up
ara

Gökdelen

Gökdelen Konusu ve Özeti

Gökdelen
Kumru ile Kumru kitabının da yazarı Tahsin Yücel tarafından kaleme alınan Gökdelen kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789750706615 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Gökdelen isimli kitap 296 sayfadan oluşuyor. Gökdelen kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750706615
Sayfa: 296 sayfa
Gökdelen, her kitabıyla çok konuşulan, çok okunan değerli yazarımız Tahsin Yücel'in yeni romanı. 17 Şubat 2073 sabahı başlayan romanın kahramanı Can Tezcan, Türkiye'nin en önemli, en ünlü avukatlarından biri. Can Tezcan, İstanbul'u yalnızca gökdelenlerden oluşan, New York'a benzeyen ama ondan daha güzel, daha modern bir kente dönüştürmek isteyen zengin müşterisi Temel Diker'in yasal sorunlarını çözmek için bir tasarım ortaya atar: yargının özelleştirilmesini sağlayacaktır. Yergi ustası Yücel'in son romanı Gökdelen, Cihangir'de gökdelenler arasında kalmış son bahçeli evden yok edilmiş kedilere, dağda bayırda aç açık dolaşmak zorunda bırakılmış sefalet içindeki yılkı adamlarından, adına mekik dedikleri tek kişilik uçaklarından inmeyen zenginlere, hiç değişmeyen çıkarcı politikacılardan onların destekçisi medyaya kadar aslında bugün yaşadığımız çürümeyi anlatan, sürprizlerle dolu bir roman.
Canlı Bir Roman
Temel Diker, bütün İstanbul’u gökdelenlerle donatıp New York’a dönüştürmeye çalışan, hatta Özgürlük Anıtı’nın bile bir benzerini inşa etmeyi kendine hedef edinmiş ünlü bir müteahhittir. Ancak kendi arsası içindeki müstakil evinde yaşayan Hikmet Şirin, gayrimenkulünü satmayarak onun bu idealine engel olmaktadır. Yüklenicinin avukatı Can Tezcan ilginç bir çözüm bulur; Yargı Sistemi özelleştirilmeli, artık bu işe de devlet değil, çeşitli işadamlarının hissedar olduğu Türkiye Temel Hukuk Ortaklığı A.Ş. (TTHO) bakmalıdır. Can Tezcan, bu amaçla birçok girişimde bulunur ve nasıl bir işe bulaştığını fak ettiğinde artık çok geçtir.

Fikir ilginç, bütün karakterler çok canlı ve neredeyse gerçek. Ancak kitabın finali maalesef bekleneni vermekten uzak…

Son söz; her ne kadar kitaptaki olaylar 2073 yılının Türkiye’sinde yaşansa da kitap, kesinlikle bilimkurgu romanı değildir; hatta belki de günümüzü anlatmaktadır.
ataç ikon Gökdelen
kitaba 7 verdi
0 beğen · 0 yorum
cemre kocaçimen

cemre kocaçimen

@cemrekocacimen

Tahsin Yücel’den okuğum ilk roman olma özelliğine sahip benim için. Bir bilimkurgu esasen. Roman bundan yıllar yıllar sonra geçiyor ve bir nevi Jetgiller hayatı yaşanıyor. İnsanların özel jetleri var, gökdelenlerde yaşıyorlar, inanılmaz teknik imkanlara sahipler. Ama yazar burada ne yazık ki hayal gücünün sınırlarını aşamıyor. Mesela bu kadar gelişmiş bir teknoloji varken neden halen diyafon kullanılıyor apartmanlarda bunun cevabı yok. Ama asıl konu bu tarihlerde her şey özelleşmişken tek devlete bağlı olan kurum olan yargıya sıranın gelmesi ve yargının özelleştirilmesinin gündeme gelmesi. Ve buna karşı çıkan bir avukatın hüsranla sonuçlanan öyküsü... Yazarın öztürkçesi karşısında zaman zaman gerçekten uzaklaşan ve hayalgücünün sınırları ile insanı zorlayan bir roman olmasına rağmen ele aldığı konu ve yazarın adına saygı gereği okunabilecek bir roman.
ataç ikon Gökdelen
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
Batuuu

Batuuu

@batuuu

Harika bir kitap herkesin okuması gereken bir eser. Eser zaten kendisini okutturuyor. Kesinlikle pişman olmazsınız
ataç ikon Gökdelen
kitaba 9 verdi
3 beğen · 0 yorum

Gökdelen - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
7.7/10
15 oy
Sence kaç puan almalı?
0