up
ara
‹ Edebiyat Kulesi

Edebiyat Kulesi Kitap İncelemeleri

Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

Stop!
Nuri Pakdil'i içimize sindirerek anlayabilmek için belki tüm külliyatını olmasa da eserlerinin büyük çoğunluğunu (nitelikli bir okumayla) okumuş olmak, hayata ve olaylara bakış açısını özümsemek gerekiyor. Eserinde yakın dostlarından sık sık söz ediyor mesela... Ama hepsi de müstear adlarıyla yer alıyor. Onların kim olduğunu anlamak için bile biraz çabaya ve Pakdil üstadın hayat çizgisine eş okumalara aşina olmak gerekiyor.

Kelimeler ve cümleler bambaşka içeriklerle karşımıza çıkıyor. Gerçek anlamlarıyla anlama uğraşısı verdiğimiz takdirde bu çabamız sonuçsuz kaldığı gibi okuduğumuz metinler bize absürd ifadeler halinde görünmeye başlıyor.
ataç ikon Edebiyat Kulesi
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Serap

Serap

@serappamuk

Nuri Pakdil okumak kolay iş değil.Sıradan bir okur onun yazdıklarını ilk okuduğunda muhtemelen " deli bu adam " der . Kelimelerin içini bizim anladığımız anlamda doldurmaz ve der ki; "İnsan ancak gizemli cümlelerle özgür olur" (klas duruş kitabından ) Onu anlamak için biraz derinliğe ihtiyaç vardır, bir de akıl ve kalp dengesini iyi kurmuş olmaya. Yani yazılarını aklınıza sunarsınız ama kalbinizi işin içine katmazsanız hiçbir şey anlayamazsınız. Yazdıklarıyla hem anlaşılmak istemiştir hem de anlaşılmamak.Buradan aslında seçici olduğu sonucunu da çıkartabiliriz.Bir yazar olarak okuyucularını seçmiştir aslında diyebiliriz.Kelimeleri bir şifre gibi kullanır,sözcüklerin içerisini kendi anlamlarıyla doldurur.Bir Nuri Pakdil sözlüğü çıksa yeridir :)
Onu anlamaya başladığınızda işte o zaman içinizdeki fırtına başlar.Her kelime ruhunuza işler.Demiştim ya beyin ve kalp iki organ olmaktan çıkar tekleşir , bir olur.Aklıselim yada kalbi selim nasıl isimlendirirseniz artık o olur. Bir cümlesi gününüzü alt üst eder.Günlerce aynı cümle üzerinde tekrarlıyor bulursunuz kendinizi.Ama bu tekrar asla ilk okuduğunuz gibi değildir.Her gün başka bir manayla doğar onun özenle seçtiği kelimeler.Kısacası Ustayı okumak bir ayrıcalıktır...
" Anlamak fiilinden meşaleler yapılmalı : yeryüzünde birbirimizi görebilmek için."
ataç ikon Edebiyat Kulesi
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum