up
ara

Son Kuşlar

Son Kuşlar Konusu ve Özeti

Son Kuşlar
Kayıp Aranıyor kitabının da yazarı Sait Faik Abasıyanık tarafından kaleme alınan Son Kuşlar kitabı Öykü, Anlatı türünde okuyucusu ile buluşuyor. İş Bankası Kültür Yayınları yayınevinden 2013 yılında 9786053607199 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Son Kuşlar isimli kitap 134 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Sait Faik Abasıyanık Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Son Kuşlar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9786053607199
Sayfa: 134 sayfa Basım Tarihi: 2013
"Söz vermiştim kendi kendime: Yazı bile yazmayacaktım. Yazı yazmak da, bir hırstan başka ne idi? Burada namuslu insanlar arasında sakin, ölümü bekleyecektim. Hırs, hiddet neme gerekti? Yapamadım.

Koştum tütüncüye, kalem kâğıt aldım. Oturdum.
Ada 'nın tenha yollarında gezerken canım sıkılırsa küçük değnekler yontmak için cebimde taşıdığım çakımı çıkardım. Kalemi yonttum. Yonttuktan sonra tuttum öptüm. Yazmasam deli olacaktım."

"Haritada Bir Nokta" adlı öyküden.
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Havuz Başı diye bir öykü kitabı var Sait Faik' in. İşte o kitapla beraber aynı kitapta yer alıyordu bu kitap. Tekerleme gibi oldu farkındayım da yani iki kitabın birleşmesinden oluşan kitabı okudum. Havuz Başı için 4 hikaye hariç çok sıradan, vasat bir kitap demişim, bu kitap için de benzer şeyleri söylerim ne var ki bu kitabın hikayeleri ve dili biraz daha sardı beni. İki kitap arasında sadece 1 sene var gerçi, Son Kuşlar 1952, Havuz Başı ise 1951' de yayınlanmış. Bu yayım tarihlerine 1 dakika kadar önce wikiden baktım. İsteseydim buradaki bazı kullanıcıların yaptığı gibi 5 dakika önce wikiden okuduğum bir şeyi gelip yazar sonra bir de utanmadan bir yerlerde okumuştum zamanında ya oradan aklımda kalmış derdim. Tabii bunu yapacak olsam en azından wikideki cümleleri aynen olduğu gibi almazdım ki bari yediğim halt hemen anlaşılmasın. Böylelerini Bermuda Şeytan Üçgenine atmak lazım. Sözlükten çalınan entrymi de gördüm zaten burada zamanında. Her neyse ne diyordum; kitap.
Çok sevdiğim bir abimin söylediğine göre bu yazarın ilk öyküleri güzelmiş. Sarnıç, Semaver filan. Yine de bu iki vasat kitaptan sonra bir Sait Faik daha okuyacağımı hiç sanmıyorum, ama Havuz Başı için dediğim gibi kitapları dönemin şartlarına göre değerlendirmek gerekir. Kanımca bu kitaplar bugün yazılsa basmaya bile değmez bana göre, ama o dönem yokmuş işte böyle hikayeler. Yine o çok sevgili abiciğimin tanımına göre ''o zamana kadar yazılan hikayeler hep padişahım çok yaşa türünde. Bu adam ise ateş yakamayan bir adamın hikayesini yazmış mesela'' Bu bağlamda düşünüldüğünde elbette çığır açan bir yazar denebilir Sait Faik' e. Yeni bir öykü akımı başlatmış.
Abi söyleyene kadar fark edemediğim ama ondan duyduktan sonra rahatlıkla fark ettiğim bir de detay var; Sait Faik' in eşcinsel eğilimleri olduğu hatta bazı kaynaklara göre de direkt gay olduğu bilinirmiş. Metinlerinin altında da bu eğilimi fark edilebilirmiş. Bu açıklamadan sonra kitabın devamını okurken adaleli erkek kollarından filan bahsettiği bölümleri başka gözle okudum haliyle. Oğlum kızlar çok güzel lan, niye gay oluyorsunuz ki ya :(
ataç ikon Son Kuşlar
kitaba 5 verdi
1 beğen · 1 yorum
Fatih S. (@fsalim54)
Bende Sait Faik'in Semaver kitabını okudum sadece. Ve bir daha okumamaya karar verdim.''Sait Faik'in nesini beğenirler anlamış değilim'' diyeceğim ama sadece bir kitabını okuduğum için bu hakkı kendimde göremiyorum :).... Sadece!! ipekli mendil'' hikayesini beğenmiştim. Çok da güzel bir kısa filmi var..... http://www.youtube.com/watch?v=rIDAokZ-0j0
17.03.14 beğen cevap
Yasemin Pforr

