up
ara

Kibritçi Kız

Kibritçi Kız Konusu ve Özeti

Kibritçi Kız
Kibritçi Kız kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Nar Yayınları
ISBN: 9789755511849
Sayfa: 63 sayfa
Duygusuyla ülkeler aşıp sınır tanımayan; düşüncesiyle acıyı tatlı, çirkini güzel, deveyi pire yapan bir varlıktır çocuk. Çocuğa dair masallar ve hikayeler de öyledir. Çünkü çocuk dili ve duygusu dünyanın her yerinde aynıdır. Bir anda sarıp sarmalar, alır götürür insanı yeni ve güzel dünyalara... Kimlikler ve kahramanlar önemli değildir bu dünyada. Bu nedenledir ki Türk masalları başka ülke çocukları tarafından zevkle okunduğu gibi; dünya masalları içerisinde yer alan bazı batılı klasikleri de Türkiye'deki çocuklar tarafından aynı ilgiyi görür. İşte bu masallardan bir kısmını Gökkuşağı dizisi adıyla çocuklarımızın ilgisine sunuyoruz. Gökkuşağı renginde dünyalarda buluşmak üzere...
pigletcanim

pigletcanim

@pigletcanim

Kibritin ısıtamadığı milyonlarca minicik eller var!
Hans Christian Andersen, 1805’te Danimarka’da dünyaya gelmiştir.Yoksul bir mahallede büyümüş ve dönemin zorlu şartlarıyla ve sınıf farklılıklarıyla mücadele etmiştir.1828’de Kopenhag Üniversite’sine girmiş,üniversitenin ilk yıllarında Holmen Kanalından Amager Adasının Doğu Ucuna Bir Yürüyüş yayımlanmıştır.Düşsel masal tarzında yazdığı bu masal büyük bir başarı ve ilgi görmüştür.Çağının masal kalıpları dışına çıkarak kendine özgü bir tür oluşturmuş, deyim ve gündelik konuşma dilini kullanmıştır.Masallarla dünya edebiyatına çok büyük katkıda bulnan ve yenilikler getiren yazar, 1875’te Kopenhag’da dünyaya veda etmiştir.
Kibritçi Kız masalı, yayımlandığı 1835’ten beri, sonu mutlu biten masallar okumaya alışkın nesilleri, izler bırakarak, her çocuğu ve okuyan herkesin derinden etkilemiştir. Dramatik bir konusu vardır, alışılmış masallara göre sarsıcı bir anlatıma sahiptir. Kutu ile kibrit satan küçük bir kızı anlatır.Bir noel arifesinde yine kibrit satan küçük kız hiç satış yapamamıştır. Havanın soğukluğuna rağmen pes etmemiştir. Hava iyice soğumaya başlamıştır ve küçük kız iki ev arasında bir köşede oturur, hayallere dalar, aslında kurduğu hayaller yaşıtı olan birçok çocuğun sahip olduğu hayallerdir, onun istediği pahalı oyuncuklar, gösterişli kıyfetler değildir,sıcak bir evde yaşamak karnının doyması gibi temel ihtiyaçlarının karşılandığı hayalleri vardır. Kibritçi kız hayal kurarken ışınmak için farkında olmadan peşi sıra kibritleri yakar, kibritlerin bittiğini son kibrit söndüğünde fark eder. Ve üvey annesinin ona kızacağını bildiği için çok korkar ölmüş büyükannesinden yardım ister, onun sesini duyacağına inanır.Kar yağmaya devam eder ve küçük kızın üzerini bir örtü gibi sarar. Kibritçi kız donarak oracıkta kalır ve büyükannesi elini uzatarak onu yanına alır.
Hayatın acımazlığını açık şekilde anlatan bu masal aynı zamanda insanların yardım eli uzatmaktan eksik ve duyarsız olduklarını bizlere anlatır. Hayallerimizin önemini de vurgulayan bu masal bize hayallerimizi kaybetmememizi öğütler.
ataç ikon Kibritçi Kız
kitaba puan vermedi
0 yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

Çocukluk travmam
Okumayı söktüğüm ve tek başıma okuyabilmenin keyfini çıkaracağım zaman elime geçen masal. Masallar genelde mutlu sonla biter ama bu çok acımasız bir masal. Tek derdimin yediğim fazla şekerlerin dişlerimi çürütüp çürütmeyeceği olduğu hayatımın bu döneminde beni sarsan kitap. Okurken ağlıyordum zavallı kız ısınmak için kibritleri yakıyordu, kibrit hemen sönüyordu, ısınamıyordu, kibritler azaldıkça endişem artıyordu. Elimden hiçbir şey gelmiyordu onun için kendimi o kadar çaresiz ,kötü ve suçlu hissetmiştim. Sonunda kız öldüğünde ise inanamamıştım. Yedi yaşındaydım ve o zamana kadarki yaşantımda yaşlı insanların hep ölüme daha yakın olduğunu düşünürdüm. Ama kibritçi kız ölmüştü.Uzun süre uyku uyuyamamıştım. Çocuklara böyle masallar okunmamalı. Zaten büyüyünce dünyanın ne kadar berbat bir yer olduğunu anlayacaklar bari bırakın çocukken mutlu olsunlar.
ataç ikon Kibritçi Kız
kitaba 10 verdi
1 yorum
Portakal Dedektifi (@yagmuralbayir)
bu kitabı okuduğumda ben de bir şok geçirmiştim çünkü masallar hep iyi biterdi o yüzden sonu iyi olacak diye beklerken bir an kalakalmıştım :(
07.05.17 beğen cevap
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

Her masalın sonu güzel biter sanırız. Çocukluğumuzdan beri alışılagelen bir durum olsa da aslında kandırılmışız masallar güzel biter diye. Sırf uyuyalım diyedir belki de masalların güzel sonla bağlanması. Halbuki Kibritçi Kız bu alışkanlığı yıkıyor. Diyor ki; bir kibrit yanıp sönene kadar sürer hayallerimiz. Defalarca kez okuduğum hatta bazen sırf ağlamak için okuduğum bir masaldır Kibritçi Kız. Ne zaman yanan son kibritin ateşi sönse Kibritçi Kız oluruz hepimiz. Çocukluğumun ve yetişkinliğimin hüzünlü masalı. Bir kere daha günün anlam ve önemine binaen okuyup efkarlandırdı beni. Keşke hiç sönmese o kibritin alevi be çocuk. Ve çocuklar çocukluklarını doyasıya yaşasa.
ataç ikon Kibritçi Kız
kitaba 10 verdi
0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948

ÇOCUKLAR MUTLU SONLA BİTEN MASALLAR OKUMALI...
Kibritçi Kız masalı küçükken okuyup etkisinden günlerce çıkamadığım, beni fazlasıyla ağlatan bir hüzün masalıydı desem yeri var. Masal dediğimiz tür çocuklara hitap eder ve mutlu sonla biter bana göre. Bu masalda ise bolca hüzün havası esiyor bu da masalı masal olmaktan çıkarıyor. Kibritçi Kız adlı sözde masal, bence çocuklara hayatın acı gerçeklerini masal adı altında hissettirmeyi bilmiş. Ama bence bu masal kitabı bu kadar acılarla dolu bir masal kahramanı sunmasaydı daha iyi olurdu küçük okurlara... Fakat şunu da yazmadan geçemeyeceğim: Kibritçi Kız masalı her ne kadar hüzünlü bir masal olsa da gerçekçi ve etkileyici bir biçimde kaleme alınmış.
ataç ikon Kibritçi Kız
kitaba 7 verdi
2 yorum
RT.D. (@312)
Hakikaten de öyle bir çocuk masalı nasıl bu kadar etkili olur ve sonu bu kadar acı biter diye hep sormuşumdur :) Hayır bir de bizim kibritçi kız kibrit satarak yaşam derdine girmiş neden kibrit satıyor diye çocukken çok sorardım, buradaki kinayeyi hiç anlamamışımdır da. Aklıma getirdiniz, bu güzel inceleme için teşekkürler.
19.04.16 beğen cevap
Ceren Acer (@cerenacer948)
Rica ederim. :)
19.04.16 beğen cevap
Küçükken okuduğum ve gerçek sandığım bir masaldı ama çok etkilenmiş ve dışarıda kala,n tüm çocukları özellikle kış aylarında evime alma isteği duydum ve hala duyuyorum.
ataç ikon Kibritçi Kız
kitaba 8 verdi
0 yorum

Kibritçi Kız - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
26
KİTAP
En Komik Kitaplar ve Romanlar
Okurken kıkır kıkır güleceğiniz, sizi görenlerin okuduğunuz şeyi merak etmesine neden olacak eğlence ve mizah dolu kitaplar b...