up
ara

Tehlikeli İlişkiler

Tehlikeli İlişkiler Konusu ve Özeti

Tehlikeli İlişkiler
Tehlikeli İlişkiler kitabının da yazarı Choderlos de Laclos tarafından kaleme alınan Tehlikeli İlişkiler kitabı Cinsellik, Sevgi türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789750700583 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Tehlikeli İlişkiler isimli kitap 512 sayfadan oluşuyor. Kitap Babil'in 406 Kitap Listesi - 1001 kitap listesinin Türkçe'ye çevrilmiş tüm kitapları listesinde de yeralmaktadır. Tehlikeli İlişkiler kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750700583
Sayfa: 512 sayfa
Ünlü Fransız yazarı "Choderlos de Laclos" (1741-1803), kendisini gerek Fransa'nın gerekse dünyanın en büyük yazarlarından biri yapacak olan, başyapıtı "Tehlikeli İlişkiler" için, bir yakınına yazdığı mektupta, "Ben öldükten sonra da yankıları dünyada sürüp gidecek bir yapıt ortaya koymak istedim," diyordu. Gerçekten de 1782'de tamamladığı bu dev roman, kendinden sonra gelen pekçok yazarı etkilemiş ve dünyanın bellibaşlı klasikleri arasında yer almıştır. Köşklerde, salonlarda, odalarda soylular arası bir dizi entrikayı dile getiren bu roman, mektuplar biçiminde yazılmıştır. Özlenen, aranan ve güç elde edilen cinsel aşk, bu mektupları yazan kişilerin temel tutkusudur. Vikont ile Markiz, bütün roman boyunca olayları ve entrikaları yöneten ve yönlendiren iki kişidir; romanın bir anlamda yarı-tanrılarıdır. Sanki romandaki öteki kişileri, yani ölümlüleri aldatmak için tanrılar katından inmişlerdir...
Misafir

Misafir

@misafir000

Kitabı okuyorum henüz. İnceleme için belki biraz erken. Ben yazayım yine de. Kitabın tamamı mektuplardan oluşmakta.Mektup-Roman tarzının öncülerinden. Okuyucu bu özelliğinden dolayı romanı küçümseyerek başlarsa yanılır. Yazar alışılagelen roman biçiminin dışına çıkarak çok zor bir şey başarıyor. Her mektupta olmasa da bir çok mektupta "aşk" çok güzel betimlenmiş. Okumaya çok zevkli başladım. Neredeyse yarıladım romanı ve biraz sıkılmaya başladım. Edebi yönü kuvvetli olmasına rağmen pembe dizi tadı vermeye başladı. Yani 3-5 mektup atlasanız da aynı mevzuu devam ediyor. İnşallah sonu beni mahçup eder.
Evet kitabı bitirdim. Daha önce yazdıklarımdan 5-6 mektup sonra olaylar hızlandı. Kitabı okuyanların ve eleştirmenlerin çoğu ana fikrin ahlak olduğu konusunda birleşiyor ama ana fikir "aşk". Kitabın sonunda erdemli ve namuslu olarak betimlenen karakterden hiç hoşlanmadım bana çok yapmacık geldi. Neticede ahlaksız ve namussuz bir karakterin yaptığını yaptıktan sonra nerede kaldı erdem ve namus? Bunlar benim fikirlerim tabi. Kitabı okumayanların keyfi kaçmasın diye üstü kapalı geçtim. Defalarca filmi çekilmiş ve bu kitabın ve iyi de edilmiş. Senaryolaştırmaya ve gişe yapmaya çok uygun bir konu. Okunması vakit kaybı değil.
ataç ikon Tehlikeli İlişkiler
kitaba 8 verdi
5 beğen · 0 yorum
RT.D.

RT.D.

@312

Choderlos de Laclos (1741-1803), Tehlikeli İlişkiler adlı romanını 1782 ' de tamamlarken, bir dostuna yazdığı mektupta: "Ben öldükten sonra da yankıları dünyada sürüp gidecek bir yapıt ortaya koymak istedim." demişti.
(*kitap kapağından*)

18. yüzyılda Fransa' da asillerin yaşamındaki bozulmalar, erotizm algısı, kadın-erkek ilişkileri fazlasıyla gerçekçi bir biçimde ele alınmış. 175 mektuptan oluşan romanda en güzel özellik çevirmenin Divan Edebiyatı'ndan beyitler de sunarak yazılanlara ayrı bir tat katmasıydı. Anlatımının çok durağan olmasına karşın psikolojik analizler açısından başyapıt sayılabilecek bir eser idi.
ataç ikon Tehlikeli İlişkiler
kitaba 8 verdi
6 beğen · 0 yorum

Tehlikeli İlişkiler - S41

Benim için olan sevginizden de, gerek benim, gerek yakınlarımın mutluluğuna gösterdiğiniz içten ilgiden de hiç bir zaman kuşku duymadım, benim genç güzel kızım. Aramızda artık bunun sözü olamaz, sizin yanıtınıza yanıt verişim de o noktayı aydınlatmak için değildir: Ancak Vikont de Valmont hakkında sizinle konuşmaktan kaçınmamın doğru olmayacağını sanıyorum.
RT.D. tarafından eklenmiştir.
RT.D.

RT.D.

@312

Kuşkulu, kuruntulu kimselerin kuşkularını da, kuruntularını da yenmenin asıl yolu, ellerinde kaybedilecek bir şey bırakmamaktır.
ataç ikon Tehlikeli İlişkiler
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum
RT.D.

RT.D.

@312

İlk aşkların çoğu, namusa daha bağlı olur, daha bir temiz olur, herhalde ilerlemeleri daha yavaştır; niçin bilir misiniz?
Aşığın kuşkulu, kuruntulu olmasından, çekingenliğinden sanırlar ama değildir; ilk aşka tutulan gönül, o bilmediği duyguyla birdenbire şaşırıverir, hemen her adımda bir durup gönlünü büyüleyen o duyguyu derin derin tatmak ister; o büyü taze bir kalpte, başka her zevki unutturacak kadar güçlü olur.
ataç ikon Tehlikeli İlişkiler
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
RT.D.

RT.D.

@312

Budalalar, dediklerine inanır, kötü dilliler inanır gibi gözükür; buna karşın siz ne yapabilirsiniz?
Size doğrusunu söyleyeyim: Korkuyorum ben. Sizin ustalığınızdan kuşkulandığımı sanmayın; ama suda asıl yüzmesini bilenler boğulur.
ataç ikon Tehlikeli İlişkiler
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
RT.D.

RT.D.

@312

... İnsan ciltler dolusu yazar da, bir çeyrek saat konuşmanın aydınlatıvereceği bir şeyi bir türlü anlatamaz.
ataç ikon Tehlikeli İlişkiler
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
RT.D.

RT.D.

@312

... Kocakarıları kızdırmaya gelmez, tazelerin ünü sanı hep onların elindedir.
ataç ikon Tehlikeli İlişkiler
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum