up
ara
‹ Gökdelen

Gökdelen Kitap İncelemeleri

Batuuu

Batuuu

@batuuu

Harika bir kitap herkesin okuması gereken bir eser. Eser zaten kendisini okutturuyor. Kesinlikle pişman olmazsınız
ataç ikon Gökdelen
kitaba 9 verdi
3 beğen · 0 yorum
Canlı Bir Roman
Temel Diker, bütün İstanbul’u gökdelenlerle donatıp New York’a dönüştürmeye çalışan, hatta Özgürlük Anıtı’nın bile bir benzerini inşa etmeyi kendine hedef edinmiş ünlü bir müteahhittir. Ancak kendi arsası içindeki müstakil evinde yaşayan Hikmet Şirin, gayrimenkulünü satmayarak onun bu idealine engel olmaktadır. Yüklenicinin avukatı Can Tezcan ilginç bir çözüm bulur; Yargı Sistemi özelleştirilmeli, artık bu işe de devlet değil, çeşitli işadamlarının hissedar olduğu Türkiye Temel Hukuk Ortaklığı A.Ş. (TTHO) bakmalıdır. Can Tezcan, bu amaçla birçok girişimde bulunur ve nasıl bir işe bulaştığını fak ettiğinde artık çok geçtir.

Fikir ilginç, bütün karakterler çok canlı ve neredeyse gerçek. Ancak kitabın finali maalesef bekleneni vermekten uzak…

Son söz; her ne kadar kitaptaki olaylar 2073 yılının Türkiye’sinde yaşansa da kitap, kesinlikle bilimkurgu romanı değildir; hatta belki de günümüzü anlatmaktadır.
ataç ikon Gökdelen
kitaba 7 verdi
0 beğen · 0 yorum
cemre kocaçimen

cemre kocaçimen

@cemrekocacimen

Tahsin Yücel’den okuğum ilk roman olma özelliğine sahip benim için. Bir bilimkurgu esasen. Roman bundan yıllar yıllar sonra geçiyor ve bir nevi Jetgiller hayatı yaşanıyor. İnsanların özel jetleri var, gökdelenlerde yaşıyorlar, inanılmaz teknik imkanlara sahipler. Ama yazar burada ne yazık ki hayal gücünün sınırlarını aşamıyor. Mesela bu kadar gelişmiş bir teknoloji varken neden halen diyafon kullanılıyor apartmanlarda bunun cevabı yok. Ama asıl konu bu tarihlerde her şey özelleşmişken tek devlete bağlı olan kurum olan yargıya sıranın gelmesi ve yargının özelleştirilmesinin gündeme gelmesi. Ve buna karşı çıkan bir avukatın hüsranla sonuçlanan öyküsü... Yazarın öztürkçesi karşısında zaman zaman gerçekten uzaklaşan ve hayalgücünün sınırları ile insanı zorlayan bir roman olmasına rağmen ele aldığı konu ve yazarın adına saygı gereği okunabilecek bir roman.
ataç ikon Gökdelen
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum