up
ara
‹ Tüm Uçurtma Avcısı İncelemeleri

Uçurtma Avcısı Kitap İncelemeleri

Mustafa Kerem

Mustafa Kerem

@mustafakerem

Dostluk, Arkadaşlık, Sadakat ve İhanetinin iç içe geçtiği bir eser...
Uçurtma Avcısı (The Kite Runner) kitabı Khaled Hosseini (Halit Hüseyni) 'nin okuduğum ilk kitabıydı. Roman Tacik asıllı Afgan Yazar Khaled Hosseini tarafından İngilizce olarak yazılmış ve Amerika'da 2003 yılında en çok satanlar (Best Sellers) listesinde uzun bir süre zirvedeki yerini korumuştur.
Yazar Khaled Hosseini 1965 Kabil doğumlu (Annesi Tacik Asıllı) olmasına rağmen babasının Dış İşleri Bakanlığındaki görevlerinden dolayı farklı ülkelerde özellikle de İran'da yaşamış ve sonunda Amerika'ya yerleşmiştir.
Khaled Hosseini'nin asıl mesleği doktorluktur fakat tüm dünyada ünlü Afgan yazar olarak tanınmıştır.
Afganistan'da bulunduğu dönemde Afganistan'daki monarşinin kralı Zahir Şah tahttan indirilmiştir. Afganistan'da monarşinin darbe ile sona erdirilmesi ve yeni yönetim biçimi olan Cumhuriyet Rejimine geçiş sürecinde Afgan halkının yaşamış olduğu toplumsal kırılmalardan fazlası ile etkilenen yazar bunu kitaplarına dramatik bir şekilde yansıtmıştır.
Uçurtma Avcısı (The Kite Runner) yazarın ilk romanı olmasına rağmen gerek roman tekniği açısından, gerek karakterlerin psikolojik tasvirleri açısından kusursuz denecek kalitede bir eser ortaya koymuştur.
Kitabın içeriğini ve olay örgüsünü incelemeye aktarıp hala okumamış arkadaşların heyecanını kaçırmadan kitabın içinde işlenen duygusal ve toplumsal temalara kısaca değinmek niyetindeyim.
Romanda Arkadaşlık, Dostluk, Sevgi, Kardeşlik, Baba-Oğul, Zengin-Fakir ve Asil-Soysuz ilişkileri üzerinde duygusal bir perspektiften çarpıcı bir hikaye kaleme alınmış. Emir ve Hasan adındaki iki çocuğun Afganistan'daki çocukluk yıllarının anlatılması ile başlayan hikaye hayatın getirdiği sürprizler ve ihanetler ile devam ederken, darbe ile değişen yönetim sonrası toplum tabakalarındaki toplumsal kırılmalar ve katliamlardan etkilenen Hazaraların hikayesi esere gerçeğe yakın bir şekilde yansıtılmış. Romanda bazı noktalarda Allah inancı bile sorgulanıyor. Etnik ayrımın insanlığın en alçak suçu olduğu romanın olay örgüsünde ve anlatımında belirgin bir şekilde işlenmiş.
(*Kısa bir bilgi; yazar Khaled Hosseini Afgan asıllı bir Alevi'dir.)
İnsanın geçmişindeki hatalarının zamanla dayanılmaz pişmanlıklara dönüşmesi ve bu pişmanlıkları telafi etmek için ödemek zorunda kaldığı bedelleri anlatan eserde karakterlerin psikolojik değişimleri başarılı bir şekilde yansıtılmış.
Romanın sürükleyiciliği konusunda fazla söze gerek yok daha 40. sayfadan sonra okuyucuyu dört bir yandan kuşatan hikayeden dolayı bir sonraki bölümde ne olacak sorusunu bir türlü bastıramıyorsunuz.
Çok yönlü psikolojik yanı ağır basan bu kitabı hala okumadıysanız, bir an önce kitabı kütüphanenize dahil edip sakin bir kafa ile okumanızı tavsiye ederim. Okurken Afgan halkından kesitler gözünüzün önünde canlanırken olayın bir köşesinde kendi hayat hikayenize ait ayak izlerini de fazlası ile bulacağınız içi dolu muhteşem bu kitap galiba 5 yıldızı fazlası ile hak ediyor.
Saygılarımla, Mustafa KEREM.
ataç ikon Uçurtma Avcısı
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum