam sürmektedir.
Esengül has

Esengül has

@esengulhas

Arabistandaki kadınların hayatlarını anlatan onların haklarını,erkeklere göre değerlerini,nasıl yokmuşlar gibi varsayılarak her hakkı erkeklere tanıyarak onların baskı içinde yaşatıldıklarını anlatan bir kitap. Yazar Arabistanda yaşayan Sultana isminde bir prensesin gerçek hayatını anlatmış.Daha doğrusu prenses olupta nasıl köle hayatı yaşadığını anlatmış.Sultana bu kitap için hayatını anlatırken ailesinin haberi yok ve gerçek ismini saklamak zorunda kalmış bir prenses.Gerçek bir hayat hikayesi olması nedeniyle oldukça etkileyen bir kitaptı. Ve insanı,insan hakları ve kadın erkek eşitliği konusunda oldukça düşündürüp etkileyen bir kitap.
ataç ikon Sultana
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Dünyalı

Dünyalı

@dunyaliperizan

Okurken insanı, özellikle bayansanız, isyan ettiren gerçek yaşam hikayesine dayalı bir kitap. Maddiyatın iyi olması, bolluk içinde olmanın cinsiyete dayalı ayrımcılığın olduğu yerde pek de işe yaramadığını görüyor insan. İnsanın içi kıyılsa da bir solukta okunuyor.
ataç ikon Sultana
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Sinem Kırlı

Sinem Kırlı

@sinemkrl

Bir solukta okuduğum okudukça ürperdiğim bir kitaptı. Arabistan'daki kadınların yaşadıkları zorluklar ve ülkenin içler acısı durumunu sultana adındaki bir prenses ailesinden gizli anlatıyor. Olaylar gerçek ve içler acısı başarılı bir kitap olmuş.
ataç ikon Sultana
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

Sultana - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle