up
ara
‹ Uçurtma Avcısı

Uçurtma Avcısı Kitap İncelemeleri

Gülizar Şirin Yürektürk

Gülizar Şirin Yürektürk .

@gulsirinyurekturk

Hasan ve Emir.. Afganistan'da geçen iki dostun hikayesi.. Okumaya değer bir kitap..
ataç ikon Uçurtma Avcısı
kitaba 8 verdi
15 beğen · 1 yorum
MerCurY (@mercury)
Mükemmel bir eser. Ödünç olarak verilen(alınan demiyorum) bir kitaptı yıllar önce, bense okumama rağmen tutuyorum hala kitaplığımın üst köşesinde....
26.12.18 beğen 1 cevap
kemal özokur

kemal özokur

@kemalozokur

mükemmel
Her yanında ayrıntı .İnişli çıkışlı , kitabı okurken kendinizi içinde bulacaksınız ,etkileyiciydi...
ataç ikon Uçurtma Avcısı
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
Zuhal Okal

Zuhal Okal

@zuhalokal

İz bırakır..
--spoiler içerir--
Hayatımda okuduğum en şahane,en etkileyici,en sürükleyici kitap. Bir insan elinden çıkan bu roman nasıl bu kadar iz bırakabilir? Daha önce okumaya başlayıp sıkılınca elimden attığım bu şaheseri neden daha önce bitirmedigim için kendime kızıyorum.Tarih hocamın tavsiyesi üzerine aldığım kitabı yaklaşık 4-5 yıl sonra baştan başlayıp 1 hafta içerisinde bitirdim. Bitirince de büyük bir boşluğa düştüm.Emir'in Hasan'a yaptığı şeyleri hiç bir zaman kabullenemedim, ona hep kızgın kaldım. Kitapta beni en çok şaşırtan olay Emir ile Hasan'ın kardeş olmaları ve Hasan'ın çoktan ölmüş olması. Ben Emir ve Hasan bir gün buluşup geçmişin hesaplaşmasını yapacaklar diye beklerken Emir Hasan'ı çoktan kaybetmiş. Ve asla unutamayacağım kitabın son sayfasında Emir'in Hasan'ın oğluna söylediği şu sözdür .
- senin için bin tane olsa yakalarım.
Bu kitabı okumama sebep olan hocama ve bu etkileyici romanı kaleme alan yazara sonsuz teşekkürler 🌸
ataç ikon Uçurtma Avcısı
kitaba 10 verdi
29 beğen · 5 yorum
SHADOWMAN (@melankolikruhum)
Belki Hasan değil ama Emir Sohrab can ile hesaplaşıyordu ve ömrünün sonuna kadar da hesaplaşacak. Ayrıca bin tane değil yüzbinlerce uçurtma yakalasa yaptığı hiç bir şeyi affettiremeyecek.
04.12.18 beğen 3 cevap
beyza bedir (@beyzabedir)
Bitirirken hüngür hüngür ağladığım kitap...
15.12.18 beğen 2 cevap
tahir gündoğdu (@tahirgundogdu)
Filmini de tavsiye ediyorum
15.12.18 beğen 2 cevap
Günay ilgar

Günay ilgar

@gunayilgar

Yeniden iyi biri olmak mümkün-Senin için binlerce kez...
Senin için binlerce kez...
Okuduğum en mükemmel, en etkileyici, en sürükleyici kitaplardan ve tavsiye ettiğim kitaplarda en başta gelenlerden ve hep tavsiye edeceğim.
Önce filmini izledim sonra kitaba başladım ve kitapta anlatılanları filmde gözümde canlandırarak yaşadım ki beni ağlatan kitaplardan biridir...Genelde filmi yapılan kitapları tereddütte izlerim. Çünkü çoğu başarılı değil ama bunun filmi ayrı kitabı apayrı güzel diğer uyarlamalara kıyasla. Ama bana göre Hasan tam da kitaptaki karaktere uygun, güzel Hasan... Kitapla ilgili çok şey yazmaya gerek yok okuyanlar zaten kitabın güzelliğini dile getirmişlerdir. Okumayanlar da bir an önce Kabil yolbculuğuna çıksın bence.
Yalnızca şunları yazmadan geçemeyeceğim; burarda çocuk olmak zor, kadın olmak da zor...
Okurken kendinizi ve ülkenizi bulabilirsiniz bulmak istediğiniz cümlelerde. Şeriat isteyenlerin okuması gereken bir kitap. Körü körüne istemek değil bilerek, severek istemek önemli, yaşayanları görüp, düşünüp, hissederek istemek önemli... ki böyle düzenin ne sevilecek ne de yaşanılacak bir tarafı var... islamı yobazlardan koruyun, aksi takdirde dünyayı islamdan koruyun (Mevlâna)
Laik! hukuk! ve adaletin! olduğu devletlerin değerini yalnızca orda yaşayanlar değil, yaşamayanlar da bilebilir. Eğer düşünebilinirse...
ataç ikon Uçurtma Avcısı
kitaba puan vermedi
8 beğen · 1 yorum
ferdamf (@ferdacelik)
[silindi]
03.12.18 beğen cevap
SHADOWMAN

SHADOWMAN

@melankolikruhum

Hangi dostluk?
BABA; oğlunun sandığı kadar onurlu bir adam olsaydın, oğlun için sözde onurunun arkasına saklanmazdın.
RAHİM HAN; Suçlusun, ama iyisin.
SÜREYYA; İyisin ama yeterince değilsin.
ALİ; Belki de en masumsun.
HASAN; Maalesef sadece kitaplarda var olacak bir karaktersin. Keşke gerçek hayatta da olsan. Ya da iyi ki yoksun. Emin olamadım. Ama asla senin gibi bir arkadaşım olmasını istemezdim. Her gün sana baktikça ne kadar kötü birisi olduğumu hatırlamak istemem. Bilmiyorum , emin değilim aslında. Belki de isterdim.
SOHRAB CAN; Bu kadar az beraber olabildiğin ailenden ne kadar iyi bir insan olabilmeyi öğrenmen, ailenin mi , senin mi başarın bilemedim. Ama keşke senin kadar cesur, senin kadar kararlı ve senin kadar güçlü olabilseydim. Tek kıskandığım sensin.
EMİR;Yaptığın hiç bir iyilik yaptığın kötülüklerin kefaleti olmayacak. Sen kötüsün ve hep öyle olacaksın. Hatta Asef ten daha kötüsün. Onun kötü olduğunu herkes biliyordu ama sen hiç göstermedin. Sen kötüsün Emir. Ve bir kötünün sahip olmamasi gereken seylere sahipsin. Hasan iyi olduğu için iyilik yaparken, sen borçlu ve vicdanen rahatsız olduğun için yaptın. Bu yüzden hem kotü, hem bencilsin. Baba'ya benzemesiğini sanıyorsun ancak birebir aynısınız. Ve bu dünya da senin gibilerden çok var.
ataç ikon Uçurtma Avcısı
kitaba 9 verdi
4 beğen · 0 yorum
Evren Özkaya

Evren Özkaya

@evrenozkaya

ah be hasan!
Çok güzel bir eser. Sıkılmadan okudum. “Coğrafya kaderdir “ sözünün anlamını tekrar tekrar vurgulayan bir yapıt. Kitapta bazı durumlara yer verilmemiş olduğu göze çarpsa da tamamen yazarla alakalı bir durum fakat bu eserin kalitesini gölgelemiyor.
ataç ikon Uçurtma Avcısı
kitaba 9 verdi
2 beğen · 0 yorum
NyssaKitty

NyssaKitty

@nyssakitty

Takdire şayan bir yapıt! 🙏🏻 👏🏻
Zaman içerisinde kendini tekrar tekrar okutmuş bir yazar olan Hosseini kalitesini her kitabıyla ortaya koymaya devam ediyor. Oldukça dram ve dokunaklı bir gerçeği ele alan bu kitabı ise hayatımda başucu kitaplarımdan biridir. Mutlaka ama mutlaka okunmalı diğer eserleri ile birlikte..
ataç ikon Uçurtma Avcısı
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
RamazanBerhan Akın

RamazanBerhan Akın

@ramazan819

UÇURTMA AVCISI
Khaled Hosseini'nin 2003 yılında çıkan ilk eseridir Uçurtma Avcısı.Benim de büyük bir merakla başlamak istediğim ilk kitabıydı ve edebi olarak beni derinden sarstı diyebilirim.Neden mi? 375 sayfalık bir eseri okurken hiç sıkılmamak,akıcılığı kitabın başında ve sonunda aynı çizgide devam ettirebilmek olay örgüsü ve kişileri bu kadar sağlam bir şekilde kurgulamak her babayiğidin harcı değildir.Kitap edebi yönden tek kelimeyle mükemmel. Khaled Hosseini'nin kalemine gerçekten hayran kaldım.Ama bildiğiniz gibi bazı kitaplar yazıldığı kadar masum olmuyor.İdeolojik ve politik bir dille yazılan kitaplardan birisidir Uçurtma Avcısı da.
Kitaba baktığınızda monarşinin son yıllarında büyüyen çocuğun gözünden Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgali, şehirde yaşanan trajedik olaylar, savaş yüzünden göç etmek zorunda kalan aileler(ki buna Emir ve babası da dahil) savaşın çocukların hayatlarını nasıl tükettiği ve sonrasında Taliban'ın Afganistan'a huzur getireceği beklenirken tekrar yarattığı kaos ortamı ve bu vahim ortamda Amerika ile Kabil arasaında mekik dokuyan Emir'in hayatı anlatılıyor.Fakat yazarımız bu kitabında kötü adam koltuğuna SSCB VE Taliban'ı getiriyor ve Amerika'ya bir iyilik elçisi gözüyle bakıyor.Sanki bunca yıldır en fazla bebek katili olan ülke Amerika değilmiş gibi.Sizce neden yazarımız Amerika'ya bu kadar büyük bir bağlılık duyuyor? Kitabı Amerika'da yazdığı için olabilir mi? İnanılmazdır ki kitabın son bölümlerinde 2001 de İkiz Kuleler'in yıkılması konusu geçiyor ve kitap 2003 yazında yazılmış.Ve Yazıldığı dönemden beri çok satanlar listesinde olan bir kitap.yani demem odur ki bu kitap Amerika için çok güzel bir pazarlama kitabı olmakla birlikte Khaled Hosseini'nin bir kukla olarak çok iyi bir şekilde kullanıldığı çok güzel bir SSCB'yi karalama kampanyasıdır.ABD'yi yüceltme politikasıdır.Bütün bunları bir kenara bırakıp edebi olarak ele alırsak notum 10 üzerinden 10 fakat bu iki yüzlülük işin içine girdiğinden 10 üzerinden 8'e inmek zorunda hissediyorum. Saygılar:))
ataç ikon Uçurtma Avcısı
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
Hasret Ateş

Hasret Ateş

@hasretsu

Şimdi ne yazarsam yazayım kitabı ne kadar çok beğendiğimi tam olarak anlatamam.
Hasan ve Emir in kopmayan bagları ve bir şekilde birbirlerinin hayatına dahil olması. Gerçek sevginin göstergesi... Büyüklerin bazen bize anlamsız gelen davranışlarının asıl sebebi...
En karanlık zamanlarında bir umut ışığı aramanın güzelliği... Ve doğru olanı yapmak.. Gerçek dostluklar...
ataç ikon Uçurtma Avcısı
kitaba 10 verdi
15 beğen · 1 yorum
Soner (@soner11)
Emirin Hasana ihaneti ve böyle can bir dosta ömür boyu hem borçlu hissetmesi, hem bu durumu hazmedememesi. Daha sonrasında da unutamaması, ondan kalan çocuğunu bulup kendi çocuğu görüp sahiplenmesi. Çok güzeldi gerçekten Hasan mükemmel bir karekter. Her durumda nasıl dost olduğunu gösteren mükemmel bi karekter. Sonradan da olsa Emir karekteri de ona keza mükemmeldi.
10.07.18 beğen cevap
Hayati Sarıekiz

