up
ara

Küçük Mucizeler Dükkanı

The Shop on Blossom Street

Küçük Mucizeler Dükkanı Konusu ve Özeti

Küçük Mucizeler Dükkanı
Birbirinden farklı yaşamları olan 4 kadının hayatlarının birbirleri ile tanışmaları sonucu istedikleri hale gelmesi anlatılmaktadır.
Çevirmen: Ozan Aydın
Yayınevi: 1747
ISBN: 9786055420314
Sayfa: 480 sayfa
Küçük Mucizeler Dükkanı Kitabının Konusu
Kitap, hayatları bir şekilde alt üst olmuş dört kadının Bir Yumak Mutluluk isimli dükkanda buluşmasını ele alır. Örgü örerek birbirlerinin dertlerini dinler ve sıkı dost olurlar. Hikayede Lydia'nın iki kez kanseri yenmesini, Carol'un bebek özlemini, Jacqueline'nin gelini ve oğlu ile ilişkisini, Alix'in ise düzelme çabalarını Debbie Macomber’in bu ilk kitabında okumaktayız.

Küçük Mucizeler Dükkanı Kitabının Özeti
Lydia Hoffman genç yaşlarda kansere yalanarak gençliğini ölümü bekleyerek geçirmiştir. 30 yaşına geldiğinde kanseri ikinci kez babası sayesinde yeniden yenmeyi başarmıştır. Ama kanserin yeniden gelebileceği düşüncesi Lydia’yı hayatına yön vermekten alıkoymuştur. Babasını da kaybettikten sonra artık bir şeyler yapma kararı alır ve kendisine hasta olduğu zamanlarda sürekli hayali olan örgü dükkanı açar. Tüm birikimine bu dükkana yatıran Lydia’ya ablası çok fazla kızar. Ayrıca o dönemde Blossom Sokağı’nda tadilat olduğundan sokaktan pek de kimse geçmeyecektir. Her şeye rağmen bu dikkan sıkı dostlukların başlayacağı yer olacaktır.

Jacqueline Donovan ise çok fazla gülümsemeyen zengin bir kişidir. Aynı evi paylaşmalarına rağmen eşiyle uzun zamandır konuşmamaktadırlar. Üstüne oğlu da onun kendilerine uygun olmayan, hiç istemediği biriyle evlenir ve bir de bebek beklemektedirler. Jacqueline gelinini hiç sevmese de torununu çok seveceğine inanmaktadır ve onun için battaniye örmek ister. Tesadüfen Lydia’nın kurs ilanını görür ve hemen kaydolur.

Carol ise kursun diğer müşterisidir. Eşiyle birbirlerini çok sevmelerine rağmen yıllardır çok özlemiyle yanıp tutuşmaktadırlar. Tüp bebek tedavilerine rağmen maalesef çocukları olmamaktadır. Sırf bu istek için tüğm kariyerinden ve arkadaşlarından vazgeçmiş biridir.

Kursun diğer müdavimi son derece uçuk kaçık olan Alix Townsend'dur. Alix, Blossom sokağında bir filmcide çalışmaktadır. Sosyal hizmet görevinden kurtulmak için kursa yazılır. Kitabın sonunda ise Lydia açtığı dükkanda çok iyi işler yapar, Jacqueline gelinini sevmeye başlar. Carol’un yıllardır süren çokcuk arayışı Alix sayesinde son bulur. Alix Carol’a arkadaşının bebeğini verir ve çocuk özlemleri sona erer. Alix ise hayali olan aşçılık kursuna gider ve Jordan ile mutlu yaşamaya başlar.
MyReaL - Aslı Yılmaz

MyReaL - Aslı Yılmaz

@asliyilmaz13

Kitabın konusu çok güzel... 4 farklı kadının bir şekilde yolları kanser olan Lydia'nın açtığı tuhafiyede kesişiyor ve yazar adım adım kadınların hayatlarını, yaşadıklarını, yaşanmışlıkları güzel bir şekilde harmanlayıp bize sunuyor..

O kadar güzel anlatmış ki birinin hikayesini okurken bir diğerininkini öğrenmek için sürekli okumaya devam ettim :) Bir ara acaba kişi kişi mi gitsem diye düşündüğüm oldu. Bu çok da kolay olurdu. Çünkü Debbie herkesin yaşantısını başlık olarak o kişinin adını vererek yazmış..
Bir an Lydia'dan bahsederken bir an sonra Alix'den, Jacqueline'den ya da Carol'dan bahsedip olayları birbirinin içine karıştırmamış. Birbirleriyle hiçbir alakası olmayan 4 hayatı güzel bir şekilde, tek bir noktada birleştirmeyi başarmış. Açıkçası ben böyle birbirinin içine giren birbirine karışan anlatımların ve hayatların olduğu kitapları okurken sıkılırım. Herkesin hayatını en güzel şekilde anlamak isterim çünkü. Ama bu kitapta sıkılmadım. :)
Yalnız son olarak şunu da söylemeliyim ki seriyi peş peşe okumayın. Sıkılabilirsiniz ;)
1 beğen · 0 yorum
Merve Akpınar

Merve Akpınar

@littlebookstagram

Tavsiye ederim
Açıkçası ben bu kitabı geçen sene otelde görmüştüm ve canım sıkılana kadar kesinlikle okumam diyordum çünkü dışına bakınca saçma bir kitap çıkacakmış gibi gelmişti. Evet bir çok insan gibi bende kitapları kapaklarıyla yargılıyordum ama bu kitap benim yargılarımı biraz da olsa yıktı. O gün can sıkıntısına başladığım ve sevdiğim kitabı bir sene sonra satın alıp kendi kitabım olarak okudum. Kitaptan birbirinden ciddi anlamda çok farklı neredeyse zıt kutuplar olan dört kadının hayatının bir örgü kursu sayesinde birbirine bağlanışı ve insanların zamanla ön yargıları yıkıldıkça yanıldıklarını anlamaları çok hoşuma gitti. Zamanla dördünün de hayatlarının nasıl değiştiğini gördük. Aynı zamanda hiçbir zaman umudumuzu kaybetmememiz gerektiği de güzel bir şekilde anlatılmış. Kitap çok akıcı ve insanı kendine bağlıyor. Yazarın diğer kitaplarını da aldığıma çok mutluyum hemen devamına başlamayı düşünüyorum. Herkese tavsiye ederim.
0 beğen · 0 yorum
Dilhun

Dilhun

@beyzan

Zaman her şeyin ilacı, lâkin umutsuz da nolmaz.
Ölüm gelmeden hiçbir şey henüz bitmemiştir.
Hayat umduğumuz kadar zor değildir.
Hastalıklar ve zorluklar önümüze engeldir ama bunlarla başa çıkmak tamamıyla bizim elimizdedir.

Umudu barındıran, hayata bakış açınızı değiştirecek, hayata tutunmanızı, hangi yaşta olursa olsun yaşadığınız hayatın güzelliklerini farketmenizi sağlayacak bir kitap.
Değişik bir yönü de benim ilgimi çekti. Arkadaş kavramının akran değil sizi anlayan,saygı duyan,fikirlerinize saygı gösteren insanlar olduğunu aranızda bu bağlar olduğu zaman senelerce yaş olsa bile - ki bu annaneniz yaşındaki insanlar için de geçerli - arkadaş olarak kabul edeceğiniz insanların olabilecegini gösteren bir kitap.
Dayanışmanın,insanlara hoş görüyle yaklaşıp onlara destek olmanın,sevgi göstermenin hem sizin hem de karşınızdakinin hayatını nasıl değiştirdiğini gösteren çabukcak biten ama bitmemesi istenilen güzel bir kitap.
Umut dolu okumalar... :))
1 beğen · 0 yorum
Emine Nur

Emine Nur

@eminenur0

Bu sırada saçlarım tamamen dökülmüştü. Bir süre sonra geri çıkmış ama sonra tedavilere yine yenik düşmüşlerdi. Lise birinci sınıfın tamamını kaçırmıştım. Okula dönmeyi başardığımda ise hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını anladım. Herkes bana artık bir başka bakıyordu. Birinci sınıfta ya da ikinci sınıfta yılsonu balolarına katılamadım. Çünkü hiçbir erkek beni baloya davet etmiyordu. Bazı kız arkadaşlarım onlarla birlikte gidebileceğimi söylemişti ama gururumdan reddettim. Şimdi dönüp bakıyorum da hiç önemsenecek bir şey değilmiş. Keşke arkadaşlarımla birlikte gitseymişim.
Hikâyemin en üzücü kısmı; tam normal bir hayat yaşayabileceğime inandığım anda, tam da onca ıstırabın ve ilacın işe yaradığına inandığım günlerde beynimdeki tümörün yeniden büyümesiydi.
0 beğen · 0 yorum
Saliha Cengiz

Saliha Cengiz

@salihacengiz

 »  Kitap; iki kez kanser olmuş bir kadının yani Lydia'nın hikayesiyle başlıyor.Daha sonra üç güzel karakter daha giriyor: Alix, Carol ve Jacqueline.Bu dört kadının hayatlarının nasıl kesiştiğini ve bu tanışmalardan sonra hayatlarında olan farklılıkları anlatıyor.Kitabı gerçekten büyük hayranlıkla okumuştum, bir kadınının düşüncelerini bir yazar ancak bu kadar güzel anlatabilirdi.Yeri geldi ağlattı, yeri geldi küçük bir mutluluktan büyük tebessümler doğurdu yüzümde.Derslerde sıra altlarında bile elimde düşmemişti.Bitmesine çok üzülmüştüm ve kitaptan kopmam çok zor olmuştu.Ara ara kitabı elime alıp kokusunu içime çekip, sayfalarını karıştırdığım olmuyor değil :) Büyük küçük, yaşlı genç herkese tavsiye edebileceğim bir kitap. 
0 beğen · 0 yorum

Küçük Mucizeler Dükkanı - S41

"Bugünki ilk müşterimsiniz," diyerek sözlerini düzeltti.
menen tarafından eklenmiştir.
Burcu Ergül

Burcu Ergül

@burcu

" Artık o eski tasasız kız değilim.Yaşadığım her günün değerini biliyorum . Çünkü hayatın ne kadar değerli olduğunu öğrendim..Hiçbir şeyi ,özellikle de hayatı hafife almaz oldum.Artık hiçbir günümü boşa geçirmiyorum.Çektiğim acıların bir karşılığı olduğunu öğrendim..
ataç ikon Küçük Mucizeler Dükkanı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
Lalena

Lalena

@siyahkugu0

En çok istediğim şey normal olmak, en büyük korkum ise; normalin ne olduğunu anlayamaz hale gelmekti.
ataç ikon Küçük Mucizeler Dükkanı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Betül

Betül

@betulkaya0

Zaten hiçbir fedakârlık sevilerek yapılmazdı.
ataç ikon Küçük Mucizeler Dükkanı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Lalena

Lalena

@siyahkugu0

Haklı olduğumu biliyordum. Hayatım artık çok daha güzel olacaktı.
ataç ikon Küçük Mucizeler Dükkanı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
fisun

fisun

@fisun

" Kanser, hayatımın bir parçası olabilir ama hayatım hiç bir zaman ondan ibaret olmadı. O kötü hastalığı atlatmış olabilirim. Ancak ne yarınımın ne de gelecek günlerimin bir garantisi var....."
ataç ikon Küçük Mucizeler Dükkanı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
757
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
12
KİTAP
Kadınlara Hediye Edilebilecek Kitaplar
Eşinize, kız arkadaşınıza veya annenize hediye edebileceğiniz, kadınların zevkle okuyacakları kitaplar listelenmektedir. Tam ...
265
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
507
KİTAP
Seri Kitaplar
Birden fazla kitaptan oluşan ve uzun sürmeleri nedeniyle okurken adeta hayatımızın bir parçası olan seri kitaplar listelenmiş...
196
KİTAP
Zaman kaybı olan kitaplar
Bitse de kurtulsam dediğiniz, okuduktan sonra kendinize bir şey katmadığını düşündüğünüz, zamanımı keşke başka bir kitaba ver...