up
ara

Kumral Ada Mavi Tuna

Kumral Ada Mavi Tuna Konusu ve Özeti

Kumral Ada Mavi Tuna
İstanbullular (Özel Baskı) kitabının da yazarı Buket Uzuner tarafından kaleme alınan Kumral Ada Mavi Tuna kitabı Edebiyat, Roman (Yerli) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Everest Yayınları yayınevinden 1996 yılında 9789752890244 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kumral Ada Mavi Tuna isimli kitap 500 sayfadan oluşuyor. Kitap Çocuklarıma Bırakmak İstediğim Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Kumral Ada Mavi Tuna kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752890244
Sayfa: 500 sayfa Basım Tarihi: 1996
"Bir Salı sabahı uyandım. Bütün gazeteler hayatta en çok sevdiğim kadının bir cinayet işlediğini yazıyordu. Bunu hiç beklemiyordum. Beynimden vurulmuşa döndüm. İç dengelerim şiddetle sarsıldı. Oysa gerçeği biliyordum ama bana kimse tek bir şey sormamıştı. Onu mahkûm etmişlerdi! kapı çalındı. İki asker beni almaya gelmişti. İç savaş çıkmış, seferberlik ilan edilmişti. Bunu bekliyordum. Hiç şaşırmadım. Bunu uzun zamandır korku ve kuşkuyla hep bekliyordum. Hazırlandım ve o Salı sabahı evden çıktım. Genç bir öğretmen bir sabah Kuzguncuk'taki evinden apar topar alınıp, askere götürülür. O, bunun bir kabus olduğuna, arkadaşlarıysa onun iç savaşa katıldığına inanmaktadır. Oysa annesi oğlunun bir ambulansla evden götürüldüğünü anlatmaktadır."
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay - İstanbul

KUMRAL ADA - MAVİ TUNA

Buket Uzuner; Roman; (7) (1 Mayıs 2009)

Roman bir cinayet haberi ile başlıyor diyebilirim:Tuna,Ada'nın bir cinayet işlediğini okuyor gazetede...

Gelişme bölümlerinde kurgu iki ana kola ayrılıyor: Tuna'nın yaşadığı iç savaş bölümleri ile kahramanların yaşadığı aşka benzer ama aşk diye tarif edemeyeceğim bir ilişkinin anlatıldığı bölümler bunlar...

Bir hayli uzun sürdüğünü savunacağım iç savaş bölümlerinde, bunalıma giren kahramanımız Tuna'nın üstesinden gelmek zorunda kaldığı hastalık,âdeta bana da bir iç savaş yaşattı.Bu durum için teşekkür ediyorum Yazarımız'a. Buket Uzuner'i başarılı mı bulmalıyım,bilemiyorum,,,bu iç savaş bölümlerinde o kadar içim daraldı ki anlatamam. Bunu hayra yoracak olursam roman iyi,,,ama bir roman içimi çok daralttı diye beğenmemek de değil maksadım.

Sonuç bölümü,her bir roman kahramanı ağzından yorum yapmakla doldurulmuştu ve hiç hoşuma gitmedi doğrusu. Her şeye rağmen roman,bir aşk (başka ne diyebiliriz bu ilişkiye bulamadım,var mı bilen?) hikâyesinin bu kadar güzel yoğrulmuş olmasından övgüyü hak ediyor.

Kendine özgü bir biçemi var Buket Uzuner'in:Mabelciim tarzı hitabı misal,,,bu yazım biçimini pek sevdim ve kullanıyorum.Mabelciğim,değil: Mabelciim.Uzuner kahramanlarının birbirleriyle olan ilişkilerini çok hoş bir üslubla anlatmış.Tuna'nın ağabeyi Aras ve ortak arkadaşları Ada bir aşk üçgeninde (aşk dörtgeni mi yazsaydım: aşk dörtgeni de aklımı karıştırdı!) dönerler bir müddet.Tuna'nın çocukluktan oyun arkadaşı Ada,Aras'a tutulmuştur... Aşk üçgeni diyorum ama sonradan Tuna'nın evleneceği bir dördüncü roman figüranımız da var,hem de hemen hemen her fırsatta kısa da olsa sözü edilen bir figüran.

Bu iki ana kola ayrılmış roman,sanki bir kitap içinde iki ayrı roman okunuyor hissi vererek sonlara dayanıyor,,,bu durumun,yani iki romanın sanki iç içe yazılmış hâli başarılı bir sarmal yöntem imiş gibi görünse de roman içinde iki ayrı roman bu kurguya hiç uymamış.İç savaş bölümleri beni sıktı doğrusu.

Bu romana 7 puan veriyorum.Yedi puanım da dört roman kahramanının yaşadığı ilişkinin anlatıldığı bölümlere...

Romanı bana tavsiye eden iş arkadaşım Yeliz'e teşekkür ediyorum.
ataç ikon Kumral Ada Mavi Tuna
kitaba 7 verdi
0 yorum
Mehmet Tekinbaş

Mehmet Tekinbaş

@mehmettekinbas - Aydın

1997 yılında yazılmış bir roman. Yeni okudum.Aslına bakarsanız ben kendimde var sanıyordum kitabı ama yokmuş.Aldım ve hemen okudum.Biraz sarktı çünkü çok uzun.Neresini geçiştirmeye kalkacak olsam orada önemli gelişmeler oldu.Geriye dönüp tekrar okudum. Buket Uzuner güzel bir kurgu yapmış, Baş kahramanımız Tuna, kardeşi Aras, mahallelerine taşınan film yıldızı Süreyya Mercan ve ailesi, ve onların küçük kızları Ada, onun dayısı Doğan Gökay, kuzeni Meriç arasında geçen çocukluklarından itibaren başlayan ilişkiler ve Tuna'nın yetişkinliğinde yaşadığı iç savaş anlatılmış. İç savaş bölümleri oldukça uzun, sıkıcı ve gereksiz gelmedi değil.O kadar uzamasına gerek yokmuş. Hele Tuna'nın hastanedeyken hizmetli Hasan'la olan bölümleri iyice gereksiz geldi.İç savaş ortamı çok güzel anlatılmamış bence. Aslına bakarsanız bu iç savaş meselesine de girmeye hiç gerek yokmuş.Konu bütünlüğünü sağlayan bir olay olduğunu da düşünmüyorum.Sonuç bölümünde ise kahramanların tek tek konuşturularak bazı gizli kalmış kısımların anlattırılması konunun içine serpiştirilebilir miydi bilmiyorum. Kitapta geçen ensest aşkım, lezbiyenlik gibi konular ile gençlerin sevişme sahnelerinin ayrıntısı biraz marjinallik katmış gibi.Ama güzel bir anlatım, akıcı bir dil.Benim hoşuma gitti.Kitabın kapak resminin güzelliğini de söylemeden geçemeyeceği.Çok beğendim.
ataç ikon Kumral Ada Mavi Tuna
kitaba puan vermedi
0 yorum
Müzeyem Adem

Müzeyem Adem

@conquerorssultan - Varna

Bu kitabı da okuduktan sonra daha iyi anladım ki, hiçbir kitaba büyük beklenti ile başlamamak lazım. Bir dönem bu kitabı tavsiye ettiği için bir öğretmen hakkında soruşturma açılmıştı. Sosyal medyada sıkça görür olmuştum kitabı, herkes tavsiye ediyor, okuyun da ''cinsel sapkınlık ifadeleri'' içeriyor mu diye kendiniz görün gibisinden iletiler dolanıyordu ortalıkta. Haliyle bende merak ettim, o kadar övgünün sonunda beklentim de büyük oldu tabi. Ama okuduktan sonra ne beklediğimi buldum, ne de özel bir yer edindi bende.
Kitap bir adamın çocukluğunu, kendi kafasında yaşadığı iç savaşı, hayal ile gerçek arasında bocalamasını, bu belirsizlik ve güvensizlik halinin adamın üzerindeki etkilerini konu alıyor. Ve tabi bu adamın büyük aşkını. Aslında hikaye sadece onun hayatından ibaret değil. Daha değişik karakterler de var. Genel olarak bakıldığında güzel bir roman ama akıllara kazınacak türden değil, en azından benim için.
Son olarak da, kitabın ''cinsel sapkınlık ifadeleri'' içermediği kanısındayım.
ataç ikon Kumral Ada Mavi Tuna
kitaba 6 verdi
0 yorum
 philosophergirl