Hayati Sarıekiz

@hayatisariekiz

Güzel de...
Konusu bakımından, üslup bakımından gerçekten harika bir kitap. Ancak dikkatimi çeken bir durum söz konusu. Kitapta Rus işgali ve Taliban olması gerektiği gibi aktarılmış ama Amerikan’ın Afganistan’ı işgalinden ve daha sonraki olumsuz süreçlerden bahsedilmemiş. Amerika göz ardı edilmiş ya da korunmuş yazar tarafından. Gerçeğin eksik yansıtıldığı tablodaki manzara gedik kalmış.
ataç ikon Uçurtma Avcısı
kitaba 7 verdi
1 beğen · 2 yorum
B.N.A... (@bna)
Yazarın diğer kitaplarında da Amerikan sempatisi görülüyor zaten. Çoğu insanın dikkatinden kaçan aman ne kadar da güzel bir kitap demekten başka bir şey yapmadıkları bir kitap. Bu durumun dikkatinizi çekmesini takdir ediyorum.
03.07.18 beğen 1 cevap
padmelimeltem (@padmelimeltem)
Yazar, 1978 yılında darbeden ve akabinde sscb'nin afganistan'a girmesinden sonra ailesi ile birlikte abd'ye siyasi siginmaci olarak gitmis. O zamandan beri de amerikan vatandaşı olarak orada yaşamakta, bu nedenle tespitinize cevap olabilir diye düşünüyorum. Belki minnet belki de sonrasını bilfiil yaşamadığından yansıtamamış olabilir diye düşünüyorum...
09.07.18 beğen cevap
Büşra Çağlayan

Büşra Çağlayan

@bussracaglayan

Ah Hasan ne güzel bir çocuktun sen ne kadar zorluk yaşamış olsan da sevgini saygını hiç kaybetmedin Emirin vicdanına dokundun ve Emir gözünden bize...
Kitabı daha keşfetmeyen arkadaşlar için; 'keşke' kelimesini kesinlikle kullanacaksınız. 'Keşke' daha önce okusaydım Hasan ve Emirin hikayesine daha yakından baksaydım...
ataç ikon Uçurtma Avcısı
kitaba 9 verdi
7 beğen · 1 yorum
Rukiye Dundar (@rukiyedundar)
Haklısın gercekten??
27.05.18 beğen 1 cevap
Baran Kaya

Baran Kaya

@barankaya

Mükemmel ötesi.
İnanılmaz derecede beni etkileyen bir kitap oldu. Bitirdikten sonra sürekli zihnimde hayaller kurulmuş hayatlara neden oldu. Kendi kendime karekterler oluşturup canlandırıyorum ve kendime şaşırıyorum. Yazarın hayatını okudum ve kitaptaki Emir karakteri ile bir hayli benzer olduğunu gördüm. Aklıma gelen ilk şey:" Bu adam Emir olabilir." dedim. Selam size Hasan ve Emir...
ataç ikon Uçurtma Avcısı
kitaba 10 verdi
12 beğen · 3 yorum
Enis (@dusundurucudusunce)
Bi okumak nasip olmadı şu kitabı. cook merak ediyorum
12.05.18 beğen cevap
Eslem Yaşar

Eslem Yaşar

@eslemyasar

Okuduktan sonra etkisinden çıkamadığım kitaplarda ikinci sırada... sayfaları çevirdikçe ağzım kapanamaz derecede açık kaldı resmen. Gerçek dramın anlatıldığı nadir kitaplardan Uçurtma Avcısı. Dostluklar arası gizli kıskançlıklar,kirletilen masumluklar ve savaşlar arasında kalan iki çocuk. Gizlenen sırlar da var işin içinde,ortaya çıkınca etrafındakileri kül eden. Hele Hasan'ın ve oğlunun yaşadıkları... gerçekten anlatmakla bitmez. Kesinlikle okumalısınız.
ataç ikon Uçurtma Avcısı
kitaba puan vermedi
10 beğen · 0 yorum
Nazlı Pilo

Nazlı Pilo

@pilonazli

İnsanı içine çekerek kendi dünyasına alip, sürükleyip gidip, arada gözyaşlarınizi tutamayip ağladiginiz, harika bir eser.
ataç ikon Uçurtma Avcısı
kitaba 10 verdi
10 beğen · 1 yorum
kalbiyle sevenler zümresi (@kalbiylesevenlerzumresi)
aynen öyle.
20.12.17 beğen cevap
Elif

Elif

@meslina

Khaled Hüseyin
İyi yazar.Çok iyi gözlemci .Kitapları sıkmaz.Modernist bir yazar.Keşke Afganistan halkını bu hale getiren emperyalist ülkelerede sataşsaydı.
ataç ikon Uçurtma Avcısı
kitaba puan vermedi
14 beğen · 0 yorum
/ 36