Yasemin Pforr

@yaseminkivircik

Son Kuşlar buram buram deniz kokan bir kitap. Uçsuz bucaksız denizin ortasında yalnız bir yazar. Öykü atölyesi arkadaşlarımla Burgazada’da ki Sait Faik Müzesine yapacağımız gezi öncesi, yazarın adadaki evinde yazdığı öykülerinden oluşan bu kitaptan daha iyi bir hazırlık olamazdı. Her bir öyküsüyle Ada’da gezdiren, Ada sakinleriyle tanıştıran, balıkçı teknesiyle balığa çıkaran, balık ağlarına takılmış gümüşi balıkların çırpınışlarını kokusuyla beraber seyrettiren bir kitap. İnanılmaz bir gözlem yeteneği ile okura hem öykünün geçtiği mekanın, hem de öyküde bahsi geçen kahramanların ruhunu ince ince aktarıyor. Yazıldığı dönemin ağdalı yazımlarının aksine son derece sade bir dille, okurun beyin kıvrımlarının içine sızan bir yazar Sait Faik. Dönemin şaşalı, batıya dönük hayatlarının aksine sade insanı yazmayı tercih etmiş yazarın, muhtemelen eşcinsel eğiliminden dolayı kendine yer bulamadığı kendi dünyasından ziyade, günlük telaşları olan, samimiyetlerine inandığı bu insanların arasında daha rahat ettiği seziliyor. Satır aralarında yalnızlığı, yetiştiği döneme aykırılığı, yazmanın onun için hayata tutunma nedeni olduğu görülüyor. Deniz kokusunu burnuma kadar getiren, Apostol’la, Vasili’yle, Antimos’la, Mercan Usta’ya, Kalafat’la aynı havayı solduran, Adanın tepelerinde dolaştıran bu kitabı ben çok severek okudum.
ataç ikon Son Kuşlar
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

Lise yıllarında okunması gerekip de geç kakınmış nir yazar Sait Faik Abasıyanık. Aslında bu yazarın kalrmi ile tanışmak ve Abasınayık Beyi tanımak istiyorsanız önce "semaver"i okuyun diyenler oldu, ben bende anısı olduğu için" Son Kuşlar"dan başladım.
Aslında ilk başladığımda zorlandım okurken, tasvirlerini kavrayamadım, daha sonra yeniden daha sakin bir kafa ile okumayı denedim. Sabırla her bir satırı yeniden yeniden okudum ve okudukça Sait Faik'in derin anlatımı ile tanıştım. Lakin deniz, ada, balıkçılık... Bunlarla alakalı teknik bilgi verme hususu beni biraz yordu. Bu okumama engel oldu mu tabiki hayır." Ben yazdığımı beğenmezsem olduğu gibi müsveddeleri atar, yeniden yazarım. " diyen bir yazar, Türk öykücülüğünün temel taşlarından birisi sizi çağırıyorsa kendi dünyasına amenna der ve yola sabır ile devam ederiz.
Gelelim öykülerine, Öykülerini titizlikle ele almıştır. Doğa ile bambaşka bir atmosferde, bambaşka hislerle içiçe ilişkiler kurmuştur. Okura denizin kokusunu yaşatacak kadar derin ama bir o kadarda sade bir anlatım sunmuştur.
Onun anlatımında yaşanan son güzel günleri, uçan son kuşları izleyeceksiniz, belki ah deyip geçmişe özlem duyacaksınız, belki de geleceğe dair ümit besleyeceksiniz...
Son Kuşlar okuyun, değerli bir kalem ile tanışmaya geç kalmayın...
ataç ikon Son Kuşlar
kitaba 7 verdi
7 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

''Yazmazsam çıldıracaktım.'' diyor Sait Faik Abasıyanık. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği de yazma arzusudur bence. O, ne güzel, ne yalın, ne muhteşem bir yazardır! Her kitabı, her hikayesi ayrı güzel... Fakat bir tane var ki, benim en sevdiğim ayrıca okuduğum ilk kitabıdır. Son kuşlar, doğamızı korumanın önemi yanında, bu evrende yalnız olmadığımızı ve paylaşacak ne kadar çok şeyimiz olduğunu anlatan bir kitaptır. Adeta sayfalara kendini dökmüş, olabilecek en içten dille yazılarını bu kitaba aktarmıştır. Ayrıca olaylara üçüncü bir gözden bakmaz, gözlemlerinin yanında o kadar kendini de anlatır. Belki sayfalar eskiyip yıpranır fakat bu kitabın duygusu asla eskimez. Aklınıza geldikçe tekrar tekrar okursunuz bu kitabı, kendi gibi sizi de büyüsünde bırakır. Abasıyanık, bazen herkesten nefret eder, bazen özler, bazen farkına varır. Dedim ya, tıpkı bizim gibi... Kendinizi onun yerine koymadan duramaz, her yazısında kendinizden bir parça bulursunuz. Her hikayesi ayrı güzel olan bu 129 sayfalık kitabı biraz vakit ayırıp okuyun derim. Emin olun okumazsanız çok şey kaybedecek, okursanız çok şey kazanacaksınız.
ataç ikon Son Kuşlar
kitaba 10 verdi
5 beğen · 1 yorum
Sedat (@bedbin63)
Çok güzel yorumlamışsın :)
25.01.15 beğen cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

Çakıl Taşları...
Sait Faik " Ben yazdığımı beğenmezsem olduğu gibi müsveddeleri atar, yeniden yazarım. " diyen bir yazardır.Türk öykücülüğünün temel taşlarından birisidir.Her ne kadar kalender görünse de titiz bir yazar olduğu muhakkaktır.Bunu kitaplarında rahatlıkla görürüz.Son Kuşlar birbirinden anlamlı öykülerle oluşturulmuş.Var olmayana can veren, can verdiğini harekete geçiren, soyutu somutla perçinleyen yazarımızın kalemi sivri ve koyudur.Okuru her öyküsünde farklı duygulara götürürür.Birebir yaşıyoruz gibidir sayfalar.Nerden bir kuş çıkar ufukta kaybolursa biz de sayfalar arasında öyle kayboluruz.
Bedri Rahmi aynen şöyle tarif eder yazarı " Sait deyince aklıma çakıl taşları geliyor.Yer yer çok diri renklerle donanmış, kimisi serin, kimisi ılık, kimisi ayağı kavuracak kadar kızgın çakıl taşları..! "
Sait Faik hakikatlerin en sade ve asil süslenmiş yazarıdır benim için.Türk Edebiyatı'na en mukaddes hediyelerden biridir.Onu okumak billur bir denize açılmak, köpükler arasında huzura yol almış teknede maviyi kovalamaktır..!
ataç ikon Son Kuşlar
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

Son Kuşlar - S41

Her şey, daha doğrusu her renk soluk, silik, kabından taşmış, yayılmış bir halde büyüye büyüye, şeklini bulup bulup kaybederek, bir şey olmaya çalışıyordu. Önümüzde uçuk, manasız, hatta garip renklerle boyanmış bir duvar vardı. Bu duvarın boyunca sürü sürü ressamlar mücerretten müşahhasa, kaostan şekle doğru giden, bir oyundur oynuyorlardı.
(İş Bankası)

Gidip bir simit aldım, geldim. Oltayı vermek istedi.
- Kalsın, kalsın, dedim, ben biraz dinleneyim...
Bu işi evvelce yaptığı belli; oltayı sallayışı, tartışı... Bir balık tuttu: Balığı çekişi, hiç heyecanlanmayışı bana bu işe yabancı olmadığını anlatıyordu. Üç dakikada iki balık daha tuttu.
(Yapı Kredi)
Mesut Serdar tarafından eklenmiştir.
Adım Kadın

Adım Kadın

@adimkadin

Kuşları boğdular, çimenleri söktüler, yollar çamur içinde kaldı.
Dünya değişiyor dostlarım. Günün birinde gökyüzünde güz mevsiminde artık esmer lekeler göremeyeceksiniz. Günün birinde yol kenarlarında toprak anamızın koyu yeşil saçlarını da göremeyeceksiniz. Bizim için değil ama çocuklar, sizin için kötü olacak. Biz kuşları ve yeşillikleri çok gördük. Sizin için kötü olacak. Benden hikayesi.
ataç ikon Son Kuşlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Hazal

Hazal

@hazalaltintas

Kıskanç değilim fakat
Başkalarına bakma
Beni çıldırtacaksın

Syf. 93
ataç ikon Son Kuşlar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
küçük k.

küçük k.

@kucukk

Koştum tütüncüye, kalem kâğıt aldım. Oturdum.
Ada 'nın tenha yollarında gezerken canım sıkılırsa küçük değnekler yontmak için cebimde taşıdığım çakımı çıkardım. Kalemi yonttum. Yonttuktan sonra tuttum öptüm. Yazmasam deli olacaktım."
ataç ikon Son Kuşlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Göknil Bacak

Göknil Bacak

@goknilbacak

Denizin dibine, iki yüz metreden sonra, yedi rengin yalnız moru girer. Orada hiç bitmeyen lacivert bir gece vardır. Bu gecenin içindeki canlıların ışıkları kendiliklerindendir; yıldızlar gibi.
ataç ikon Son Kuşlar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Buket

Buket

@buketscli

"Kuşları boğdular, çimenleri söktüler, yollar çamur içinde kaldı.
Dünya değişiyor dostlarım. Günün birinde gökyüzünde, güz mevsiminde artık esmer lekeler göremeyeceksiniz. Günün birinde yol kenarlarında, toprak anamızın koyu yeşil saçlarını da
göremeyeceksiniz. Bizim için değil ama, çocuklar, sizin için kötü olacak. Biz kuşları ve yeşillikleri çok gördük. Sizin için kötü olacak. Benden hikâyesi."
ataç ikon Son Kuşlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
19
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Sait Faik Abasıyanık Kitapları
Çağdaş Türk hikayeciliğinin öncülerinden biri olan yazar ve şair Sait Faik Abasıyanık'ın en iyi kitapları listelenmektedir....
sümeyra şener

sümeyra şener

@sumeyrasener

 paylaşım fotoğrafı
"Dünya değişiyor dostlarım. Günün birinde gökyüzünde güz mevsiminde artık esmer lekeler görmeyeceksiniz. Günün birinde yol kenarlarında toprak anamızın koyu yeşil saçlarını da görmeyeceksiniz. Bizim için değil ama, çocuklar, sizin için kötü olacak. Benden hikâyesi."
ataç ikon Son Kuşlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Mustafa (@mustafac)
Sait Faik 'in "Abasıyanık" kitabı 😁
31.10.18 beğen 1 cevap
sümeyra şener (@sumeyrasener)
😃
31.10.18 beğen cevap
Şeyma Sezgin

Şeyma Sezgin

@seymanursezgin

 paylaşım fotoğrafı
Dünya değişiyor dostlarım !
Benden hikayesi .
ataç ikon Son Kuşlar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
9 beğeni · 1 yorum beğen ikon
BUKALEMUN (@karacurin)
Buna değişiyor denmez çünkü doğal literatürde kirleniyor desek daha doğru olur.
08.09.18 beğen 1 cevap
Mehmet

Mehmet

@yoldas

Tabiat, çoğunca dosttur. Düşman gibi gözüktüğü zaman bile insanoğluna kudretini ve kuvvetini tecrübe imkânları veren, yüz vermez bir babadır; fırtınasında kayığını batırdığı zaman yüzmesini, rüzgârında kulübenin damını uçurduğu zaman daha sağlamı, daha hünerliyi bulmayı öğretiyor; canavarlarıyla karşı karşıya bıraktığı zaman adale kuvvetini sınıyordur. Orada, dört tarafı sularla çevrili yerde insanların büyük, sağlam dostluklar, sağlam adaleler, namuslu günler ve gecelerle birbirlerine sokulmalarını, yardımlaşmalarını buyuran rüzgârlar, fırtınalar, deniz canavarları, kayaları günlerce haftalarca döven dalgalara ancak tabiatın buyurduğu şekilde yaşanabileceğini; sıkı ve sağlam adalelerin çelimsizlere yardım için; keskin aklın daha kör, daha mülayim, daha gürültüsüz ve yavaş akla, hatta akılsıza arkadaş için verildiğini; çorbanın çorbasızlara taksim edilmek için mis gibi koktuğunu öğreten, belki de öğretmenden öyle iyi, öyle mübarek anadan doğulduğunu hayal ettiren bir düşünceyle haritalardaki maviliğin ortasında, kocaman kıtaların kenarındaki büyük denizlerin bir tarafına kondurulmuş adalara bakar, kurar dururdum.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - Sayfa - 65 - 66
ataç ikon Son Kuşlar
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Mehmet

Mehmet

@yoldas

Ah, bu insan yüzleri ! Her şeyimizi bağladığımız, durmadan yanıldığımız, istediğimiz kadar bol hasletler, adilikler, iyilikler, kötülükler, delilikler, akıllılıklar, sevdalar yüklediğimiz insan yüzleri! Bu yüze olmazsa ötekisine yükleriz saydıklarımızı.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - Sayfa - 10
ataç ikon Son Kuşlar
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Çağla Şahin

Çağla Şahin

@caglasahin

 paylaşım fotoğrafı
İllede seviceksek kitapları sevelim çünkü onları tozlu raflarda unutsak bile bizden gitmiyolar. Sevgide zaten her şeyiyle yanında kalabilmek değil miydi?
ataç ikon Son Kuşlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 0 yorum beğen ikon