philosophergirl

@philosophergirl - Bursa

Bana tek sözcükle bu kitabı anlat deseler. Diyeceğim sözcük kesinlikle 'sarsıcı' olurdu. Muhteşem ötesi diyeceğim ama az kalacak biliyorum. Sanırım benim için özel bir kitap olarak kalacak. Yazar kitabı Atilla İlhan'a itafen yazmış. Ve sanırım kitaptaki karakterlerden biri o hatta Sadri Alışık ve Çolpan İlhan da var.
Kitap aynı zaman da Mabel Matiz'e adını vermiş. Kitabı ikinci el olarak almıştım. Funda isminde birine aittmiş. Başkasının okuduğu kitabı okumak o kişinin bazı satırları çizdiğini görmek o insanın az çok ruh halini anlamak bambaşka bir duygu.
Anlatım olarakta müthişti. Her sayfa her cümle alıp götürdü beni. Gerçekle yanılsama birbirine girmiş. Kitabı okurken acaba dedim bu yaşadığımız hayat gerçek mi yoksa yanılsamamı. Kitaptaki karakterlerde bizlerden hep. Sanırım ben Meriçtim. Benzemeyen yerlerimizde vardı ama çoğu benziyordu. Sonra farkkettim hayatımda Ada da Tuna da hatta Aras da var. Ahh aras ölüm dedilen şeyin aniden olabileceğini ne de güzel gösterdin. Kesin okuyun ama kesinn...
ataç ikon Kumral Ada Mavi Tuna
kitaba 10 verdi
0 yorum
philipmarlowe

philipmarlowe

@philipmarlowe

bir kitabın iyi mi kötü mü olduğunu anlamanız için o kitabı okuduktan sonra üzerine bir zaman geçmiş olması gerekir kanımca.sonuçta bir kitap kurdu sayılmasam da kitaplar hayatımın önemli bir bölümünü kaplıyor ve sıradan bir vatandaştan daha fazla okuyorum.(en azından bunu rahatça iddia edebilirim)okudukça ve yaşadıkça geçmişte kalanlar silinmeye yüz tutar.bunların bazıları çok kısa ömürlü olurken bazılarını ise uzun zaman okuyamassınız. çok uzun bir zaman sonra unutsanız da kitabın sizde bıraktıkları sizi çoktan etkilemiş ve sizden kopmamak üzerine kanınıza girmiştir.o zamanlar kitabı tekrar okumanızda fayda olabilir.neyse asıl mevzuya gelirsek kitabı okurken ada ve tuna'nın arasında geçen her an ayrı bir tat verdi bana ama o iç savaş olayı saçma geldi diyebilirim.kitabı bitirirken de bu saçma fikri değişmemişti ama şimdi kitabı ne zaman okuduğumu dahi hatırlamadığım şu günlerde diyebilirim ki roman ve karakterler hala kafamın içinde ve kitap beni etkilemiş.okumayanlara tavsiye edilir.
ataç ikon Kumral Ada Mavi Tuna
kitaba 8 verdi
0 yorum

Kumral Ada Mavi Tuna - S41

O günden beri yoğurda düşkünlüğümde bu sözlerin etkisi vardır sanıyorum. Büyüdükçe babaannemi daha çok düşünür oldum. Onu anlamaya çalıştım, fotoğraflardaki durgun, yarı maskelenmiş yüzünün ardındaki anlamları okumaya uğraştım. Onun kocasından yaşça büyük oluşu ve kendini Rozita kadar güzel bulmayışı nedeniyle eksiklenip acı çektiğine ve giderek içine kapandığına inandım. Yeryüzü kültürümüz genç ve güzel kadın ile güçlü erkek üzerine kurulduğundan beri ne çok kurban veriyoruz, diye düşünürüm hep...
Sarah Stryder tarafından eklenmiştir.
Melike Bolat

Melike Bolat

@isminehali - İzmir

"Kendi inşa ettiğimiz hapishanelerde yaşıyoruz; adına ev, aile, akrabalar, töreler diyerek… Sonra bu duvarların arasında boğulup, çıldırıyor, ama yıkılmasın diye de uğruna hayatımızı siper ediyoruz."
ataç ikon Kumral Ada Mavi Tuna
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
İrem

İrem

@alkyone - İstanbul

"Sen hiç kimsenin olamayacağı kadar çok şeyimsin benim....
Yüreğimde sana ayrılan yer herkesinkinden büyük.Yanlızca bir arkadaş,bir kan kardeş,bir sırdaş,bir çok yakın dost değil,bir büyük sevgisin sen....
Yanında sonsuz şımarabilceğim ve hala kaybetmekten korkmayacağım tek kişi.Yani biraz annem,biraz babam,hatta hiç görmediğim dedem,belki hiç doğmayacak oğlum...
Sonra daimi hayranım ve tabii hiç dokunulmamış sevgilim...
Sen benim masumiyetimsin Tuna
Benim en yakınımsın!
Hatta belki öbür yanımsın!
ataç ikon Kumral Ada Mavi Tuna
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Emre Ertan

Emre Ertan

@temeyhan

Bildiklerimiz sadece yaşanmış olanlardır.
ataç ikon Kumral Ada Mavi Tuna
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sarah Stryder

Sarah Stryder

@sarahstryder

"En acıtıcı yara,, asıl yanılanın insanın kendisi olduğunu anlamasıdır. İzi hiç silinmeyen tek yara, kendine ihanet eden bilinç tarafından kanatılmıştır ! Engüç affedilen hata,insanın kendine ait olanlardır aslında..."
ataç ikon Kumral Ada Mavi Tuna
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Esra Özdemir

Esra Özdemir

@creaturesra

Bildiklerimiz sadece yaşanmış olanlardır.
ataç ikon Kumral Ada Mavi Tuna
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
20
KİTAP
Çocuklarıma Bırakmak İstediğim Kitaplar
Bu kitabı mutlaka çocuğum da okumalı diye düşündüğümüz, çocuğumuza bırakmak istediğimiz kitapları bu listede topluyoruz....
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
Okuyacağım Kitap Bu Olacak İnşallah Beğenirim paylaşım fotoğrafı
Okuyacağım Kitap Bu Olacak İnşallah Beğenirim
Canımız yana yana, içimiz dışımız kanaya kanaya özgürlüğü öğreneceğiz...
Buket Uzuner
Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner
ataç ikon Kumral Ada Mavi Tuna
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 yorum
Selcan Kurt (@selcankurt)
Çok güzel roman.
10.11.18 beğen cevap
DoĞuTüRKiStaN (@quaresma7)
Good😊
10.11.18 beğen cevap
emre öztürk (@emreozturk340)
Konusu ne kitabın?
10.11.18 beğen cevap
 paylaşım fotoğrafı
akşam ve sessizlik ve olmazsa olmaz çay..,
ataç ikon Kumral Ada Mavi Tuna
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Yaren N. Erdem

Yaren N. Erdem

@dytyarenneslisah

 paylaşım fotoğrafı
Hadi kendine biraz zaman tanı
☀️☀️ Yapmak istediğin şeylere vakit ayır kendini dinlemek istiyorsan da benim gibi kap kitabını ve tak kulaklığını uzaklaş biraz gerçek hayattan 📚🚲🛴🎻🎼🎭
ataç ikon Kumral Ada Mavi Tuna
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum