up
ara

Bir Ölüm Bağışlamak Kitap İncelemeleri

Hayata Gülümse

Hayata Gülümse

@hayataagulumse - Mersin

Marguerite Yourcenar'ın Rusya'da, 1914-1920 lerdeki kızıl ordu ve beyaz ordu iç savaşında baltık ulkelerinden birinde bir şatoda geçen uzun bir hikayesidir. çöken rejim ve kaybedilen savaşla, tüm ihtişamını kaybetmiş bir grup soylunun kızıl ordudan kaçarak bir şatoya sığınmasını ve burda yaşanan saplantılı ve karanlık bir aşk öyküsünü anlatan güzel bir eser.

Kısaca; "Yourcenar`ın ayrıntılı insan tasvirleri, ve yaşam üstüne ironileriyle, insan ruhunun derinliklerine inen, kendisini sevdiği adama sunan bir genç kızla, yancizen delikanlı hikayesini aşan, esas konusu itibariyle aynı tehlikelere ve yoksulluklara katlanan üç insan arasındaki bir nevi yaşam ve savaş ortaklığı baş kahraman tarafından başarılı bir şekilde anlatılmıştır"... Ahh sevgili Eric, sevgilisi Sophie ve sevdiği veya sevdiğini sandığı kızın kardeşi Conrad. Karmaşık sevgi ve nefret duygulari o kadar güzel yansıtılmış ki.

Okunması gerekli bir eser. Ama siz siz olun zaman varken sevdiğinizi söyleyin. Bir kadın intikam almak isterse bedeli ağır olur. "İşin içinde kadın oldu mu, insan hep tuzağa düşer zaten." ??
ataç ikon Bir Ölüm Bağışlamak
kitaba 10 verdi
0 yorum